Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Napęd do bramy przesuwnej Somfy Elixo - podłączenie lampy sygnalizacyjnej

korodajm 12 Oct 2017 14:37 7596 33
Wago
 • #1
  korodajm
  Level 11  
  Witam, jestem na etapie wyboru napędu do bramy wjazdowej przesuwnej i jestem trochę w kropce. Do każdego z 3 instalatorów w okolicy do którego zadzwoniłem, każdy polecał inny napęd. Od Faac 740 230V, poprzez Nice Robus 600 24v po Somfy Elixo 24v. Generalnie większość polecała napędy 24V ze względu na płynną pracę.
  Wstępnie kieruję się ku Somfy, tylko zastanawiam się na ile jest ten napęd elastyczny na podłączenie obcych akcesoriów. Chodzi mi tu przede wszystkim o fotokomórki, zakupiłem i chcę podłączyć fotokomórki Nice'a, ze względu na fajną budowę (aluminiowe). Instalator od somfy powiedział, że nie powinno być problemu z fotokomórkami przekaźnikowymi. Chciałbym podłączyć dwie pary (przed i za bramą), czy ktoś może potwierdzić, że da się bez problemu?
  Druga rzecz to lampa - tu jest mały problem bo typowo z tego co wyczytałem z instrukcji Somfy samo miga lampą i oczekuje lampy, która stale się pali. Ja chciałbym zamontować lampę z Came - Dadoo, niebieską, bo oczywiście podoba mi się je design. Ona ma wbudowany przerywacz bez możliwości odłączenia. Widziałem, że Somfy ma w sumie dwa dodatkowe wyjścia, na oświetlenie dodatkowe i jakiś przekaźnik ze statusem bramy. Czy można któreś z nich zaadaptować do obsługi lampy ostrzegawczej (żeby podawało sygnał 24-230V na lampę wtedy kiedy brama pracuje). Instalator Somfy twierdzi, że się nie da.
  Ogólnie ten napęd Somfy jest wart uwagi? Nie chciałbym wymieniać napędu za 2-3 latka. Brama przesuwna metalowa, światło 4,5m (całość ok 6,5-7m), waga poniżej 300 kg.
 • Wago
 • #2
  tomrom1985
  Level 30  
  Ja odniosę się tylko do nepędu Faac740. Działa już z 8lat. Brama ciężka około 450-500kg. Jedyne co to wymiana kondensatora raz na 2 lata, ale to są grosze.
 • #3
  korodajm
  Level 11  
  tomrom1985 wrote:
  Ja odniosę się tylko do nepędu Faac740. Działa już z 8lat. Brama ciężka około 450-500kg. Jedyne co to wymiana kondensatora raz na 2 lata, ale to są grosze.


  No od instalatorów słyszałem opinię, że napęd jest mocny i trwały, tylko ze względu na 230V ma bardzo szarpany charakter pracy co teoretycznie może go samego niszczyć. Napędy 24v podobno umożliwiają super płynne ruszani ei zwalnianie.
  Zakupiłem sobie testowo pilota do Faac i powiem szczerze, że jakość jego wykonania i działania (przyciski) pozostawia wielee do życzenia (obecnie mam piloty Hormana - inna liga jakościowa, zwłaszcza taki w wykonaniu chrom z linką stalową - ładny trwały, pewny w działaniu) - może to detal ale pilota masz zawsze przy sobie. Ten faac to przy nim chińska tandeta, w której nie wiadomo czy przycisk nacisnąłeś czy nie (mowa o XT4 PILOT 868 SLH LR).
 • Helpful post
  #4
  tomrom1985
  Level 30  
  Pilotów do FAAC jest cała masa. Są różne. W kazdym aucie mam po jednym pilocie i każdy jest inny. W jakimś wątku jest też moja opinia na temat pilota uniwersalnego , który fajnie wygląda a obsługuje mi FAAC oraz came. Ja jednak będę upierał się , że silnik, napęd musi mieć moc i jej zapas. 230v to nie 24v.
 • Wago
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Powiedzmy tak - mocny napęd 230V (taki jak Faac 740/41albo Came BX/ZX) to rzecz do dużych, wiejskich bram na obejście. Gniotsa nie łamiotsa a że chodzi tak jakby się miał zaraz rozpaść czyli jak sieczkarnia to mało kogo obchodzi. Ma tylko działać bezobsługowo maksymalnie długo i być w miarę łatwy w naprawie.
  Napędy 24V to napęd " miejski", cichy i kulturalny w działaniu (i niekoniecznie do lekkich bram).

  Co do Elixo - fotki można podpiąć przekaźnikowe (i tylko takie) - i można więcej niź 1 zestaw ale każdy komplet będzie działał tak samo (czyli tylko przy zamykaniu lub zamykaniu/otwieraniu). W Nice Robus można podpiąć do 5 kompletów fotek i każdy będzie miał inną funkcję (ale fotki wyłącznie Nice BlueBus - Mofb).
  Wyjście lampy w Somfy jest faktycznie mrygające (a wyjścia SCA faktycznie raczej nie da się zaadoptować - ono zwiera się dopiero na otwartej bramie albo jest wyjściem 2 kanału pilota) ale chyba to nie powinno przeszkadzać - każda lampa z przerywaczem po podaniu napięcia od razu się zapala i dopiero potem gaśnie - więc nawet jak napęd Somfy będzie przerywał - lampa się za każdym podaniem napięcia zapali a że nie zdąży mrygnąć drugi raz.... I sytuacja się powtórzy przy następnym mrugnięciu.

  Elixo a Robus - cena podobna, dostępność części nieporównywalnie lepsza do Nice, róznorodność opcji - w Nice sporo więcej (a czy przydatne....). Niezawodność - Somfy nie wiem, Nice po okresie chorób dziecięcych jest już dopracowane.
 • #6
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Wystarczy podpiąć do wyjścia lampy przekaźnik i równolegle kondensator elektrolityczny. Zasilenie lampy po przekaźniku.
  Nie lubię Somfy, przekombinowane.
  Nice pochwalam ale klasyczne z normalnymi fotokomórkami.
 • #7
  korodajm
  Level 11  
  No tak Somfy troszkę przekombinowane, ale Nice Robus niestety tez bo z tego co widziałem tylko wersja BlueBus.
  Tak konkretnie to jaki kondensatorek musi być aby utrzymać przekaźnik zwarty cały czas? Lampa LEDowa ma ten szkopuł, że chwilkę startuje i pierwsze mrugnięcie (świecenie) trwa dłużej. Instalator powiedział, że podłączenie bezpośrednie z "podwójnym" przerywaczem zaowocuje krótkimi bardzo błyskami, ale mam wrażenie, że lampa może w ogóle nie zaskoczyć.
  Nie wiem co wybrać ogólnie ;/ W garazu mam Hormanna Promatic 2 (i to 2 sztuki) i w sumie jestem zadowolony.
 • #8
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Nie zrozumiałeś rozwiązania z kondensatorem.
 • #9
  korodajm
  Level 11  
  Pogmerałem jeszcze raz w dokumentacji i tam jest napisane:
  P13 Wyjście oświetlenia strefowego:
  0: nieaktywne
  1: działanie sterowane
  2 : działanie automatyczne + sterowane

  0: wyjście oświetlenia strefowego nie jest uwzględniane.

  1: sterowanie oświetleniem strefowym odbywa się za pomocą pilota zdalnego
  sterowania.

  2: sterowanie oświetleniem strefowym odbywa się za pomocą zdalnego pilota,
  gdy brama znajduje się w położeniu spoczynkowym
  + oświetlenie strefowe włącza się automatycznie, gdy brama się przesuwa
  i pozostaje włączone po zakończeniu ruchu, w czasie opóźnienia

  zaprogramowanym w parametrze “P14”.

  Jak dla mnie to rozwiązuje problem nie dedykowanej lampy.
  Ale drugie złącze AUX - wyjście pomocniczne:
  P15 Wyjście pomocnicze:
  0: nieaktywne
  1: automatyczne: kontrolka otwartej bramy
  2: automatyczne bistabilne z opóźnieniem
  3: automatyczne: impulsowe
  4: sterowane: bistabilne (ON-OFF)
  5: sterowane: impulsowe
  6: sterowane: bistabilne z opóźnieniem

  0: wyjście pomocnicze nie jest uwzględniane.
  1: kontrolka bramy jest zgaszona, jeśli brama jest zamknięta, miga, jeśli brama
  jest w ruchu, i świeci się, jeśli brama jest otwarta.
  2: wyjście aktywne przy rozpoczęciu ruchu, podczas przesuwania, a następnie
  wyłączone po upływie czasu opóźnienia zaprogramowanego w parametrze
  “P16”.

  3: impuls na styku przy rozpoczęciu przesuwania.
  4: każde wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota zdalnego sterowania na
  fale radiowe powoduje następujące działanie: ON, OFF, ON, OFF...
  5: impuls na styku przez wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota
  zdalnego sterowania na fale radiowe.
  6: wyjście aktywowane przez wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota
  zdalnego sterowania na fale radiowe, następnie wyłącz

  To wg mnie daje aż dwie możliwości podłączenia lampy z przerywaczem. Czy dobrze kombinuję?
 • #10
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  korodajm wrote:
  No od instalatorów słyszałem opinię, że napęd jest mocny i trwały, tylko ze względu na 230V ma bardzo szarpany charakter pracy co teoretycznie może go samego niszczyć.
  Faac 740/741 ma przekładnię metalową ( slimak stalowy, slimacznica z brązu) co jest zaletą i wadą, bo głośno pracuje i na sztywno, uderzając po wpustach, kołach zebatych.
  Came BX działa juz znacznie ciszej, bo ma slimacznice z poliamidu, który amortyzuje nieco uderzenia , ale ogólnie nie ma mowy o samorozpadnieciu.
  Napędy 24v podobno umożliwiają super płynne ruszani ei zwalnianie.

  A ja polecam KEY turbo 800. Napęd na 230V a ma funkcje miękkiego startu , spowalniania ( bez żadnych enkoderów) i jest bardzo cichy. Piloty KEY sa bardzo atrakcyjne i w miarę trwałe.
  Somfy to dziwna marka , z która miałem sporo nieciekawych doświadczeń. Dobre piloty i tory radiowe RTS. Ale znam równie dobre i tańsze polskie.
  Lampa dadoo 24/230V ( nie montowałem) pewnie jest tzw. LED'owa , co jak znam z doświadczenia niewidoczna w dzień, a co dopiero mówić o niebieskiej.
  Światło niebieskie poza pozorną "efekciarskością" jest niemiłe w kontakcie z naszym wzrokiem. Przykład: klawiatury alarmowe z podświetleniem niebieskim- wzrokowa tragedia.
  Co do samego przerywacza pewnie jest możliwość ingerencji w elektronikę lampy by jej wyłączyć miganie, ale przepada gwarancja.
 • #11
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Somfy ma ciekawe podejście gwarancyjne/moźe się juź zmieniło/ . Po kilkakrotnym rozprogramowaniu zaźyczyło sobie wysłania napędu zdemontowanego przez kogo ?
 • #12
  korodajm
  Level 11  
  andrzej lukaszewicz wrote:

  A ja polecam KEY turbo 800. Napęd na 230V a ma funkcje miękkiego startu , spowalniania ( bez żadnych enkoderów) i jest bardzo cichy. Piloty KEY sa bardzo atrakcyjne i w miarę trwałe.
  Somfy to dziwna marka , z która miałem sporo nieciekawych doświadczeń. Dobre piloty i tory radiowe RTS. Ale znam równie dobre i tańsze polskie.
  Lampa dadoo 24/230V ( nie montowałem) pewnie jest tzw. LED'owa , co jak znam z doświadczenia niewidoczna w dzień, a co dopiero mówić o niebieskiej.
  Światło niebieskie poza pozorną "efekciarskością" jest niemiłe w kontakcie z naszym wzrokiem. Przykład: klawiatury alarmowe z podświetleniem niebieskim- wzrokowa tragedia.
  Co do samego przerywacza pewnie jest możliwość ingerencji w elektronikę lampy by jej wyłączyć miganie, ale przepada gwarancja.

  No właśnie o KEYu też słyszałem niestety niezbyt pozytywnie, w Polsce wydaje się produktem niszowym. Somfy to znana powszechnie marka.
  Przyglądałem się elektronice lampy dadoo, ale nie ma tam żadnych "konfiguratorów" zachowania i sama płytka zawiera niezbyt wiele elementów. Co do jasności to tu się nie zgodzę. Mam w domu lampę Lucy z żarówą na 230V, one nie świeci mocniej od Dadoo - ta w nocy daje niesamowicie po oczach więc w dzień bez trudu będzie widoczne podświetlenie wg mnie. Może w pełnym słońcu będzie problem ale to chyba problem wszystkich lamp. Dadoo wygrywa ciekawą konstrukcją, choć Nice też ma fajną nową lampę, tylko nie LEDową (w sumie to bez znaczenia bo raczej długo się jej nie używa, kwestia trwałości źródła światła...)
  I generalnie dalej nie wiem na jaki napęd się zdecydować...
 • #13
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Lampa rzecz gustu, ta dadoo fajnie wygląda ale oby trochę podziałała (co w niby długowiecznej technologii LED nie jest oczywiste - pada słabsza dioda, pada inwerter, pada kabelek...).
  A co do napędu - może jednak Nice Robus - ostatnio tanie i nie tak egzotyczne na popularnym polskim rynku jak BFT tudzież rzeczony KEY
 • #14
  korodajm
  Level 11  
  Nice podobno ma płatne przeglądy co rok żeby mieć gwarancje po 150 zł sztuka to trochę słabo. Trochę mi to przypomina historie przeglądów bram segmentowych. No większego przekrętu świat nie widział... Napęd do bramy prawie jak prom kosmiczny po każdym locie trzeba rozebrać i sprawdzić ;P
  No i Nice Robus jest na ichnim systemie wszystko musi być z pakietu, każda duperelka. I jeszcze wmawiają, że to zaleta :)
  Ciężko wybrać. Może wziąć Hormanna po prostu? ;P
 • #15
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie bronię Nice ale bez przesady - albo bierzesz z montażem i masz gwarancję Nice (w zależności od umowy z montażystą - płatną lub nie , przedłużoną lub nie...) albo kupujesz na wolnym rynku, montujesz sam i masz gwarancję sklepu (przeważnie krótszą niż płatna Nice ale jakaś jest - kupuj tylko w sklepie pewnym, który nie zniknie - razem z gwarancją).
  Z pakietu muszą być tylko fotki, reszta czyli włącznik kluczykowy, lampa, radio dowolna - w Hormannie zresztą też tak jest (wyłącznie dwukablowe dedykowane fotki) - za to hormannowe ceny potrafią zabić.
 • #16
  korodajm
  Level 11  
  kotbury wrote:
  Nie bronię Nice ale bez przesady - albo bierzesz z montażem i masz gwarancję Nice (w zależności od umowy z montażystą - płatną lub nie , przedłużoną lub nie...) albo kupujesz na wolnym rynku, montujesz sam i masz gwarancję sklepu (przeważnie krótszą niż płatna Nice ale jakaś jest - kupuj tylko w sklepie pewnym, który nie zniknie - razem z gwarancją).
  Z pakietu muszą być tylko fotki, reszta czyli włącznik kluczykowy, lampa, radio dowolna - w Hormannie zresztą też tak jest (wyłącznie dwukablowe dedykowane fotki) - za to hormannowe ceny potrafią zabić.

  Spokojnie, nie zamierzam sam tego ustrojstwa montować (choć pewnie dałbym sobie z tym radę), wolę bazować na doświadczeniu osoby, która zajmuje się tym na co dzień i zrobi to dokładnie i bez eksperymentów :)
  Co do akcesoriów Nicea to dla Robusa wg dokumentacji wszystko jest podłączone na BB, także lampa i wszystkie akcesoria i nie przewiduje się obcych akcesoriów - tak pisze w dokumentacji. W sumie ta ich nowa lampa jest ok mogłaby by być, fotokomórk i tak mam NIce'a bo są ładne (aluminiowe) - tylko mam wersję tradycyjną a nie BB. Tylko jak mam oprócz montażu napędu (pewnie ok 700 zł) płacić przez 3 lata gwarancji po 150 zł co roku to trochę słabo.
  W Somfy martwią mnie te "analogowe" krańcówki. Pytanie czy można stosować indukcyjne (na płytce są styki do krańcówek). No i te łopaty w NIce i SOmfy sa makabryczne. W Faacu potrafili zrobić małe ładne dyskretne krańcówki. Może być je wykorzystać w innym napędzie? Przecież to tylko stycznik magnetyczny. Albo w ogóle ich nie stosować - jakie jest zagrożenie?
 • #17
  mpepe
  Level 11  
  Porada brama 160kg i napęd somfy freevia 400. 950zl ? Czy coś z wyższej półki ? Np somfy Elxio....?
 • #18
  korodajm
  Level 11  
  Teraz mają promocję na Elixo z IO za 1300 zł z modułem wifi w cenie... Polecam! Ja czekałem na tą promocję miesiąc. Wcześniej zestaw IO bez modułu kosztował 1600 zł (+ sam moduł wifi 700).

  Dodano po 11 [minuty]:

  Co ciekawe podłączyłem lampę z przerywaczem niebieską Came do standardowego wyjścia dla lampy Elixo, które zakłada obecność lampy bez przerywacza i lampa zachowuje sie normalnie tzn miga w tempie ok 1 Hz.
 • #19
  mpepe
  Level 11  
  W Castoramie somfy freevia 400
  Za 950zl czy freevia a elixo to ta sama półka jakościowa

  Dodano po 7 [minuty]:

  Jaka jest pomiędzy nimi różnica ?
  Czy pomijając wyposażenie elixo w wifi czy jest jakaś inna różnica ? Czy do freevia 400 można dołożyć wifi ?
 • #20
  korodajm
  Level 11  
  Ja szukałem napędu to słyszałem opinie, że jak Somfy to Elixo bo niżej to marketówka... Ale szczegółów nie znam. Natomiast w napędzie jest wiele rzeczy na których można zaoszczędzić... głównie na zamianie elementów metalowych na plastikowe.
 • #21
  mpepe
  Level 11  
  Czy posiadając napęd bramy garazowej somfy dexo pro nie ma problemów z kompatybilnością radia exilio lub freevia ?
 • #22
  korodajm
  Level 11  
  Z tego co wiem Somy ma dwa systemy obecnie czyli RTS i IO (wybierając napęd wybieramy odpowiednią centralkę). Nie są między sobą kompatybilne ale wszystko tak czy inaczej można ze sobą łączyć. U mnie pilot Somfy IO steruje bramą garażową Hormanna.
 • #23
  mpepe
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedź widzę że w zastawie o którym piszesz za 1200zl nie ma szyn kupowałeś osobno masz jakieś sprawdzone metalowe / nylonowe
 • #24
  korodajm
  Level 11  
  Ja mam nylonowe, dostałem je razem z bramą. Montażysta Somfy stwierdził, że wyglądają na solidne jakościowo i mają dość duży odstęp od osi bramy, co czasem może być istotne (mam bramę z poziomych elementów i ważne były dla mnie aspekty wizualne, dlatego szyna jest zamontowana dość wysoko, ale nie na tyle wysoko aby dolny profil jezdny 80x80 nie kolidował i tu sprawdziły się listwy o szerokości ok 4,5 cm, dzięki temu napęd nie haczy rolką o dolny profil a jednocześnie rolka w całości jest zazębiona z listwą.) Nie znam producenta niestety, musiałbym przy okazji spytać ekipę od bramy jak przyjadą na ostatnie poprawki ogrodzenia. No i brama chodzi niemal bezszelestnie.
 • #26
  korodajm
  Level 11  
  Napęd Elixo kupowałem od lokalnego dystrybutora Somfy, w moim przypadku była to firma w Oławie, Omega-Pro
 • #27
  mpepe
  Level 11  
  Na mojej aplikacji do bramy wyświetla się komunikat że jest prawdopodobnie poza zasięgiem odległość około 15m czy wy też tak macie ? Aplikacja nie działa stabilnie raz otworzy raz nie . Wczoraj podjechał kurier przez minutę prubowalem go wpuścić będąc w pracy ale nie udało się


  Napęd do bramy przesuwnej Somfy Elixo - podłączenie lampy sygnalizacyjnej
 • #28
  korodajm
  Level 11  
  Musisz moduł ustawić bliżej bramy. czasem wystarczy przesunąć moduł o 20 cm a czasem położyć na czymś. ja znalazłem optymalne położenie i działa zawsze... natomiast funkcjonalność otwierania jak dojeżdżam do domu (via GPS) to porażka. Nigdy mi nie otworzyło. Chyba trzeba się gapić w aplikację dojeżdżając bo jak nie jest na odblokowanym telefonie na 1 planie to po prostu nie reaguje... No i po ostatniej aktualizacji po każdym uruchomieniu żąda logowania... generalnie o kant dupy. Do sporadycznego otworzenia "kurierowi"...
 • #29
  mpepe
  Level 11  
  Ok dzięki za odpowiedź dzisiaj spróbuję to trochę poprzestawiać. Akoro takie problemy z GPS to może należy zgłaszać to producentowi ? Ja jeszcze tego nie używałem raz włączyłem nie zadziałało to z braku czasu olałem to ale przyglądanie się temu umnie
 • #30
  korodajm
  Level 11  
  Zgłaszałem ale zauważyłem, że na zgłoszenia z problemami z którymi nie wiadomo co zrobić nie odpowiadają (np o ten GPS czy o to dlaczego w trybie furtki napęd gwałtownie zatrzymuje skrzydło).