Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnik

naveintre 11 Oct 2017 19:40 8235 8
 • #1
  naveintre
  Level 12  
  Mam kuchenkę jak na zdjęciu. 2 dni temu po dosłownie 3 min pracy piekarnik się wyłączył, przy okazji wysadził korki w domu. Po załączeniu korków zegar nie świecił. Wyciągnąłem zegar i wymieniłem rezystor "R3" (ten mały na rogu niebieskiej "puszki"), był okopcony. Podłączyłem zegar, ale ani zegar ani piekarnik nie działają. Zmostkowałem styki przekaźnika aby pominąć zegar i uruchomić piekarnik ale dalej nic. Korków już nie wysadza. Gdzie dalej szukać?

  Piekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnikPiekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnikPiekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnikPiekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnik
 • #4
  gemballa
  Level 11  
  Media Markt model Indesit K3 T76 SX-U
  Po zdjęciach to to samo. Dziś pojechałem do teściowej 😋 . No i na serio używała piekarnika tylko raz od 2009r. Zegar działał, wyświetlał godzinę, ale nic nie chodziło poza odpalaniem gazu. Dodam piekarnik elektryczny. Kurki kręcone najpierw temperatura, potem światło, grzałki itd. i nic.

  Odłączyłem zasilanie, po czym zegar zgasł. Podłączyłem ponownie do 220V. Zegar wyświetla 00.00 i przygasa (nie da się ustawić godziny). Po rozebraniu panelu z przodu wyjąłem płytkę, opornik R3 przegrzany.

  Widać kod kreskowy: 1/brąz, 2 czarny, 3 tutaj niestety jakby szary mnożnik, (ale takiego nie ma), no i 4 tolerancja wygląda na Złoty, czyli 5%

  Jak by ktoś miał schemat tej płytki lub kolory kodu opornika? Odpalanie gazu chodzi ponieważ ma bezpośrednie zasilanie z 220V. Jutro zmierzę opornik niestety przegrzany.

  Do tematu.
  Ale jak wywaliło bezpieczniki to bym obstawiał poza opornikiem nr R3 przepalone styki przekaźnika (no i może jakieś zwarcie u ciebie np. Grzałki, wentylatora, żarówki itp.)...
 • #6
  gemballa
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Dziś mierzyłem ten opornik ma 103kΩ, a więc po wymianie na nowy jest to samo.
  Zegar się uruchamia miga, ale też przygasa (nie da się ustawić godziny) kondensatory wymienione na nowe, oporniki sprawdzone. Diody też sprawdzone miernikiem.

  Jutro postaram wymienić jeszcze diody na prostowniku, diodę Zenera no i kondensator ten prostokątny 1µ0 3382 BZT, ale nie wiem czy go dostanę. Oczywiście po zmostkowaniu przekaźnika wszystko działa, ale jeszcze powalczę.
  Może ma ktoś schemat?
 • #7
  TONI_2003
  Moderator
  gemballa wrote:
  kondensator ten prostokątny 1µ0 3382 BZT
  Nie wiem co na nim napisano lub Ty przepisałeś (daj wartość 1µF na napięcie jakie tam napisano), ale skończ ten sposób naprawy bo Cię święta zastaną... Wymiana tylko jego powinna zakończyć Twe zmagania :D
  Piekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnik
 • #8
  gemballa
  Level 11  
  Dzięki TONI_2003 widać, że ktoś tu się zna na temacie. 🔬📟🖥💡
  Przejrzałem luty znalazłem na oporniku SMD R20 przerwę, ale nic się nie poprawiło. Dziś szwagier 🤑 kupił diody, kondensator, diodę Zenera. Właśnie wymieniłem ten kondensator i diodę. Działa w 100%
  Jak mierzyłem wcześniej na diodzie Zenera napięcie wynosiło ok. 8V prądu stałego, a po wymianie kondensatora oraz diody 23,8V (przekaźnik jest na 24) czyli ok.

  Zanim zmostkujecie przekaźnik, sprawdźcie jakie macie napięcie na diodzie.


  Ja nie wymieniając nic odłączyłem zasilanie 220V i i podłączyłem za diodami prostowniczymi napięcie najpierw 12V stabilizowane gdzie sterownik przestał przygasać i wszystko zaczęło działać poprawnie, później 14V, 16V , 18V i 24V Bałem się jednak zostawić 24V bo pod palcem opornik i kwarc na płytce się dość mocno nagrzewał.

  Zrobiłem zdjęcie gdzie podłączyć napięcie od 12V do 24V stabilizowane żeby być pewnym czy np. Sterownik nie ruszy i czy na pewno trzeba mostkować ten przekaźnik i rezygnować ze sterowania.

  Po prostu kupić zasilacz stabilizowany 18V - 24V/1A za 20 zł. i podłączyć go do sterownika. Lub uruchomić zasilacz oryginalny 220V np. dzięki podpowiedziom TONI_2003, antek124. 🔌📟


  Postaram się jutro dodać zdjęcie gdzie podpiąć napięcie. + i - ( to jedyne co widzę )

  Teściowa zadowolona bo zdążyłem przed świętami uruchomić ten piekielny 🔥 piekarnik, po raz drugi coś upiecze ⏰♨ .

  Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temat i życzymy zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia 2017, oraz dużo prezentów (📱🕹📢🎲⚽🎾🎱🏓🐠🧣)

  Dodano po 10 [godziny] 44 [minuty]:

  Piekarnik elektryczny Indesit, model nieznany - nie działa zegar oraz piekarnik
 • #9
  stratos37
  Level 12  
  Kuchnia Indesit, zegar, ustawieniu timera oraz odliczanie działa, po zakończeniu odliczania nie piszczy, tylko od razu przełącza się na aktualny czas, co może być przyczyną - kuchnia K3G55 (trzy przyciski na wyświetlaczu).