Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG GSA-H42N - Napęd nie chce odczytać żadnej płyty

walkery 11 Paź 2017 21:53 138 8
  • #1 11 Paź 2017 21:53
    walkery
    Poziom 8  

Witam,

Mam taki problem. Jakiś czas temu zakupiłem używany napęd na Allegro w jednym ze sklepów zajmujących się sprzedażą używanych podzespołów. Napę był sprawdzany przed sprzedażą pod kątem odczytu/zapisu płyt, wszystko było w porządku. Kupiłem używany, ponieważ stary napęd który miałem u siebie w komputerze po prostu już odmówił posłuszeństwa. Wiadomo napęd jest na złącze ATA, bo komputer ma już swoje lata. Pewnego dnia po zamontowaniu go w komputerze, sprawdziłem czy działa poprawnie. Początkowo płyty cd i dvd odtwarzał bez problemu. Jednak później potrzebowałem usunąć zawartość w jednej z płyt CD-RW. Jakie było moje zdziwienie, to w eksploratorze Windows XP nie dało się usunąć zawartości płyt CD-RW. Jednak spróbowałem poprzez program Alcohol 120%, jest tam taka opcja "Kreator kasowania" i gdy chciałem kasować zawartość płyty CD-RW, to pojawił się komunikat, że ten napęd nie obsługuje płyt typu CD-RW i nie można wykasować jej zawartości, jednak spróbowałem dalej i pojawił się pasek postępu. Jednak dalej on się nie przesuwał i postanowiłem anulować kasowanie zawartości płyty. Trochę to potrwało zanim program zakończył kreator kasowania i też płyta nie chciał od razu wysunąć się z napędu. Po tym próbowałem umieścić jakąkolwiek płytę z zawartością w napędzie i żadna od tej pory nie che mi się odczytać i także zapisać. Po prostu wkładam do napędu, chwile zaświeci się dioda, ale na krótko i nawet nie słychać, żeby płyta "kręciła się" w napędzie. Dotyczy to zarówno płyt CD i DVD. Czyżby próba wykasowania zawartości płyty, mogła uszkodzić napęd? Nie wiem czy to rozkręcać, coś naprawiać? Ktoś miał z czymś takim do czynienia?

• #2 11 Paź 2017 22:07
    Robert B
    Poziom 43  

Pierwsze pytanie:
    Kto kupuje używany napęd optyczny z prawdopodobnie dogorywającym albo zajechanym laserem?
    Za ok 40-60 PLN masz nowy z gwarancją. Trzeba być naprawdę radosnym optymistą, żeby kupić coś takiego.

walkery napisał:
    Napęd był sprawdzany przed sprzedażą pod kątem odczytu/zapisu płyt

Przy tobie go sprawdzali? :lol:
    Jeżeli dali gwarancję uruchomieniową, to reklamuj a jeżeli nie, to masz przycisk do papieru.

• #3 11 Paź 2017 22:17
    walkery
    Poziom 8  

Nie widzę sensu kupować nowego napędu, do starego komputera, który pewnie za jakiś czas będzie wymieniony na jakiś nowszy sprzęt.Tylko, że na początku napęd działał, dopiero przy próbie wykasowania zawartości płyty CD-RW przestał odczytywać płyty. Nie wiem co by mogło się stać. Może jakiś reset zrobić? Jest taki mały otwór z przodu, obok diody i przycisku do wysuwania napędu.

• #4 11 Paź 2017 22:27
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

walkery napisał:
    Może jakiś reset zrobić?

Napędu się nie resetuje.
    walkery napisał:
    Jest taki mały otwór z przodu, obok diody i przycisku do wysuwania napędu.

Ten mały otwór o którym mówisz, służy do awaryjnego wysunięcia tacki. To nie reset.

Jeśli nie masz żadnej gwarancji a
    walkery napisał:
    chwile zaświeci się dioda, ale na krótko i nawet nie słychać, żeby płyta "kręciła się" w napędzie.

Pozostaje zdjęcie obudowy i sprawdzenie czy płyta się kręci.

• #5 11 Paź 2017 22:30
    Robert B
    Poziom 43  

walkery napisał:
    Nie widzę sensu kupować nowego napędu, do starego komputera

Lepiej kupić stary i prawdopodobnie zajechany. Ciekawa kalkulacja :D Chytry dwa razy traci.
    Robert B napisał:
    Jeżeli dali gwarancję uruchomieniową, to reklamuj

walkery napisał:
    Może jakiś reset zrobić? Jest taki mały otwór z przodu

Ten otwór służy wyłącznie do otwarcia tacki przy wyłączonym komputerze. Robi się to wyprostowanym spinaczem i cała filozofia zastosowania tego otworu.
    Pytałem też o coś:
    Robert B napisał:
    Przy tobie go sprawdzali?

• #6 11 Paź 2017 22:58
    310artur
    Poziom 42  

Napęd działał i przestał. Bywa może sprzedawca nieuczciwy a może pech.
    Co do używki - kwestia ceny za 20 warto brać. Raz wtopisz raz trafisz i tak na swoje wyjdziesz. Ja kupiłem na ATA używkę i działa od 3 lat nadal, a nowy napęd padł mi 2 tygodnie po gwarancji :D . Takie życie.

Możesz sprawdzić czy np. zbootuje z płyty BIOS. Jak nie to sprzęt padł i naprawiać nie warto. Jak tak to jeszcze szansa że coś w systemie namieszało się.

• #7 12 Paź 2017 08:00
    Robert B
    Poziom 43  

Sprawny napęd zakręci płytą już przy podłączonym samym zasilaniu i system nie ma nic do tego.

• #8 12 Paź 2017 08:18
    walkery
    Poziom 8  

A czy jest mozliwość, żeby odkręcić obudowę napędu i nakręcić laser? Może nto coś by pomogło. I pytanie w jaki sposób to zrobić?

• #9 12 Paź 2017 08:39
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

walkery napisał:
    A czy jest mozliwość, żeby odkręcić obudowę napędu i nakręcić laser?

Laseru się nie "nakręca", można spróbować na upartego go ustawić. Niestety na ogół na bardzo krótko daje to efekt i kończy się finalnie i tak na wymianie napędu.
    Na YT są filmiki jak to wykonać
    https://www.youtube.com/watch?v=qYjxPVRj_6s

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME