Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd do bramy przesuwnej Somfy Elixo - podłączenie lampy sygnalizacyjnej

korodajm 12 Paź 2017 14:37 282 15
  • #1 12 Paź 2017 14:37
    korodajm
    Poziom 10  

Witam, jestem na etapie wyboru napędu do bramy wjazdowej przesuwnej i jestem trochę w kropce. Do każdego z 3 instalatorów w okolicy do którego zadzwoniłem, każdy polecał inny napęd. Od Faac 740 230V, poprzez Nice Robus 600 24v po Somfy Elixo 24v. Generalnie większość polecała napędy 24V ze względu na płynną pracę.
    Wstępnie kieruję się ku Somfy, tylko zastanawiam się na ile jest ten napęd elastyczny na podłączenie obcych akcesoriów. Chodzi mi tu przede wszystkim o fotokomórki, zakupiłem i chcę podłączyć fotokomórki Nice'a, ze względu na fajną budowę (aluminiowe). Instalator od somfy powiedział, że nie powinno być problemu z fotokomórkami przekaźnikowymi. Chciałbym podłączyć dwie pary (przed i za bramą), czy ktoś może potwierdzić, że da się bez problemu?
    Druga rzecz to lampa - tu jest mały problem bo typowo z tego co wyczytałem z instrukcji Somfy samo miga lampą i oczekuje lampy, która stale się pali. Ja chciałbym zamontować lampę z Came - Dadoo, niebieską, bo oczywiście podoba mi się je design. Ona ma wbudowany przerywacz bez możliwości odłączenia. Widziałem, że Somfy ma w sumie dwa dodatkowe wyjścia, na oświetlenie dodatkowe i jakiś przekaźnik ze statusem bramy. Czy można któreś z nich zaadaptować do obsługi lampy ostrzegawczej (żeby podawało sygnał 24-230V na lampę wtedy kiedy brama pracuje). Instalator Somfy twierdzi, że się nie da.
    Ogólnie ten napęd Somfy jest wart uwagi? Nie chciałbym wymieniać napędu za 2-3 latka. Brama przesuwna metalowa, światło 4,5m (całość ok 6,5-7m), waga poniżej 300 kg.

• #2 12 Paź 2017 15:10
    tomrom1985
    Poziom 29  

Ja odniosę się tylko do nepędu Faac740. Działa już z 8lat. Brama ciężka około 450-500kg. Jedyne co to wymiana kondensatora raz na 2 lata, ale to są grosze.

• #3 12 Paź 2017 15:20
    korodajm
    Poziom 10  

tomrom1985 napisał:
    Ja odniosę się tylko do nepędu Faac740. Działa już z 8lat. Brama ciężka około 450-500kg. Jedyne co to wymiana kondensatora raz na 2 lata, ale to są grosze.

No od instalatorów słyszałem opinię, że napęd jest mocny i trwały, tylko ze względu na 230V ma bardzo szarpany charakter pracy co teoretycznie może go samego niszczyć. Napędy 24v podobno umożliwiają super płynne ruszani ei zwalnianie.
    Zakupiłem sobie testowo pilota do Faac i powiem szczerze, że jakość jego wykonania i działania (przyciski) pozostawia wielee do życzenia (obecnie mam piloty Hormana - inna liga jakościowa, zwłaszcza taki w wykonaniu chrom z linką stalową - ładny trwały, pewny w działaniu) - może to detal ale pilota masz zawsze przy sobie. Ten faac to przy nim chińska tandeta, w której nie wiadomo czy przycisk nacisnąłeś czy nie (mowa o XT4 PILOT 868 SLH LR).

• Pomocny post
    #4 12 Paź 2017 15:23
    tomrom1985
    Poziom 29  

Pilotów do FAAC jest cała masa. Są różne. W kazdym aucie mam po jednym pilocie i każdy jest inny. W jakimś wątku jest też moja opinia na temat pilota uniwersalnego , który fajnie wygląda a obsługuje mi FAAC oraz came. Ja jednak będę upierał się , że silnik, napęd musi mieć moc i jej zapas. 230v to nie 24v.

• #5 12 Paź 2017 18:24
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Powiedzmy tak - mocny napęd 230V (taki jak Faac 740/41albo Came BX/ZX) to rzecz do dużych, wiejskich bram na obejście. Gniotsa nie łamiotsa a że chodzi tak jakby się miał zaraz rozpaść czyli jak sieczkarnia to mało kogo obchodzi. Ma tylko działać bezobsługowo maksymalnie długo i być w miarę łatwy w naprawie.
    Napędy 24V to napęd " miejski", cichy i kulturalny w działaniu (i niekoniecznie do lekkich bram).

Co do Elixo - fotki można podpiąć przekaźnikowe (i tylko takie) - i można więcej niź 1 zestaw ale każdy komplet będzie działał tak samo (czyli tylko przy zamykaniu lub zamykaniu/otwieraniu). W Nice Robus można podpiąć do 5 kompletów fotek i każdy będzie miał inną funkcję (ale fotki wyłącznie Nice BlueBus - Mofb).
    Wyjście lampy w Somfy jest faktycznie mrygające (a wyjścia SCA faktycznie raczej nie da się zaadoptować - ono zwiera się dopiero na otwartej bramie albo jest wyjściem 2 kanału pilota) ale chyba to nie powinno przeszkadzać - każda lampa z przerywaczem po podaniu napięcia od razu się zapala i dopiero potem gaśnie - więc nawet jak napęd Somfy będzie przerywał - lampa się za każdym podaniem napięcia zapali a że nie zdąży mrygnąć drugi raz.... I sytuacja się powtórzy przy następnym mrugnięciu.

Elixo a Robus - cena podobna, dostępność części nieporównywalnie lepsza do Nice, róznorodność opcji - w Nice sporo więcej (a czy przydatne....). Niezawodność - Somfy nie wiem, Nice po okresie chorób dziecięcych jest już dopracowane.

• #7 12 Paź 2017 22:03
    korodajm
    Poziom 10  

No tak Somfy troszkę przekombinowane, ale Nice Robus niestety tez bo z tego co widziałem tylko wersja BlueBus.
    Tak konkretnie to jaki kondensatorek musi być aby utrzymać przekaźnik zwarty cały czas? Lampa LEDowa ma ten szkopuł, że chwilkę startuje i pierwsze mrugnięcie (świecenie) trwa dłużej. Instalator powiedział, że podłączenie bezpośrednie z "podwójnym" przerywaczem zaowocuje krótkimi bardzo błyskami, ale mam wrażenie, że lampa może w ogóle nie zaskoczyć.
    Nie wiem co wybrać ogólnie ;/ W garazu mam Hormanna Promatic 2 (i to 2 sztuki) i w sumie jestem zadowolony.

• #9 12 Paź 2017 22:46
    korodajm
    Poziom 10  

Pogmerałem jeszcze raz w dokumentacji i tam jest napisane:
    P13 Wyjście oświetlenia strefowego:
    0: nieaktywne
    1: działanie sterowane
    2 : działanie automatyczne + sterowane

0: wyjście oświetlenia strefowego nie jest uwzględniane.

1: sterowanie oświetleniem strefowym odbywa się za pomocą pilota zdalnego
    sterowania.

2: sterowanie oświetleniem strefowym odbywa się za pomocą zdalnego pilota,
    gdy brama znajduje się w położeniu spoczynkowym
    + oświetlenie strefowe włącza się automatycznie, gdy brama się przesuwa
    i pozostaje włączone po zakończeniu ruchu, w czasie opóźnienia

zaprogramowanym w parametrze “P14”.

Jak dla mnie to rozwiązuje problem nie dedykowanej lampy.
    Ale drugie złącze AUX - wyjście pomocniczne:
    P15 Wyjście pomocnicze:
    0: nieaktywne
    1: automatyczne: kontrolka otwartej bramy
    2: automatyczne bistabilne z opóźnieniem
    3: automatyczne: impulsowe
    4: sterowane: bistabilne (ON-OFF)
    5: sterowane: impulsowe
    6: sterowane: bistabilne z opóźnieniem

0: wyjście pomocnicze nie jest uwzględniane.
    1: kontrolka bramy jest zgaszona, jeśli brama jest zamknięta, miga, jeśli brama
    jest w ruchu, i świeci się, jeśli brama jest otwarta.
    2: wyjście aktywne przy rozpoczęciu ruchu, podczas przesuwania, a następnie
    wyłączone po upływie czasu opóźnienia zaprogramowanego w parametrze
    “P16”.

3: impuls na styku przy rozpoczęciu przesuwania.
    4: każde wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota zdalnego sterowania na
    fale radiowe powoduje następujące działanie: ON, OFF, ON, OFF...
    5: impuls na styku przez wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota
    zdalnego sterowania na fale radiowe.
    6: wyjście aktywowane przez wciśnięcie zaprogramowanego przycisku pilota
    zdalnego sterowania na fale radiowe, następnie wyłącz

To wg mnie daje aż dwie możliwości podłączenia lampy z przerywaczem. Czy dobrze kombinuję?

• #10 13 Paź 2017 22:36
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

korodajm napisał:
    No od instalatorów słyszałem opinię, że napęd jest mocny i trwały, tylko ze względu na 230V ma bardzo szarpany charakter pracy co teoretycznie może go samego niszczyć.
    Faac 740/741 ma przekładnię metalową ( slimak stalowy, slimacznica z brązu) co jest zaletą i wadą, bo głośno pracuje i na sztywno, uderzając po wpustach, kołach zebatych.
    Came BX działa juz znacznie ciszej, bo ma slimacznice z poliamidu, który amortyzuje nieco uderzenia , ale ogólnie nie ma mowy o samorozpadnieciu.
    Napędy 24v podobno umożliwiają super płynne ruszani ei zwalnianie.

A ja polecam KEY turbo 800. Napęd na 230V a ma funkcje miękkiego startu , spowalniania ( bez żadnych enkoderów) i jest bardzo cichy. Piloty KEY sa bardzo atrakcyjne i w miarę trwałe.
    Somfy to dziwna marka , z która miałem sporo nieciekawych doświadczeń. Dobre piloty i tory radiowe RTS. Ale znam równie dobre i tańsze polskie.
    Lampa dadoo 24/230V ( nie montowałem) pewnie jest tzw. LED'owa , co jak znam z doświadczenia niewidoczna w dzień, a co dopiero mówić o niebieskiej.
    Światło niebieskie poza pozorną "efekciarskością" jest niemiłe w kontakcie z naszym wzrokiem. Przykład: klawiatury alarmowe z podświetleniem niebieskim- wzrokowa tragedia.
    Co do samego przerywacza pewnie jest możliwość ingerencji w elektronikę lampy by jej wyłączyć miganie, ale przepada gwarancja.

• #12 17 Paź 2017 09:42
    korodajm
    Poziom 10  

andrzej lukaszewicz napisał:

A ja polecam KEY turbo 800. Napęd na 230V a ma funkcje miękkiego startu , spowalniania ( bez żadnych enkoderów) i jest bardzo cichy. Piloty KEY sa bardzo atrakcyjne i w miarę trwałe.
    Somfy to dziwna marka , z która miałem sporo nieciekawych doświadczeń. Dobre piloty i tory radiowe RTS. Ale znam równie dobre i tańsze polskie.
    Lampa dadoo 24/230V ( nie montowałem) pewnie jest tzw. LED'owa , co jak znam z doświadczenia niewidoczna w dzień, a co dopiero mówić o niebieskiej.
    Światło niebieskie poza pozorną "efekciarskością" jest niemiłe w kontakcie z naszym wzrokiem. Przykład: klawiatury alarmowe z podświetleniem niebieskim- wzrokowa tragedia.
    Co do samego przerywacza pewnie jest możliwość ingerencji w elektronikę lampy by jej wyłączyć miganie, ale przepada gwarancja.

No właśnie o KEYu też słyszałem niestety niezbyt pozytywnie, w Polsce wydaje się produktem niszowym. Somfy to znana powszechnie marka.
    Przyglądałem się elektronice lampy dadoo, ale nie ma tam żadnych "konfiguratorów" zachowania i sama płytka zawiera niezbyt wiele elementów. Co do jasności to tu się nie zgodzę. Mam w domu lampę Lucy z żarówą na 230V, one nie świeci mocniej od Dadoo - ta w nocy daje niesamowicie po oczach więc w dzień bez trudu będzie widoczne podświetlenie wg mnie. Może w pełnym słońcu będzie problem ale to chyba problem wszystkich lamp. Dadoo wygrywa ciekawą konstrukcją, choć Nice też ma fajną nową lampę, tylko nie LEDową (w sumie to bez znaczenia bo raczej długo się jej nie używa, kwestia trwałości źródła światła...)
    I generalnie dalej nie wiem na jaki napęd się zdecydować...

• #13 17 Paź 2017 17:53
    kotbury

Lampa rzecz gustu, ta dadoo fajnie wygląda ale oby trochę podziałała (co w niby długowiecznej technologii LED nie jest oczywiste - pada słabsza dioda, pada inwerter, pada kabelek...).
    A co do napędu - może jednak Nice Robus - ostatnio tanie i nie tak egzotyczne na popularnym polskim rynku jak BFT tudzież rzeczony KEY

• #14 17 Paź 2017 20:54
    korodajm
    Poziom 10  

Nice podobno ma płatne przeglądy co rok żeby mieć gwarancje po 150 zł sztuka to trochę słabo. Trochę mi to przypomina historie przeglądów bram segmentowych. No większego przekrętu świat nie widział... Napęd do bramy prawie jak prom kosmiczny po każdym locie trzeba rozebrać i sprawdzić ;P
    No i Nice Robus jest na ichnim systemie wszystko musi być z pakietu, każda duperelka. I jeszcze wmawiają, że to zaleta :)
    Ciężko wybrać. Może wziąć Hormanna po prostu? ;P

• #15 18 Paź 2017 06:40
    kotbury

Nie bronię Nice ale bez przesady - albo bierzesz z montażem i masz gwarancję Nice (w zależności od umowy z montażystą - płatną lub nie , przedłużoną lub nie...) albo kupujesz na wolnym rynku, montujesz sam i masz gwarancję sklepu (przeważnie krótszą niż płatna Nice ale jakaś jest - kupuj tylko w sklepie pewnym, który nie zniknie - razem z gwarancją).
    Z pakietu muszą być tylko fotki, reszta czyli włącznik kluczykowy, lampa, radio dowolna - w Hormannie zresztą też tak jest (wyłącznie dwukablowe dedykowane fotki) - za to hormannowe ceny potrafią zabić.

• #16 18 Paź 2017 09:45
    korodajm
    Poziom 10  

kotbury napisał:
    Nie bronię Nice ale bez przesady - albo bierzesz z montażem i masz gwarancję Nice (w zależności od umowy z montażystą - płatną lub nie , przedłużoną lub nie...) albo kupujesz na wolnym rynku, montujesz sam i masz gwarancję sklepu (przeważnie krótszą niż płatna Nice ale jakaś jest - kupuj tylko w sklepie pewnym, który nie zniknie - razem z gwarancją).
    Z pakietu muszą być tylko fotki, reszta czyli włącznik kluczykowy, lampa, radio dowolna - w Hormannie zresztą też tak jest (wyłącznie dwukablowe dedykowane fotki) - za to hormannowe ceny potrafią zabić.

Spokojnie, nie zamierzam sam tego ustrojstwa montować (choć pewnie dałbym sobie z tym radę), wolę bazować na doświadczeniu osoby, która zajmuje się tym na co dzień i zrobi to dokładnie i bez eksperymentów :)
    Co do akcesoriów Nicea to dla Robusa wg dokumentacji wszystko jest podłączone na BB, także lampa i wszystkie akcesoria i nie przewiduje się obcych akcesoriów - tak pisze w dokumentacji. W sumie ta ich nowa lampa jest ok mogłaby by być, fotokomórk i tak mam NIce'a bo są ładne (aluminiowe) - tylko mam wersję tradycyjną a nie BB. Tylko jak mam oprócz montażu napędu (pewnie ok 700 zł) płacić przez 3 lata gwarancji po 150 zł co roku to trochę słabo.
    W Somfy martwią mnie te "analogowe" krańcówki. Pytanie czy można stosować indukcyjne (na płytce są styki do krańcówek). No i te łopaty w NIce i SOmfy sa makabryczne. W Faacu potrafili zrobić małe ładne dyskretne krańcówki. Może być je wykorzystać w innym napędzie? Przecież to tylko stycznik magnetyczny. Albo w ogóle ich nie stosować - jakie jest zagrożenie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME