Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego

reaker12345 13 Nov 2017 10:02 15648 111
Ochrona Domu
 • #91
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Podsumowując. Urządzenia indukcyjne (silniki) podczas startu pobierają prąd rozruchowy, którego wartość jest nawet kilkukrotnie większa od znamionowego. Prąd ten może powodować zadziałanie zabezpieczeń agregatu/przetwornicy i w ten sposób mamy zonk, bo urządzenie nie da rady wystartować.
  Podobnie jest z urządzeniami, które mają zasilacz impulsowy. One podczas podłączania do sieci, ładują kondensator na wejściu przetwornicy. Prąd udarowy może być rzędu setek amperów. Mimo wszystko tutaj jest nieco lepsza sytuacja niż z silnikami, bo kondensator przez chwilę trzyma napięcie i jeśli dostatecznie szybko ponownie załączymy to jest szansa na start.
 • Ochrona Domu
 • #92
  stani^c
  Level 12  
  BK_klp wrote:
  jeśli dostatecznie szybko ponownie załączymy (zasilanie awaryjne) to jest szansa na start.
  Tylko i wyłącznie w takim przypadku jest szansa na zadziałanie tego rozwiązania - żadne ręczne przełączniki się nie sprawdzą - przerabiane i sprawdzone na własnej instalacji, więc pozostają do dyspozycji UPS-y tylko profesjonalne serie które konsumują nam nieco energii lub przetwornice on-line a te są dość drogie ale i wydajniejsze.
 • #93
  lukiiiii
  Level 28  
  Przy okazji tematu o lodówkach, co to za lodówki pewnego producenta na S , z dumnym napisem "digital inverter".
  Czy nie jest to jakaś namiastka falownika?
  I czy takie cudo nie ma przypadkiem miękkiego startu i ruszy na przetwornicy?
  To idźmy jeszcze dalej, może to ruszy na napięciu DC o odpowiedniej wartości???
 • #94
  stani^c
  Level 12  
  lukiiiii wrote:
  co to za lodówki pewnego producenta na S , z dumnym napisem "digital inverter".

  digital = sterowanie cyfrowe (prawdopodobnie na ds20xx) wielopoziomowy punktowy termostat
  inventer = chodzi o inwenter chłodzący (silnik kompresora) nie ma to nic wspólnego z zasilaniem
  cytuje opis technologi ze strony producenta: "Silniki typu Digital Inverter Motor nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne silniki, co obniża koszty eksploatacji. Poza oszczędnością energii mniejsza liczba ruchomych elementów wydłuża żywotność tego typu silników w porównaniu do silników tradycyjnych." - chwyt marketingowy na niby lepszy stojan w silniku i jego cyfrowo wysterowywany element startujący.
  Czas pokaże jak to będzie się psuć i wieszać. W lodówce agregat akurat chyba powinien się grzać . Mam lodówkę Minsk kupioną "na kartki" ma ponad 40 lat! i działa jak nowa - miała dobijany jedynie gaz - uszczelki już powoli odpadają ze starości. Agregat cieplutki robi za kaloryfer i parownik wody. Ładnie klekocze przy starcie sygnalizując wszem swoją obecność.
  Szmelc...ungi w dużym AGD słabo się spisują. Obecnie bezawaryjne są chyba lodówki Liebherr, ale są głośne, szczególnie te z dwoma niezależnymi kompresorami.
  Liebherr miał poważne problemy finansowe i szukał oszczędności... w 2009 roku po wpadce z Smart Steel - pierwsze inteligentne lodówki i zamrażarki (wycofano się z projektu po niespełna roku - kiepskiej jakości termometry i niedopracowany sterownik, ze szwajcarskiej precyzji polecieli do chińskiej jakości) , zastąpiono SoftSystem'em przez kolejne dwa lata mozolnie odrabiali straty lidera na rynku.
 • Ochrona Domu
 • #95
  vodiczka
  Level 43  
  stani^c wrote:
  Obecnie bezawaryjne są chyba lodówki Liebherr, ale są głośne...
  Hm, Mam tak cichą, że gdy chcę sprawdzić czy kompresor pracuje, dotykam jej drzwi aby wyczuć wibracje.
  Haczyk polega na tym, ze kompresor nie jest oryginalny (ten padł niecały rok po upływie gwarancji) a od Mińska :)
 • #96
  stani^c
  Level 12  
  vodiczka wrote:
  kompresor nie jest oryginalny (ten padł niecały rok po upływie gwarancji) a od Mińska
  raczej polara Mińsk nie nadałby się do Liebhera inna ideologia sprężania :) Zapewne poleciałeś na atrakcyjne ceny lodówek z okresu kryzysowego gdzie ratowali się jak mogli... mi agregat nie przeszkadza, lodówka (CNes 40560) stoi na piętro niżej, ale jest mocno słyszalna - jak na razie bez problemów. Aktualnie są do przodu o dekadę http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/16511,IoT...-wspolnym-projektem-Microsoft-i-Liebherr.aspx pewnie zaraz posypią się odpowiedzi o lodowce samsunga z targow ces która też to ma - Ma aparat który zrobi nam zdjęcia tego co mamy na półce i poda temperatury w komorach i tyle w tym temacie...

  ale odbiegamy od tematu zasilania awaryjnego na 12V aku ładowanym z samochodu i niuansów czasów przełączania sieci/dodatkowego źródła energii - otóż im większe "bajery" są zastosowane tym prądy startowe i pracy mogą być większe -do tematu należało by podejść indywidualnie. moja lodówka pobiera sporo prądu na starcie i powodowała znaczne problemy - trzeba było "spuszczać esy" i załączać sekwencyjnie - po zastosowaniu UPSa problem "przeskoku" został rozwiązany. Nie wypowiem się na temat konkretnego modelu lodówki bo nie mam takiej wiedzy mogę jedynie domniemywać...
 • #97
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  lukiiiii wrote:
  Przy okazji tematu o lodówkach, co to za lodówki pewnego producenta na S , z dumnym napisem "digital inverter".

  Digital inverter to oznaczenie bezszczotkowego silnika prądu stałego. Nie tylko S i nie tylko w lodówkach go montują. Są też w np. w pralkach.
  Silnik taki jest mały, wysokosprawny i bardzo cichy, a do tego bardzo trwały.
  stani^c wrote:
  digital = sterowanie cyfrowe (prawdopodobnie na ds20xx) wielopoziomowy punktowy termostat
  inventer = chodzi o inwenter chłodzący (silnik kompresora) nie ma to nic wspólnego z zasilaniem

  Niestety nie wiesz o czym piszesz.
  stani^c wrote:
  W lodówce agregat akurat chyba powinien się grzać .
  Silnik, który napędza powinien się grzać jak najmniej. Jego grzanie oznacza straty.

  P.S.
  Ciekaw jestem czy urządzenia AGD z digital inverter mają miękki start.
 • #98
  stani^c
  Level 12  
  BK_klp wrote:
  Digital inverter to oznaczenie bezszczotkowego silnika prądu stałego
  a widziałeś kiedyś szczotkowy kompresor lodówki ;) bo ja nie,
  BK_klp wrote:
  Silnik, który napędza powinien się grzać jak najmniej. Jego grzanie oznacza straty

  zasada działania lodówki jest ci znana - im cieplejszy agregat tym mniej energii potrzebuje do sprężania - wiesz jak działa klima w aucie dotknij sprężarki tylko się nie poparz :) - są lodówki do kamperów które nie mają sprężarek a małą grzałkę 12V - gdyby tak było jak piszesz silniki w agregatach nie były by zintegrowane lecz wyciągnięte za obudowę kompresora a na agregatach były by radiatory i wiatraki chłodzące. - Spytaj jakiegoś serwisanta klimatyzacji to ci wyjaśni dlaczego klimatyzator generuje sporo ciepła.
  zasada działania lodówki dla opornych 5:56 - 8:15 działanie sprężarki i cel jej stosowania - podniesienie temperatury czynnika roboczego - mnie o tym uczyli w podstawówce na fizyce - najwidoczniej teraz jest inaczej... dzwoniło ale nie wiadomo gdzie... może gumowcami w pralce Szmelc...unga z logo DI

  Idąc dalej za twoim pytaniem to oznaczenie DigitalInventerMotor nie ma nic wspólnego z prądami - tgz "miękki start" przy silniku bezszczotkowym może być realizowany na rożne sposoby. Sofstart 16A kosztuje ok 10zł myślisz ze jeśli można by było go stosować to by go nie dali. Jak duże prądy by musiały być by przełamać kompresje.
  nowoczesny kompresor lodówki ma 2 lub 3 uzwojenia (4 piny w agregacie, głownie pompy ciepła i markowe klimatyzatory z variable compressor speed) jedno z nich służy właśnie do rozruchu podczas gdy pozostałe pracują na krótszej (4pinowe) lub przeciwstawnej fazie. Z logiki wynika że jeśli coś się zwiera na krótko i dodatkowo dokłada obciążenie to prądy działające na układ muszą być spore, na moje oko 2 lub 3 krotnie wyższe niż podczas pracy. Powiedz w którym miejscu byś widział sofstart w rozruchu agregatu - może to opatentujemy i zbijemy fortunę.
  Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego
 • #99
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  stani^c wrote:
  są lodówki do kamperów które nie mają sprężarek a małą grzałkę 12V
  Mogą też być zasilane gazem. To są chłodziarki absorpcyjne, które działają na innej zasadzie niż chłodziarki sprężarkowe.
  stani^c wrote:
  Spytaj jakiegoś serwisanta klimatyzacji to ci wyjaśni dlaczego klimatyzator generuje sporo ciepła.
  Jak każda pompa ciepła. Nie muszę pytać.
  stani^c wrote:
  gdyby tak było jak piszesz silniki w agregatach nie były by zintegrowane lecz wyciągnięte za obudowę kompresora

  Silnik napędza sprężarkę. Grzanie się silnika to straty. Może kiedyś zrozumiesz. A silnik i sprężarka są w jednej obudowie z innego powodu.

  Wróćmy do tematu wątku.
 • #100
  stani^c
  Level 12  
  BK_klp wrote:
  Silnik napędza sprężarkę. Grzanie się silnika to straty. Może kiedyś zrozumiesz. A silnik i sprężarka są w jednej obudowie z innego powodu

  z opisu na stronie lodówek samsunga pomyśl choć chwile i się nie kompromituj z tym grzaniem silnika
  Quote:

  Digital Inverter - niezawodność

  W chłodziarko zamrażarkę SAMSUNG RF24FSEDBSR wbudowano kompresor Digital Inverter, który automatycznie reaguje na zmienne warunki zewnętrzne takie jak np. upalna pogoda, wstawienie ciepłej żywności czy częste otwieranie lodówki i dostarcza wtedy więcej zimnego powietrza. Kiedy są odpowiednie warunki, kompresor zwalnia pracę, co pozwala zaoszczędzić energię. Kompresor Digital Inverter nie posiada szczotek, dzięki czemu wibracje i hałas są znacznie mniejsze, niż w tradycyjnych modelach. Udzielana przez producenta 10-letnia gwarancja ma stanowić potwierdzenie jego niezawodności.

  Digital Inverter, który automatycznie reaguje na zmienne warunki - co? kompresor fizycznie reaguje jak?, przez sterownik i wielopunktowe pomiary temperatury
  Kiedy są odpowiednie warunki, kompresor zwalnia pracę, - przy pomocy sterownika bo sam nie za bardzo może cudów nie ma...
  Kompresor Digital Inverter nie posiada szczotek, dzięki czemu wibracje i hałas są znacznie mniejsze - żaden kompresor nie posiada szczotek, "tradycyjny" też nie posiada - bo by wybuchł, RA lub freon + iskra == WIELKIE BUMM
  Szczotki (których nigdy nie było) mają się to nijak do wibracji i hałasu - za to odpowiada łożyskowanie w łożyskach olejowych i amortyzacja w łożysku dynamometrycznonastawnym (chyba tak to się nazywa) oraz zespołowi sprężyn centrujących - ale tak jest zbudowany prawie każdy kompresor tłokowy od ponad 3 dekad, nawet wysłużony 40 letni MIŃSK nic się tam nowego nie wydarzyło. Jedyną innowacją jest wielozwojowość stojana umożliwiająca zmienne prędkości oraz coraz gorsze parametry podzespołów bo ciągle szukamy oszczędności. 10 lat gwarancji i ani roku dłużej. Przeliczyliśmy to na bank się rozleci lub nawet wcześniej, co potwierdza wpis
  vodiczka wrote:
  Hm, Mam tak cichą, że gdy chcę sprawdzić czy kompresor pracuje, dotykam jej drzwi aby wyczuć wibracje.
  Haczyk polega na tym, ze kompresor nie jest oryginalny (ten padł niecały rok po upływie gwarancji) a od Mińska

  Energooszczędność nie polega tutaj na nie wiadomo jak rozwiązanych i innowacjach w kompresorach lecz kontroli czasu pracy i parametrów temperatury jakie chcemy uzyskać.
  ba udowodniono iż energooszczędne lodówki nie nadają się do częstego zaglądania do ich wnętrza - bo kompresor potrafi pracować cały czas na obrotach. Dlatego też lodówki ladowe (sklepowe) posiadają jeden czujnik temperatury który umiejscowiony jest w komorze chłodniczej jak najdalej od drzwi tak by nie zakłócać cykliczności pracy kompresora. Szwagier robi w chłodnictwie więc wiem co pisze... niejeden kompresor rozcinałem z nim diaxem by odzyskać aluminium i miedź.

  Agregat lodówki ma się grzać i od zawsze się grzał - podstawa fizyki raz jeszcze - ciepło jest pożądane i nie ma tu mowy o stratach ponieważ sprężamy czynnik by go (ciepło) uzyskać
  W wypadku agregatów lodówek klim etc skutek uboczny strat cieplnych nie jest stratą w tym przypadku a dodatkowym zyskiem energetycznym. Gdyby nie fakt iż kompresja jest najtańszą formą ogrzania czynnika (w miarę wzrostu ciśnienia wzrasta temperatura) to agregaty były by grzałkami o dużej sprawności.
  Rozważmy hipotetycznie iż podgrzanie czynnika hiperwydajnym agregatem bez straty cieplnej kosztuje nas X to koszt podgrzania tego samego czynnika ze stratą cieplną równa się X MINUS strata cieplna
  Zakładamy że energia początkowa użyta w obu przypadkach jest taka sama albowiem hiperwydajny kompresor potrzebuje więcej energii niż normalny generujący straty cieplne
  Koniec wykładu... postaraj się przeczytać ze zrozumieniem, lub wytłumacz mi powód dla którego silnik jest zintegrowany z kompresorem w lodówce pozatym że robi też za baniak na czynnik...
 • #101
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  @stani^c bądź w końcu łaskaw zauważyć, że digital inverter to silnik prądu stałego. Podczas, gdy "tradycyjne" chłodziarki mają silniki indukcyjne prądu zmiennego. Dalej nie będę wracał już do tego, żeby nie zaśmiecać tematu.
 • #102
  stani^c
  Level 12  
  BK_klp wrote:
  digital inverter to silnik prądu stałego
  np danfos 24v popularny agregat w klimatyzatorach i co z tego poczytaj to szczególnie usterki elektryczne http://instalreporter.pl/ogolna/przyczyny-uszkodzenia-sprezarek-w-klimatyzatorach/ poza zasilaniem i wysterowaniem niczym się nie różni od zwykłego - widziałeś rozcięty i jak wygląda to w środku bo ja tak. Ma więcej miedzi a mniej ALU i szybciej się do niego dobierzesz. Taka krokówka - też potrafi się nieźle grzać jeśli potrzebujemy sporych sił.
 • #103
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Ehhh https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezszczotkowy_silnik_elektryczny
  Tutaj ogólnie: http://automatykaonline.pl/Artykuly/Technika-...wa/napedy-bldc-w-zastosowaniach-przemyslowych
  A tutaj w chłodnictwie: http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/nowe...ektory-daikin-z-silnikami-inverterowymi-bldc/

  Lub po angielsku więcej informacji: https://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor#Heating_and_ventilation
  Quote:
  Heating and ventilation[edit]
  There is a trend in the HVAC and refrigeration industries to use brushless motors instead of various types of AC motors. The most significant reason to switch to a brushless motor is the dramatic reduction in power required to operate them versus a typical AC motor.
  Kończymy? :-)
 • #104
  stani^c
  Level 12  
  i myślisz ze to tak wygląda od środka - oj zdziwisz się i to bardzo - w pralce pewnie tak ale nie lodówce
  na złomie ci pokażą za friko pełno tam takich BLDC wybierz się polecam to zmienisz zdanie mają 4 druty na wyprowadzeniu zamiast 3 i uzwojenie bardziej w stylu bipolarnego silnika krokowego ale niema się co rozwodzić nad tematem jedne pracują inne padają przez czestotliwość rozruchów
  foto wynalazku dla potomnych nowoczesny BLDC danfos Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego oraz staroświecki Mińsk Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego
  jak kiedyś wpadnie mi najnowszy klimatyzator sanyo do rozbiórki to zrobię zdjęcia real uzwojenia w najnowszym kompresorze BLDC od szmalc..unga niestety znalazłem jedynie 3 kabelkowiec BDLC (bipolarny)
  i baniak starego typu znajdź różnice w uzwojeniuZasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego Link
  pozdr dla kumatych
 • #106
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  Nie jestem specjalistą w chłodnictwie, ale nie wagarowałem na lekcjach fizyki.
  Jest tak jak to opisuje kol. BK_klp - mamy tam do czynienia z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego. I sam silnik powinien grzać się jak najmniej (bo to straty).
  Ciepło wynika z samego procesu kompresji (oddawania ciepła przez czynnik chłodniczy). Jakiekolwiek dodatkowe nagrzewanie skraplacza - pogarsza jedynie sprawność pompy ciepła.

  pzdr
  -DAREK-
 • #107
  staszeks
  Level 27  
  nie czytałem całego watku i być może ktoś już o to pytał.
  A gdzie on chce trzymać samochód, jeżeli ma on "na bieżąco doładowywać akumulator" - czyli silnik ma pracować.
  W garażu??? - a co ze spalinami?
  Na dworze?? - a co w razie deszczu?
 • #108
  vodiczka
  Level 43  
  staszeks wrote:
  Na dworze?? - a co w razie deszczu?
  A co ma być? Gdy pada a jesteś w drodze to zjeżdżasz na pobocze i wyjmujesz kluczyk ze stacyjki?
 • #109
  lukiiiii
  Level 28  
  staszeks wrote:
  Na dworze?? - a co w razie deszczu?


  Chodziło może o to, że przetwornica z racji dużych prądów podpięta jest bezpośrednio do aku i maska jest podniesiona?
 • #110
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Mam nadzieję że pamiętacie o alternatorze i nikt nie będzie go dodatkowo zagotowywał, mają one moc w zależności od auta około 400 - 800 Wat i to powyżej określonych obrotów silnika około 1500 - 2000 obr/min, i jeszcze alternator musi zasilić sporo różnej elektryki w aucie.
  Mam nadzieję że nikomu nie wpadnie do głowy aby uruchamiać silnik podczas pracy tej przetwornicy, bo poza powyższym to sprawność tego i zużycie paliwa będzie bez sensu.

  Lepiej zaopatrzyć się w jakikolwiek agregat.
 • #111
  nici
  Moderator Chiptuning
  wada wrote:
  Lepiej zaopatrzyć się w jakikolwiek agregat.
  i tym stwierdzeniem, temat uważam za wyczerpany.

  Samochód służy do jazdy a nie zasilania przetwornicy i użycie go będzie nie ekonomiczne,
 • #112
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Już niemal doktorat powstał, wszelkie argumenty chyba padły, pomysł jest z gatunku niekoniecznie rozsądnych, ale kto bogatemu zabroni? Zamykam.