Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówki

JaroFon 21 Paź 2017 11:49 27603 104
    bb84
    Poziom 21  
    Szukam sprawdzonego układu zastępującego w agregacie bimetal, który nie wyrabia z chłodzeniem przy częstym włączaniu. Jakiś układ z przekaźnikiem włączającym na moment uzwojenie rozruchowe ?
  • Relpol przekaźniki
    JaroFon
    Poziom 23  
    mario_555 napisał:
    JaroFon napisał:
    novcio napisał:
    teraz po prostu używam tabelki Link z wszystkimi wymiarami gwintów.

No i z tą tabela wszystko by się zgadzało jeżeli by wziąć pod uwagę powyższe foto. Ale w dalszym ciągu nie wiem dlaczego tak jest. Czy są różne rodzaje gwintów calowych? Jak wezmę kalkulator z tego Linku to nijak się ma to do tabeli z linku kolegi @novcio

Na popularnym chińskim portalu ;-) w opisie prawie zawsze masz rodzaj gwintu, wybieraj rozmiar jaki potrzebujesz ( np. 1/8, 3/8, 1/4 etc..) tylko gwinty BSP lub BSPT. Unikaj gwintów NPT bo to też jest calowy tyle, że amerykański i nie pasuje do niczego, co możesz kupić u nas.
    Złączki, redukcje i itp. kupisz w sklepach dla warsztatów albo w supermarketach budowlanych na dziale z kompresorami.

No i to wyjaśnia wszystko. Czyli jeżeli na powyższym zaworze np. jest zaznaczone gwint 1/8" to jak będę chciał kupić przejściówkę to mam szukać po prostu 1/8"? W przypadku powyższego zaworu sprzedawca opisał gwint w calach i milimetrach, a przejściówki które chcę kupić sprzedawca opisał tylko w calach i nie chcę żeby się okazało że sprzedawca przejściówek wymyślił sobie jakieś inne cale.
  • Relpol przekaźniki
    mario_555
    Poziom 11  
    Dokładnie tak, przeważnie w temacie lub opisie przedmiotu podany jest rodzaj gwintu.
    Odpowiedni do twoich potrzeb to BSP (calowy walcowy) lub BSPT (calowy stożkowy)
    wik12
    Poziom 13  
    bb84 napisał:
    wik12 napisał:
    Wszystkie zbiorniki w kompresorach muszą mieć dopuszczenie UDT.

Od pewnej pojemności.

Każde pojemności muszą mieć pierwsze dopuszczenie. Większe pojemności co pewien czas muszą mieć kontrolne dopuszczenie. Oczywiście zależy też jak się go użytkuje, ponieważ nawet marketowy np. o pojemności 80l z legalizacją bezterminową użytkowany w przemyśle musi mieć dopuszczenia kontrolne.
    klamocik
    Poziom 26  
    Do bb84 i do pribamus, bimetal zabezpiecza agregat przed spaleniem, zimny agregat, ciężki rozruch i bimetal wyłącza. Natomiast do rozruchu w starych były właśnie przekaźniki mechaniczne, czyli cewka i styki, a w nowszych termistor, który po wyłączeniu potrzebuje czasu na wystygnięcie.
    bb84
    Poziom 21  
    klamocik napisał:
    Do bb84 i do pribamus bimetal zabezpiecza agregat przed spaleniem zimy agregat ciężki rozruch i bimetal wyłącza natomiast do rozruchu w starych były właśnie przekażniki mechaniczne czyli cewka i styki a w nowszych termistor który po wyłączeniu potrzebuje czasu na wystygnięcie.

Dlatego szukam układu zastępczego, termistor schładza się ponad minutę, a bańkę mam 4 litry. Kiedyś na elektrodzie wpadł mi taki układ w oko, przekaźnik i kilka elementów, ale nie mogę tego znaleźć.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @bb84 Po pierwsze nie "termistor" a pozystor PTC, a po drugie poszukaj w Sieci pod hasłem "Klixton". To jest przekaźnik typu prądowego, którego uzwojenie włączone jest szeregowo z uzwojeniem roboczym kompresora. Podczas rozruchu przez to uzwojenie płynie duży prąd i kotwica zwiera styki włączając w obwód uzwojenie rozruchowe (lub i kondensator rozruchu). Po wejściu silnika na obroty, prąd uzwojenia głównego spada i przekaźnik otwiera styki. Dużo tym napisano na Forum. np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3211966.html
    Sniezynka
    Poziom 29  
    Witam,
    Do UDT zgłaszamy wszystkie zbiorniki ciśnieniowe o pojemności 25 l i powyżej.
    Dlatego kompresory dla majsterkowiczów mają 24 l.
    bb84
    Poziom 21  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @bb84 Po pierwsze nie ,,termistor" a pozystor PTC, a po drugie poszukaj w Sieci pod hasłem ,,Klixton" . To jest przekaźnik typu prądowego, którego uzwojenie włączone jest szeregowo z uzwojeniem roboczym kompresora. Podczas rozruchu przez to uzwojenie płynie duży prąd i kotwica zwiera styki włączajac w obwód uzwojenie rozruchowe (lub i kondensator rozruchu). Po wejściu silnika na obroty, prąd uzwojenia głównego spada i przekaźnik otwiera styki. Dużo tym napisano na Forum. np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3211966.html

Pozystor, pozystor ...

Nie da się takiego startera złożyć na piechotę?

Chciałbym też wykorzystać kompresor w roli odsysacza do cyny, musiałby chodzić non stop z zaworem, który puści przy odpowiednim podciśnieniu. Obawiam się zagotowania sprężarki, czy wentylator komputerowy 120 mm coś pomoże?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @bb84 Marudzisz chłopie :cry: Dziesiątki lat do rozruchu kompresorów hermetycznych stosowane były przekaźniki prądowe, jak napisałem powyżej. Rozruch za pomocą pozystora sprawdza się tylko w chłodziarkach, ze względu na długie przerwy w załączaniu i wyłączaniu kompresora i jest stosunkowo "świeżym" patentem. Na Forum opisów są setki. Poszukać się nie chce? :cry:

bb84 napisał:
    czy wentylator komputerowy 120mm coś pomoże ?
    Nie.
    bb84
    Poziom 21  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Marudzisz chłopie Dziesiątki lat do rozruchu kompresorów hermetycznych stosowane były przekaźniki prądowe, jak napisałem powyżej.

To nie znaczy, że nie można zrobić tego inaczej. Szukam układu, który włącza uzwojenie rozruchowe na około 1 sekundę. Przekaźnik z cewką prądową trzeba dobrać do prądu pobieranego przez agregat, nowy nie jest też tani.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    To sobie przycisk zastosuj, NO, o stykach dostosowanych do min. 10 A obciążenie indukcyjne. Albo sobie zrób timer na jakimś przekaźniku, kondenstorze i mostku prostowniczym.
    komatssu
    Poziom 29  
    Najprostsze rozwiązanie to przewinąć jakiś przekaźnik z cewką na prąd zmienny, nawinąć grubym drutem. Może być oczywiście konieczne dobranie ilości zwojów cewki.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    komatssu napisał:
    Najprostsze rozwiązanie to przewinąć jakiś przekaźnik z cewką na prąd zmienny, nawinąć grubym drutem. Może być oczywiście konieczne dobranie ilości zwojów cewki.
    Nie tak do konca, Szanowny Kolego. Histereza tak ,,zmodyfikowanego" przekaźnika jest nieprzewidywalna, a ten parametr poza prądem zadzialania przekaźnika jest podstawowy.
    bb84
    Poziom 21  
    Taka propozycja (zmodyfikowany układ soft start transformatora).

Kompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkisoft_star..01.jpg Download (60.98 kB)

Dla C2, C3 = 470u opóźnienie powinno wynosić około 0.5 sekundy. F1 topikowy zwłoczny wystarczy do zabezpieczenia silnika ?
    jalop
    Poziom 24  
    Silnik bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu z racji tego, że nie zastosowałeś odprężnika.
    Na tłok cały czas działa siła równa ciśnieniu panującemu w butli. Rozruch pod obciążenie niesie za sobą ryzyko bardzo szybkiego uszkodzenia silnika.

Zamiast zwykłego, prostego zaworu zwrotnego stosuje się zawór zwrotny z odprężnikiem.
    bb84
    Poziom 21  
    jalop napisał:
    Zamiast zwykłego, prostego zaworu zwrotnego stosuje się zawór zwrotny z odprężnikiem.

Ja mam osprzęt na zakres 3-5 bar. W takim wypadku zawór zwrotny można sobie chyba darować ?
    monterL
    Poziom 10  
    Panowie jak to dobrze zrobić skoro tyle błędów autor popełnił.
    Mam sprężarkę prawie nową , butle z gaśnicy i teraz co dokupić i jak połączyć żeby było bezpieczne i żeby się nie spalił silnik.
    komatssu
    Poziom 29  
    bb84 napisał:
    Ja mam osprzęt na zakres 3-5 bar. W takim wypadku zawór zwrotny można sobie chyba darować ?

Niestety agregat nie wystartuje już przy ciśnieniu większym od około 1 bara.
    bb84
    Poziom 21  
    komatssu napisał:

Testowałem dwa agregaty i obydwa startowały z ciśnieniem 6 bar.
    ^ToM^
    Poziom 35  
    Sniezynka napisał:
    Witam,
    Do UDT zgłaszamy wszystkie zbiorniki ciśnieniowe o pojemności 25 l i powyżej.
    Dlatego kompresory dla majsterkowiczów mają 24 l.

Stąd dalej patrząc jak ktoś zechce mieć 50 l - i być w zgodzie z przepisami UDT - to trzeba kupić dwie sztuki po 24 l i połączyć ze sobą.

bb84 napisał:
    komatssu napisał:

U mnie tak samo, startują pod ciśnieniem 5 barów - akurat na takie mam nastawione. Nawet się nie zająkną.

Pozdrawiam!
    jalop
    Poziom 24  
    bb84 napisał:
    komatssu napisał:

Póki co startuje(:
    Myśl o soft-starcie agregatu inaczej niedługo Ci się spali. Jeśli chcesz, mogę pokazać jakie kiedyś majstrowałem sprężarki z agregatu.
    uhyt
    Poziom 13  
    komatssu napisał:
    Zbiornik ciśnieniowy podlega dozorowi technicznemu jeżeli iloczyn V x P > 50 bar x dm3, oraz nadciśnienie > 0,5 bara.

Genialny zapis, każdy zrozumie go inaczej.
    Jeden, że podlega dozorowi gdy nadciśnienie jest >0,5 bar (niezależnie od wyniku iloczynu)
    Drugi, że nie podlega gdy jest mniejsze (j.w) - co chyba jest bliższe prawdy
    Freddy
    Poziom 43  
    uhyt napisał:
    Genialny zapis, każdy zrozumie go inaczej.
    Czytaj ze zrozumieniem, zapis jest wyraźny.
    ^ToM^
    Poziom 35  
    wnoto napisał:
    Czyli jak posiadam w prywatnym domu kompresor 50l do przedmuchania instalacji nawadniania ogrodu ... to mam go zgłosić do UDT ? Czy to tylko dla firm ?

"Urzędowi dozoru technicznego (UDT) podlegają urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego. Będą to zbiorniki stałe, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara, przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technologicznych.

Widać z powyższego, że dla sprężarki ze zbiornikiem wykonywanym podstawowo dla ciśnienia 10 bar, maksymalna pojemność nie może przekraczać 5 litrów - aby nie podlegał przepisom UDT. W praktyce oznacza to, że w zasadzie każdy zbiornik ciśnieniowy (nie kompresor) współpracujący ze sprężarką dla potrzeb warsztatu powinien być zarejestrowany w terenowym UDT."
    komatssu
    Poziom 29  
    Zbiorniki w agregatach sprężarkowych podlegają takim samym kryteriom: Link
    uhyt
    Poziom 13  
    Freddy napisał:
    Czytaj ze zrozumieniem, zapis jest wyraźny.

Sądząc z tej wypowiedzi
    komatssu napisał:
    Dlatego jak słusznie ktoś zauważył - każdy zbiornik ciśnieniowy podlega UDT.

Nie dla każdego

Z mojej strony EOT bo nie ma o co bić piany.