Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitotronic 200 nie załącza rano pieca

12 Paź 2017 08:34 960 13
 • Poziom 4  
  Witam, mam następujący problem,:
  posiadam regulator Viessmann Vitotronic 200 Typ KW1 (+ Vitogas 100 i Vitocell 100) i cały dzień działa super, nie ważne na jakich ustawieniach godzinowych czy temperaturowych, aż w nocy nagle przestaje grzać.
  Rano się nie załącza ani woda ani piec, aż do momentu kiedy go wyłączę na kilka sekund i włączę.
  Był serwisant na corocznym serwisie, wszystko zresetował do podstawowych ustawień i stwierdził, że w kilkunastoletnim doświadczeniu nigdy nie wymieniał tej elektroniki, więc na pewno będzie dobrze.
  I mijają kolejne dni kiedy muszę wcześnie rano ponawiać włączenie/wyłączenie pieca, żeby mieć ciepłą wodę w domu.
  Problem powstał kilka tygodni temu.

  Serwisant stwierdził, że najlepiej wymienić oczywiście elektronikę za ponad 2000 zł. Drugie wyjście awaryjne to kupienie stabilizatora napięcia, bo podobno przy spadkach regulator nie pokazuje błędu, a piec nie ruszy w takim przypadku.

  I teraz pytanie czy w ogóle się bawić w taki stabilizator czy to po prostu coś z elektroniką i trzeba wymieniać?
  Jeśli jednak warto spróbować ze stabilizatorem to proszę powiedzieć jakiej mocy miałby być stabilizator i jakie napięcie wyjściowe ustawić.

  Z góry wszystkim dziękuję za pomoc,
  Kuba
 • Poziom 42  
  Rano, kiedy system nie działa, co pokazuje wyświetlacz regulatora?
  Czy jest jakaś dodatkowa, odbiegająca od normalnego użytkowania, informacja?
  Może jego zdjęcie zamieścić.
 • Poziom 4  
  Regulator pokazuje to "słoneczko" jako zwykły (a nie zredukowany tryb pracy) i Temp. kotła 20 stopni, kompletnie nic poza tym ani znaczku kranu ani znaczku płomienia, nic.
 • Poziom 42  
  jcybi napisał:
  bo podobno przy spadkach regulator nie pokazuje błędu, a piec nie ruszy w takim przypadku.

  Cóż, może ma i rację. Problem w tym, że w nocy napięcie na sieci generalnie podnosi się z faktu mniejszego poboru energii.
  Chyba, że w pobliżu jest jakieś urządzenie, które załącza się i powoduje chwilowy spadek napięcia, który z kolei blokuje elektronikę tego kotła.
  To jeszcze przyjąłbym do wiadomości.
  Takimi urządzeniami w gospodarstwie domowym mogą być np. duża lodówka, zamrażarka, klimatyzacja czy też pompa głębinowa.
  Nic lepszego nie przychodzi mi na myśl na razie.

  Póki co, sugerowałbym dwie rzeczy:

  - sprawdzić ustawienia temperatury wody w kiedy poprawnie pracuje te urządzenie i rano - przed resetem.
  Sprawdzić, czy są jakieś zasadnicze różnice.
  Również można sprawdzić dokładność temperatury zew. powietrza, jaką wskazuje te urządzenie.
  - o ile to możliwe, to przełączyć zasilanie tego kotła tj. jego sterowanie na inną fazę.
 • Poziom 4  
  Dziękuję za rady - z wodą i termometrem wszystko super.
  Dzisiaj zrobiłem inną rzecz, zresetowałem piec dokładnie po północy i okazuje się, że do teraz działa super, więc problem pozostaje tylko i wyłącznie przejściem z dnia na dzień - nic poza tym!
  I nadal nie wiem czy z tak błahego powodu powinienem wymieniać całą elektronikę, czy jakoś może nie spróbować "oszukać" pieca z datą i godziną.
 • Poziom 42  
  Hmm, można odnieść wrażenie, że kłopot jest z ustawieniami czasu włączania i załączania systemu.
  Mógłby je kolega sprawdzić?

  Aby to sprawdzić, trzeba otworzyć pokrywę programatora i jednocześnie nacisnąć klawisze - symbol zegara + 'i" (małe i stylizowane)
  Może zdjęcie wyświetlacza w tym momencie?
 • Poziom 4  
  Wszystko specjalnie na 7-21 ustawione żeby nie komplikować. Wiele ustawień godzin posprawdzane z tym samym efektem: po północy sam grzania nie załączy:( Dzisiaj zrestartowałem o 0:05 działał rano idealnie. W nocy spróbuję o 23:30 zrestartować i zobaczyć jak zareaguje.
 • Poziom 42  
  Może dzisiaj odpuścić ten wcześniejszy test, a w zamian za to sprawdzić jak działa system daty, czasu i dnia tygodnia w tym urządzeniu.

  Sugerowałbym sprawdzenie tego przed północą i po północy. Sprawdzić, czy wszystko się zgadza.
 • Poziom 4  
  W sumie to sam przesunąłem zegar na 23:59 i po przejściu na 0:00 nadal działał prawidłowo, zastanawiam się powoli czy winą nie jest za długi czas bezczynności kiedy to w nocy ani wody nie grzeje ani przy obecnych temperaturach nie musi grzać do 17 stopni (temp. zredukowanej), ale czy to może być problem?
 • Specjalista elektryk
  Na to wychodzi, że płyta główna do wymiany, uszkodzenie bardzo dziwne i jeżeli jest tak jak piszesz, dużo taniej wyjdzie Tobie wstawienie jakiegoś timera/resetu na zasilaniu kotła i po temacie.
 • Poziom 4  
  Też o takim timerze myślałem. Tylko pytanie czy przez resetowanie codzienne coś się nie zepsuje w końcu. Czy po prostu jak już to i tak się zepsuje ta część, która i tak jest do wymiany?
 • Poziom 42  
  jcybi napisał:
  Tylko pytanie czy przez resetowanie codzienne coś się nie zepsuje w końcu

  Jest to całkiem możliwe.
  jcybi napisał:
  Czy po prostu jak już to i tak się zepsuje ta część, która i tak jest do wymiany?

  Zakładając, że płyta główna elektroniki jest podejrzana, to można spokojnie przyjąć, że ją pierwszy szlag trafi, o ile :)
  jcybi napisał:
  zastanawiam się powoli czy winą nie jest za długi czas bezczynności kiedy to w nocy ani wody nie grzeje ani przy obecnych temperaturach nie musi grzać do 17 stopni (temp. zredukowanej), ale czy to może być problem?

  Osobiście, zrobiłbym jeszcze jeden test i ustawił piec, tak aby pracował w normalnym trybie non-stop. Dla celów testowych, powiedzmy 2-3 dni.
  Za instrukcją, w takim przypadku trzeba ustawić włączenie (ON) na 00:00, a wyłączenie (OFF) na 24:00.
 • Poziom 4  
  To zrobię 2 testy: raz zostawię na całą noc włączony i raz ustawię żeby się tylko 0:10-0:40 w nocy włączył i zobaczę o tej 0:10 dzisiaj czy się załączy grzanie.

  Dam znać co z tego wyjdzie.
 • Poziom 4  
  Zrobiłem zgodnie z podpowiedzią i piec działa idealnie jak jest na 24h nastawiony. Wodę tylko przełączyłem z Automatycznego ustawienia na 7-20 i wszystko śmiga - obniżyłem oczywiście krzywa i temp. zadaną żeby nie było za ciepło.

  Jakieś dalsze porady - będę bardzo wdzięczny!