Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer do małej firmy. Konfiguracja do oceny.

luc_m88 12 Paź 2017 11:29 198 9
  • #1 12 Paź 2017 11:29
    luc_m88
    Poziom 8  

Cześć
    Mam w firmie "serwer" postawiony na zwykłej stacji roboczej. Niby na moje potrzeby jest on wystarczający obliczeniowo (i7 3gen 8core, 16GB ram, system na SSD), ale wiadomo że nie jest to sprzęt do ciągłej pracy i w końcu coś trachnie, a na to obecnie nie mogę już sobie pozwolić. Przyszła więc pora by poskładać coś sensownego, ale z serwerami nie mam jeszcze doświadczenia. Potrzebuję więc oceny / porad.

Tak to sobie na razie zaplanowałem:
    *Płyta główna Intel S2600CW2R
    Link
    * Procek Xeon E5 2630v3
    Link
    to jest box z chłodzeniem i nie wiem czy ten oryginalny cooler wystarczy czy lepiej od razu go zmienić?
    * RAM 32GB - 4x Kingston 8GB 2133MHz CL15 (KVR21E15D8/8)
    Link
    * Zasilacz be quiet Dark Power Pro P11 550W
    Link
    * Dysk na dane: 2x Toschiba N300 w Raid1
    Link
    * Dysk na system: 2x Samsung 850Evo w Raid1
    Link
    * No i obudowa NetRack
    Link

Celem jest w miarę wydajna stacja z możliwością rozbudowy w przyszłości, gdyby okazało się, że przestanie wystarczać.
    Czy to będzie ze sobą grało? Czegoś nie wziąłem pod uwagę? Któryś z podzespołów jest jakiś cienki i lepiej go zastąpić czymś lepszym?

Będzie na tym stała apka dedykowana dla nas pracująca na SQL + kilka innych drobiazgów. System zapewne Win 2016. VPN.

• #2 12 Paź 2017 13:32
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Cześć.

luc_m88 napisał:
    Mam w firmie "serwer" postawiony na zwykłej stacji roboczej. Niby na moje potrzeby jest on wystarczający obliczeniowo (i7 3gen 8core, 16GB ram, system na SSD), ale wiadomo że nie jest to sprzęt do ciągłej pracy i w końcu coś trachnie, a na to obecnie nie mogę już sobie pozwolić.

To ile godzin dziennie, według Kolegi, może taki system pracować? Według mnie, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki (poprawne zasilanie, poprawna wentylacja) może pracować 24h/dobę.

Przy dość drogiej konfiguracji, którą sobie Kolega wymyślił, ryzyko "trachnięcia" jest mniej więcej identyczne.

- procesor ma identyczne szanse na pad w obu wersjach (statystycznie bardzo niskie)
    - płyta ma identyczne szanse na pad w obu wersjach (statystycznie przeciętne)
    - RAM ma identyczne szanse na pad w obu wersjach (statystycznie przeciętne)
    - zasilacz ma w obu konfiguracjach takie same szanse na awarię - w obu wersjach są to zwyczajne konsumenckie zasilacze, żadnej redundancji.

Składając sobie tak wymyślony zestaw nie zmienia się w żaden sposób ryzyko awarii tego sprzętu (tu nie wiadomo, jak jest zorganizowany storage w tym aktualnym sprzęcie, ale w RAID zawsze go można doposażyć, a kopie i tak wypada robić, skoro to ważne dane). Jeśli wydajność jest wystarczająca, to przy takiej konfiguracji, poza wygenerowaniem kosztów - niewiele się zmieni w kwestii niezawodności (być może oprócz RAIDu, w który pewnie da się wyposażyć aktualny sprzęt).

• #3 12 Paź 2017 13:46
    badboy84
    Poziom 36  

Jeżeli cena nie gra roli i ma być na bogato to dyski lepiej wymienić na 850 Pro na kościach MLC, niż Evo na TLC.

• #4 12 Paź 2017 14:00
    luc_m88
    Poziom 8  

@dt1 Czyli to bujda z tą żywotnością ramów, dysków czy płyt? Te dedykowane do serwerów bebechy wcale nie są aż tak mniej zawodne niż normalne dla kowalskich? Wiesz chodzi mi o te tranzystory itd.
    Jakby co to mam raida i teraz na dysku na dane + kopie na NASie codziennie robię.

@badboy84 No trochę gra rolę cena, nie mogę ukryć. Złotych jajek jeszcze nam nic niestety nie znosi %) Dlatego też rozważam jeszcze inną płytę główną, na 1 procek, np taką Link.
    Dużo ciekawsze są te Pro? Bo szczerze to mam w 3 sprzętach 850EVO i jestem z nich zadowolony. Czy faktycznie MLC jest dużo mniej narażone na awarię? Może kupić jeden dysk Pro zamiast Raida z 2szt. EVO?

• #5 12 Paź 2017 14:28
    dt1

luc_m88 napisał:
    Czyli to bujda z tą żywotnością ramów, dysków czy płyt? Te dedykowane do serwerów bebechy wcale nie są aż tak mniej zawodne niż normalne dla kowalskich? Wiesz chodzi mi o te tranzystory itd.

Mniej więcej. Te w serwerach również się psują. A tranzystory są dokładnie te same. W serwerach nie używa się żadnej kosmicznej technologii. Tam po prostu uważnie dobiera się komponenty, które pracują (zwykle) w optymalnych warunkach, stąd i niewiele się z nimi dzieje. Jeśli złożysz komputer, w którym dobierzesz uważnie komponenty, umieścisz go w miejscu, gdzie nikt go nie będzie kopał, gdzie będzie prawidłowe zasilanie i optymalna temperatura pracy - taki komputer nie powinien ustępować żywotnością serwerowi.

Co do SSD, o ile są to dyski na system, to tak naprawdę nie ma sensu dopłacanie do serii PRO, szczególnie jeśli to ma być jeszcze w mirrorze. Można zamiast samsungów rozważyć jeszcze GoodRAM Iridium PRO - też na kościach MLC, pięć lat gwarancji, a cena zbliżona do Samsunga EVO.

• #6 12 Paź 2017 14:37
    badboy84
    Poziom 36  

Nie chodzi tylko o żywotność ale też wydajność, do "zwykłej" płyty dla "Kowalskiego" nie zamontujesz 2 procesorów ani 1TB pamięci operacyjnej. Serio potrzebujesz tyle? :) Taki sprzęt i tak chodzi przez okres gwarancji albo trochę dłużej a później jest wymieniany na nowy bo już na siebie zarobił parę razy. Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest potrzebny taki sprzęt jeżeli na tą chwilę wystarcza i7 3gen ... Taniej wyjdzie wymiana byle jakiej płyty co 3-4 lata niż inwestowanie takich pieniędzy w sprzęt który może się popsuć zaraz po okresie gwarancji. Nie można liczyć tylko na to że skoro dużo kosztowało to musi działać przez lata bezawaryjnie.

W kwestii dysków, jeżeli bezpieczeństwo danych jest ważne to w grę wchodzi chyba tylko RAID, więc tutaj nie ma się nad czym zastanawiać.

• #7 12 Paź 2017 14:46
    dt1

Skupiłem się na żywotności, bo Autor stwierdził, że wydajność aktualnego sprzętu jest wystarczająca (i patrząc na wymienione zastosowanie jeszcze jakiś czas powinna być, chociaż oczywiście nie wiem, ile zapytań na sekundę idzie do bazy danych i jaka jest jej wielkość). Tak więc skoro wydajność jest wystarczająca, a w kwestii awaryjności niewiele zyska (bo tak naprawdę budowany sprzęt opiera się w większości na rozwiązaniach desktopowych, jedynie płyta ma mieć Socket 2011 i RAM ma mieć ECC) - to zastanawia mnie sens w zasadzie niemałej inwestycji.

• #8 12 Paź 2017 14:56
    luc_m88
    Poziom 8  

dt1 napisał:
    Co do SSD, o ile są to dyski na system, to tak naprawdę nie ma sensu dopłacanie do serii PRO, szczególnie jeśli to ma być jeszcze w mirrorze. Można zamiast samsungów rozważyć jeszcze GoodRAM Iridium PRO - też na kościach MLC, pięć lat gwarancji, a cena zbliżona do Samsunga EVO.

Faktycznie fajnie wygląda ten dysk (na razie na papierze). Dzięki za zwrócenie na niego uwagi.

dt1 napisał:
    Mniej więcej. Te w serwerach również się psują. A tranzystory są dokładnie te same. W serwerach nie używa się żadnej kosmicznej technologii. Tam po prostu uważnie dobiera się komponenty, które pracują (zwykle) w optymalnych warunkach, stąd i niewiele się z nimi dzieje. Jeśli złożysz komputer, w którym dobierzesz uważnie komponenty, umieścisz go w miejscu, gdzie nikt go nie będzie kopał, gdzie będzie prawidłowe zasilanie i optymalna temperatura pracy - taki komputer nie powinien ustępować żywotnością serwerowi.

Co do tranzystorów, kondensatorów, dławików to właśnie chyba są z reguły lepsze w tych typowo serwerowych. Tak gdzieś słyszałem, a przynajmniej takie przekonanie skądś w mojej głowie siedzi ;)
    Ogólnie to i tak ten sprzęt już działa z 6 lat non stop więc trochę niepokoi mnie ten fakt i mocno rozważam zmianę. Tę starą stację użyjemy do zwykłej pracy i jakoś do grobowej deski dociągnie w spokojniejszych warunkach. Należy się jej :) A na przyszłość chciałbym złożyć coś z sensem, bo wiadomo potem modyfikacje serwera to raczej niezbyt fajna sprawa. Myślisz, że zasilacz taki jak podałem będzie ok? Raczej nie powinny z niego pójść żadne przepięcia a brak zapasu jakoś na razie może zniesiemy.

A i jeszcze jedno pytanko. Na jednym kontrolerze raid da się tylko jedną macierz stworzyć czy da się więcej?

• #9 12 Paź 2017 15:14
    dt1

luc_m88 napisał:
    Co do tranzystorów, kondensatorów, dławików to właśnie chyba są z reguły lepsze w tych typowo serwerowych. Tak gdzieś słyszałem, a przynajmniej takie przekonanie skądś w mojej głowie siedzi

To proponuję popatrzyć na wybraną przez Kolegę wcześniej płytę Asusa i jakiś odpowiednik skierowany dla graczy na konsumenckiej podstawce Socket 1151, zamiast trzymać się gdzieś tam zasłyszanych opowieści bez żadnego sensownego podparcia ;)

luc_m88 napisał:
    A na przyszłość chciałbym złożyć coś z sensem, bo wiadomo potem modyfikacje serwera to raczej niezbyt fajna sprawa.

Składanie czegoś mocno na przyszłość nie jest ekonomicznie uzasadnione. Oczywiście, jeśli spodziewa się Kolega, że za rok będzie potrzebował 2x czy 4x mocniejszego sprzętu, to kupno nadmiarowej platformy ma jakiś sens, natomiast jeśli za 10 czy nawet może 5 lat będzie to potrzebne, to może wtedy warto będzie kupić taki sprzęt. Kupno mocnego sprzętu, który będzie miał się przydać za 5 lat byłoby nieuzasadnione i drogie.

luc_m88 napisał:
    wiadomo potem modyfikacje serwera to raczej niezbyt fajna sprawa.

Nic o tym nie wiem. Jaki problem dołożyć procesor czy RAM?

luc_m88 napisał:
    Myślisz, że zasilacz taki jak podałem będzie ok?

Będzie. W sumie fajny zasilacz do desktopa. Nieco drogi. W zasadzie ma takie same szanse na awarię jak zasilacz za 200 czy 300zł, no ale nie można mu nic specjalnie zarzucić - fajny sprzęt.

luc_m88 napisał:
    A i jeszcze jedno pytanko. Na jednym kontrolerze raid da się tylko jedną macierz stworzyć czy da się więcej?

Przeczytaj dokumentację wybranego kontrolera. Na jednym się da, na innym nie.

• #10 13 Paź 2017 14:18
    bolekis
    Poziom 33  

Serwery się kupuje gotowe, z odpowiednimi komponentami jak np. redundantne zasilacze, oraz gwarancją producenta na całe pudło, żeby nie było problemów z kompatybilnością sprzętu i ganiania od Annasza do Kajfasza w razie kłopotów. Z sumy części wychodzi mi ok. 11 880 zł.
    Rozumiem, że taki jest budżet. Licencje na Windows i SQL-a już są?
    Aha, i7 3 gen. ma 4 rdzenie i 8 wątków, skoro wystarcza to chyba nie ma sensu podwajać teraz tej liczby?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME