Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd Bill30 - centrala HEDY

Kriss_c 12 Paź 2017 12:51 258 9
  • #1 12 Paź 2017 12:51
    Kriss_c
    Poziom 3  

Witam. Mam kilka pytań odnośnie tego napędu.
    1. Czy stosowanie odbojników dla skrzydeł i odbojnika środkowego (przy zamykaniu) jest obowiązkowe dla tego typu napędu?
    Czy można zaprogramować ją tak aby nie stosować tych odbojników?
    Czy są konieczne ze względu poinformowania centrali o zatrzymaniu skrzydła i wyłączeniu siłownika?

2. Wg instrukcji montażu siłowników Beninca wychodzi mi, że czas otwierania/zamykania wynosi 12 sekund (chyba dobrze rozumiem tę tabelkę - Zał-1.jpg)
    Zastanawia mnie maksymalny i minimalny czas podany w instrukcji do centrali, jest tam podane 5 - 180 (24s) (Zał-2.jpg), czy czy dobrze rozumiem, że muszę przestawić czas z 24 na 12s?

3. Programowanie pilotów.
    W instrukcji podana jest funkcja Radio (rAd 1) (Zał-3.jpg).
    3.1. Czy opcja ta służy do programowania pierwszego pilota a drugi pilot powinien zostać zaprogramowany funkcją rAd 2 - nie ma jej opisanej w instrukcji?
    Jeśli wszystkie piloty programuje się na tej jednej funkcji rAd 1 to pierwszy pilot jest programowany po naciśnięciu funkcji PP, drugi pilot po naciśnięciu funkcji 2ch?

3.2. Jeszcze jedno mnie nurtuje pytanie w związku z pilotami:
    a) Każdy z pilotów ma dwa przyciski, czy jest istotne, który przycisk służy do otwierania a który do zamykania skrzydeł?
    b) Czy programując pilota należy zaprogramować każdy z przycisków?

Pozdrawiam i czekam na info.
    Krzysiek

• Pomocny post
    #2 12 Paź 2017 18:56
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

1. Tak , stosowanie odbojników jest niezbędne.(przynajmniej na zamknięciu). O ile na otwarciu - przy odpowiednio dokładnym dobraniu wymiarów - można polegać na zatrzymaniu siłowników na maksymalnym wysuwie, o tyle na zamknięciu raczej nie uda się ani czasami ani wymiarami spasować skrzydeł tak aby zamykały się idealnie w linii.
    2. Mylisz pojęcia:
    Tabela 1 to prędkość kątowa skrzydła w zaleźności od sposobu montażu - kompletnie dla ciebie nieprzydatna.
    Tabela 2 mówi o ustawieniu całkowitego czasu pracy siłownika (max 24 sekundy dla parametru 180) - ustawiasz to dopiero po montażu sprawdzając rzeczywisty czas otwierania skrzydła.
    3.1 Tu faktycznie instrukcja jest qrewsko myląca i tłumaczona przez analfabetę.
    Opcja ta służy do programowania KAŻDEGO pilota.
    Pierwszy guzik pilota - dopisujesz (zwykle tak robi każdy - możesz oczywiście dopisać dowolny przycisk) przeważnie do funkcji PP czyli zwykłego sterowania bramą, drugi guzik - w zależności od twoich wymagań - możesz dopisać do funkcji
    2ch - wtedy tym guzikiem sterujesz zwieranie wyjścia 2CH TX w trybie bistabilnym (np do ręcznego zdalnego sterowania przez przekaźnik oświetleniem podwórka), PEd - czyli funkcji furtki - częściowego otwarcia bramy (jaki wesoły romek przetłumaczył na "funkcję nożną" - porażka.... :) - to skrót od pedestrian - pieszy) albo sterować nim drugą bramą...
    3.2.
    a) Nie można ustawić osobnego otwierania i zamykania, do otwierania i zarazem zamykania służy 1 przycisk. Oprócz tego jak napisałem wyżej - funkcje do przycisków możesz przyporządkowywać dowolnie (np sterować bramą z przycisku 2).
    b) jeśli nie potrzeba innych funkcji - niekoniecznie.

• #3 13 Paź 2017 11:30
    Kriss_c
    Poziom 3  

OK, Odpaliłem, działa.
    Po próbach wyszło 20s otwarcie / zamknięcie.
    Mam jeszcze pytanka:
    1. Czy można tak skonfigurować, że przy włączonym automatycznym zamykaniu, opcja furtki (PED) nie będzie jednak zamykana?

2. Mam jeszcze problem z czujkami. Napęd nie chce się wyłączyć z chwilą ich przesłonięcia.
    Czy funkcję fotokomórek należy jeszcze gdzieś aktywować?
    Odległość nie jest duża - 4m, ustawione w jednej linii, także powinny się widzieć.
    Podłączenie wydaje się prawidłowe i zgodne z Zał-4.jpg
    Na załączniku jeszcze brak jest zworki pomiędzy wyjściami 24 z 26 i 25 z 26 (było to zrobione już standardowo, więc zostawiłem, schemat tego nie uwzględnia).
    Gdy odpiąłem kabelek łączący 25 - 26 pojawił się komunikat Err1 (brama się nie otwierała), więc złączyłem je ponownie.

• #4 14 Paź 2017 09:32
    kotbury

Ad 1. Nie znam się bardzo dogłębnie na w/w napędzie ale chyba nie można (funkcja PEd jak się zdaje w ogóle nie ma żadnych możliwości regulacyjnych).
    Ad 2. Jeśli podpiąłeś jak na załączonym obrazku - jest to schemat z funkcją fototest. Aby zadziałała - musisz przestawić pozycję 2ch w menu głównym na ON (fabrycznie jest na OFF) - wykorzystując funkcję testowania fotek masz większą pewność o ich poprawnym działaniu ale pozbawiasz się wyjścia usługowego 2ch TX na 2 kanale (czyli 2 kanału pilota nie używasz w ogóle - albo do sterowania innym urządzeniem -
    lub używasz jako furtki).
    Zworka 24-26 ma być (inaczej brama w ogóle nie ruszy) no a zworki 25 - 26 - jeśli są fotki - oczywiście nie ma być - a Err pojawia się pewnie dlatego, że nie włączyłeś fototestu w menu.

• #5 14 Paź 2017 11:49
    Kriss_c
    Poziom 3  

Dzięki za info.
    A czy da się ustawić czujki bez tego testowania?
    Czy wystarczy zrezygnować z użycia 2ch/TX i zamiast podłączenia czujki TX do wyjścia 19 podłączyć do 15?

Postaram się dzisiaj przetestować Twoje uwagi.

• #7 14 Paź 2017 14:27
    Kriss_c
    Poziom 3  

Dzięki serdeczne za pomoc, dzisiaj już chyba nie zdążę przetestować i zerknę w poniedziałek.

• #8 15 Paź 2017 12:03
    Kriss_c
    Poziom 3  

kotbury napisał:
    Chyba da, tylko pozycję 2ch pozostaw na OFF, a zasilanie fotki nadawczej podepnij równolegle do fotki odbiorczej, czyli TX zasil (zamiast z 14 i 19) tak jak RX, czyli z 14 i 15 a 18 i 19 zostaw w spokoju.

Dzięki jeszcze raz za pomoc. Działa super.
    Mam jeszcze pytanko, chciałbym zainstalować wideodomofon Eeura vdp-19a3 helios, jest tm możliwość sterowania również bramą.
    Czy wiesz do jakich wyjść w centrali Hedy należy podpiąć kabelki z wyjść 7 i 8 monitora (Zał-5.jpg) aby można było sterować otwarciem bramy?
    Czy to będą wyjścia 2ch/TX? Czy wyjścia 26 i P.P.?

• #9 15 Paź 2017 19:15
    kotbury

26 i P.P. czyli 23.
    Jeśli nie będziesz używał osobnej furtki z elektrozaczepem, możesz jeszcze dołożyć funkcję furtki na bramie sterowaną z domofonu czyli częściowe otwieranie bramy na domofonowym przycisku furtki - używasz przekaźnika samochodowego na 12V, jego cewkę podłączasz do zacisków 5 i 6 (zamiast rygla) a styki NO do zacisków 22 (PED) i 26 centrali.

• #10 15 Paź 2017 22:35
    Kriss_c
    Poziom 3  

kotbury napisał:
    26 i P.P. czyli 23.
    Jeśli nie będziesz używał osobnej furtki z elektrozaczepem, możesz jeszcze dołożyć funkcję furtki na bramie sterowaną z domofonu czyli częściowe otwieranie bramy na domofonowym przycisku furtki - używasz przekaźnika samochodowego na 12V, jego cewkę podłączasz do zacisków 5 i 6 (zamiast rygla) a styki NO do zacisków 22 (PED) i 26 centrali.
    .
    Dzięki serdecznie za podpowiedź.
    Pozdrawiam
    Krzysiek.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME