Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka AEG 77023 MOP Proclean Favorit - głośna praca pompy, błąd '30

młody641 11 Oct 2017 10:11 2094 8
 • #1
  młody641
  Level 4  
  Witam

  Mam od dłuższego czasu problemy z w/w zmywarką. Podczas zmywania naczyń (na dowolnym trybie) potrafi przerwać cykl, po czym uruchamia się pompa, która głośno pracuje (nawet przy wyłączonej zmywarce) i pojawia się błąd '30. Próbowałem wyczyścić filtr, co dało pozytywne rezultaty na jedno zmywanie. Nieraz jest tak, że zmywarka potrafi zmywać bezproblemowo po długiej przerwie , kiedy jest odłączona od sieci np. 2 dni. Zauważyłem też, że w zbiorniku na sól i na spodzie zbiornika filtra jest woda.

  Mam pytanie. Co może być przyczyną usterki? Jak ją ewentualnie zlikwidować? Czy zmywarka ta posiada jakiś zbiornik na wodę? Jeżeli tak to gdzie go szukać?

  Proszę o pomoc

  Pozdrawiam
 • #2
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Trzeba sprawdzić czy w misie pod zmywarką nie ma wody. Jak jest to ją usunąć, włączyć zmywarkę i jak się wyłączy to sprawdzić czy wody znowu nie ma. Jak jest to szukamy wycieku.
 • #3
  młody641
  Level 4  
  Mam pytanie. Gdzie ta "miska pod zmywarką" się znajduje? We wnętrzu, w podłodze zmywarki? Czy gdzieś na spodzie od zewnątrz? Czy miska pod zmywarką to jest to gdzie jest zainstalowany filtr? Jeżeli tak to na spodzie po wyjęciu filtra jest woda.
  Pozdrawiam
 • #4
  andrzejmo
  Level 2  
  Dokładnie .30 to informacja, że zbiera Ci się woda w "misce" pod zmywarką. (miska to spód zmywarki). Rozkręć kilka blach i zerknij gdzie ta woda się sączy. Trzeba się położyć z latareczką i popatrzeć. Może to być jakiś kruciec lub sparciały przewód. Mi się kiedyś przetarł przewód przy grzałce wody. Jeżeli się ledwo sączy to naprawdę trudno zauważyć. Nie wkładaj tam ręki przypadkiem gdy zmywarka jest podłączona do prądu.
  Pozdrawiam l
 • #5
  młody641
  Level 4  
  Witam
  Wracam po przerwie z problemem zmywarki. Odkryłem coś nowego. Po dłuższym nieużywaniu włączyłem i po włożeniu naczyń rozpocząłem cykl 30 minutowy. Zmywarka wymyła naczynia, wyrzuciła i rozpuściła kostkę, ale kiedy przyszło odpompować wodę (pozostało 15 minut) zmywarka odpompowała i wywaliła błąd '30 z ciągłą pracą pompy. Nie otwierałem jej jeszcze bo myślałem, że problem zmywania ustąpił, ale niestety nie.

  Mam pytanie. Czy może być to wina uszkodzonej pompy? Czy szukać np. przecieku, który powoduje błąd 30? Czy posiada ktoś na elektrodzie schemat tego urządzenia? Pompa pracuje nawet przy wyłączonej zmywarce (tryb Standby), reset nie pomaga... Słyszałem jeszcze, że może być to wina złego węża (uszkodzonego). Czy jest to prawda?
  Pozdrawiam
 • #6
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Kolego odprowadza ci wodę ze zmywarki czy nie jak odprowadzania to pompa odprowadzająca jest sprawna. Szukaj przecieku to nie musi być dużo wody czasami wystarczy 50ml wody by zadziałało zabezpieczenie. Jak zmywarka stoi nie używana to ta woda odparuje i zmywarka może działać aż woda nakapie i znowu wyskoczy błąd.
 • #7
  młody641
  Level 4  
  A wie może ktoś na forum jak rozkręcić tą zmywarkę, żeby dotrzeć do mechaniki i prawdopodobnej przyczyny?

  Pozdrawiam
 • #8
  Chupacabra
  Level 33  
  Nie chcę być zgryźliwy, ale od dwóch miesięcy nie zrobiłeś nic aby usunąć usterkę tylko zadajesz pytania z nadzieją, że się samo naprawi. Obejrzyj blachy od tyłu, pomacaj boki od spodu a znajdziesz wkręty. Tylko nie pytaj czym to odkręcić i gdzie kupić narzędzia.
 • #9
  Piotr2608

  Level 41  
  i30 - Uruchomienie zabezpieczenia przelewowego
  • Przeciek z ramienia natryskowego – zbiornik wody i ze wszystkich podłączeń (pompy, przewodów do górnego ramienia itd.)
  • Pływak zablokowany mechanicznie
  • Mikrowy łącznik jest uszkodzony
  • Zawór dopływu zablokowany mechanicznie
  • Elektronika główna jest uszkodzona
  • Okablowanie jest uszkodzone