Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cookies obcych firm zapisywane przez allegro/olx bez mojej wiedzy

melaniamela 11 Paź 2017 09:22 525 20
  • #1 11 Paź 2017 09:22
    melaniamela
    Poziom 5  

Zastanawiam się jaki jest sens w tym przepisie prawnym który nakazuje klikać ten idiotyczny napis OK że się zgadzam na ciasteczka cookies.
    Chodzi mi o sens istnienia tego przepisu który nakazuje na takie info na stronach www. Chodzi mi o to że zgadzam się na ciasteczka cookies pochodzące np. z allegro bo allegro używam.
    Nie używam jednak innych stron ot by facebooka.

Dlaczego allegro montuje mi cookies facebooka???

Jak widać na foto wyżej, komputer był wyczyszczony ze wszystkich cookies CCleanerem. Weszłam tylko i wyłącznie na allegro i olx i automatycznie zapisało mi cookies facebooka + inne.
    Nie godzę się na te ciasteczka z facebooka! Dlaczego je dostaję?
    Jak ma się do tego prawo? Dlaczego allegro umieszcza mi na dysku ciasteczka firm trzecich nie informując mnie o tym??
    To samo dotyczy serwisu OLX którego właścicielem jest allegro.
    Jakim prawem facebook i jego ciasteczka zapisują się na moim dysku jeśli facebooka omijam szerokim łukiem, nie mam tam konta, nie oglądam profili i nie wchodzę na ich strony??

Co obsługa portalu OLX ma wspólnego z tym: https://www.criteo.com/ ??
    albo z tym: http://xiti.com/

Piszą oni:

One of the world’s major players in digital intelligence since 1996, AT Internet helps companies measure their audience and optimise their digital performance across all channels. AT Internet’s expertise extends from collecting raw data to treating it in real time and delivering it for analysis and the sharing of insights. Applications in AT Internet’s Analytics Suite provide reliable, contextualised and actionable information. Scalable and completely modular, AT Internet’s offering adapts to businesses in all industries: e-commerce, media, finance/banking, corporate institutions. Easy-to-use and accessible to all individuals within a company, these solutions help address the challenges facing both novices and experts in digital analytics and data mining. The power of AT Internet’s Analytics Suite and the quality of its services (consulting, training and support) are recognised worldwide. AT Internet counts more than 3,800 customers around the globe, in all industries. With more than 200 employees, the group is present in 32 countries via its customers, subsidiaries and partners.

Ale ja nie chcę by mnie analizowali!
    Zainstaluja mi ciastka firm trzecich a oni robią co chcą i analizują co chcą?
    A co ich obchodzi na które strony wchodzę? Chodzi mi o firmy trzecie.

Co może oznaczać taka wartość?

• #2 11 Paź 2017 09:59
    oskar777

Poziom 24  

Zapis bzdurny i tylko utrudniający życie wszystkim w ramach ochrony twojej "prywatności" jak i tak wszyscy szastają twoimi danymi osobowymi oraz tym co robisz w necie na lewo i prawo. Przepis by mieć na kogoś haka jak by co.

Co do twojej akceptacji, zgodziłaś się na to
    https://allegro.pl/country_pages/1/0/cookie_policy.php
    cytuje

Cytat:
    Wyróżnić można szczegółowy podział cookies, ze względu na:
    Ze względu na niezbędność do realizacji usługi
    Biznesowe Umożliwiają realizację modelu biznesowego w oparciu o który udostępniona jest witryna, ich zablokowanie nie spowoduje niedostępności całości funkcjonalności serwisu ale może obniżyć poziom świadczenia usługi ze względu na brak możliwości realizacji przez właściciela witryny przychodów subsydiujących działanie serwisu. Do tej kategorii należą np. cookies reklamowe.
    oraz
    Ze względu na pochodzenie – administratora serwisu, który zarządza cookies
    Cookies zewnętrzne (third-party cookies) cookies umieszczone przez zewnętrzne podmioty, których komponenty stron zostały wywołane przez właściciela witryny

Mnie nie podoba się jak allegro wciska mi reklamy na innych stronach według tego co przeglądałem w ich serwisie, ale co poradzić nie chce mi tego analizować co tam zapisali w tych ciastkach.

Pozdrawiam

• #3 11 Paź 2017 10:06
    Christophorus
    Poziom 40  

Może po prostu trzeba zainstalować dodatki do przeglądarki blokujące reklamy i chroniące prywatność. Sprawdzałem u siebie i pomimo, że czasami korzystam z serwisu aukcyjnego, nie mam tylu ciasteczek związanych z tym serwisem.

Również zauważyłem, że gdy przeglądałem aukcje z określonym przedmiotem, to później na innej stronie wyświetlały mi się reklamy serwisu aukcyjnego z tą kategorią przedmiotów. Po zainstalowaniu blokerów reklam jest w miarę dobrze.

Poczytaj o dodatku AdNauseam, które działa w większości przeglądarek. Jedynie z Chrome jest problem, ale też można je doinstalować.

• #4 11 Paź 2017 10:21
    melaniamela
    Poziom 5  

Faktycznie, trzeba się poważnie zastanowić nad tym wszystkim. Wpisuję w google frazę: sukienka mini i po kilku przeszukiwaniach w późniejszym czasie gdy przeglądam rózne serwisy (olx, gumtree i podobne) mam w reklamach same sukienki. To samo dotyczy olx i allegro. Szukam na allegro dysku twardego to później mam we wszystkich reklamach w całym internecie same dyski. Niby to jest miłe bo wyświetlają Ci to czym się interesujesz no ale granica gdzieś musi być.

• #5 11 Paź 2017 11:05
    Christophorus
    Poziom 40  

Ja na swoich komputerach w przeglądarkach mam zainstalowane dodatki do blokowania reklam AdGurard, AdNauseam. AdNauseam generuje fałszywe kliknięcia i oszukuje boty reklamowe. Mam też dodatek blokujący skrypty NoScript - trzeba go trochę na początku konfigurować i ustawić zezwolenia dla poszczególnych stron, które mogą z tym dodatkiem nie działać lub działać niepoprawnie. Kolejny dodatek to Ghostery który dba o prywatność. Mam także dodatek blokujący autoodtwarzanie filmów na stronach internetowych. Może to trochę utrudniać korzystanie z internetu, ale można się przyzwyczaić.

• #6 11 Paź 2017 11:51
    vorlog
    Poziom 32  

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio utworzony plik "hosts".
    Akurat ja używam go pod Linuksem, mam w nim zapisane ładnych kilka tysięcy "śmieciarzy" typu hit.genius, doubleclick, i spokój święty.
    Co jakiś czas dopisuję kolejnego, upartego pacjenta, np. ostatnio "speca" od reklamy kontekstowej :)
    V.

• #7 11 Paź 2017 13:24
    melaniamela
    Poziom 5  

To podziel się kurdę tym plikiem :-)

• #8 11 Paź 2017 13:42
    vorlog
    Poziom 32  

A nima problemu- jak przywlokę się do chałupy tylko :)
    Akurat masz czas, by poszukać info jak ten plik wpakować do Windowsa- ja tego wynalazku prywatnie nie używam. Wiem tylko, że da się.
    V.

• #10 11 Paź 2017 14:19
    melaniamela
    Poziom 5  

To jest ten który siedzi w: system32\drivers\etc ?
    U mnie jest praktycznie pusty bo są jedynie komentarze #.

Spoiler:

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
    #
    # This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
    #
    # This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
    # entry should be kept on an individual line. The IP address should
    # be placed in the first column followed by the corresponding host name.
    # The IP address and the host name should be separated by at least one
    # space.
    #
    # Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
    # lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
    #
    # For example:
    #
    # 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
    # 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
    # 127.0.0.1 localhost
    # ::1 localhost

• #11 11 Paź 2017 14:38
    vorlog
    Poziom 32  

Standardowo jest pusty z wyjątkiem różnych komentarzy i nagłówka.
    Można go uzupełniać wpisami, służącymi do blokowania badziewia.
    Zbyt rozrośnięty plik ponoć spowalnia działanie przeglądarek, ale ja tego nie zauważyłem (raczej przeciwnie), a mam w nim tysiące adresów.
    Jak chcesz, poszukaj w necie pliku zoptymalizowanego pod kątem polskiego neta (a więc polskich reklamiarzy). Ja będę mógł Ci wrzucić plik gdzieś pod wieczór.
    V.

• #12 11 Paź 2017 14:43
    Christophorus
    Poziom 40  

Tak to jest ten plik. Normalnie jest on właśnie niemal pusty. Zawartość tego pliku z powyższego linku trzeba wkleić do tego pliku i zapisać zmiany. Nie wiem czy nie trzeba będzie tego zrobić w trybie awaryjnym, bo normalnie system może nie pozwolić na zmiany. Na ile skuteczny na krajowych stronach jest plik z linku powyżej nie wiem. Na końcu tego pliku są też wpisy blokujące telemetrię Windows 10.

• #13 11 Paź 2017 14:58
    melaniamela
    Poziom 5  

No to u mnie na dzień dobry lista wygląda tak jak w spojlerze.

Spoiler:

Ciasteczka zapisywane po wejściu na:
    www.allegro.pl
    www.olx.pl
    www.gumtree.pl
    www.gazetapraca.pl
    www.ceneo.pl

127.0.0.1 someonewhocares.com
    127.0.0.1 stats.g.doubleclick.net
    127.0.0.1 97.media.tumblr.com
    127.0.0.1 connect.facebook.net
    127.0.0.1 dc.services.visualstudio.com
    127.0.0.1 facebook.com
    127.0.0.1 ls.hit.gemius.pl
    127.0.0.1 hit.gemius.pl
    127.0.0.1 mc.yandex.ru
    127.0.0.1 criteo.com
    127.0.0.1 ssl.google-analytics.com
    127.0.0.1 xiti.com
    127.0.0.1 yandex.ru
    127.0.0.1 doubleclick.net
    127.0.0.1 acc-hd.de
    127.0.0.1 api.spoldzielnia.nsaudience.pl
    127.0.0.1 dskfv.de
    127.0.0.1 em.nscontext.eu
    127.0.0.1 goldenline.io
    127.0.0.1 quartic.pl

Ciastka po wejściu na:
    www.castorama.pl
    www.obi.pl

127.0.0.1 5693930.fls.doubleclick.net
    127.0.0.1 868680151.log.optimizely.com
    127.0.0.1 m.exactag.com
    127.0.0.1 responder.wt-safetag.com
    127.0.0.1 savecart.pl
    127.0.0.1 trackly.pl
    127.0.0.1 wcfbc.net
    127.0.0.1 facebook.com

Po wejściu do:
    www.euro.com.pl
    www.mediamarkt.pl
    www.saturn.pl

127.0.0.1 goadservices.com
    127.0.0.1 inpref.com
    127.0.0.1 mediamarktpl.api.sociaplus.com
    127.0.0.1 ms-online.pl
    127.0.0.1 saturn.api.sociaplus.com
    127.0.0.1 siteeuwest.slgnt.eu
    127.0.0.1 taboola.com
    127.0.0.1 w55c.net
    127.0.0.1 yahoo.com
    127.0.0.1 addthis.com
    127.0.0.1 adsymptotic.com
    127.0.0.1 api.sociaplus.com
    127.0.0.1 audiencemanager.de
    127.0.0.1 bidswitch.net
    127.0.0.1 bluekai.com
    127.0.0.1 convertiser.com
    127.0.0.1 crm.mediamarkt.pl
    127.0.0.1 crm.saturn.pl
    127.0.0.1 cw.addthis.com
    127.0.0.1 eurocompl.inpref.com

Będę edytowała listę po swojemu by była jak najbardziej aktualna czyli spisywała adresy WWW,, IP i hosty z których przychodzą cookies po wejściu w daną witrynę.
    Odwiedzam zaledwie 30,40 serwisów i bardzo żadko coś nowego więc szybko mi to zejdzie. Jedyny problem to taki że Windows nie da ruszyć pliku hosts.
    trzeba odpalać Windowsa w trybie awaryjnym.

Zobaczcie jak OLX (Allegro) się zabezpieczyło!
    Na listę hosts trafiły wszystkie adresy z których przychodzą dziwne cookies po wejściu na olx. Adresów OLX nie blokowałam.
    Efekt śliczny:

A tu mała ciekawostka:

Zauważyłam też że serwisy jakoś obchodzą ten "myk" z plikiem hosts.
    Strony zablkowanej nie da się otworzyć ale w cookies dalej pojawiają się ich ciastka. Komp oczywiście przeczyszczony i ponownie uruchomiony w celu załadowania nowego pliku hosts.

• #14 11 Paź 2017 16:27
    vorlog
    Poziom 32  

Na szybko- w załączniku "mój" plik hosts, dołożyłem rozszerzenie .txt.
    Podmień treść nagłówkową na właściwą, zapisz jako "hosts" i zastąp swój lub przekopiuj zawartość bez nagłówka do swojego pliku.
    Mała uwaga- jak dokładasz kolejny wpis na końcu, zawsze kliknij enter by "zamknąć" linię ostatniego wpisu i zapisz plik.
    V.
    EDIT: W moim pliku jest sporo wpisów blokujących, które Tobie czy innym userom mogą sprawiać kłopoty. Wiąże się to z olewaniem przeze mnie większości witryn "głównego ścieku" plus media społecznościowe.
    W razie potrzeby należy zakomentować lub usunąć odpowiednie linie.

• #15 11 Paź 2017 16:34
    Christophorus
    Poziom 40  

melaniamela napisał:
    Zauważyłam też że serwisy jakoś obchodzą ten "myk" z plikiem hosts.
    Ja też to zauważyłem, obchodzą chyba nawet niektóre programowe firewalle. Dlatego wspomniałem o tych dodatkach. Niektóre strony wykrywają dodatki typu NoScript i się nie wyświetlają aby... po chwili pozwolić wejść przez alternatywny link. Widocznie boją się spadku odwiedzin. Tak czy inaczej ja na różne sposoby staram się blokować co tylko można zablokować.

• #16 11 Paź 2017 18:02
    melaniamela
    Poziom 5  

Christophorus napisał:
    Tak czy inaczej ja na różne sposoby staram się blokować co tylko można zablokować.
    No to będziemy we dwoje ot tak dla zasady.

Słuchajcie, jak tak się posiedzi w temacie pół dnia to wniosek jest tylko jeden. Istnieje setki dziwnych firm zbierających dane. Setki jak nie tysiące. To z tego kiczu idzie żyć???
    Te wszystkie dziwne firemki z dopiskami typu analitics to jakiś koszmar. Nawet nie sądziłam że aż tyle tego jest.

Załączam swój plik hosts. Działa prawidłowo.

• #18 11 Paź 2017 21:51
    bodziot
    Poziom 16  

Ja jak nie chcę aby wyświetlały mi się reklamy poszukiwanych przedmiotów używam przeglądarki w trybie prywatnym.

• #19 11 Paź 2017 22:35
    Christophorus
    Poziom 40  

Można też ustawić przeglądarkę tak, aby przechowywała ciasteczka do momentu jej zamknięcia. To też może zmylić boty reklamowe, choć nie zapobiegnie wyświetlaniu reklam.

• #20 14 Paź 2017 15:03
    Noperaxpl
    Poziom 3  

Idk moze masz jakiegos wirusa albo program ktory zapisajue ciasteczka

• #21 15 Paź 2017 10:37
    melaniamela
    Poziom 5  

Google taką o to wtyczkę wymyśliło:

Ciekawe czy ona faktycznie blokuje i pomaga czy zbiera więcej i bardziej szkodzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME