Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie trójfazowe, czteroprzewodowe, gniazdo z pięcioma polami

sanwa 11 Paź 2017 12:14 942 14
  • #1 11 Paź 2017 12:14
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Mam pytanie związane z podłączeniem urządzenia (tokarka TSA-16, zdjęcie tabliczki znamionowej poniżej) do nowej sieci (gniazdo z pięcioma polami; osobno przewody PE i N).
    Urządzenie trójfazowe, czteroprzewodowe, gniazdo z pięcioma polami.

Planuję podłączyć tak:
    Gniazdo(5p) Wtyczka (4p)
    L1=======================R(W)
    L2=======================S(V)
    L3=======================T(U)
    PE=======================0
    N.

Będę wdzięczny za opinię bądź korektę.

Pozdrawiam
    Janusz

0 14
  • Megger
  • #2 11 Paź 2017 12:27
    any56
    Poziom 39  

Wtyczka też powinna być 5p.
    Ponieważ silnik jest "zerowany" , należy we wtycczce zewrzeć PE z N i podłączyć do 0.

Moderowany przez Akrzy74:

Twórcze i jakże techniczne podejście do problemu nie może pozostać niezauważone. Ten błysk profesjonalizmu nadaje się na konkurs pod tytułem: "Bzdura roku".

0
  • #3 11 Paź 2017 12:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

any56 napisał:
    Wtyczka też powinna być 5p.
    Ponieważ silnik jest "zerowany" , należy we wtycczce zewrzeć PE z N i podłączyć do 0.

We wtyczce ? Naprawdę ?

0
  • Megger
  • Pomocny post
    #4 11 Paź 2017 12:45
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

any56 napisał:

Po co? Gdzie na schemacie tego urządzenia występuje przewód N i do czego ma służyć?

Autor chce podłączyć zacisk "0" (jako obudowę silnika) do przewodu PE co jest poprawnym rozwiązaniem. Do tego dochodzą trzy fazy, które też trzeba jakoś podłączyć. Urządzenie nie korzysta z przewodu N.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Paź 2017 12:47
    WojcikW
    Poziom 38  

Nie wolno łączyć PE z N, czyli przewodu roboczego z ochronnym. Sanwa, tak jak napisałeś jest poprawnie, przewód N nie jest wykorzystany w urządzeniu.

0
  • Megger
  • Pomocny post
    #6 11 Paź 2017 13:19
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Zacznijmy od tego, że urządzenie powinno być podłączone na stałe, a nie przez zestaw gniazdo- wtyczka (jest to urzadzenie stacjonarne), powinno też być objęte systemem połączeń wyrównawczych miejscowych, jeśli w obiekcie występują połączenia główne. Jak już koledzy wcześniej wspomnieli, należy przyłączyć L1, L2, L3 i PE. Po przyłączeniu obowiązkowo pomiary.

0
  • #7 11 Paź 2017 14:35
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Bardzo dziękuję wszystkim Kolegom za błyskawiczną pomoc.
    Koledze Akrzy74 też dziękuję za potwierdzenie, ale mylisz się odnośnie sposobu podłączenia

Cytat:
    Zacznijmy od tego, że urządzenie powinno być podłączone na stałe, a nie przez zestaw gniazdo- wtyczka

Zacznijmy od zapoznania się z DTR-ką przed ferowaniem takich stwierdzeń :D.

Pozdrawiam
    Janusz

0
  • #8 11 Paź 2017 14:40
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

sanwa napisał:
    Zacznijmy od zapoznania się z DTR-ką przed ferowaniem takich stwierdzeń

Zacznijmy może od punktu 3.1.15 regulaminu forum. :|

0
  • #9 11 Paź 2017 14:57
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Zacznijmy od przeczytania pytania przed udzieleniem odpowiedzi :D .

Teraz będzie autocytowanie, przepraszam.
    W moim pierwszym poście z pytaniem umieściłem:

Cytat:
    (tokarka TSA-16, zdjęcie tabliczki znamionowej poniżej)

przywoływany punkt regulaminu brzmi:
    Cytat:
    3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Umieściłem wszystkie informacje określające typ urządzenia. Proponuję wpisać w wyszukiwarkę hasło:
    Cytat:
    tokarka TSA16 DTR
    , następnie pierwszy link, rozdział 3"przygotowanie do uruchomienia", podrozdział 3.5 "Przyłączenie do sieci zasilającej". Jeżeli nie chce Ci się szukać tych informacji; to nie udzielaj odpowiedzi które powinny być na nich oparte.
    Jeżeli nadal uważasz, że moje pytanie nie jest w zgodzie z punktem regulaminu, który przywołujesz, to wskaż proszę, jakiej informacji zabrakło Ci w moim pytaniu.

Pozdrawiam
    Janusz

5
  • #10 11 Paź 2017 15:59
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Nie mylę się, bo do gniazd ogólnego przeznaczenia/ zastosowania mogą być przyłączone urządzenia przenośne, dlatego zabezpieczenie dobiera się do obwodu a nie do odbiornika stacjonarnego./

sanwa napisał:
    Witam

Zacznijmy od przeczytania pytania przed udzieleniem odpowiedzi :D .

Zawsze, ale to zawsze tytułowy post czytam co najmnniej dwa razy. Jest informacja o nowej sieci, której z całą pewnością nie ma, bo sieć zasilająca jest w układzie TN-C, jestem w błędzie? Zna kolega układy sieci? Jedyna informacja to taka, że przewód N i PE występują oddzielnie, co wcale nie oznacza o rodzaju sieci zasilającej. Może to być TN-S, TN-C-S, oraz TT. Więc nie zarzucaj mi, ze nie wiem, bo mam przeczucie graniczące niemal z pewnością że w tej kwestii wiem więcej niż Ty.

Cytat:
    (...)bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.

Proponuję zgasić swój szelmowski uśmiech jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na zadane pytanie. Wszyscy wiedzą, że łuk zbytnio naciągnięty pęka, a więcej osiągniesz uśmiechem niż wyrąbiesz mieczem. Zastanów się, bo nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie monitora marnując swój cenny czas, chcąc Ci pomóc, i wcale nie chodzi o mnie. :|

0
  • #11 11 Paź 2017 16:14
    kortyleski
    Poziom 40  

Akrzy czy ty znów snujesz teorie rodem z kosmosu? Co tu ma układ sieci? Prawidłową odpowiedź podano w czwartym poście. I po pierwsze jeżeli gniazdo jest 5P to na pewno instalacja nie jest w TN-C. Po drugie, nawet jakby była w TT to co to zmienia? Po trzecie, proszę wskaż definicję urządzenia przenośnego.

0
  • #12 11 Paź 2017 16:37
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

kortyleski napisał:
    Akrzy czy ty znów snujesz teorie rodem z kosmosu? Co tu ma układ sieci?

Czytaj ze zrozumieniem:

sanwa napisał:
    Mam pytanie związane z podłączeniem urządzenia (tokarka TSA-16, zdjęcie tabliczki znamionowej poniżej) do nowej siecii

Napisałem wcześniej:
    Akrzy74 napisał:
    Zawsze, ale to zawsze tytułowy post czytam co najmnniej dwa razy

Nie bez powodu powstał słownik pojęć, nie bez powodu można skorzystać z wyszukiwarki. Nie wmawiaj mi, że ktoś czegoś nie wie, skoro jest to widoczne nawet dla słabo widzących.
    kortyleski napisał:
    Po trzecie, proszę wskaż definicję urządzenia przenośnego.

Do tego nie jest potrzebna żadna definicja. W życiu jest tak, że przez całe życie rodzice nie będą Cię prowadzić za rączkę tłumacząc wszystko co nas otacza. To akurat jest proste i oczywiste, wystarczy pomyśleć choćby przy kawie.
    A tak na poważnie, technikum elektryczne powinno wystarczyć. :|

0
  • #13 11 Paź 2017 19:28
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Kolego Akrzy74 piszesz:

Cytat:
    Zacznijmy od tego, że urządzenie powinno być podłączone na stałe, a nie przez zestaw gniazdo- wtyczka (jest to urzadzenie stacjonarne)
    .
    Mylisz się. Jeżeli chcesz coś takiego napisać, to wypada sprawdzić w DTR-ce Podałem pełną nazwę urządzenia, DTR-ka bez problemu do znalezienia w sieci. W odpowiedzi na Twój zarzut w związku z punktem 3.1.15 regulaminu podałem też link do niej, co spowodowało, że przestałeś się odnosić do tego "problemu". Niewygodne fakty pomijamy; brawo.

Dalej piszesz.
    Cytat:
    Zawsze, ale to zawsze tytułowy post czytam co najmnniej dwa razy.

Nie ma wymogu określonej ilości; może przeczytaj raz, na spokojnie i ze zrozumieniem czego dotyczy pytanie.
    Cytat:
    Jest informacja o nowej sieci, której z całą pewnością nie ma, bo sieć zasilająca jest w układzie TN-C, jestem w błędzie?

Podobno "polska język, trudna język ". To zdanie to oznajmujące, czy pytające miało być?
    Znowu zachęcam do spokojnego czytania ze zrozumieniem. Otóż szanowny Kolego; nie napisałem, że jest to sieć w "nowym układzie". Ja napisałem, że jest to nowa sieć. Nie stara, ale nowa z inną rozdzielnicą i innymi gniazdami (ładne, plastikowe, kolorowe z opisem).
    Piszesz że tej nowej sieci
    Cytat:
    z całą pewnością nie ma,
    Skąd masz tą pewność? Mam Ci przysłać zdjęcie starej i nowej rozdzielnicy? Może Ty udostępnij dowody, na których opierasz tą swoją pewność.

Merytorycznie, to podałem dokładną informację jakie przewody są dostępne w gnieździe. Czy informacja o układzie sieci jest naprawdę potrzebna do udzielenia odpowiedzi na moje pytanie?

Dalej piszesz
    Cytat:
    Zna kolega układy sieci?

Tak.
    Cytat:
    Jedyna informacja to taka, że przewód N i PE występują oddzielnie, co wcale nie oznacza o rodzaju sieci zasilającej. Może to być TN-S, TN-C-S, oraz TT.

Polszczyzna nadal słaba, wstyd. Czy to jaki to układ sieci ma wpływ na odpowiedź na moje pytanie?
    Cytat:
    Więc nie zarzucaj mi, ze nie wiem, bo mam przeczucie graniczące niemal z pewnością że w tej kwestii wiem więcej niż Ty.

Zarzuciłem Ci, że mylisz się w kwestii gniazda i wtyczki, uzasadniłem podając link do DTR-ki. Nadal uważam, że się mylisz.
    Chyba jednak nie wiesz w tej kwestii więcej, bo ja tą DTR-kę przeczytałem, a Ty raczej nie.
    Jeżeli zaprzeczasz DTR-ce uzasadniając to tym, że masz "przeczucie graniczące z pewnością", no to chyba pomyliłeś forum.

Cytat:
    Proponuję zgasić swój szelmowski uśmiech jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na zadane pytanie. Wszyscy wiedzą, że łuk zbytnio naciągnięty pęka, a więcej osiągniesz uśmiechem niż wyrąbiesz mieczem. Zastanów się, bo nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie monitora marnując swój cenny czas, chcąc Ci pomóc, i wcale nie chodzi o mnie

Panie Kolego, no a to już szczyt niekonsekwencji (a merytorycznie dla równowagi dno :D ). Zalecasz zgasić uśmieszek bo łuk może pęknąć i jednocześnie wskazujesz, że więcej osiągnę uśmiechem niż rąbiąc mieczem. Argumenty z gatunku "wszyscy wiedzą..." i "nigdy nie wiesz..." to naprawdę trochę nie pasują do jednak technicznego forum.
    .
    Szkoda, że Kolega nie chce przyznać się do tego, że odpisał "na pamięć", bez zajrzenia do DTR-ki. To by nam oszczędziło trochę czasu.

Pozdrawiam
    Janusz

0
  • #14 11 Paź 2017 19:42
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

sanwa napisał:
    Podobno "polska język, trudna język ". To zdanie to oznajmujące, czy pytające miało być?
    Znowu zachęcam do spokojnego czytania ze zrozumieniem. Otóż szanowny Kolego; nie napisałem, że jest to sieć w "nowym układzie". Ja napisałem, że jest to nowa sieć. Nie stara, ale nowa z inną rozdzielnicą i innymi gniazdami (ładne, plastikowe, kolorowe z opisem).
    Piszesz że tej nowej sieci
    Cytat:
    z całą pewnością nie ma,
    Skąd masz tą pewność? Mam Ci przysłać zdjęcie starej i nowej rozdzielnicy? Może Ty udostępnij dowody, na których opierasz tą swoją pewność

Czy Ty wiesz gdzie zaczyna i kończy się sieć? - Nie sądzę, bo bzdury piszesz. Układ sieciowy określa dystrybutor sieci, a miejsce rozgraniczenia określone jest w warunkach przyłączenia. To co od licznika jest instalacją odbiorczą a nie siecią. Można np. wykonać instalację w układzie sieci. Inne wymagania sa co do sieci (np. czasy wyłączenia) a inne co do instalacji odbiorczych, lokalowych. Jasne?
    sanwa napisał:
    Zarzuciłem Ci, że mylisz się w kwestii gniazda i wtyczki, uzasadniłem podając link do DTR-ki. Nadal uważam, że się mylisz.
    Chyba jednak nie wiesz w tej kwestii więcej, bo ja tą DTR-kę przeczytałem, a Ty raczej nie.

W którym miejscu w tym temacie podał kolega link do DTR-ki? Jeśli przeoczyłem, oczywiście przeproszę, jeśli nie, oczekuję przeprosin. :|

0
  • #15 12 Paź 2017 10:35
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Pokusiłem się o znalezienie i przeczytanie DTR.

Cytat:
    Obrabiarka przystosowana jest do zasilania jej napięciem 3x 380/200 V 50 Hz; dopuszcza się wahania napięcia w granicach 5% napięcia znamionowego.
    Aparatura elektryczna umieszczona jest w szafce obrabiarki. Dopływ z sieci zasilającej należy doprowadzić na zaciski RSTO przewodem o przekroju 1,5 mm2. W szafce umieszczony jest wkręt zerujący "0" dla przyłączenia przewodu zerującego z sieci bezpośrednio uziemionym przewodem zerowym.
    W przypadku stosowania przez użytkownika uziemień ochronnych w sieci bez bezpośrednio uziemionego przewodu zerowego, należy podłączyć przewód uziemiający uziomu ze śrubą uziemiającą, umieszczoną na podstawie obrabiarki i oznaczoną tabliczką ze znakiem "uziemienie".

Dostarczona tokarka typu TSA-16 instalowana w miejscu eksploatacji musi być dodatkowo wyposażona w odłącznik dopływu zasilania całego wyposażenia elektrycznego obrabiarki dla:
    - przeprowadzenia okresowego oczyszczenia
    - dokonania potrzebnych przeglądów i napraw
    - dłuższych przerw w pracy.
    Odłącznik dopływu zasilania musi zabezpieczyć odłączenie od sieci za pomocą ręcznego przestawienia dźwigni całe wyposażenie elektryczne obrabiarki.
    Dopuszcza się dla tej obrabiarki zasilanie poprzez gniazdo wtykowe, a odłączenie od sieci przez wyjęcie wtyczki.

- potwierdza się to, o czym pisałem, czyli dostosowanie urządzenia do minimalnych wymagań, wraz z połączeniami wyrównawczymi miejscowymi, a przyłączyć do instalacji/ obwodu należy wg aktualnie obowiązujących przepisów a nie tych, które określały napięcie 380V (zamiast 400V), a przewody fazowe R, S, T (zamiast L1, L2. L3).

1. Obowiązkiem autora jest przedstawić wszystkie dane o urządzeniu wraz ze sposobem w jaki planuje urządzenie zasilić. Tutaj należy podać np. odległość od gniazda, sposobie ułożenia przewodu (żeby mieć pewność, że przewód nie będzie leżał na ziemi), jego obowiązkiem (z pewnością nie moim) jest podanie informacji z DTR o sposobie podłączenia (np. cytat który to ja wstawiłem), lub podać link do dokumentacji. Ani moim ani żadnego z użytkowników nie jest obowiązkiem szukać po sieci, jest to w gestii oczekującego pomocy.

2. Brak informacji o wielkości gniazda i wielkości zabezpieczenia.
    3. W DTR czytamy:
    Cytat:
    Dopływ z sieci zasilającej należy doprowadzić na zaciski RSTO przewodem o przekroju 1,5 mm2

Zasilanie należy doprowadzić na zaciski z sieci, a nie z sieci lub gniazda.

Cytat:
    W przypadku stosowania przez użytkownika uziemień ochronnych w sieci bez bezpośrednio uziemionego przewodu zerowego, należy podłączyć przewód uziemiający uziomu ze śrubą uziemiającą, umieszczoną na podstawie obrabiarki i oznaczoną tabliczką ze znakiem "uziemienie".

Czy nasz początkujący wie co to oznacza? :|

Cytat:
    Dostarczona tokarka typu TSA-16 instalowana w miejscu eksploatacji musi być dodatkowo wyposażona w odłącznik dopływu zasilania całego wyposażenia elektrycznego obrabiarki

Cytat:
    Odłącznik dopływu zasilania musi zabezpieczyć odłączenie od sieci za pomocą ręcznego przestawienia dźwigni całe wyposażenie elektryczne obrabiarki.

Cytat:
    Dopuszcza się dla tej obrabiarki zasilanie poprzez gniazdo wtykowe, a odłączenie od sieci przez wyjęcie wtyczki.

Uważam, że decyzja o tym, czy można dopuścić do użytkowania to konkretne urządzenie z preferowanym przez kolegów sposobem podłączenia nie powinna należeć do "początkującego elektryka"- a taki mamy dział i należy być ostrożnym w szybkiej ocenie. Nikt nie wie, czy obrabiarka nie będzie zainstalowana w jakimś zakładzie usługowym, nikt nie wie, jaka jest odległość od gniazda i czy przewód będzie właściwie zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym. Nikt nie wie, czy w pomieszczeniu istnieją podobne urządzenia objęte połączeniami wyrównawczymi.
    Inaczej podchodzi się do tematu, gdy napisany jest w dziale serwisowym, gdzie z reguły już po pierwszym poście widać, że mamy do czynienia z elektrykiem, a inaczej w dziale dla początkujących, szczególnie z taką maszyną z częściami wirującymi.
    Uważam zatem, że elektryk powinien na miejscu podjąć decyzję, ale ja podłączyłbym urządzenie na stałe i dodatkowo zabezpieczył je przed niespodziewanym ponownym pojawieniem się napięcia np. w sytuacji gdy pojawi się zanik w sieci zasilającej.
    Jeśli producent dopuszcza podłączenie przez zestaw gniazdo- wtyczka wcale nie oznacza, że jest to najlepsze i jedynie słuszne rozwiązanie. Należy na miejscu rozważyć możliwości przyłączenia, biorąc pod uwagę najpierw podłączenie na stałe, w drugiej kolejności rozważyć możliwość podłączenia pod gniazdo z wyłącznikiem.
    Tylko tyle i aż tyle, w "błahej" sprawie podłączenia obrabiarki do gniazda. Przecież to tylko obrabiarka...

Zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo