Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego

sebastianwijas 12 Paź 2017 13:58 1677 59
  • #1 12 Paź 2017 13:58
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Witam,

Chcę zrobić zasilanie awaryjne instalacji domowej. W rozdzielnicy mam przygotowany przełącznik do wyboru zasilania 1- sieć, 2- inne.
    To 'inne' to gniazdo 3-fazowe w kotłowni które ma służyć jako wejście. Do niego ma być podpięty agregat ALE...
    Że mnie na agregat nie stać (oraz że agregat jest głośny i zajmuje miejsce) to wymyśliłem, podpiąć przetwornicę sinus 1-fazową do akumulatora samochodowego i z niej zasilić instalację domową poprzez w/w gniazdo 3-fazowe. Oczywiście zrobię zworkę i z 1 fazy zrobię 3 - nie mam urządzeń 3-fazowych w domu, więc nie będzie to kolidować.
    Oczywiście w przypadku zasilania awaryjnego nie nadużywałbym poboru prądu, max 300W!
    Przetwornica którą myślę kupić to VOLT 800/1000W Sinus. Około 440zł.
    Samochód - diesel z 80Ah aku.
    Poglądowy schemat:
    Zasilanie instalacji domowej przetwornicą 12/230 z aku. samochodowego

Pytania:
    Czy dobrze kombinuje, czy to zadziała?
    Czy samochód może cały czas działać doładowując akumulator?
    Czy powinienem ominąć różnicówkę zasilając z zasilania awaryjnego?

• Ups
  • #2 12 Paź 2017 14:18
    stonefree
    Poziom 22  

Niestety jest to kompletnie zły pomysł. Kup sobie przetwornicę i przedłużacz do zasilania najpotrzebniejszych urządzeń.

• #3 12 Paź 2017 14:21
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Dlaczego? Wiem, że to jest niespotykany pomysł, ale chciałbym wiedzieć dlaczego zły wg Ciebie? Co nie zadziała albo co będzie źle działać?
    Instalacja tak naprawdę jest przedłużaczem, więc to nie powód.

• Ups
  • Pomocny post
    #4 12 Paź 2017 14:21
    koala106
    Poziom 39  

Zadziałać - zadziała
    Auto tak w czasie jazdy pracuje - kwestia, czy na wolnych obrotach da radę z naładowaniem akumulatora.

• Ups
  • #5 12 Paź 2017 14:26
    stonefree
    Poziom 22  

sebastianwijas napisał:
    Dlaczego?
    Przede wszystkim musisz policzyć bilans mocy układu i sprawdzić ile urządzeń i przez jakiś czas da się zasilać. Natomiast podłączenie przetwornicy do instalacji spowoduje zmianę (na niekorzyść) parametrów dotyczących ochrony przeciwporażeniowej. Urządzenia podłączane do przetwornicy muszą być takie, jak to określa instrukcja przetwornicy.

• Pomocny post
    #6 12 Paź 2017 14:26
    nici
    Poziom 33  

koala106 napisał:
    czy na wolnych obrotach da radę z naładowaniem akumulatora.

Zależy jakie, nowsze auta nie ładują akumulatora na jałowym ze względów ekologicznych

• #7 12 Paź 2017 14:28
    karolark
    Poziom 39  

Agregat jest głosny :cry:
    Samochód wcale db nie wydziela :D
    Pomysł z cyklu jak utrudnić sobie życie.

• #8 12 Paź 2017 14:35
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Dodam, że taki aku powinien nawet wytrzymać całą noc (bez uruchomionego silnika).
    Teoretycznie, taki układ powinien spokojnie zasilić dom w sposób normalny, bez ograniczania się - oczywiście wyłączając urządzenia zużywające więcej jak 300W (czajnik, indukcja).

Dodano po 6 [minuty]:

karolark napisał:
    Agregat jest głosny :cry:
    Samochód wcale db nie wydziela :D
    Pomysł z cyklu jak utrudnić sobie życie.

Mam bardzo cichy samochód. Nie ma nawet porównania do agregatu.
    A tak na serio, agregat kosztuje min 3000zł, a cichy agregat 5000zł wzwyż więc odpada.

Wg mnie to pomysł jak ułatwić sobie życie :)
    Porównaj sobie pracę przy agregacie (ciężki, duży, paliwo potrzebne, odpalaj, serwis, głośny, potrzebuje miejsca) a 'pracę' przy podłączeniu przetwornicy, czyli podłącz do aku i podłącz do gniazdka...

• #9 12 Paź 2017 14:36
    karolark
    Poziom 39  

Kolego od początku co ty chcesz zasilać - dokładnie :D :D

AGREGAT 300VA jest duży i cięzki :idea:

• #10 12 Paź 2017 14:39
    vodiczka
    Poziom 42  

300W na cały dom to spore ograniczenie ale akumulator 120Ah wystarczy przy tym obciążeniu zaledwie na 4 godziny. :(

• #11 12 Paź 2017 14:40
    koala106
    Poziom 39  
  • #12 12 Paź 2017 14:41
    vodiczka
    Poziom 42  

sebastianwijas napisał:
    Dodam, że taki aku powinien nawet wytrzymać całą noc (bez uruchomionego silnika).

Na cała noc potrzebny akumulator 240Ah

• #13 12 Paź 2017 14:42
    nici
    Poziom 33  

vodiczka napisał:
    300W na cały dom to spore ograniczenie ale akumulator 120Ah wystarczy przy tym obciążeniu zaledwie na 4 godziny. :(

Teoretycznie...

Praktycznie ten czas będzie mniejszy, gdyż akumulator przy napięciu 10-11V przetwornicy odpowiednio nie zasili.;

• #14 12 Paź 2017 14:44
    vodiczka
    Poziom 42  

nici napisał:
    Teoretycznie...
    teoretycznie 4,8h :)

• #15 12 Paź 2017 14:45
    karolark
    Poziom 39  

Generator inwertorowy około 1kW mozna kupić za około 2000zł odpada przetwornica i wszelki dobromirskie pomysły autora :D
    Ale kto bogatemu zabroni

• #16 12 Paź 2017 14:48
    stonefree
    Poziom 22  

Koledzy, zapomnijcie o podłączaniu UPSów lub przetwornic, a także agregatów przenośnych pod jakiekolwiek "gniazda" w domowej instalacji elektrycznej, o ile wam życie waszych bliskich miłe i o ile wam na urządzeniach które macie w domu zależy.

• #17 12 Paź 2017 14:57
    sebastianwijas
    Poziom 9  

karolark napisał:
    Kolego od początku co ty chcesz zasilać - dokładnie :D :D

AGREGAT 300VA jest duży i cięzki :idea:

Czemu 300VA? Przecież napisałem o przetwornicy 800W ciągłej tj 700W w praktyce.
    Nie ważne, nie chcę się spierać. To bezcelowe bo NIE CHCĘ AGREGATU.

Zasilić chcę dom, czyli urządzenia:
    piec: sterownik 6W + pompy 30W
    żarówki -sumarycznie max 100W - wszędzie ledy
    brama 100W - działa 20sekund, 8W w czuwaniu
    inne urządzenia w czuwaniu max 20W
    laptop 50W
    okap - 30W
    lodówka 30W

Urządzenia zużywające ponad 300W odrzucam (indukcja, czajnik, mikrofala, piekarnik itp itd).

Pomóżcie mi TECHNICZNIE. Czy takie rozwiązanie będzie działać?

Dodano po 5 [minuty]:

stonefree napisał:
    Koledzy, zapomnijcie o podłączaniu UPSów lub przetwornic, a także agregatów przenośnych pod jakiekolwiek "gniazda" w domowej instalacji elektrycznej, o ile wam życie waszych bliskich miłe i o ile wam na urządzeniach które macie w domu zależy.

Wytłumacz dlaczego? Bo nie ma ochronnego przewodu?

• #18 12 Paź 2017 14:58
    CYRUS2
    Poziom 34  

sebastianwijas napisał:
    Teoretycznie, taki układ powinien spokojnie zasilić dom w sposób normalny, bez ograniczania się - oczywiście wyłączając urządzenia zużywające więcej jak 300W (czajnik, indukcja).
    Utopia.
    Przy mocy oddawanej 300W z przetwornicy, z aku będziesz pobierał 40-50A.
    100Ah = 2h x 50A.To jak w zadaniu z fizyki - zadaniu nie uwzględniającym realnych właściwości aku.
    Pojemność aku jest definiowana przy obciążeniu prądem 0,1Q.

• #19 12 Paź 2017 15:04
    Felini
    Poziom 17  

sebastianwijas napisał:

Moc 300 W przy napięciu 12 V to prąd 25 A. Akumulator ma pojemność 80 Ah, więc ile czasu będzie mógł zasilać przetwornicę? Teoretycznie ok. 3 godzin.

Bezpieczeństwo tego pomysłu to inna sprawa.
    Jak chcesz podłączyć napięcie 230 V do wspomnianego gniazda? Przy pomocy wtyku z wystającymi bolcami, które można dotknąć ręką? Do tego celu służą tzw. gniazda odbiornikowe. Są to gniazda z wystającymi bolcami, do których podłącza się napięcie np. z agregatu/przetwornicy za pomocą wtyków żeńskich, podobnych jak w zwykłym przedłużaczu elektrycznym. Następna sprawa to przełącznik sieć/inne źródło energii. Powinien on mieć 3 stany: I-0-II, czyli pomiędzy siecią a innym źródłem musi być pozycja neutralna.

• #20 12 Paź 2017 15:09
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Felini napisał:
    sebastianwijas napisał:

Jak chcesz podłączyć napięcie 230 V do wspomnianego gniazda? Przy pomocy wtyku z wystającymi bolcami, które można dotknąć ręką? Do tego celu służą tzw. gniazda odbiornikowe. Są to gniazda z wystającymi bolcami, do których podłącza się napięcie np. z agregatu/przetwornicy za pomocą wtyków żeńskich, podobnych jak w zwykłym przedłużaczu elektrycznym. Następna sprawa to przełącznik sieć/inne źródło energii. Powinien on mieć 3 stany: I-0-II, czyli pomiędzy siecią a innym źródłem musi być pozycja neutralna.

Podłączenie 3-fazowe normalnymi wtykami 5 bolcowymi. Przetwornice mają włącznik, więc po podłączeniu wszystkiego, włączam przetwornicę.
    Przełącznik ma 3 stany I-0-II.

• #21 12 Paź 2017 15:21
    vodiczka
    Poziom 42  

CYRUS2 napisał:
    Przy mocy oddawanej 300W z przetwornicy, z aku będziesz pobierał 40-50A.
    Zakładasz sprawność przetwornicy na poziomie 50-60%, chyba najgorszą z możliwych.

• #22 12 Paź 2017 15:27
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Nie potrzebnie przyjmujecie 300W ciągłej pracy.
    Wiadomo, nie ma prądu z sieci - to trzeba oszczędnie z ciągnąć z akumulatora.
    Minimalne zużycie prądu mojego domu to 50W. I to jest ciągłe zużycie.
    TV, żarówki, brama i cała reszta teraz działa, a za chwilę nie.

Sprawność przetwornicy wg producenta to 92%.

• #23 12 Paź 2017 16:00
    kortyleski
    Poziom 40  

sebastianwijas napisał:

Podłączenie 3-fazowe normalnymi wtykami 5 bolcowymi. Przetwornice mają włącznik, więc po podłączeniu wszystkiego, włączam przetwornicę.

Do czasu aż ty albo ktoś inny pomyli kolejność.
    Felini napisał jak powinno być. Lodówka 30W? Może mało widzialem. Typowa lodówka wyłączy tą przetwornicę w momencie próby startu. Albo siebie samą. Na wieki.

• #24 12 Paź 2017 16:45
    sebastianwijas
    Poziom 9  

kortyleski napisał:
    sebastianwijas napisał:

Do czasu aż ty albo ktoś inny pomyli kolejność.
    Felini napisał jak powinno być. Lodówka 30W? Może mało widzialem. Typowa lodówka wyłączy tą przetwornicę w momencie próby startu. Albo siebie samą. Na wieki.

Zrobię przewód 3 żyłowy na 5 żyłowy, po jednej stronie gniazdo 1f po drugiej 3f z wtykiem takim jak przemysłowy (czerwony). Więc nie wiem jak można by pomylić kolejność w gotowym przewodzie...
    Lodówka A++ średnio pobiera 30-35W (250kWh/rok). tj ok 10W w czuwaniu i max 180W w pracy. Więc najpierw sprawdź swoją wiedzę zanim cokolwiek napiszesz (polecam google.com).

• #25 12 Paź 2017 16:50
    icosie
    Poziom 11  

W momencie załączania agregatu lodówki chwilowy prąd udarowy może być kilkanaście razy większy od poboru ciągłego, co równa się z może nie usmażeniem przetwornicy na miejscu, ale jej awaryjnym wyłączeniem.

• #26 12 Paź 2017 16:50
    karolark
    Poziom 39  

sebastianwijas napisał:
    Lodówka A++ średnio pobiera 30-35W (250kWh/rok)

Słowo klucz średnio :-) zmierz ile pobiera przy rozruchu i normalnej pracy?
    Pozostaje jeszcze męskie złącze na którego pinach będzie zasilanie.

• #27 12 Paź 2017 17:03
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

No dobrze, poszaleli, opisali się... napiszcie jeszcze co będzie zabezpieczało te pracujące obwody i gdzie te zabezpieczenia się znajdą.

• #28 12 Paź 2017 17:15
    sebastianwijas
    Poziom 9  

Nie jestem pewien, ale może wystarczającym zabezpieczeniem będzie komputerowa listwa przeciwprzepięciowa z filtrem, przy wyjściu z przetwornicy?

A i nikt z tutaj mądrych jeszcze nie odpowiedział na pytanie czy różnicówka będzie w czymś przeszkadzać?

• #29 12 Paź 2017 17:29
    karolark
    Poziom 39  

Przeszkadzać nie będzie, ale skąd weźmiesz PE aby działała?

• #30 12 Paź 2017 17:32
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

karolark napisał:
    Przeszkadzać nie będzie, ale skąd weźmiesz PE aby działała?

A jest potrzebne? Nie wiedziałem...

sebastianwijas napisał:
    Nie jestem pewien, ale może wystarczającym zabezpieczeniem będzie komputerowa listwa przeciwprzepięciowa z filtrem, przy wyjściu z przetwornicy?

Świetny żart, nadaje się nawet do kabaretu.
    sebastianwijas napisał:

A i nikt z tutaj mądrych jeszcze nie odpowiedział na pytanie czy różnicówka będzie w czymś przeszkadzać?

Aby to stwierdzić trzeba znać dokładnie miejsce gdzie umieściłeś w instalacji gniazdo oraz słynny przełącznik I - 0 - II. Nie mylić go z przełącznikiem sieć - agregat, już kiedyś wyjaśnialiśmy dokładnie różnicę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME