Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROTEUS - zmiana "opakowania" elementu na schemacie ISIS a zmiana w PC

darkmiki 12 Paź 2017 01:26 243 5
  • #1 12 Paź 2017 01:26
    darkmiki
    Poziom 5  

Cześć,
    Dopiero co zacząłem używać Proteusa i napotkałem parę problemów.

Próbowałem połączyć 2 ścieżki w połowie, oczywiście ręcznie, i ku mojemu zaskoczeniu nie udało mi się - jak dojeżdżam do ścieżki, którą chcę połączyć Proteus nie wykrywa połączenia. Wie ktoś jak to przeskoczyć? Proteus kończy ścieżkę dopiero kiedy dojadę do danego pada, nie mogę jej zakończyć np na zgięciu innej ścieżki.

• #2 12 Paź 2017 16:07
    Christophorus
    Poziom 40  

Nie wiem jak tworzysz projekt. Ja u siebie na podstawie schematu utworzyłem płytkę i nie ma problemów z łączeniem ścieżki do ścieżki. Przykład na obrazku poniżej.

Jeżeli chcesz zmienić obudowę płytkową elementu zwaną popularnie footprintem to w edytorze schematów klikasz prawym klawiszem myszki na wybranym elemencie i z menu kontekstowego wybierasz Edit properties skrót klawiaturowy Ctrl+E. Otworzy się okno z obrazka poniżej, gdzie czerwonym kolorem zaznaczyłem rozwijaną listę obudów elementu. Jeśli lista nie zawiera potrzebnej obudowy to klikamy na ikonce lornetki i wyszukujemy ręcznie potrzebną obudowę.

• #3 12 Paź 2017 20:00
    darkmiki
    Poziom 5  

Dzięki, udało się obie rzeczy zrobić:)
    Jestem totalnym nowicjuszem w tym programie, stąd takie trudności:P Wcześniej robiłem na dipTrace, tam interfejs różni się znacznie.

Mam jeszcze parę pytań.

Chcę dodać napis na warstwie miedzi, na której jest ground plane. Ale kiedy umieszczam na niej napis (2d text) ten zlewa się z plane'm i w efekcie nie jest widoczny (nie ma odstępu między napisem a masą). Jest jakiś sposób żeby to ustawić?

Mam też pytanie o możliwość równomiernego rozmieszczania elementów (w dipTrace to się nazywało distribute equally). Jest gdzieś taka opcja w Proteusie?

• #4 12 Paź 2017 21:05
    Christophorus
    Poziom 40  

Wszystkie programy tego typu różnią się od siebie. Nie wszystkie funkcje dostępne w programie A są dostępne w programie B. Proteus jeśli chodzi o projektowanie płytek nie jest najwygodniejszym programem. Próbowałem umieścić napis na warstwie dolnej i dodać wypełnienie. Niestety zakrywa ono ten napis. Można próbować dodać napis ułożony ze ścieżek, ale to mało wygodne i uciążliwe rozwiązanie. Także rozmieszczenie elementów w zasadzie jest ręczne. Dostępna jest funkcja automatycznego rozmieszczenia elementów, ale nie za bardzo ona działa zgodnie z oczekiwaniami projektanta. W mojej ocenie Proteus pod względem projektowania płytek wypada gorzej niż inne programy tego rodzaju.

• #5 12 Paź 2017 21:18
    darkmiki
    Poziom 5  

Dzięki:) A jakie programy do projektowania PCB w tym przedziale cenowym byś polecił? Bo ALTIUM jest horrendalnie drogi (licencja to chyba 2000 dolarów za rok)

• #6 12 Paź 2017 21:32
    Christophorus
    Poziom 40  

Większość programów tego rodzaju jest kosztowna. Niektóre firmy przeszły z modelu licencjonowania programu na subskrypcję (Eagle). Nie wiem do jakich projektów potrzebujesz tego programu i czy do użytku komercyjnego lub hobbystycznego. Może warto zapoznać się z darmowym programem KiCad, który jest dodatkowo spolonizowany. DipTrace też ma nakładkę polonizującą.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME