Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dołożenie 8GB RAM da większy komfort grania?

arturocki 12 Paź 2017 09:31 291 21
  • #1 12 Paź 2017 09:31
    arturocki
    Poziom 10  

Witam mój zestaw to:
    - i5 6500 LGA 1151
    - ASUS Z170-P DDR4 OC M.2
    - ASUS Geforce GTX950 2GB Strix OC
    - KINGSTON DDR4 8GB 2400MHz HyperX Fury

Zastanawiam się nad zakupem jeszcze jednej takiej samej kości 8 GB RAM. Pytanie czy przyspieszy to ładowanie tekstur np. w takich grach jak Wiedźmin czy Playerunknown's Battlegrounds. Często męczące jest czekanie na wczytanie mapy i przez to gra się ścina, szczególnie przy rozpoczęciu rozgrywki - oczywiście przy włączonych dużych detalach. Czy taki zabieg ma sens.... czy jednak wąskim gardłem i tak będzie moja karta graficzna i kupowanie kości niewiele pomoże?

• #2 12 Paź 2017 09:44
    Marek57698
    Poziom 7  

Jaki masz Dysk?
    Za wczytywanie mapy odpowiada Dysk, nie pamięć RAM.
    Jeśli chodzi o ram nigdy nie jest go za dużo :) ale 8Gb 8GB to według mnie wystarczająca ilość.

• #3 12 Paź 2017 09:58
    arturocki
    Poziom 10  

...może rzeczywiście tutaj jest problem, dysk systemowy to Seagate Barracuda SATA 500GB (ST500DM002)

• #4 12 Paź 2017 10:03
    Marek57698
    Poziom 7  

No jest to HDD, więc proponowałbym zamiast tego RAMu zainwestować w SSD.

Wprowadziłem poprawki do postu. Swiercm.

• #5 12 Paź 2017 10:09
    arturocki
    Poziom 10  

...czy dysk SSD 120 GB wystarczy? Mam Win7, rozumiem, że gry i tak powinienem instalować na starym HDD, a system będzie korzystał z dysku wymiany na SSD?

• #6 12 Paź 2017 10:10
    Marek57698
    Poziom 7  

Grę zainstalujesz na SSD
    Jaki masz kapitał to ci znajdę dobry dysk w dobrej cenie:
    tylko musisz mi powiedzieć:
    - Czy liczy się dla ciebie Marka?
    - Czy chcesz dużą wydajność czy raczej pojemność?
    - Nowy czy używany?

• #7 12 Paź 2017 10:19
    arturocki
    Poziom 10  

Zamierzałem przeznaczyć 350 zł, w takim układzie raczej wydajność miałaby największe znaczenie. Używanego się nie boję, tylko chciałbym żeby parę lat pochodził bezproblemowo, czy można sprawdzić "zużycie" takiego dysku?

• #9 12 Paź 2017 10:36
    Dra98
    Poziom 40  

W tym przypadku komfortu z grania nie zwiększy dołożenie pamięci RAM ani tym bardziej dołożenie SSD. Jeśli sprzęt ma być wydajniejszy w grach należy wymienić kartę graficzną.

• #10 12 Paź 2017 10:39
    Marek57698
    Poziom 7  

Dra98 napisał:
    W tym przypadku komfortu z grania nie zwiększy dołożenie pamięci RAM ani tym bardziej dołożenie SSD. Jeśli sprzęt ma być wydajniejszy w grach należy wymienić kartę graficzną.

Nie zgodzę się.
    Chodzi mu o czas ładowania gry nie jego FPS!
    Ładowanie tekstur też może być winną po stronie dysku!
    Tutaj na tej grafice na Niskich ustawieniach widzę stałe 60FPS:
    https://www.youtube.com/watch?v=Jat7zAUMPXc

• #11 12 Paź 2017 10:42
    badboy84
    Poziom 36  

W tej cenie może kupić Iridium Pro, więc jaki jest sens kupować tego lichego Kingstona? Ale nie jestem przekonany czy to dobra droga. Niech ktoś inny się wypowie w tym temacie. Dysk SSD skróci czas ładowania gry, wydajności komputera to on nie poprawi a GTX950 to już słaba karta jak na Wieśka.

• #12 12 Paź 2017 10:45
    Marek57698
    Poziom 7  

badboy84 napisał:
    W tej cenie może kupić Iridium Pro, więc jaki jest sens kupować tego lichego Kingstona? Ale nie jestem przekonany czy to dobra droga. Niech ktoś inny się wypowie w tym temacie. Dysk SSD skróci czas ładowania gry, wydajności komputera to on nie poprawi a GTX950 to już słaba karta jak na Wieśka.

Z tego co czytam autorowi chodzi o czas ładowania oraz skarży się na to że tekstury mu się nie pojawiają a ja bym obstawiał ze jest to wina dysku w końcu zapomniałem się spytać

Na jakich ustawieniach graficznych grasz?

• #13 12 Paź 2017 11:15
    arturocki
    Poziom 10  

Marek57698 napisał:
    Na jakich ustawieniach graficznych grasz?

...w zależności od gry: średnie lub wysokie, ale nie chciałbym schodzić z jakości wyświetlanej grafiki... czyli pozostaje doskrobać i przymierzyć się jednak do karty graficznej?

• #14 12 Paź 2017 11:20
    Marek57698
    Poziom 7  

Jeśli grasz na średnich to jednak wymiana grafiki.
    na niskich miał byś stałe 60FPS
    jak byś miał czas zobacz na niskich ustawieniach czy masz ten sam problem z teksturami

• #15 12 Paź 2017 11:44
    pitrala1
    Poziom 33  

SSD poza wydajnością w grach da Ci ogromnego kopa do ogólnego działania komputera, będzie po prostu wygodniej + czas wczytywania tekstur i innych j/w, ulegnie sporej poprawie. W podanej cenie to Goodram Iridium PRO 240 jest niezaprzeczalnym liderem.

• #16 12 Paź 2017 11:45
    Marek57698
    Poziom 7  

pitrala1 napisał:
    SSD poza wydajnością w grach da Ci ogromnego kopa do ogólnego działania komputera, będzie po prostu wygodniej + czas wczytywania tekstur i innych j/w, ulegnie sporej poprawie. W podanej cenie to Goodram Iridium PRO 240 jest niezaprzeczalnym liderem.

Z tego co czytałem GoodRamy są awaryjne.

• #17 12 Paź 2017 12:29
    arturocki
    Poziom 10  

Głośno myślę :) ...może udałoby mi się sprzedać kartę za około 300 zł i dokładając swoje 350 mam GTX 1050... dobrze kombinuję? ...i to byłoby najlepsze chyba rozwiązanie?!?!??

• #18 12 Paź 2017 12:47
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Ja czytałem, że grafiki Geforce i Radeon są awaryjne, a wciąż kupa osób je kupuje :)
    Wszystkie inne marki są również awaryjne - w jakimś stopniu - i dlatego jest gwarancja.
    Wrzucenie do jednego wora wszystkich produktów jednej firmy jest mało profesjonalne - polecone tutaj Iridium PRO to nie jest niska półka, są to dyski na przyzwoitym kontrolerze i porządnych pamięciach MLC, producent na te dyski nie boi się dać 5 lat gwarancji.

Na przestrzeni kilku lat kupiłem tych Iridiumów na pewno już ponad sto sztuk. Pracują w różnych środowiskach - u użytkowników domowych lub w firmach. Jeszcze nie musiałem na szczęście nigdy robić żadnej wymiany takiego dysku (co nie znaczy, że kiedyś nie będę musiał, ale przy tej ilości, jak trafię jakiś jeden pechowy egzemplarz, to w moich statystykach awaryjność nadal będzie na poziomie mniejszym niż 1%).

Dodano po 1 [minuty]:

arturocki napisał:
    Głośno myślę :) ...może udałoby mi się sprzedać kartę za około 300 zł i dokładając swoje 350 mam GTX 1050... dobrze kombinuję?

Beznadziejnie. Wymiana GTX950 na GTX1050 nie ma żadnego sensu, bo wydajność tych kart jest niemal identyczna.

• #20 12 Paź 2017 13:09
    badboy84
    Poziom 36  

Masz do sprzedania 1060 za 650zł? To ja biorę ...

W tej cenie to może GTX 960 4GB?

• #21 12 Paź 2017 13:21
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Marek57698 napisał:
    Ale Na 1060 ma
    No ma. I to nawet od biedy na wersję 3GB, która i tak jest sporo szybsza od 1050 czy porównywalnego 950 (około 2x szybsza). Tylko tu trzeba trochę z kasy wyskoczyć.

badboy84 napisał:
    W tej cenie to może GTX 960 4GB?

To jest z kolei porównywalne do 1050Ti (minimalnie wydajniejsze). Różnica między tymi kartami (950 vs 960) to około 20% - czy opłaca się do takiej tyle dopłacać - to już można Autorowi pozostawić do oceny.

Ja mając GTX950 nie wymieniłbym jej na mniej niż GTX1060-3GB.

• #22 13 Paź 2017 19:23
    Kasek21
    Poziom 43  

arturocki napisał:
    Pytanie czy przyspieszy to ładowanie tekstur np. w takich grach jak Wiedźmin czy Playerunknown's Battlegrounds.

Tak.

arturocki napisał:
    Często męczące jest czekanie na wczytanie mapy i przez to gra się ścina, szczególnie przy rozpoczęciu rozgrywki - oczywiście przy włączonych dużych detalach. Czy taki zabieg ma sens...

Tutaj wszystko zależy od dysku i jeżeli gra potrafi przechować więcej danych w pamięci RAM to powinno być szybciej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME