Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd Bill30 - centrala HEDY

Kriss_c 12 Paź 2017 12:51 546 9
 • #1 12 Paź 2017 12:51
  Kriss_c
  Poziom 3  

  Witam. Mam kilka pytań odnośnie tego napędu.
  1. Czy stosowanie odbojników dla skrzydeł i odbojnika środkowego (przy zamykaniu) jest obowiązkowe dla tego typu napędu?
  Czy można zaprogramować ją tak aby nie stosować tych odbojników?
  Czy są konieczne ze względu poinformowania centrali o zatrzymaniu skrzydła i wyłączeniu siłownika?

  2. Wg instrukcji montażu siłowników Beninca wychodzi mi, że czas otwierania/zamykania wynosi 12 sekund (chyba dobrze rozumiem tę tabelkę - Zał-1.jpg)
  Zastanawia mnie maksymalny i minimalny czas podany w instrukcji do centrali, jest tam podane 5 - 180 (24s) (Zał-2.jpg), czy czy dobrze rozumiem, że muszę przestawić czas z 24 na 12s?

  3. Programowanie pilotów.
  W instrukcji podana jest funkcja Radio (rAd 1) (Zał-3.jpg).
  3.1. Czy opcja ta służy do programowania pierwszego pilota a drugi pilot powinien zostać zaprogramowany funkcją rAd 2 - nie ma jej opisanej w instrukcji?
  Jeśli wszystkie piloty programuje się na tej jednej funkcji rAd 1 to pierwszy pilot jest programowany po naciśnięciu funkcji PP, drugi pilot po naciśnięciu funkcji 2ch?

  3.2. Jeszcze jedno mnie nurtuje pytanie w związku z pilotami:
  a) Każdy z pilotów ma dwa przyciski, czy jest istotne, który przycisk służy do otwierania a który do zamykania skrzydeł?
  b) Czy programując pilota należy zaprogramować każdy z przycisków?

  Pozdrawiam i czekam na info.
  Krzysiek

  0 9
 • Pomocny post
  #2 12 Paź 2017 18:56
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  1. Tak , stosowanie odbojników jest niezbędne.(przynajmniej na zamknięciu). O ile na otwarciu - przy odpowiednio dokładnym dobraniu wymiarów - można polegać na zatrzymaniu siłowników na maksymalnym wysuwie, o tyle na zamknięciu raczej nie uda się ani czasami ani wymiarami spasować skrzydeł tak aby zamykały się idealnie w linii.
  2. Mylisz pojęcia:
  Tabela 1 to prędkość kątowa skrzydła w zaleźności od sposobu montażu - kompletnie dla ciebie nieprzydatna.
  Tabela 2 mówi o ustawieniu całkowitego czasu pracy siłownika (max 24 sekundy dla parametru 180) - ustawiasz to dopiero po montażu sprawdzając rzeczywisty czas otwierania skrzydła.
  3.1 Tu faktycznie instrukcja jest qrewsko myląca i tłumaczona przez analfabetę.
  Opcja ta służy do programowania KAŻDEGO pilota.
  Pierwszy guzik pilota - dopisujesz (zwykle tak robi każdy - możesz oczywiście dopisać dowolny przycisk) przeważnie do funkcji PP czyli zwykłego sterowania bramą, drugi guzik - w zależności od twoich wymagań - możesz dopisać do funkcji
  2ch - wtedy tym guzikiem sterujesz zwieranie wyjścia 2CH TX w trybie bistabilnym (np do ręcznego zdalnego sterowania przez przekaźnik oświetleniem podwórka), PEd - czyli funkcji furtki - częściowego otwarcia bramy (jaki wesoły romek przetłumaczył na "funkcję nożną" - porażka.... :) - to skrót od pedestrian - pieszy) albo sterować nim drugą bramą...
  3.2.
  a) Nie można ustawić osobnego otwierania i zamykania, do otwierania i zarazem zamykania służy 1 przycisk. Oprócz tego jak napisałem wyżej - funkcje do przycisków możesz przyporządkowywać dowolnie (np sterować bramą z przycisku 2).
  b) jeśli nie potrzeba innych funkcji - niekoniecznie.

  0
 • #3 13 Paź 2017 11:30
  Kriss_c
  Poziom 3  

  OK, Odpaliłem, działa.
  Po próbach wyszło 20s otwarcie / zamknięcie.
  Mam jeszcze pytanka:
  1. Czy można tak skonfigurować, że przy włączonym automatycznym zamykaniu, opcja furtki (PED) nie będzie jednak zamykana?

  2. Mam jeszcze problem z czujkami. Napęd nie chce się wyłączyć z chwilą ich przesłonięcia.
  Czy funkcję fotokomórek należy jeszcze gdzieś aktywować?
  Odległość nie jest duża - 4m, ustawione w jednej linii, także powinny się widzieć.
  Podłączenie wydaje się prawidłowe i zgodne z Zał-4.jpg
  Na załączniku jeszcze brak jest zworki pomiędzy wyjściami 24 z 26 i 25 z 26 (było to zrobione już standardowo, więc zostawiłem, schemat tego nie uwzględnia).
  Gdy odpiąłem kabelek łączący 25 - 26 pojawił się komunikat Err1 (brama się nie otwierała), więc złączyłem je ponownie.

  0
 • #4 14 Paź 2017 09:32
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Ad 1. Nie znam się bardzo dogłębnie na w/w napędzie ale chyba nie można (funkcja PEd jak się zdaje w ogóle nie ma żadnych możliwości regulacyjnych).
  Ad 2. Jeśli podpiąłeś jak na załączonym obrazku - jest to schemat z funkcją fototest. Aby zadziałała - musisz przestawić pozycję 2ch w menu głównym na ON (fabrycznie jest na OFF) - wykorzystując funkcję testowania fotek masz większą pewność o ich poprawnym działaniu ale pozbawiasz się wyjścia usługowego 2ch TX na 2 kanale (czyli 2 kanału pilota nie używasz w ogóle - albo do sterowania innym urządzeniem -
  lub używasz jako furtki).
  Zworka 24-26 ma być (inaczej brama w ogóle nie ruszy) no a zworki 25 - 26 - jeśli są fotki - oczywiście nie ma być - a Err pojawia się pewnie dlatego, że nie włączyłeś fototestu w menu.

  0
 • #5 14 Paź 2017 11:49
  Kriss_c
  Poziom 3  

  Dzięki za info.
  A czy da się ustawić czujki bez tego testowania?
  Czy wystarczy zrezygnować z użycia 2ch/TX i zamiast podłączenia czujki TX do wyjścia 19 podłączyć do 15?

  Postaram się dzisiaj przetestować Twoje uwagi.

  0
 • #7 14 Paź 2017 14:27
  Kriss_c
  Poziom 3  

  Dzięki serdeczne za pomoc, dzisiaj już chyba nie zdążę przetestować i zerknę w poniedziałek.

  0
 • #8 15 Paź 2017 12:03
  Kriss_c
  Poziom 3  

  kotbury napisał:
  Chyba da, tylko pozycję 2ch pozostaw na OFF, a zasilanie fotki nadawczej podepnij równolegle do fotki odbiorczej, czyli TX zasil (zamiast z 14 i 19) tak jak RX, czyli z 14 i 15 a 18 i 19 zostaw w spokoju.


  Dzięki jeszcze raz za pomoc. Działa super.
  Mam jeszcze pytanko, chciałbym zainstalować wideodomofon Eeura vdp-19a3 helios, jest tm możliwość sterowania również bramą.
  Czy wiesz do jakich wyjść w centrali Hedy należy podpiąć kabelki z wyjść 7 i 8 monitora (Zał-5.jpg) aby można było sterować otwarciem bramy?
  Czy to będą wyjścia 2ch/TX? Czy wyjścia 26 i P.P.?

  0
 • #9 15 Paź 2017 19:15
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  26 i P.P. czyli 23.
  Jeśli nie będziesz używał osobnej furtki z elektrozaczepem, możesz jeszcze dołożyć funkcję furtki na bramie sterowaną z domofonu czyli częściowe otwieranie bramy na domofonowym przycisku furtki - używasz przekaźnika samochodowego na 12V, jego cewkę podłączasz do zacisków 5 i 6 (zamiast rygla) a styki NO do zacisków 22 (PED) i 26 centrali.

  0
 • #10 15 Paź 2017 22:35
  Kriss_c
  Poziom 3  

  kotbury napisał:
  26 i P.P. czyli 23.
  Jeśli nie będziesz używał osobnej furtki z elektrozaczepem, możesz jeszcze dołożyć funkcję furtki na bramie sterowaną z domofonu czyli częściowe otwieranie bramy na domofonowym przycisku furtki - używasz przekaźnika samochodowego na 12V, jego cewkę podłączasz do zacisków 5 i 6 (zamiast rygla) a styki NO do zacisków 22 (PED) i 26 centrali.
  .
  Dzięki serdecznie za podpowiedź.
  Pozdrawiam
  Krzysiek.

  0