Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie przewody do automatu uchylnego i domofonu - przygotowanie

09 Paź 2017 19:23 1119 14
  • Poziom 5  
    Witam, męczy mnie kilka rzeczy odnośnie przygotowania przewodów pod automat do bramy uchylnej wingo2024 oraz jakiegoś wideodomofonu 4-ro żyłowego.

Mój problem polega na tym,ze nie jestem do koca pewny ile w kocu mam położyć tych przewodów.
    Na pewno potrzebuje YKY-ka 3x1.5 do zasilenia centralki i jakiegoś telekomunikacyjnego ywzp np 5x2x0.5
    Znajomy elektryk doradził mi zebym położył te dwa i jeszcze jeden ywzp 2x2x0.5

Czy mógłby ktoś edytować przedstawione przeze mnie obrazek i pokazać jakie przewody powinienem rzeczywiście mieć poprowadzone miedzy domem a tymi urządzeniami ?Jakie przewody do automatu uchylnego i domofonu - przygotowanie

Edit.
    Dodam ,ze domofon ma rownież otwierać furtkę (elektrozaczep)
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    Dużą masz odległość od bramy do domu :?: moim zdaniem przekrój 0,5mm2 to za mało.

Nie jest duza ok. 16-20m.
    zastanawiam sie tylko po co mi ten dodatkowy 2-parowy
    Bo domofon poleci mi na 4 żyłach to powiedzmy na zapas dajemy 10 żył :P
    zasilanie do napędu 3x1.5

Pytanie czy potrzeba jeszcze jakis przewód ?

YWZP to telekomunikacyjny w żelu (tzw ziemny) kiedys istaniał pod taka nazwą :P teraz to sie nazywa XZTKMXPW czy jakos tak .
  • Poziom 35  
    Bramę jeśli chcesz sterować z innego miejsca oprócz pilota to ułóż kabel z większą ilością żył.
  • Poziom 5  
    kosmos99 napisał:
    Bramę jeśli chcesz sterować z innego miejsca oprócz pilota to ułóż kabel z większą ilością żył.

Czyli położyć wszystkie w/w ? tzn:
    1. 3x1.5
    2.telekomunikacyjny 5x2x05
    3.telekomunikacyjny 2x2x0.5

Czy to będzie za dużo ? i wystarczy pozycja 1 i 2 ?
  • Poziom 5  
    gkwiatkowski napisał:
    Kilka dni temu był temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3384049.html]

Nie wynika z niego nic szczególnego, poza tym co juz wiem. PS. jeśli nie ma konieczności wsadzanie kabli ziemnych do Arota jest niewskazane. tak samo YTDY , nie wiem czy dobrze wnioskuje z tamtego tematu ale wygląda to jak byś proponował puszczenie ytdy ziemią w arocie jeśli dobrze to zrozumiałem to panu za pomoc podziękuję.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Sh44dy napisał:
    gkwiatkowski napisał:
    Kilka dni temu był temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3384049.html]

Nie wynika z niego nic szczególnego, poza tym co juz wiem. PS. jeśli nie ma konieczności wsadzanie kabli ziemnych do Arota jest niewskazane. tak samo YTDY , nie wiem czy dobrze wnioskuje z tamtego tematu ale wygląda to jak byś proponował puszczenie ytdy ziemią w arocie jeśli dobrze to zrozumiałem to panu za pomoc podziękuję.

Sugerowałem wypuszczenie arota z rozdzielni na zewnątrz domu. Wtedy można wciągnąć kable w każdym momencie wedle uznania.

• Poziom 43  
    Sh44dy napisał:
    PS. jeśli nie ma konieczności wsadzanie kabli ziemnych do Arota jest niewskazane.

Możesz to uzasadnić?
    Można przyjąć że nie jest konieczne, ale dlaczego jest niewskazane?
  • Poziom 12  
    Kabel w gruncie, w zdecydowanej większości przypadków, tylko przejściowo "leży w wodzie". Natomiast jak woda wpłynie do arota to zostaje tam na zawsze i kabel "leży w wodzie" cały czas.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    mawerix123 napisał:
    moim zdaniem przekrój 0,5mm2 to za mało.

I mówi to kolega nie znając odległości? Na jakiej podstawie? Poza tym jak jeszcze raz ktoś pomyli średnicę (0,5 mm) z polem powierzchni przekroju (0,5 mm2) to zakończy się to ostrzeżeniem.

Drogi autorze pytania.
    Rzeczywiście 10 żył na tej odległości to całkiem dobry wynik, ale
    1. Lepsze wideodomofony rzeczywiście chodzą na 4 żyłach, ale też często do zasilenia zaczepu potrzebują kolejnych dwóch i robi się już 6.
    2. ewentualne sterowanie bramą to kolejne dwa ( min 1 i przekaźnik)
    3. a może jednak skrętka? Być może kolejny wideodomofon będzie IP
    Pozostaje jeszcze kwestia topologi. Gdzie przewody będą dochodziły?
    Moim zdaniem bliskim ideału jest układ w trójkąt: a więc 3 przewody w relacji:
    rozdzielnia niskich prądów- panel bramowy- 1 kabel, rozdzielnia- napęd bramy- 1 kabel, napęd bramy- panel bramowy - 1 kabel.
    Przez rozdzielnię rozumiem tu albo oddzielną skrzynkę z instalacjami teletechnicznymi, albo przynajmniej jedną wydzielona szynę w rozdzielni elektrycznej.
    Oczywiście prowadzimy też z panela bramowego kabel do zaczepu, i nie muszą być to koniecznie tylko dwie żyły ( bo może będziemy chcieli sobie np zrobić czujnik otwarcia furtki)
    Jeżeli konstrukcja furtki lub ogrodzenia nie pozwala na założenie od środka klamki lub obrotowej gałki ( dostępność z zewnątrz) warto też pomyśleć o przycisku otwarcia ( na słupku, dodatkowym słupku, elewacji budynku, czy gdzieś przy drzwiach itp)
    Pozostaje jeszcze kwestia okablowania odbiorników w domu i ewentualne powiązania z innymi instalacjami ( internet, TV, oświetlenie itp), ale niech inni też mają szansę wypowiedzenia się w tym temacie.

pozdrawiam
  • Poziom 39  
    suworow napisał:
    Poza tym jak jeszcze raz ktoś pomyli średnicę (0,5 mm) z polem powierzchni przekroju (0,5 mm2) to zakończy się to ostrzeżeniem.

Fakt z rozpędu określiłem przekrojem przewód 0,5mm gdzie jest 0,2mm2 a moja ocena wynikała z tego że kilkukrotnie miałem problem z otwieraniem furtki przy takim przewodzie.

Skoro już admin straszy ostrzeżeniami za błędne określenia to sam powinien być bezbłędny i fachowy w swoich wypowiedziach.

suworow napisał:
    rozdzielnia niskich prądów- panel bramowy- 1 kabel, rozdzielnia- napęd bramy- 1 kabel, napęd bramy- panel bramowy - 1 kabel.
    Przez rozdzielnię rozumiem tu albo oddzielną skrzynkę z instalacjami teletechnicznymi, albo przynajmniej jedną wydzielona szynę w rozdzielni elektrycznej.

suworow napisał:
    Przez rozdzielnię rozumiem tu albo oddzielną skrzynkę

Może warto zapoznać się z definicją rozdzielnia i rozdzielnica
    Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi. Od teraz sam będę się starał używać poprawnego określenia, oraz poprawiał wszystkich znanych mi elektryków i sprzedawców, którzy jak ja ( a może to ja za nimi) nagminnie używają określenia "rozdzielnia" :)

Pozwolę sobie przy okazji tylko niejako nadmienić, że nie jesteśmy w dziale "elektrycznym" a ponad to, w tym wypadku stosowanie potocznego nazewnictwa nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Inaczej zupełnie jest gdy mylimy "kwadrat" ze średnicą. Tu konsekwencje mogą być bolesne... Być może właśnie z tego wnikały też kolegi problemy:
    mawerix123 napisał:
    a moja ocena wynikała z tego że kilkukrotnie miałem problem z otwieraniem furtki przy takim przewodzie

No ale jeżeli dobiera się kable nie znając odległości, to wszystko może się zdarzyć.
    pozdrawiam
  • Poziom 39  
    suworow napisał:
    Pozwolę sobie przy okazji tylko niejako nadmienić, że nie jesteśmy w dziale "elektrycznym"

Co jednak nie zwalnia z poprawnego nazewnictwa !! ale skoro tak to kolega widzi to odpowiem tak... kiedy pisałem w owym temacie był w dziale elektrycznym a elektrycy określają "grubość" przewodu przekrojem.

suworow napisał:
    No ale jeżeli dobiera się kable nie znając odległości, to wszystko może się zdarzyć.

Nie widzę powodu aby wymyślać złośliwe uwagi, nigdzie nie proponowałem żadnego konkretnego przekroju czy jak tam sobie kolega życzy w TYM dziale średnicy, wyraziłem jedynie ze MOIM zdaniem 0,5 mm jest niewystarczający i miałem tu na uwadze poprawne działanie elektrozaczepu furtki.

Kolega jak dotąd prawi uwagi a znając odległość od domu i zamiary autora podał tylko to że:

suworow napisał:
    Rzeczywiście 10 żył na tej odległości to całkiem dobry wynik

a jakby odległość była 32-40m to według obliczeń kolegi 20 żył było by dobrym wynikiem czy jak :?:
    Chyba musi kolega poszukać sobie innego interlokutora, do przepychanek słownych i walki na wyrwane z kontekstu zdania. Przykro mi, ale chyba nie będę mógł w tej dziedzinie dotrzymać koledze kroku.
    Sugeruję również aby kolega napisał w końcu coś "merytorycznego" co ewentualnie będzie pożyteczne dla autora tematu. W post- cie nr 11 na podstawie podanej przez autora odległości ( post nr 3) zaproponowałem sposób okablowania. Zawsze dla odmiany może kolega zakwestionować ten sposób, uzupełnić, czy w końcu zaproponować układ okablowania wewnętrznego.
    pozdrawiam