Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa 10 sterowanie elektrozaworem

11 Paź 2017 14:22 1524 16
  • Poziom 3  
    Witajcie,
    Chciałbym się zapytać o jedną kwestię, czy da się przy pomocy tej centrali sterować elektrozaworem wody, jaki elektrozawór dobrać na sytuację długiej nieobecności w domu(niby rzadko się zdarzają przerwy w dostawie prądu, ale jeśli byłaby możliwość pozbycia się ,,zastanawiania" kiedy padnie akumulator w centrali to byłoby super),zasada byłaby taka-rozbrojony alarm to zawór odkręcony a jak uzbrojony zakręcony(nic więcej mi nie potrzeba).Korzystając z okazji chciałbym się dopytać, czy jest jakiś sposób na odłączanie prądu w cały domu za pomocą smsa na czas burzy(nie chcę być uzależniony od centrali, bo w tej nie wiadomo kiedy może paść akumulator,pewnie w najlepszym momencie :) . Problemy(przynajmniej na mój skromny zasób wiedzy):połączenie centralni bezpośrednio z skrzynką rozdzielczą praktycznie nie wchodzi w grę, wiązałoby się to z kuciem w dwóch ścianach, zerwaniem glazury/ryciem sufitu w dwóch pomieszczeniach i to tyle chyba, bo centrala mieści się 3 metry od potencjalnego montażu elektrozaworu. Budżet, nieograniczony bo wole dołożyć i mieć pewność, że wszystko będzie działało stabilnie niż ,,zaoszczędzić" i później tracić nerwy, człowiek się w końcu nauczył, że tanio rzadko idzie w parze z dobrze. Oczywiście wszystko podłączy wykwalifikowana osoba, ja jedyną styczność to będę miał z pudełkiem, choć fajnie jest poszerzać horyzonty każdego dnia:). Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 37  
    Witam,

Proponuję na początek napisać nam co Kolega ma podłączone pod tą Versę, skoro tak Kolega przeżywa ten akumulator. Może warto pomyśleć o zasilaczu buforowym z odpowiednio większym akumulatorem, skoro zaniki napięcia się zdarzają...?
    Dlaczego nie ma położonych przewodów pomiędzy centralą, a rozdzielnicą?
    Co do sterowania zasilaniem, przecież można rozłączać newralgiczne obwody podczas załączania czuwania systemu, nie trzeba "czekać na burzę" i sterować sms-em... A, co jak wysiądzie GSM i sms sterujący nie przyjdzie?
    Do tego jednak jest potrzebna odpowiednio przygotowana wcześniej instalacja elektryczna budynku.

Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 3  
    bhtom napisał:
    Witam,

Proponuję na początek napisać nam co Kolega ma podłączone pod tą Versę, skoro tak Kolega przeżywa ten akumulator. Może warto pomyśleć o zasilaczu buforowym z odpowiednio większym akumulatorem, skoro zaniki napięcia się zdarzają...?
    Dlaczego nie ma położonych przewodów pomiędzy centralą, a rozdzielnicą?
    Co do sterowania zasilaniem, przecież można rozłączać newralgiczne obwody podczas załączania czuwania systemu, nie trzeba "czekać na burzę" i sterować sms-em... A, co jak wysiądzie GSM i sms sterujący nie przyjdzie?
    Do tego jednak jest potrzebna odpowiednio przygotowana wcześniej instalacja elektryczna budynku.

Pozdrawiam.

Witam,
    Pod Versę podłączony jest moduł ethm 1 plus, t4, mcu, dwa sygnalizatory(zew,wew),manipulator, czujnik zalania,czujki satel silver x 2 i ewentualnie ten elektrozawór, jeżeli 18Ah godziny wystarczą na jeden dzień przerwy to nie ma tematu. Co do drugiego pytania, dom jest z połowy lat 90 i niestety nie był w tamtym czasie pod moim nadzorem,żadnych peszli, kabel w ścianę i zamurować...masa ścian i małe pole manewru, alarm został założony przeze mnie jakieś 3 lata temu w następstwie włamania
  • Poziom 3  
    bhtom napisał:
    Witam,

Sorki, że odbiegam od tematu, ale tylko 2 czujki PIR na cały dom? A kontaktrony? Co obsługuje MCU, czujki czy piloty?

Pozdrawiam.

Oczywiście, że nie, podałem tylko połączenia kablowe(to względem tematu akumulatora), mcu obsługuje czujki bezprzewodowe mpd-300 x 6, czujki msd-300 x 5 ,czujnik zalania ,dwa piloty, czujnik zbicia szyby, satel silver dlatego, że miałem możliwość w miarę bezinwazyjnego zainstalowania ich. Nad kontaktronami się zastanawiałem, lecz za dużo okien(na parterze 13 sztuk) ,zresztą gór złota nie ma, a ostatnie włamanie polegało na zbiciu szyby co wskazuje na ,,profesjonalizm" sprawcy, bym zapomniał jeszcze monitoring jest.
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    szamski napisał:
    (nie chcę być uzależniony od centrali, bo w tej nie wiadomo kiedy może paść akumulator

Wiadomo, możesz dostawać smsa o awarii akumulatora, system wtedy jeszcze działa.

• Poziom 43  
    Jeśli nie można ani kuć ani wiercić to ACU120 + ACX200 - jeśli nie będzie problemu z sygnałem. Ale jeśli MCU sobie radzi to nie powinno być problemu.
  • Poziom 37  
    Witam,

marek216 napisał:
    Jeśli nie można ani kuć ani wiercić to ACU120 + ACX200 - jeśli nie będzie problemu z sygnałem. Ale jeśli MCU sobie radzi to nie powinno być problemu.

No właśnie... Tylko, że Versa nie obsłuży jednocześnie MCU i ACU120. Zastosowanie Abax-a wiązałoby się z wymianą wszystkich elementów obsługiwanych przez MCU na Abax-owe.

Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Nie montowałem tego jednocześnie, jeśli jest tak jak piszesz to ewidentna bzdura konstrukcyjna. Nie znam modułu I/O dla versy na 433MHz.

Wymiana czujek oczywiście bezsensownie kosztowna operacja. Dla pewności dopytałbym w satelu, choć wcale bym się nie zdziwił jakby było tak jak piszesz.

• Poziom 43  
    Jak pisałem nie miałem konieczności montowania tego jednocześnie i umknęła mi ta notka w instrukcji. Powtórzę - bezsens, tym bardziej, że pracują w różnych częstotliwościach.

Więc autor ma opcje: przeprosić się z młotkiem i wiertarką, albo wymieć czujniki. Pisał że:
    szamski napisał:
    Budżet, nieograniczony bo wole dołożyć i mieć pewność, że wszystko będzie działało stabilnie niż ,,zaoszczędzić" i później tracić nerwy, człowiek się w końcu nauczył, że tanio rzadko idzie w parze z dobrze.

Można się wykazać ;)
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    kosmos99 napisał:
    Wiadomo, możesz dostawać smsa o awarii akumulatora, system wtedy jeszcze działa.

Ale chyba nie w czasie awarii 230V ;)

1. Zrobi kolega bilans prądowy, a gdyby okazało się że wyniki nie są zadowalające trzeba pomyśleć o dodatkowym zasilaniu
    2. Pomysł z zasileniem nadajnika z dodatkowego "bufora" ma sens nie tylko ze względu na wydajność prądową układu, ale również podnosi bezpieczeństwo obiektu,
    3. Nie jest to może tak profesjonalne rozwiązanie jak proponowali koledzy, ale można posłużyć się czymś takim jak:
    http://www.elmes.pl/pl/produkty/radiopowiadomienie-czterokanalowe-o-zasiegu-do-500-metrow. Dwa takie zestawy i ma kolega również informację zwrotną ;)
    Nieco bardziej oszczędni kupują zwykłą radiolinię i lutują się pod przycisk pilota :)
    pozdrawiam

• Poziom 43  
    bhtom napisał:
    Arku - Dziękuję :)
    Uff... Tym razem nie byłem pierwszy ;)

Jesteście zboczeni :)
    Sorry nie mogłem się powstrzymać.
  • Poziom 35  
    suworow napisał:
    kosmos99 napisał:

Ale chyba nie w czasie awarii 230V

Właśnie tak. Po kilkunastu godzinach braku zasilania przychodzi sms o awarii akumulatora, system jeszcze działa.

• Poziom 43  
    kosmos99 napisał:
    Po kilkunastu godzinach braku zasilania przychodzi sms o awarii akumulatora

T4 ma zacisk służący do kontroli obecności napięcia zmiennego, oznaczony AC. Warto go używać i wiesz że coś jest nie tak zanim całość zacznie padać. Kolejna sprawa przy słabym aku może się okazać że nic nie wyśle bo przy próbie nadawania będzie taki spadek że ew. nastąpi restart nadajnika.
  • Poziom 3  
    Witajcie,
    Notuję, notuję, dziękuję za pochylenie się nad moim tematem, na tą chwilę bruzdowanie mnie czeka, żona jak usłyszała... Kable rozprowadzić to podstawa(zastąpienie czujek bezprzewodowych przewodowymi), zasilanie buforowe to bardziej do cctv myślałem, zima się zbliża będę działał