Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca inżynierska PLC+ matlab simulink

11 Paź 2017 01:56 1341 3
  • Poziom 4  
    Witam forumowiczów. Mam pytanie odnośnie tematu postu. Mianowicie, przymierzam się do napisania pracy inżynierskiej na sterowniku s7-1200.Dodam, że moja wiedza odnośnie zarówno PLC jak i Matlab nie jest powalająca, aczkolwiek bardzo chciałbym się nauczyć obu rzeczy w stopniu satysfakcjonującym. Wpadłem na pomysł, aby spróbować stworzyć symulację w Simulinku (np. silnik krokowy) i sterować nią przy pomocy sterownika siemens s7-1200 dodatkowo korzystając z programu step7 v12. Mam z tym związane kilka pytań:

1. Czy taki temat kwalifikuje się na pracę inżynierską? (Przykładowo : sterowanie taśmą produkcyjną zasymulowaną w programie MATLAB SIMULINK przy wykorzystaniu sterownika PLC s7-1200?

2. Czy jesteście w stanie polecić literaturę potrzebną do realizacji owego problemu? Jak zintegrować plc z simulinkiem, nauka symulacji w matlabie ?

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

jeszcze jedno pytanie. Mianowicie, jesli chcialbym zrobic przykladowo projekt sterowania winda jako temat pracy to czego bym potrzebował aby ten temat zrealizowac? mam dostep do sterownika s7-1200, hmi kp600. czy robiac algorytm w stepie, i symulacje na hmi wystarczy? z gory dziekuje za odpowiedz. w sumie zalezy mi bardziej na odpowiedzi na ten komentarz niz na pytania zadane pod postem. pozdrawiam.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    1. Na psychologii nie bardzo... Może po prostu zapytasz wykładowcę z którym miałeś zajęcia z PLC? Może będzie Twoim promotorem?

2. Na pewno któryś z Twoich kolegów już to robił. Pewnie wykładowca od PLC będzie dobrze wiedział jak to działa. Wystarczy wykazać trochę inicjatywy i przyjśc w czasie konsultacji.

3. Jak już będziesz miał promotora to sobie z nim pogadaj o zakresie pracy. Temat pracy dyplomowej będzie w przyszłości własnością uczelni więc albo zrobisz to teoretycznie, albo zrobisz to praktycznie i cały eksponat pozostanie później własnością uczelni.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Znajdź sobie jakiś obiekt do sterowania. Cokolwiek co umiesz zasymulować albo już gdzieś jest opisany model i co sie da sterować przy pomocy PLC (np. model szklarni, skrzyżowanie, współpraca kilku wind...). PLC możesz podłączyć z Matlabem po OPC lub pisząc swoje DLL'ki w oparciu o OpenSource np. S7.NET (wbrew pozorom nie takie skomplikowane).
    Pisanie symulatora na HMI jest niezbyt dobrym pomysłem.
    Z tego co pamiętam praca inżynierka ma być tylko realizacją jakiego zadania a magisterska nowatorskim rozwiązaniem jakiegoś problemu.
  • Poziom 24  
    Łączenie w matlabie sterowania silnika krokowego z plc? Jakoś dla mnie nie pojęte. Sam silnik krokowy oraz zrobienie do niego w sterowaniu w matlabie to tak.

Kolega robił śrubę kulową sterowaną silnikiem krokowym i enkoder sprawdzał czy rzeczywiście śruba się przesuneła tyle co założyliśmy przy starcie silnika. Samo sterowanie silnikiem krokowym przez plc to mi się nie widzi. Przecież to jest "10 min roboty". Może jak coś dołożysz z simulinka to może ;)