Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł do kontroli serwera

12 Paź 2017 00:39 510 3
 • Poziom 38  
  Jest sobie za ścianką, czy inny sposób odizolowany dla komfortu serwer (niemały), np rackowy. Mam przed oczami ideę, że kablem długości metr, półtora przypinamy mu ekran kontrolny, np matryca LED 8x64 (widoczne z całego pomieszczenia) i cztery klawisze. Pomysł nie jest zupełnie na pustyni, niektóre serwery mają panele LCD i coś na nich się dzieje, tyle że nie sa "na wynos"

  Leci tam stała animacja np zajętość rdzeni lub dysków / temperatura / rotacja wentylatorów / info do wyboru
  Założenie jest, że nie ingerujemy mocno w serwer (Np nie wyobrażam sobie modnych na najprostszych projektach USB specyficzny driver)
  Wewnętrzny system, usługa tegoż serwera (Win Server /Linux) która zbierze infor i przekaże do ekranika - tzreba by to stworzyć

  Z braku umeblowanego monitora / klawiatury przyciski naszego wynalazku mogą służyć do spowodowania miękkiego zgaszenia serwera

  Czy elementy tego pomysłu już są obecne? Czy idea gdzieś się powtarza?
 • MetalworkMetalwork
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 38  
  _jta_ napisał:
  A jakie porty wejściowe i wyjściowe serwera chcesz wykorzystać?


  hmmmm ....
  Zwykle są porty (idee wspólne dla całej branży) 1xRS232, mają USB z przodu i tyłu, nie mniej niż 2x Gigabit ethernet.
  W czasie weekendu zdobyłem trochę wiedzy o maszynach serwerowych. Mają (powszechna opcja opcja dodatkowa, obudowy mają gotową dziurę) wyjście klasy ethernet służące tylko do zarządzania. BYĆ MOŻE kontroler zdalnej konsoli implementuje protokół IPMI - być może tam ganiają dane "propertiary" (to się inaczej nazywa wg HP, inaczej w DELL). Nowe to dla mnie i nie wiem o protokołach nic. Wiem że spotykając to z firmowym programem na PC, lub przeglądarką www, ma się wgląda w ekran np BIOS podczas przeładowania maszyny, obroty wentylatorów itd...
  Zaprzyjaźnione są literki ACPI, w tym sensie że 'o ile system serwera realizuje ACPI to przycisk zasilania wykona miękkie zatrzymanie usług serwera' - jeśli nie ma ACPI będzie to wyłączenie zasilania (cytat z opisu też fabrycznego panelu kontroli-zasilania)

  Ogląd stanu można to zaimplementować zupełnie softwarowo, pozyskanie informacji z "wnętrza serwera" prze WMI (windows), SMNP czy odczytywac katalog /proc na linuksach przez jakiegoś demona i ganiać to ethernetem.

  Więc być może rzeczony panel by nie miał interfejsów niskopoziomowych, tylko był komputerem z ethernetem (acz małym) rozumiejący w/w cztery litery. W/w skrótowce mają dla mnie wartośc skrótów w marketingu, NIGDY nie wchodziłem co naprawdę w tych protokołach jest, wiem, że są.


  Niechby to sobie było pięć metrów od serwera/serwerowni jak sterownik alarmu / pieca / klimy. Jakieś raspberyy z ekranikiem, na jakim by były te protokoły sieciowe?
 • Specjalista elektronik
  "Port RS232" w PC to jest UART ze standardem napięć RS232 (typowo +-12V, stan ma być prawidłowo rozpoznawany od +-3V, wszystkie wejścia i wyjścia mają wytrzymać +-24V i ograniczać prąd); UART wysyła/odbiera znaki po 5-8 bitów danych (ilość jest definiowalna), poprzedzone bitem "start" (zawsze stan '0'), po danych może być bit parzystości, znaki są rozdzielone bitami stop (zawsze stan '1'; można ustawić, że będzie ich od 1 do 2, ale jak nie ma czego wysyłać, to ten stan jest dowolnie przedłużany), czas jednego bitu jest programowalny, zwykle największa szybkość jest 230400 bitów/sekundę (a jaka działa, to zależy od kabla - najwyższa do paru metrów), ale można zaprogramować podwielokrotność (w prosty sposób np. 115200, 57600, 19200, 9600, 4800...). Zakres napięć jest pewną niedogodnością - wymagane są napięcia dodatnie i ujemne, co nie pasuje do układów TTL; rozpoznawanie znaków UART-a raczej wymaga użycia UART-a, ale można to sobie uprościć: wysyłać i odbierać impulsy o różnych długościach, wtedy to da się zrobić na prostych układach (wykorzystanie tej metody było opisywane na forum), UART ustawiony na 5 bitów bez parzystości, z 1 bitem stop i na maksymalną szybkość może w ten sposób wysyłać i odbierać ponad 32kbitów na sekundę (czyli całą matrycę LED 8x64 w czasie 1/60 sekundy - tylko trzeba się liczyć z tym, że obciążenie serwera może powodować opóźnienia). Oprócz danych można przesyłać dodatkowe sygnały: 2 z PC, 4 do PC.

  Komunikacja przez Ethernet raczej wymaga użycia jakiegoś komputera - to może być Raspberry Pi, albo "terminal" w stylu HP T5710, który jest małym PC-tem (często z systemem Windows XP i możliwością zdalnej pracy na serwerze, który ma system Windows - używany kosztuje dużo taniej od Pi, ale zajmuje więcej miejsca, zużywa więcej energii). Jeśli serwer do komunikacji przez Ethernet używa protokołu IP, to może używać tego samego portu Ethernet do komunikacji z tym komputerem.

  Oczywiście, w każdym przypadku trzeba na tym serwerze umieścić jakiś program, który by się zajmował komunikacją - a jeśli miałby móc wyłączyć serwera, to jest potrzebny jakiś sterownik APM, albo ACPI (bez niego np. Linux na PC wykona zamykanie systemu, na koniec wypisze na ekranie "Power down", ale już nie wyłączy tego PC).