Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówki

JaroFon 11 Paź 2017 17:24 20103 104
 • Umieszczam tu moją konstrukcję bo osobiście wykorzystuję ją w warsztacie elektronika.

  STOP!!! Wystarczy kupowania sprężonego powietrza w spraju, nadwyrężania moich płuc i machania pędzelkami!!! Po co to wszystko jak można zmontować własny, prosty i niedrogi kompresor na agregacie z lodówki. Kompresor jest prostą konstrukcją, składającą się z niewielu elementów i stosunkowo tanią, gdzie potrzebne elementy można zdobyć jeśli nie za free, to za niewielkie pieniądze.

  Cena mojej konstrukcji:

  :arrow: Agregat z lodówki- ma za free, kolega kupował nową lodówkę i wymontowałem z jego starej lodówki, taki agregat można zdobyć na złomie lub ludziska wystawiają często gabarytowe śmieci, a i lodówka lub zamrażarka się znajdzie.
  :arrow: Zbiornik- zdobyłem w punkcie aktualizacji gaśnic samochodowych. W moim przypadku zbiornik to po prostu gaśnica samochodowa. Dostałem od gościa w punkcie za free :D , kompletna z rękojeścią spustową i ciśnieniomierzem.
  :arrow: Zawór zwrotny- potrzebny aby powietrze nabite do zbiornika nie powracało do agregatu. Bez zaworu zwrotnego ciśnienie zwrotne powoduje że po wyłączeniu agregatu ciśnienie blokuje agregat i nie da się go ponownie włączyć. Ale zawór zwrotny nie jest konieczny. Wystarczy nabite powietrze do zbiornika spuścić i agregat wówczas załącza się normalnie.
  :arrow: Drobne elementy- wężyk, ściski, drewniana podstawa, kółka które ułatwią transport kompresora, cena - naprawdę groszowa spraw :D
  :arrow: Pistolet- to akurat największy wydatek. Cały komplet w skład którego wchodzi pistolet, przewód, dysze (różne długości), szybko-złączka - koszt 50 zł za komplet

  Konstrukcja:
  Jako podstawy użyłem kawałek deski do spodu której przykręciłem obrotowe kółka. Na górę podstawy przymocowałem agregat i zbiornik. Gaśnice dałem koledze w robocie który wypalił palnikiem całą powierzchnię z czerwonej farby, przyspawał na spód kawałek blachy dzięki której zbiornik jest przymocowany solidnie do drewnianej podstawy, przyspawał rurkę wlotową i przerobił rękojeść spustową (wywalił niepotrzebne elementy rękojeści, zaślepił niepotrzebne otwory). w rękojeści został ciśnieniomierz który wskazuje ciśnienie nabitego powietrza. Agregat i zbiornik jest połączony wężykiem w który został wpięty zawór zwrotny. No i tyle, w warsztacie elektronika do przedmuchania komputerów, laptopów, klawiatur itp. naprawdę przydatny.

  Kompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówkiKompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówki


  Link


  Jedynie co bym chciał dorobić jeszcze do kompresora to automatyczny wyłącznik który sam włączy i wyłączy agregat, ale taki możliwie jak najtańszy, niestety nie wiem co można do tak małej konstrukcji wykorzystać.


  Fajne!
 • #2 11 Paź 2017 19:24
  adamGazda
  Poziom 15  

  Wypadałoby jeszcze dołożyć zawór bezpieczeństwa. Nadmiar ciśnienia uchodzi wtedy przez zawór do atmosfery. Takie agregaty potrafią sprężać nawet do wartości około 20 bar, jeśli są "zdrowe" w sekcji tłoczącej. Pozostaje pytanie do jakiej wartości maksymalnie dopuszczać wzrost ciśnienia? Gdybym taką sprężarkę robił sobie to wybrałbym w granicach 4 do 8 bar max głównie ze wzgl. bezpieczeństwa. Do jakiego ciśnienia udało się napompować koledze zbiornik wg. wskazań zegara od gaśnicy (w barach lub wg. widocznych kolorów na tarczy)?

 • #3 11 Paź 2017 20:53
  inox
  Poziom 12  

  Kolego, polecam popracować nad odolejaniem powietrza z kompresora. Myślę, że wystarczy filtr na połączeniu kompresor-zbiornik i poprowadzenie węża pod większym kątem, by olej grawitacyjnie spływał do miski kompresora. Sam kiedyś stosowałem podobną konstrukcję, a dzięki zastosowaniu innego pistoletu jest też opcję pompowania auta/roweru (nawet szosowego).

 • #4 11 Paź 2017 20:54
  edwas
  Poziom 2  

  Wystarczy zamontować presostat który automatycznie wyłączy. Jest także możliwość regulacji maksymalnego ciśnienia.

 • #5 11 Paź 2017 20:59
  Duduś74
  Moderator - Na Wesoło HydePark

  JaroFon napisał:
  niestety nie wiem co można do tak małej konstrukcji wykorzystać.


  Można wykorzystać coś od dużej konstrukcji, presostat, zawór bezpieczeństwa, filtr na ssaniu, odolejacz na tłoczeniu. Podsumowując, Twoja konstrukcja jest...

 • #6 12 Paź 2017 01:17
  HeavyGori
  Poziom 10  

  Na popularnym serwisie aukcyjnym szukaj WŁĄCZNIK REDUKTOR CIŚNIENIA PRESOSTAT 230V (58zł), w moim gaśnicowym kompresorze sprawdza się idealnie. Do tego zamontuj filtr na ssaniu powietrza,
  zbierający się kurz/pył zmieszany z olejem może zatrzeć kompresor. Do tego celu nadaje się filtr fazy lotnej do samochodowej instalacji LPG za ~5 zł.

 • #7 12 Paź 2017 01:24
  robokop
  Moderator Samochody

  Podstawową wadą "lodówkowców" jest ułomna sprężarka - plująca wodą i olejem. Trzeba pomyśleć o uzdatnianiu powietrza. No i mierna wydajność - pierwszy lepszy kompresor membranowy tłoczy szybciej, co prawda do niższego ciśnienia.

 • #8 12 Paź 2017 03:30
  topanja
  Poziom 9  

  Czasami korzystam z podobnej sprężarki i muszę powiedzieć, że frajda z wykonania i użytkowania przewyższa problemy związane z niedoskonałościami takiego sprzętu. Pewnie filtracja pompowanego powietrza poprawiła by jego jakość ale czy warto podnosić koszty budowy urządzenia tak rzadko używanego.

 • #9 12 Paź 2017 05:28
  JaroFon
  Poziom 23  

  Jeżeli chodzi ciśnienie do jakiego dobija moja konstrukcja to jeszcze tego nie testowałem, ale na pewno nabiłem do połowy zielonego pola na ciśnieniomierzu. Dzięki za porady i oczywiście dodam filtr powietrza, o odolejaczu też pomyślę. Jeżeli chodzi o wyłącznik to taki presostat to trochę spory wydatek :/

  PS.
  Agregat był wymontowany z lodówki przez mojego kolegę. Kolega powiedział mi że po odcięciu rurek zeszła reszta gazu i wylał przez rurkę jego całą zawartość, czy dobrze zrobił?

 • #10 12 Paź 2017 07:03
  anders11
  Poziom 28  

  No to mamy problem bo kolega wylał olej którym zalany jest spód zbiornika sprężarki.
  Bez niego sprężarka się w niedługim czasie zatrze.

 • #11 12 Paź 2017 07:08
  JaroFon
  Poziom 23  

  Ok, już właśnie się dowiedziałem że wylał olej. Ale chyba nie jest aż tak źle, bo mam w robocie dostęp do oleju kompresorowego, chyba nic się nie stanie jak zaleje takim olejem agregat?

  PS.
  Z tego co już zauważyłem to według wskazań ciśnieniomierza, zbiornik nabiłem do około 10 bar.

 • #12 12 Paź 2017 07:47
  KolegaZ
  Poziom 11  

  Pytanie z innej beczki, gdzie można zakupić taki kombajn do lutowania i jak się sprawdza.

 • #13 12 Paź 2017 07:50
  JaroFon
  Poziom 23  

  :) na Allegro. Jest naprawdę świetny. Spisuje się wyśmienicie i ma możliwość ustawienia trzech pamięci. Przy okazji stacja zastąpiła mi moją dotychczasową stację której projekt kiedyś zaprezentowałem w tym dziale.

 • #14 12 Paź 2017 08:16
  KolegaZ
  Poziom 11  

  A jak się to dokładnie nazywa producent/model? Czy są ogólnodostępne części wymienne, groty, grzałka do kolby, końcówki do hotaira?

 • #15 12 Paź 2017 08:23
  bialy20
  Poziom 20  

  Zbyt duże ciśnienie może uszkodzić elektronikę. Powyrywa większe kondensatory... Więc nie ma co przesadzać.

 • #16 12 Paź 2017 08:25
  JaroFon
  Poziom 23  

  Jest to dokładnie Stacja lutownicza WEP 992DA+, dostępnych grotów i dysz jest mnóstwo, sam mam do niej 12 różnych gotów. Części zamienne typu pompa lub grzałki jak najbardziej dostępne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nie zamierzam nabijać butli do granic wytrzymałości, 10 bar w zupełności wystarczy a i to jest dość dużo. To na razie testy.

 • #17 12 Paź 2017 09:56
  kambal
  Poziom 12  

  Ja popełniłem podobną konstrukcję dla swojej Kobiety do aerografu. Wykorzystałem do tego akcesoria z dużej konstrukcji bo potrzebny był reduktor ciśnienia.
  Kompresor - moja konstrukcja z agregatu z lodówki

 • #18 12 Paź 2017 11:47
  JaroFon
  Poziom 23  

  No i po płaczu. Mam olej kompresorowy wystarczy tylko zalać agregat. Mam tego oleju 0,5 litra, chyba wystarczy? Jeszce pytanko, czy to obojętne którą rurką wleję olej, wylotem czy wlotem?

 • #19 12 Paź 2017 12:08
  adamGazda
  Poziom 15  

  Cytat:
  Jeszce pytanko, czy to obojetne którą rurką wlej olej, wylotem czy wlotem?

  Wg mnie olej powinien być zalany do wnętrza obudowy sprężarki, żeby chłodzić i smarować silnik oraz sekcję tłoczącą. Skoro olej został wylany ze sprężarki to tym samym otworem powinno się go zalać. Można spróbować poprzechylać go i zobaczyć z którego otworu wydostaje się ta resztka oleju, która została i próbować zalać przez ten sam otwór.
  Dorzucę jeszcze, że każda profesjonalna sprężarka ma na spodzie butli zamontowany zawór (korek) spustowy wody i niekiedy odwadniacze przy reduktorze ciśnienia. Woda po prostu skrapla się z wilgoci zawartej w powietrzu i zbiera się na dnie zbiornika. Agregaty od lodówek w swoim zastosowaniu nie mają styczności z wilgotnym powietrzem. Woda pogarsza również jakość oleju służącego do smarowania sprężarki, ale z tym trzeba się pogodzić lub co jakiś czas wymienić olej jeśli zależy nam na przedłużeniu trwałości sprężarki.

 • #20 12 Paź 2017 15:07
  Tototamtotakieto
  Poziom 8  

  Mnie zaś ciekawi aspekt samego "przedmuchiwania". Kolega ma jakieś okno, odciąg czy cokolwiek? Czy to co się wyczyści z urządzenia po prostu fruwa sobie wokół i osiada a chcąc/nie chcąc kolega wdycha to co właśnie wydmuchał?
  Jak inni szanowni koledzy uporali się z tym problemem?
  Ja osobiście - zwykła membrana przy oknie w innym pomieszczeniu i ogień, ale może są ciekawsze - sprawdzone metody?

 • #21 13 Paź 2017 00:03
  kaem
  Poziom 26  

  W "Młodym Techniku" był kiedyś opis... wyrzynarki do drewna, zbudowanej w oparciu o agregat lodówkowy.

 • #22 13 Paź 2017 01:06
  robokop
  Moderator Samochody

  kaem napisał:
  W "Młodym Techniku" był kiedyś opis... wyrzynarki do drewna, zbudowanej w oparciu o agregat lodówkowy.

  Tyle że z wykorzystaniem samego silniczka z mimośrodem. Sprzęt na chwilkę - szybko się nie przyzwyczajona do pracy na sucho oś zaciera.

 • #23 13 Paź 2017 01:49
  HeavyGori
  Poziom 10  

  Do kompresora wchodzi około 300cm^3 oleju (do mojego danfoss NL9F wchodzi 320 cm^3) dane znajdziesz w karcie katalogowej swojego modelu. Wielką zaletą kompresora lodówkowego jest jego cicha praca, wytłumione standardowe kompresory (w dolnym przedziale cenowym) oferują poziom hałasu na poziomie 80-85dB więc do zastosowań pokojowych nie bardzo się nadają.
  60 zł za presostat to nie majątek, a jest niezwykle istotnym elementem konstrukcji kompresora, gdyż utrzymuje stałe ciśnienie w butli na zadanym poziomie. Wbrew pozorom agregat lodówkowy jest w stanie nabić 20-25 bar do butli a biorąc pod uwagę 15 bar ciśnienia roboczego gaśnicy, do tego osłabienie konstrukcji spawaniem i wypalaniem otworów, robi nam się niemały granat.

 • #24 13 Paź 2017 08:13
  PIOTR111
  Poziom 16  

  Witam wszystkich
  Proponuje autorowi projektu prosty i skuteczny sposób na regulację ciśnienia w butli.
  Sprawdzony praktycznie i nie wymaga dużych nakładów.
  Czerwona strzałka pokazuje gdzie należy wykonać gwint i wkręcić śrubę regulacyjną, potem sprężynka i kulka z łożyska.
  Obudowa to kawałek rurki z gwintem którą wkręcamy w butlę.
  Nadmiar powietrza wylatuje w eter :)
  Cała filozofia.
  PIOTR

 • #25 13 Paź 2017 14:55
  tatanka
  Poziom 20  

  Piękny przykład jak nie robić takiej konstrukcji.
  Tak jak wcześniej pisali koledzy.
  Brak presostatu i mechanicznego bezpiecznika.
  Butla powinna być do góry nogami inaczej nie pozbędziesz się wody.
  Taki manometr można sobie wsadzić w buty.

 • #26 13 Paź 2017 15:24
  JaroFon
  Poziom 23  

  Jeżeli chodzi o odprowadzanie kurzu to jakoś tym się nie martwię, byle to co chcę wyczyścić jest czyste :) Sprawa rozbudowy sprężarki i dodani presatora to niezły pomysł ale trochę kosztowny, a do tak małej konstrukcji myślę że ostatecznie niepotrzebny, z kompresora raczej nie korzystam non-stop więc mój dylemat automatycznego włączania i wyłączania raczej na razie odstawię na bok. Ale kto wie - nawet chodzi mi po głowie myśl o zrobienia nowego kompresora w podobny sposób ale jednak bardziej wypasionego i wydajniejszego. Przyznam że ten co zrobiłem nie jest zbytnio wydajny, ale na chwilę obecną jak dla mnie wystarczający. To co chcę nim zrobić to zrobię :)

  Dodano po 3 [minuty]:

  A jeżeli chodzi o ciśnieniomierz to właśnie kolega w pracy organizuje mi nowy i czytelniejszy :)

 • #27 13 Paź 2017 18:30
  klamocik
  Poziom 24  

  Jak już wykorzystujesz lodówkę to do końca, presostat robisz z regulatora temperatury tylko montujesz odwrotnie styk, ucinasz kapilarę i lutujesz do zbiornika.

 • #28 13 Paź 2017 18:33
  JaroFon
  Poziom 23  

  klamocik napisał:
  Jak już wykorzystujesz lodówkę to do końca, presostat robisz z regulatora temperatury tylko montujesz odwrotnie styk, ucinasz kapilarę i lutujesz do zbiornika.


  Nie rozumiem, jak można regulator temperatury użyć jako regulator ciśnienia?

 • #29 13 Paź 2017 19:15
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 42  

  JaroFon napisał:
  Jedynie co bym chciał dorobić jeszcze do kompresora to automatyczny wyłącznik który sam włączy i wyłączy agregat, ale taki możliwie jak najtańszy, niestety nie wiem co można do tak małej konstrukcji wykorzystać.
  To nawet presostatu tam brak...Chłopie, kupiłeś sobie bilet na Księżyc w jedną stronę....Stara gaśnica przyspawana do jakiejś płyty...brak presostatu (wyłącznika ciśnieniowego) oraz zaworu bezpieczeństwa, zatem podstaw. A kompresor od lodówki, nawet zdychający, potrafi te 15 barów wytworzyć. Cala nadzieja w tym, że gdy zaśpisz przy tej machinie, to te węże ogrodowe porozrywa, a nie tą metalową banię. :cry:


  JaroFon napisał:
  wylał przez rurkę jego całą zawartość, czy dobrze zrobił?
  Doskonale, zatem kompresor bezolejowy..płakac czy się śmiać ?
  klamocik napisał:
  Jak już wykorzystujesz lodówkę to do końca, presostat robisz z regulatora temperatury tylko montujesz odwrotnie styk, ucinasz kapilarę i lutujesz do zbiornika.
  Jasne, dokładny, wiarygodny i precyzyjnie skalibrowany presostat. :D
  Resume - przerażająca i niebezpieczna chałtura. Sorry Kolego Konstruktorze. Szczerze i bezpośrednio. Wybacz.