Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.

TechEkspert 11 Oct 2017 15:14 2073 1
 • Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.
  Za nami NIDays 2017 wydarzenie zorganizowane przez firmę National Instruments, jak co roku przyciągnęło wiele firm zainteresowanych m.in obszarami pomiarów, testów oraz szeroko pojętej automatyki i sterowania. Podobnie jak podczas zeszłorocznych NIDays 2016 prezentacje odbywały się w trzech niezależnych torach, dodatkowo każdy uczestnik miał okazję udziału w praktycznych warsztatach z wykorzystaniem udostępnionego sprzętu i oprogramowania NI. Warsztaty miały formę otwartą, każdy mógł spóbować wykorzystać udostępniony sprzęt w interesującym dla niego zastosowaniu. Zakres poruszanych zagadnień podczas prezentacji oraz na stanowiskach wystawców był tak szeroki, że praktycznie nie możliwy do przyswojenia przez pojedynczą osobę, a być może nawet grupę osób.

  Czy mieliście okazję uczestniczyć w NIDays 2017, jakie tematy szczególnie Was zainteresowały?

  Stanowiska wystawców przyciągały efektownymi konstrukcjami, które były dobrym wstępem do dalszej rozmowy, poniżej zobaczycie w działaniu urządzenia z zakresu robotyki i automatyki, inspekcji wizyjnej, platformy CompactRIO i PXI, rozrywkowy projekt sterowania podświetlaną czaszką z wykorzystaniem danych pochodzących z czujnika EEG, kontrolery w obudowach odpornych na warunki środowiskowe, zestawy akademickie Quanser sterowane z poziomu myRIO oraz wiele rozwiązań RF wykorzystujących platformy PXI oraz USRP. To tylko niewielka część atrakcji przygotowanych przez wystawców.


  LabView NXG
  LabView NXG to nowa generacja środowiska LabView, w którym priorytetem są dane. Twórcy środowiska zakładają skrócenie czasu od momentu uruchomienia stanowiska do pierwszego pomiaru, ułatwienie konfiguracji urządzeń oraz natychmiastowy dostęp do danych z urządzeń pomiarowych z jednoczesną rejestracją i wstępną analizą zebranych danych. Dane są kluczowe, dlatego wbudowane kreatory, oraz automatyczne generowanie kodu pozwala na pobranie i analizę pierwszych danych pomiarowych praktycznie bez programowania. Możliwość skalowania widoku oraz wykresów, a także opcje eksportu danych z wykresu to kolejne elementy ułatwiające i przyspieszające pracę w środowisku. Licencja na oprogramowanie pozwala na pracę zarówno w LabView2017 jak również LabView NXG, to dobre podejście ewolucyjne pozwalające na zachowanie wsparcia i dostępności do poprzedniej generacji produktu, oraz możliwości zbadania cech środowiska NXG. W nowym środowisku istnieje możliwość wykorzystania coraz bardziej popularnego języka Python. NIDays to możliwość rozmowy z ekspertami i wymiany wiedzy, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, czy np. słyszeliście o oprogramowaniu DIAdem pozwala ono na synchronizację danych z różnych źródeł, a także przeszukiwanie i filtrowanie dużych zbiorów zebranych danych pomiarowych na podstawie ustalonych kryteriów.

  Wiele krótkich anten
  Jednym z czynników wpływających na rozwój komunikacji bezprzewodowej jest wykorzystanie Masive MIMO i beamformingu, co pozwala na obsługę wielu klientów i zapewnienie odpowiedniej pojemności sieci oraz przepustowości do urządzenia końcowego. Wykorzystanie częstotliwości rzędu dziesiątek GHz pozwala na osiągnięcie dużych przepustowości sieci na niewielkim obszarze, jest to dobre rozwiązanie dla miejsc o dużym zagęszczeniu urządzeń klienckich np. stadiony, centra handlowe itp. Fale milimetrowe znajdują również zastosowanie w radarach dla obecnej motoryzacji a w przyszłości być może dla autonomicznych pojazdów. Aby rozwijać technologie bezprzewodowe potrzebne są narzędzia które pozwalają m.in na modelowanie i symulowanie kanału transmisji, badanie rzeczywistych kanałów transmisji bezprzewodowej, charakteryzację i wizualizację właściwości kanału radiowego a także optymalizację konstrukcji torów radiowych (np. minimalizacja poboru mocy).
  Coraz większe przepustowości zwiększają wymagania stawiane urządzeniom pomiarowym, przykładowo szerokość analizowanego pasma w urządzeniach VST (vector signal transceiver) zwiększyła się z 80Mhz (2012r) do 200Mhz aż do 1Ghz (2016/2017), jako przykład został podany PXIe-5820 VST z wejściami I/Q. Do wykonania kompleksowych badań często poza VST potrzebne jest dodatkowe wyposażenie modułowego systemu pomiarowego np. SMU (programowalne zasilacze / obciążenie), matryce przełączające, digitilizery (jako przykłady zostały zaprezentowane PXI 5764 i 7915) a także multimetry tutaj ciekawym przykładem była prezentacja nanowoltomierza PXIe-4309. Nowy moduł PXIe-8301 pozwala na kontrolowanie pomiarów z wykorzystaniem interfejsu Thunderbolt. Z serii urządzeń SDR zostały zaprezentowane USRP-2945 i USRP-2955.
  Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.
  Rozwiązania w zakresie łączności bezprzewodowej mają szansę korzystnie wpłynąć na sposób w jaki korzystamy z technologi, w przerwie pojawiła się żartobliwa dyskusja dot. MIMO ta technologia ma w przyszłości szansę wpłynąć nawet na wygląd instalacji odbiorników mikrofonów bezprzewodowych współpracujących z nagłośnieniem sali:
  Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.

  Chmura i IoT
  Z poziomu LabView możemy wysyłać i przyjmować komunikaty typowe dla świata IoT (np. MQTT) ale także w prosty sposób wysyłać powiadomienia poprzez e-mail i SMS, daje to możliwość ostrzegania o np. nietypowych parametrach na linii produkcyjnej a także zbierania danych z wielu rozproszonych czujników. Podczas prezentacji udało się przesłać komunikaty wyzwolone przyciskiem na urządzeniu dostarczając e-mail a także SMS na zdefiniowany adres i numer telefonu. Kolejny przykład to wykorzystanie i integracja rozwiązań chmurowych np. Amazon zarówno w obszarze IoT jak również usług składowania danych AWS S3. Warto przetestować nowe możliwości integracji z rozwiązaniami chmurowymi, szczególnie że usługi o parametrach wystarczających do testów są często udostępniane bezpłatnie.

  Co na stanowiskach wystawców?
  Nie sposób opisać różnorodności rozwiązań prezentowanych przez obecne na NIDays firmy, praktycznie każde stanowisko (a być może urządzenie na stanowisku) mogłoby być źródłem na osobny materiał.
  Ciekawe badania prezentowała Politechnika Warszawska był to radar "pasywny", być może brzmi to dziwnie jednak radar rzeczywiście nie emitował fal radiowych celem lokalizacji obiektu. Zostały wykorzystane jedynie anteny odbiorcze, źródłem sygnału który zniekształcał poruszający się obiekt były nadajniki DVB-T a także zostały podjęte próby z innymi źródłami np. Wi-Fi. Do odbiornika docierał sygnał referencyjny (antena kierunkowa skierowana na nadajnik) oraz sygnał z anteny lub anten (beamforming) skierowanych tak aby rejestrować sygnał zniekształcony przez śledzony obiekt. Zaawansowana analiza różnic między sygnałami pozwalała na "pasywne" śledzenie obiektów. Szczegóły techniczne związane z projektem przekraczają moje możliwości ale na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają urządzenia z których został zbudowany radar.
  Relacja z NIDays 2017 - Warszawa. Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.

  Na stanowisku firmy EXTENSA należącej do EngineeringGroup (m.in greenSYSTEMS, e-MAPS, ABMservices, GTechnology) można było natrafić na dedykowane dla szkolnictwa makiety pozwalające na prowadzenie zajęć z zakresu elektroniki. Na tym przykładzie widać jak zmienia się technologia, po drugiej stronie płytki znajdują się przekaźniki i mikrokontroler sterujący układem połączeń w zależności od wybranego przyciskami scenariusza pomiarowego. Na zdjęciu widoczne jest także rozwiązanie dedykowane dla zastosowań biznesowych wykorzystujące moduł NI SOM (System on Module) otoczony układami zasilającymi oraz pomiarowymi, które dostarczają zdigitalizowane dane do modułu. To ciekawe podejście wykorzystujące gotowy niezawodny moduł i szytą na miarę elektronikę adaptującą projekt do określonych wymagań. Firma EXTENSA zbudowała zespół, który potrafi zapanować nad projektem od niskopoziomowych aspektów elektroniki poprzez interfejsy i integrację, aż do aplikacji dostosowanej do stawianych wymagań.
  Relacja z NIDays 2017 - Warszawa.

  Na stanowisku Etteplan można było zapoznać m.in się z autorskim podejściem do testowania elektroniki. Przyjęte rozwiązania są na tyle elastyczne, że pozwalają na wykonanie testów funkcjonalnych nawet przy produkcji małoseryjnej. To ciekawe podejście dodające wartość do popularnych obecnie usług projektowania/montażu elektroniki dające kompleksową usługę dostarczenia gotowego i przetestowanego produktu. Do rozwiązań testujących zostały wykorzystane autorskie rozwiązania mechaniczne oraz sprzęt i oprogramowanie National Instruments. Sposób realizacji pomysłu możecie zobaczyć na filmie:

  Link


  Co Ciebie zaciekawiło na NIDays 2017?
  Warto zaprezentować swoje spostrzeżenia np. w dziale Wydarzenia.

  Źródło:
  https://ni.com

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3278 posts with rating 2562, helped 11 times. Been with us since 2014 year.
 • CSICSI
 • #2
  TechEkspert
  Editor