Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji CO, Zawór 4d

EImarko 11 Paź 2017 20:53 1524 12
  • #1 11 Paź 2017 20:53
    EImarko
    Poziom 4  

Witam,

Jestem nowy na tym forum. Chce zmodernizować instalacje przy kotle tzn. zmienić rury stalowe na miedziane oraz zamontować zawór mieszający, żeby ogrzać powrót kotła.
    Instalacja w domu jest cała w miedzi. Myślę, że warto przy okazji montażu zaworu mieszającego zmienić ten mały odcinek rur stalowych na miedziane.

Na początek kilka informacji:
    Kocioł o mocy 25kW, który ogrzewa dom jednorodzinny o powierzchni 340m2.
    Na wyjściu z kotła i powrocie mam rury stalowe 6/4" + redukcja na 1" do rur miedzianych 28mm.
    Zawór planuję zamontować 6/4" ponieważ chcę uniknąć komplikacji, które spotkały kolegę John1961 z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3111511.html

Na obieg kocioł-zawór 4d-kocioł myślałem o zakupie rur miedzianych 42mm.
    Na wyjściu z zaworu 4d na grzejniki myślę, żeby zastosować redukcję z 6/4" na 1" i połączyć z rurami 28mm? Tak samo powrót z grzejników?

Sądzicie, że będzie to działać?Modernizacja instalacji CO, Zawór 4d

0 12
  • #2 12 Paź 2017 07:24
    gersik
    Poziom 31  

A gdzie w tym wszystkim jest naczynie? Wiesz że CU tej średnicy musisz łączyć lutem twardym.

0
  • #3 12 Paź 2017 13:43
    EImarko
    Poziom 4  

Tak, zdaję sobie sprawę że będzie łączenie lutem twardym.
    Naczynie aktualnie jest na powrocie, blisko króćca powrotu do kotła - nie narysowany na schemacie, gdyż jest za kotłem. Przy zamontowaniu zaworu mieszającego zostawić je na powrocie czy wpiąć przed zaworem 4d?
    Dokładniejszy schemat:

0
  • #4 12 Paź 2017 14:56
    gersik
    Poziom 31  

Teraz przynajmniej wiemy że to układ zamknięty.

0
  • #5 12 Paź 2017 15:01
    EImarko
    Poziom 4  

Tak jest to układ zamknięty.
    Wracając do pytania o zawór mieszający i obieg kotłowy. Mogą wystąpić problemy z tym obiegiem tak jak spotkały użytkownika John1961 z zacytowanego przeze mnie tematu?
    Czy powyższy schemat jest poprawny czy może być coś zmienił (ulepszył) w nim?

Edycja: Zawory zostaną zamontowane z półśrubunkiem, żeby każdy można było wymienić.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Paź 2017 15:01
    gersik
    Poziom 31  

Naczynie na powrocie w miarę blisko kotła. Termometry na powrotach z grzejników nie potrzebne ale jak są. Za pompami mają być zawory zwrotne. Reszta może być. Mam nadzieję że producent dopuścił montaż kotła w układzie zamkniętym.

0
  • #7 12 Paź 2017 15:20
    EImarko
    Poziom 4  

Schemat po poprawieniu

Jeśli chodzi o kocioł, to producent w DTR zapisał montaż w układzie otwartym. Po skontaktowaniu się z producentem dostałem informację, że można podłączyć kocioł w układzie zamkniętym, lecz tylko wtedy, kiedy będzie to zgodnie z PN (zastosowanie wężownicy schładzającej). Producent oświadczył także, że w takim przypadku nie będzie problemów z gwarancją na kocioł.

0
  • Pomocny post
    #8 12 Paź 2017 15:34
    kortyleski
    Poziom 41  

Na kocioł nie ale na chałupę i ludzkie życie już będzie problem z gwarancją. Nigdy nie postawiłbym takiego kotła w układzie zamkniętym.

Dodano po 5 [minuty]:

Widziałem kiedyś taki kwiatek. Zawór bezpieczeństwa podkapywał więc uczynny sąsiad wkręcił korek żeby nie trzeba było miski podstawiac.

0
  • #9 12 Paź 2017 16:35
    EImarko
    Poziom 4  

Właśnie z tego powodu jest zamontowana wężownica schładzająca, która odprowadzi w razie W nadmiar ciepła z kotła do kanalizacji oraz zawór bezpieczeństwa wraz z naczyniem przeponowym.
    Co do przytoczonego przez Ciebie przypadku, to tylko pogratulować "uczynnemu sąsiadowi" braku mózgu, który pewnie wyleciał mu do muszli klozetowej :shii:
    Dodano po 8 [minuty]:
    PS.
    Kilku krajowych producentów kotłów montuje wężownice schładzające za dodatkową opłatą. Co do układu zamkniętego przekonuje mnie do niego lepsza efektywność, w mniejszym stopniu występująca korozja układu (grzejniki,kocioł) oraz rzadsze zapowietrzanie się układu, a tym samym mniej dolewania wody do instalacji. Minusem jest trochę wyższy koszt ukł. zamkniętego ze względu na dodatkowe zabezpieczenia. Czasami także, głupota użytkownika lub też hydraulika montującego taki układ.
    Dodano po 25 [minuty]:
    W tym momencie nie posiadam, żadnego sterownika, który by sterował pompami.
    Chciałbym podłączyć taki, który by operował pompą co, pompą cwu, pompą obiegową cwu i nie jestem jeszcze pewien czy zakupić zawór mieszający z siłownikiem lub bez?
    Warto założyć taki siłownik? Oraz jaki sterownik wybrać? W hurtowni polecali sterownik tech st-408n lub euroster uni2. Są to dobre sterowniki?

0
  • Pomocny post
    #10 12 Paź 2017 18:46
    gersik
    Poziom 31  

Wężownica schładzająca swoją drogą. Ważne jest co przewiduje producent. Jeśli kocioł nie jest przystosowany do układu zamkniętego to w razie "W" wężownica nic Ci nie pomoże., Kocioł i wężownicę montujesz na własną odpowiedzialność, chyba że masz fakturę od wykonawcy instalacji w kotłowni.

0
  • #11 12 Paź 2017 22:28
    EImarko
    Poziom 4  

Na montaż mam fakturę. Od producenta mam informację, że mogę zamontować w ukł. zamkniętym tylko razem z wężownicą, bez niej układ otwarty. Nigdy nie zagotowałem wody w kotle,a co dopiero zbliżyć do temperatury wrzenia. Rozpalam od góry, temperatura powoli rośnie do 60-75* i spada wraz z zmniejszającą się ilością opału w komorze załadowczej. Po wygaśnięciu, proces powtarzam w ten sam sposób. Ciśnienie 0,1~ 0,13Mpa.

Dodano po 5 [minuty]:

Jakaś podpowiedź co do wyboru sterownika zarządzającego pompami z postu #9?

0
  • Pomocny post
    #12 13 Paź 2017 06:37
    pablowp1
    Poziom 22  

tech produkuje dobre sterowniki. Sporo tego montowałem. Napędu zaworu bym nie kupował, sporo kosztuje, około 500pln Zawsze możesz do tego wrócić,

0
  • #13 16 Paź 2017 01:40
    EImarko
    Poziom 4  

@pablowp1
    Zaproponowano mi sterownik Tech st-408n, warto go zakupić? Dodam, że w niedalekiej przyszłości chcę zamontować kocioł gazowy.

Przez weekend miałem trochę czasu, żeby pomyśleć o instalacji na spokojnie. W głowie zrodził mi się jeszcze jeden pomysł modernizacji, na jednej pompie zamiast dwóch, a wygląda on tak:

Pompa na powrocie pomiędzy kotłem i zaworem temperaturowym ATV od afriso do ochrony powrotu zamiast zaworu 4d. Dodatkowo 2 zawory trójdrożne do rozdzielenia przepływu CO-CWU oraz Pion A-Pion B. W przypadku 2 schematu siłowniki do zaworów zbędne. Co o nim sądzicie?

0