Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży wyświetlacz 7-segmentowy

cad3d 11 Paź 2017 14:47 1191 15
  • #1 11 Paź 2017 14:47
    cad3d
    Poziom 5  

Cześć,
    Na początku proszę o wyrozumiałość, bo dopiero zaczynam swoją zabawę z elektroniką. Chciałem zrobić wyświetlacz złożony z 5 cyfr wielkości 2,3 cala bez użucia dekodera BCD. Wyświetlacze są ze wspólna katodą. Ogarnąłem temat z malutkim wyświetlaczem, ale większego już arduino nie uciągnie i tu zaczyna się schody z doborem tranzystorów, układu scalonego i zasilania. Czy schemat powinien być podobny jak na zdjęciu? Jakie powinno być napięcie zasilania dla wyświetlacza w który są po 4 czerwone diody na segment? Chciałem zasilacz wszystko 12 V.
    Z góry dzięki za pomoc
    PozdrawiamDuży wyświetlacz 7-segmentowy

0 15
  • #2 11 Paź 2017 15:29
    czareqpl
    Poziom 28  

Rs = Rb =1k
    T = BC557 lub coś o większym prądzie kolektora.

Popatrz też na układ ULN2803. Będziesz mógł też obsłużyć DP.

0
  • #3 11 Paź 2017 19:12
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeśli w segmencie są 4 diody szeregowo, to schemat musi wyglądać zupełnie inaczej. Wspólne anody musisz zasilać z napięcia min. 9 V i sterować z układu typu "high-side driver" . Może to być np tranzystor PMOS z bramką sterowaną przez tranzystor npn, w każdym razie nie bezpośrednio z wyjścia uC. Możesz użyć układu scalonego high-side driver, ale zwykle są one drogie lub trudno dostępne.

0
  • #4 11 Paź 2017 20:26
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Paź 2017 21:03
    cad3d
    Poziom 5  

BlueDraco napisał:
    Jeśli w segmencie są 4 diody szeregowo, to schemat musi wyglądać zupełnie inaczej. Wspólne anody musisz zasilać z napięcia min. 9 V i sterować z układu typu "high-side driver" . Może to być np tranzystor PMOS z bramką sterowaną przez tranzystor npn, w każdym razie nie bezpośrednio z wyjścia uC. Możesz użyć układu scalonego high-side driver, ale zwykle są one drogie lub trudno dostępne.

Mam ze wspólnymi katodami, jeśli trzeba i uprości to układ mogę kupić ze wspólnymi anodami.

Dodano po 6 [minuty]:

R-MIK napisał:
    BlueDraco napisał:
    Możesz użyć układu scalonego high-side driver, ale zwykle są one drogie lub trudno dostępne.

A2982SLWTR mają w TME i specjalnie drogi nie jest.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, w zależności czy mam wspólną anode lub katodę mogę zastosować układ ULN3803 lub A2982SLWTR?

0
  • #6 11 Paź 2017 21:04
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 11 Paź 2017 21:21
    cad3d
    Poziom 5  

Duży wyświetlacz 7-segmentowy

R-MIK napisał:
    Przy statycznym było bo to istotne ale, w tym przypadku, jak sterujesz multipleksowo, czy WA czy WK nie ma znaczenia.

Czyli tak ma to wyglądać ? Niezależnie od typu wyświetlacza mogę zamiennie te układy zastosować? Jescze chyba przy zasilaniu 12 V jakiś rezystor za układem scalonym lub tranzystorem powinien być?

0
  • Pomocny post
    #8 11 Paź 2017 21:29
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Do sterowania anod, obojętne, czy cyfr, czy segmentów, musisz użyć high-side driver. Do sterowania segmentów musisz użyć źródeł prądowych, lub przynajmniej rezystorów ograniczających natężenie prądu. Wszystkie schematy powyżej w tym wątku są błędne. Rezystory na wejściach scalonych driverów są zbędne.
    Prawdopodobnie najprościej byłoby użyć sterownika LED (np. serii SCT21xx) do segmentów-katod i high-side driver do wspólnych anod.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Paź 2017 21:51
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 11 Paź 2017 22:16
    cad3d
    Poziom 5  

R-MIK napisał:
    cad3d napisał:
    Czy taki układ jest poprawny?

Jest ok.
    A jakbyś wcześniej, ściągnął note katalogową, to bys wiedział, ze rezystory na wyprowadzeniach sterujących są zbędne. Nie chciało się pooglądać obrazków? Czekało się na pomoc kolegów? A jak by odpwiedź była za tydzień?

Przeglądałem noty, ale jest to pierwszy układ jaki buduję samodzielnie wykorzystując układy scalone i nie wszystko wychwycę. Rezystory powieliłem, bo tak mam teraz podpięte do małego wyświetlacza bezpośrednio z arduino.

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie z offtopic, czy moge taki układ wykorzystać to przełączania obrotów lewo-prawo na falowniku, dotychczas wykorzystywałem przekaźnik?Duży wyświetlacz 7-segmentowy

0
  • #12 11 Paź 2017 22:37
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Paź 2017 23:04
    cad3d
    Poziom 5  

R-MIK napisał:
    Do silników używa sie mostków H. Maja zabezpieczenie przed przeciążeniem i/lub pomiar prądu obciążenia. Popularny jest L298 ale lepsze sa L620x (pisałem z pamięci, mam nadzieję, ze się nie pomyliłem) L293.
    Dodano po 1 [minuty]:
    cad3d napisał:
    układ jaki buduję samodzielnie wykorzystując układy scalone

To wcześniej rzeźbiłeś na tranzystorach? Na lampach to chyba nie :-)

Rzeźbiłem, ale w cnc ;) , jestem po mechanice i budowie maszyn, dotychczas składałem z gotowych modułów.

Dodano po 17 [minuty]:

R-MIK napisał:
    Do silników używa sie mostków H. Maja zabezpieczenie przed przeciążeniem i/lub pomiar prądu obciążenia. Popularny jest L298 ale lepsze sa L620x (pisałem z pamięci, mam nadzieję, ze się nie pomyliłem) L293.
    Dodano po 1 [minuty]:
    cad3d napisał:
    układ jaki buduję samodzielnie wykorzystując układy scalone

To wcześniej rzeźbiłeś na tranzystorach? Na lampach to chyba nie :-)

Chodzi mi o przełączanie obrotów na falowniku do silnika trójfazowego, dotychczas miałem arduino do przekaźnika i do falownika, ale wolałbym zrezygnować z przekaźnika, ze względu na dużą ilość przełączeń i wysoką częstotliwość. Myślałem o przekaźnikach SSR, ale działają na obciążenia AC, tu mamy 24VDC.

0
  • #14 11 Paź 2017 23:25
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 11 Paź 2017 23:33
    cad3d
    Poziom 5  

Wracając jeszcze do wyświetlaczy, czy tak ma wyglądaćpodłączenie zasilania do układów scalonych? Co z pinem 12 na A2982?Duży wyświetlacz 7-segmentowy

0
  • Pomocny post
    #16 11 Paź 2017 23:41
    22053
    Użytkownik usunął konto