Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie RPi 3B - praca ciągła na baterii, akumulatorze.

10 Paź 2017 17:09 1266 18
  • Poziom 6  
    Witam Forumowiczów,

Buduję system zliczania zwierząt w oparciu o RPi3. Specyfikacja:
    1. Praca na łące przez cały rok. Temperatury (-30;30 st. C.)
    2. Do urządzenia będzie podłączony modem GSM oraz kamera

Co chcę osiągnąć:
    1. Praca ciągła na zasilaniu bateryjnym przez długi czas tj. liczony w dniach. Satysfakcjonujące będzie parę dni, tydzień.
    2. Możliwość monitorowania poziomu naładowania baterii w Raspberry.

Wszystkie koncepcje zasilania, które udało mi się znaleźć w Internecie dotyczą raczej podtrzymania napięcia, a nie pracy ciągłej na akumulatorze.
    Znalazłem:
    powerbanki (małe pojemności, brak info o stanie naładowania)
    moduły HAT na baterie LiPo (raczej małe pojemności baterii)
    akumulator AGM (akumulator chyba się nadaje, ale jak mierzyć poziom naładowania?)

Proszę o pomoc w wymyśleniu najlepszej koncepcji zasilania dla podanych warunków. Idealnym rozwiąznaiem byłby taki moduł HAT, gdyż mam info o stanie naładowania, w połączeniu z akumulatorem dużej pojemności.
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Cytat:
    Musisz do tego podejść jak do konstrukcji sondy wysłanej poza Układ Słoneczny, tam nie ma GHz, GB, systemu. Oooo, Windows to by sie tam sprawdził :-).

Dzięki za odpowiedź. Jednak moje pytanie dotyczyło zasilania, a nie zasadności wyboru Rpi, które jest potrzebne ze względu na wszechstronność działania i łatwość pisania oprogramowania. Chyba, że znasz inne urządzenie, na którym uruchomię system operacyjny (linux lub windows IoT), podłączę modem GSM i kamerę, a będzie miało zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na prąd?
  • Poziom 21  
    R-MIK napisał:
    Ze względu na cenę będą to akumulatory ołowiowe.
    Cenę? Ja bym powiedział, że ze względu na warunki pracy. Typowych LiIon nie można ładować poniżej zera (więc o doładowywaniu na przykład panelami PV można zapomnieć), a przy zerze będą miały 50% pojemności. Najlepsze pewnie będzie coś z chemią NiCd/NiMH lub właśnie kwasowo-ołowiowe. Najszersze temperatury pracy. Bo grzałki to tam raczej nie da.

A poziom naładowania, najprościej tradycyjnie - mierząc napięcie jakie ma.
  • Poziom 6  
    Cytat:
    - Ile ten zestaw (RPi, kamera, GSM, pobiera mocy?
    - Czy monitorowanie ma być ciągłe (kamea musi działać cały czas) czy wystarczy jak system będzie wybudzany po jakimś zdarzeniu, co jakiś czas?

Kamera będzie uruchamiana na około 10 min dziennie. Przypuścmy, że to raspberry zużyje 8000 mAh w 24h.
    Zużycie RPi3

Czy taki akumulator nadaje się do mojego rozwiązania? Z Allegro: AKUMULATOR ŻELOWY AGM 12V 33Ah?

Cytat:
    A poziom naładowania, najprościej tradycyjnie - mierząc napięcie jakie ma.

I właśnie chodzi o to jak to zmierzone napięcie przesłać do RPi3? Czy ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 6  
    Dla jasności - nie mam nic wspólnego z elektroniką.

Cytat:
    Nada, na jakieś 30..40 godzin pracy.
    Czemuż to tylko na 40 godzin? 33Ah/8Ah= ponad 4 dni.

Cytat:
    Skoro kamera działa ok 10 minut dziennie, to po co prądożerny RPi ma działać cały czas?
    W międzyczasie będzi wykonywał inne czynności sprawdzające poprzez bluetooth. Wiec musi działać ciągle.

Cytat:
    trzeba dac zewnętrzny przetwornik ADC. Najwygodniejszy wydaje mi sie tu IIC
    Jak wspomniałem na początku posta nie znam się na elektronice. Rozumiem, że chodzi o podłączenie tego do GPIO? Czy mogę prosić o przybliżenie części, które były by potrzebne do pomiaru napięcia akumulatora i podłączennia do GPIO?
  • Poziom 6  
    Cytat:
    Nawet jak będziesz miał straty energii to i tak podziała

A jakie to będą straty, gdzie mogą sie pojawić?
  • Poziom 19  
    Jak chcesz się pchać w system to może któryś beaglebone wystarczy?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Cytat:
    Ale przy tej pojemności akumulatora można długo zasilać

Jak długo działało to na Twoim UPS? Miałeś podłączone jakieś peryferia? Duże obciązenie procesora? Który model RPi miałeś?
  • Poziom 6  
    Cytat:
    ja bym dał zasilacz buforowy z ładowanie z systemu alarmowego.

Możesz podać co by to miało być konkretnie?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedzi. To są jednak zbyt krótkie czasy, jak na moje potrzeby. Chyba jednak sam tam pójdę z namiotem i będę na kartce te jelenie liczył.