Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy przełącznik obrotowy-Adaptacja dla Arduino?

09 Paź 2017 19:37 657 4
  • Poziom 14  
    Witam

Chciałbym zaadoptować jak dla mnie nieznany przełącznik obrotowy który chciałbym podłączyć pod arduino.

Tak jak na foto przełącznik obraca się w obie strony 360 bez ograniczenia tak jak znany Przełącznik obrotowy (Encoder impulsator).

Przetacznik zawsze daje wynik kręcąc w prawo A+D, B+D, C+D...A+D, B+D, C+D...
    kręcąc do lewej strony C+D, B+D, A+D...C+D, B+D, A+D...

Chyba jasne jak działa sam przełącznik pytanie jak metodę/program wykorzystać aby program widział iż kręcę w prawo lub w lewo przyjmując iż przełącznik może być pozostawiony w dowolnej konfiguracji ABC D.

Wszelkie podpowiedzi mile widziane.
  • BotlandBotland
  • Poziom 13  
    Jaki problem? :D
    Jeśli po A+D występuje B+D to kręcisz w prawo, a jeśli C+D to w lewo.
    Podpisz sobie jakoś piny, zapisuj pozycje i sprawdzaj która pozycja się pojawiła następna.

Aa wróć :D
    Nie zauważyłem sposobu podłączenia, tak by było gdyby D było do masy a A, B, C jako Input.
    Teraz po prostu odczytuj wartość adc (warto jeszcze podpiąć pin PWM rezystorem do masy, żeby powstał dzielnik napięcia). Bedzięsz miał wtedy możliwe 3 wartości ADC, np. 300, 400, 500. Po zmiania (badaj co jakiś czas) sprawdzaj czy wartość zmalała czy wzrosła lub czy przeskoczyła do wartości początkowej (pełny obrót). Oczywiście musisz dać jakiś margines błędu bo wartość pewnie nie będzie stała stabilnie :p
  • BotlandBotland
  • Poziom 14  
    Dzięki za podpowiedź zapomniałem dodać iż nie mogę zmienić konfiguracji połączeń rezystorów oraz PWN ale mogę zamienić 5v na GND jak to w czymś pomoże.
    W pełni rozumiem tworzenie dzielnika i przypisywania wartości ale własnie margines błędu ?
  • Poziom 13  
    Możesz zostawić tak jak jest tylko do wyjścia pwm dodać rezystor podłączony do masy. Chodzi mi o podłączenie rezystora w taki sposób:

Co do marginesu błędu chodziło mi o to, że jeśli raz odczytasz wartość ADC 400 a następnym razem 399 to teoretycznie wartość się zmniejszyła, ale to nie będzie oznaczało, że przełącznik został ruszony :D[/img]
  • Poziom 14  
    Dzięki zrozumiałem, oczywiście zastosuje większy zakres rozpoznania wartości

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

OK mam zakres wartości A B C oraz co ma zrobić po wykryciu odpowiedniej wartości dla przykładu. Jaką metodę wykorzystać aby program rozpoznał kierunek przekręcenia przełącznika?