Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy legrand B16 - pomiar napięcia - pytanie

adamabcdef 11 Paź 2017 21:41 222 7
  • #1 11 Paź 2017 21:41
    adamabcdef
    Poziom 6  

Witam,

mam pewien problem z pomiarem napięcia po załączeniu wyłącznika nadmiarowo-prądowego marki legrand B16. Najpierw o piszę o co dokładnie chodzi.

Zrobiłem proste połączenie wyłącznika nadmiarowo-prądowego do standardowego kabla zasilajęcego (230V, standardowa wtyczka okrągłą do gniazdka). Kabel z drugiej strony zakończony jest kostką. Przewód fazowy w kablu jest puszczony przez wyłącznik n-p, natomiast neutralny oraz uziemiający są puszczone oddzielnie poza wyłącznik. Wtyczka kabla została przerobiona na typ wtyczki z przełącznikiem 0-1.
    Badałem napięcia jakie wychodzą na kostkę i otrzymuję 4 warianty napięć:
    w.I - na wtyczce 0, na wyłączniku On --> na kostce otrzymuję 0.3V
    w.II - na wtyczce 1, na wyłączniku On --> na kostce otrzymuję 239V
    w.III - na wtyczce 1, na wyłączniku Off --> na kostce otrzymuję 30V
    w.IV - na wtyczce 0, na wyłączniku Off --> na kostce otrzymuję 1.36V

Najbardziej ciekawi mnie wariant III i IV. Nie rozumiem jakim cudem na kostce przy pomiarze multimetrem otrzymuję 30V pomimo, że wyłącznik jest na Off. A z kolei w wariancie IV pomimo, że przełącznik na wtyczce jest w pozycji 0 i wyłącznik ma Off nadal otrzymuję 1.36V (błąd pomaru? awaria multimetru?)
    Skąd aż 30V?

Ze swojej strony prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu. Może coś źle podłączyłem, może uszkodzony jest wyłącznik n-p(?)

Z góry dziękuję za podpowiedzi

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 11 Paź 2017 21:52
    fuutro
    Poziom 43  

Pojemności i prąd przemienny. To dwie interesujące Cię sprawy.
    Multimetr ma ogromną rezystancję wejściową a prowadzone blisko siebie żyły stanowią kondensator, który przewodzi prąd przemienny. Niejako multimetr staje się w zakresie pomiaru napięcia.. amperomierzem - mierzy przepływ prądów pojemnościowych, wskazanie jest zależne od rezystancji wejściowej i płynącego prądu.

• Pomocny post
    #3 11 Paź 2017 22:48
    CYRUS2
    Poziom 34  

"Wypasiony" miernik w ręku początkującego.
    Używać miernika 5-20kΩ/V

• #4 12 Paź 2017 07:25
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Możesz napisać po co zaczynasz zabawę od napięcia sieciowego? Nie lepiej pobierać nauki ćwicząc na napięciu bezpiecznym? Prąd nie wybacza pomyłek, miej to na uwadze.

• #5 12 Paź 2017 09:44
    CYRUS2
    Poziom 34  

adamabcdef napisał:
    Ze swojej strony prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu. Może coś źle podłączyłem, może uszkodzony jest wyłącznik n-p(?)
    Co to takiego wyłącznik n-p ?

• #6 12 Paź 2017 09:47
    adamabcdef
    Poziom 6  

CYRUS2 napisał:
    adamabcdef napisał:
    Co to takiego wyłącznik n-p ?

"n-p" - raczej wesoła twórczość "nadmiarowo-prądowy" (żeby skrócić pisanie)

• #7 12 Paź 2017 10:21
    kortyleski
    Poziom 40  

adamabcdef napisał:
    Przewód fazowy w kablu jest puszczony przez wyłącznik n-p, natomiast neutralny oraz uziemiający są puszczone oddzielnie poza wyłącznik.

W przewodzie z wtyczką miejsce fazy i neutralnego to loteria. Więc nie można ich tak nazywać. A gdy w innynm gnieździe role przewodów się zamieniają to nadmiarowo-prądowy przerywa N a to bardzo zły pomysł.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME