Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie ogólne - Czujnik parownika i czujnik komory lodówki

09 Paź 2017 20:49 1602 4
 • Poziom 27  
  W nowszych lodówkach stosuje się już elektroniczne sterowniki. Czasem mają one jeden czujnik na parowniku, innym razem jest czujnik w komorze i na parowniku.
  Mam dwa pytania:

  Czujnik na parowniku pokazuje temperaturę parownika - jak więc regulator reguluje na tej podstawie temp w komorze?

  Jeżeli są dwa czujniki to jak sterownik reaguje na ich odczyty?
 • Poziom 43  
  Na marginesie: Podobne lodówki z elektronicznym sterownikiem i wyświetlaczem temperatury, Polar produkował już dwadzieścia lat temu np. model CZN 3402 a jeżeli dobrze pamiętam były jeszcze modele wcześniejsze.
 • Poziom 42  
  satanistik napisał:
  Czujnik na parowniku pokazuje temperaturę parownika - jak więc regulator reguluje na tej podstawie temp w komorze?

  Termostaty mechaniczne z kapilarą też mierzyły (lub nie bo ktoś zrzucił blaszkę mocującą..) temperaturę parownika. Wszystko było tak dobrane, że temp. w komorze chłodziarki była OK. Mało tego, dla lodówek starszych, czyli "niepłaczących" była bardziej stabilna (mniejsze wahania temp) niż dla dzisiejszych elektronicznych sterowników.
  Termistor parownikowy najczęściej służy do określenia końca (ew początku) odszraniania parownika +ew. zabezpieczenia sprężarki. Wszystko zależy "co poeta (programista) miał na myśli". Z resztą dzisiejsze lodówki mogą mieć kilka czujników temp. a co układ sterujący z tymi informacjami zrobi to ...patrz wyżej.
 • Poziom 21  
  "Mało tego, dla lodówek starszych, czyli "niepłaczących" była bardziej stabilna (mniejsze wahania temp) niż dla dzisiejszych elektronicznych sterowników. "
  To niestety nieprawda. Nie było "lodówek starszych" i nie ma nowych. Są bardzo różne, i były też :D
  Kiedyś mierzyłem chłodziarkę płaczącą na mechanicznym termostacie. i wahania temperatury były poniżej rozdzielczości rejestratora. Wykres był płaska linią. Czyli wahał się mniej niż ,5 st. A są też elektroniki z podobnymi osiągami.
  To kwestia ceny ;)
 • Poziom 42  
  eldom napisał:
  To niestety nieprawda. Nie było "lodówek starszych" i nie ma nowych. Są bardzo różne, i były też

  Były. Choćby takie z widocznym prawnikiem lub obudowanym w formie zarażalnika. Od kilkunastu lat parownik jest za tylną ścianą i go nie widać. Lodówki NoFrost to inna bajka. Działają jak malutkie chłodnie/mroźnie. Nie jest to dla chłodniarza nic nowego. Odszranianie grzałkami stosowano już bardzo dawno temu. Nowością jest tylko wielkość urządzenia.
  A tak swoją drogą ile lodówek w życiu widziałeś i ile omierzyłeś aby wyciągać takie bezsensowne wnioski:
  eldom napisał:
  Kiedyś mierzyłem chłodziarkę płaczącą na mechanicznym termostacie. i wahania temperatury były poniżej rozdzielczości rejestratora. Wykres był płaska linią. Czyli wahał się mniej niż ,5 st.

  Z resztą co to za pomiar z rozdzielczością 0.5 oC???
  Gdzie była umieszczona czujka i jaką miała stałą czasową. Pewnie nawet nie wiesz co to jest i jak wpływa na dokładność pomiaru.
  Omierzyłem kilkadziesiąt lodówek. Wnioski są jednoznaczne. Z resztą i bez pomiaru wiadomo, że lodówka płacząca musi mieć większe wahania temp. niż niepłacząca, ale trzeba wiedzięć jak działają obydwie.