Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens WD14H421EU/05 - Silnik wentylatora wybija bezpiecznik różnicowo-prądowy

tkalinski 11 Oct 2017 09:13 2157 9
 • #1
  tkalinski
  Level 10  
  Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów i sympatyków portalu.
  W pralko-suszarce Siemens WD14H421EU/05 jaką posiadam pojawił się problem związany z wybijaniem bezpiecznika różnicowo-prądowego. Po uruchomieniu pralko-suszarki, opcji suszenia lub prania po kilku sekundach, najdalej minutach wybija bezpiecznik różnicowo-prądowy (najczęściej przy opcji suszenia). Podczas weryfikacji, co może być przyczyną wyeliminowałem obie grzałki jakie posiada ta pralko-suszarka, nie są przyczyną, odłączyłem je podczas testu, włączyłem zasilanie, dalej wybijało bezpiecznik.
  W trakcie sprawdzania, w czasie kiedy działa przez kilka, kilkanaście sekund, zauważyłem, że z silnik wentylatora w trakcie pracy iskrzy.
  Teraz mam pytanie, czy, żeby być pewnym, że jest to ten element, który podejrzewam, że powoduje wybicie bezpiecznika różnicowo-prądowego czy mogę odłączyć ten wentylator na kostce i przeprowadzić próbę. Dodatkowo dla bezpieczeństwa i nie dopuszczenia do przegrzania chciałem odłączyć obie grzałki (dla pralki i suszarki).
  Chciałbym mieć pewność, że to ten element jest problemem.
  Sprawdziłem cenę tego silnika w jednym z popularnych sklepów internetowych z częściami i cena jest kosmiczna, bo koszt takiej części to 1030,00 zł, co w zasadzie wyklucza zakup tej części i wymianę, bo w lutym 2014 r. tego Siemensa kupiłem za 2950 zł.
  W załączeniu screeny z wentylatorem i kostką, którą chcę odłączyć.
  Proszę o opinię czy mogę tak przeprowadzić test i sprawdzić podejrzewany element.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  A nie lepiej gdzieś pożyczyc miernik izolacji i to porzadnie przebadać ? Taki efekt (zadziałanie RCD), może powodować zawilgocenie uzwojeń silnika, czy nawet przewodów.

  tkalinski wrote:
  silnik wentylatora w trakcie pracy iskrzy.
  To jest silnik asynchroniczny z kondensatorem pracy, zatem nie ma prawa iskrzyć !!
 • #3
  tkalinski
  Level 10  
  To już są bardziej specjalistyczne narzędzia/wyposażenie, nie mam skąd tego pożyczyć.
  W komorze pralki jest super sucho, bo jest to pralko-suszarka, która pracowała min. 1 - 2 dziennie, tam panują bardzo wysokie temperatury, nie podejrzewam wilgoci. Grzałka od suszarki jest w odległości ok 30 cm od tego silnika.
  Nie wiem co jest przyczyną iskrzenia, ale iskrzy, widać to bardzo wyraźnie.
 • #5
  tkalinski
  Level 10  
  Zdiagnozowałem jednoznacznie przyczynę wybijania zabezpieczenia różnicowo-prądowego.
  Po odłączeniu na kostce silnika wentylatora, bezpiecznik nie wybijał zasilania, pralko-suszarka pracowała "poprawnie" (bez silnika wentylatora).
  W załączeniu poglądowy film z zarejestrowanym iskrzeniem silnika.

  Patrząc obiektywnie, cena nowego podzespołu, który uległ awarii, jest niewspółmiernie wysoka do innych podzespołów, części z których składa się ta pralko-suszarka oraz do ceny zakupu nowego urządzenia. Dla przykładu nowy główny silnik do tej pralko-suszarki kosztuje tyle samo, co ten mikro silniczek wentylatora.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • #8
  tkalinski
  Level 10  
  No niestety, w prosty sposób nie da się go wyjąć. Patrząc na załączone zdjęcia wydaję się, że to proste, wystarczy wykręcić trzy śruby, które zaznaczyłem na żółto. Niestety, żeby wyjąć ten silnik należy wykręcić śruby zaznaczone na czerwono. Jedna śruba w połowie schowana jest pod ramą obudowy i nie da się tego na siłę przesunąć, odsłonić, żeby ją odkręcić (nie wydaje mi się, nie da się). Wszystko tam jest mega sztywne, nic się nie rusza, wyjęcie tego jest dość skomplikowane, a nie wygląda na takie.
  Z punktu widzenia, że podzespół jest mega drogi, jego zamówienie wchodzi w grę, dodatkowo, tego podzespołu nie ma, trzeba go zamówić i na niego czekać, nie miałem wyjścia i zamówiłem nową pralkę. Bez suszarki można jakoś żyć, bez pralki już nie (wiem, niektórzy mogą, to widać i czuć). Prawdopodobnie silnik jest do zregenerowania, ale na to potrzebne jest dużo czasu, którego z w/w powodów nie mam. Jak przyjdzie nowa pralka na spokojnie prawdopodobnie wyciągnę ten silnik do regeneracji, to zobaczymy. Jako część, ten silnik jest sprzedawany w całości z tą metalową obudową, którą trzeba odkręcić, żeby ja wyjąć. Nie wykluczam, że może ją sprzedam jako uszkodzoną, bo problem jest zdiagnozowany, zobaczę, jeszcze nie wiem, co zrobię.
  W załączeniu dla zainteresowanych zdjęcia, jak to wygląda od góry.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • #9
  tkalinski
  Level 10  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  A co tam moze iskrzyc ? Oczywiscie fragment uzwojenia z przetartą izolacją zwiera do masy i stąd reakcja RCD.
  To raczej oczywiste, też tak obstawiam, ale zawsze chce się zobaczyć i ocenić uszkodzenie, co jest ostateczną przyczyną. Wiadomo, co zawsze jest przyczyną wybijania różnicówki, tylko czasami trudno jest namierzyć problem, wadliwy podzespół.

  Powiem tak, chciałbym, żeby to była grzałka, jak bywa w 90 % opisywanych problemów na forum z wybijaniem różnicówki, ale niestety tak nie jest. Nawet zgadzam się, że mogła, to być ta druga grzałka, droższa do suszarki, bo ona kosztuje ok 400 zł, ale niestety tak nie jest.
 • #10
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Jak byś chciał naprawić sprzęt to mam taki silnik, ale z dwuletniej pralko-suszarki.