Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad - ERC wyrzuca błędy przy stabilizatorach

11 Paź 2017 14:45 1263 3
  • Poziom 42  
    Prosty schemat: zasilacz symetryczny stabilizowany ±15V na LM317/337 i druga część, czyli właściwy moduł audio na kilku wzmacniaczach operacyjnych zasilanych symetrycznie. Oczywiście mam POWER_FLAG dla sygnałów +15V, -15V oraz GND. No i KiCad wyrzuca mi błędy na wyjściach stabilizatorów, których piny są skonfigurowane jako wyjście zasilania. Na razie wyciszyłem te komunikaty konfigurując te piny jako pasywne, ale chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób zachować prawidłową konfigurację pinów LM317/337 i nie dostawać takich komunikatów.

Podobne błędy program wyrzuca, gdy na wejście LM317/337 (lub na piny zasilania dowolnego wzmacniacza operacyjnego) puszczamy zasilanie przez dławik. Oczywiście, można dodać na sam piny scalaka dodatkową flagę zasilania, która "oszuka" ERC, tylko po co powielać takie flagi i zmniejszać czytelność schematu?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    yogi009 napisał:
    Prosty schemat: zasilacz symetryczny stabilizowany ±15V na LM317/337 i druga część, czyli właściwy moduł audio na kilku wzmacniaczach operacyjnych zasilanych symetrycznie. Oczywiście mam POWER_FLAG dla sygnałów +15V, -15V oraz GND. No i KiCad wyrzuca mi błędy na wyjściach stabilizatorów, których piny są skonfigurowane jako wyjście zasilania.

Problemem nie są piny wyjściowe LM317/337 tylko inne piny mające też status wyjść zasilania, a wiszące na szynach zasilania w tym flagi PWR_FLAG.
    Zatem stabilizatory powinieneś zostawić w spokoju i jeśli po drodze na szynach zasilania nie ma jakiś elementów biernych (np. dławik, rezystor) to zlikwidować te flagi bo są wtedy zbędne.

Ewentualnie w ramach projektu możesz zmienić poziom reakcji ERC opisane przez Ciebie przypadki, skoro wiesz, że mogą wystąpić i będziesz się sam pilnował.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 42  
    Pozwól w takim razie, że uporządkuję... Mam dwa "kawałki" schematu: zasilacz i wzmacniacz. Wszystko na jednym arkuszu. Zasilacz ma wyjścia ±15V (no i GND), podłączyłem do tego flagi (bo ERC wrzeszczał). W schemacie wzmacniacza podpinam symbole +15V i -15V już bez flag. To jest niepoprawnie?

Na razie "znieczuliłem" wyjścia stabilizatorów ustawiając błędnie ich opis funkcjonalny, no ale w ten sposób nieco "oślepiam" ERC, podobnie można zmniejszyć wrażliwość ERC. Tylko nie o to mi chodzi. Chciałbym wiedzieć, jak to jest zaplanowane "książkowo" w KiCad'zie. W Eagle nie było z tym problemu, ponieważ nie trzeba przypinać flag.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Książkowo powinno być tak, że każdemu pinowi trzeba przypisać właściwą funkcję by ERC mogło poprawnie kontrolować reguły.
    Gdy będzie to np. rezystor to oba piny mają być pasywne, z uwagi na pasywność elementu.
    Gdy będzie to bramka logiczna z otwartym kolektorem to wejście powinno być ustawione jako wejście, a wyjście jako otwarty kolektor. Podobnie w komparatorach analogowych, wyjście jako otwarty kolektor (Tak z reguły są budowane stopnie wyjściowe komparatorów, by robić "iloczyn na drucie" - na przykład w układzie komparatora okienkowego), a wejścia różnicowe zadeklarować jako wejście, wtedy wiszące w powietrzu wejścia również zostaną zlokalizowane.
    W przypadku stabilizatorów - generalnie - wejście powinno być zadeklarowane jako wejście zasilania. Tak samo masa, bo stabilizatory nie dostarczają przecież masy, tylko wykorzystują ją jako potencjał odniesienia. Wyjście zaś deklarujemy jako wyjście zasilania. Ale tu jest pewien haczyk. Jeśli stabilizator ma np. dwie nogi wyjściowe będące tym samym wyjściem to trzeba nieco pokombinować, bo dla ERC będą to dwa różne wyjścia! (ERC nie kontroluje nazw pinów). Ja robię to tak, że jednemu ustalam wyjście zasilania, a drugiemu i następnym pasywne. I tak muszą być połączone razem więc mamy przynajmniej jedno źródło napięcia, a i ERC nie będzie protestował.

Oficjalne wytyczne KiCad-a dla projektantów bibliotek wspominają jeszcze o pinach NC, które powinno się również rysować, nadając im atrybut nie podłączone i ukryć (Ma to związek z funkcją filtracji obudów w CvPcb po ilości wyprowadzeń).

W Twoim przypadku, jeśli po stabilizatorze nie ma innych elementów po drodze: np. dławik, rezystor, to jedynym źródłem zasilania powinien być stabilizator, z właściwie ustaloną funkcją pinu wyjściowego. Co innego jak jest to np. stabilizator impulsowy, gdzie wyjście LX (klucza) nie powinno być wyjściem zasilania. Wyjście zasilania powinno być dokładnie w punkcie styku kondensatora wyjściowego stabilizatora a portu zasilania. Same porty zasilania to tylko specyficzne etykiety globalne i nie stanowią źródeł zasilania. Dlatego w tej sytuacji dodaje się PWR_FLAG. by je "oznaczyć" jako źródła zasilania.