Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smrodek ze zlewu w kuchni

yabollek 12 Paź 2017 15:46 2004 16
  • #1 12 Paź 2017 15:46
    yabollek
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem jak w temacie, prawdopodobnie ze zlewu w kuchni w skutek zassania wody (np. przez zmywarkę/pralkę lub cokolwiek innego) wydobywa mi się po jakimś czasie smrodek.
    Zlewu używam sporadycznie - leję do niego wody średnio raz na 2-3 dni (zmywarka, jem na mieście, etc), kolanko niby jest ale smrodek idzie....

Myślałem o wymianie kolanka na jakiś syfon butelkowy, a może są jakieś syfony do zlewów mokro/suche (do umywalek widziałem).

Taki mokro suchy mam zamontowany w odpływie liniowym - jak coś zabierze wodę albo po prostu wyschnie (np. podczas wyjazdu) to klapka pod wpływem grawitacji zamyka odpływ - sprawdza się to rewelacyjnie.
    Również każdy odpływ od urządzeń (zmywarka, pralka) mam zrobiony na tych odpływach z kulką.

W łazience mam w umywalce odpływ butelkowy i tam smrodek nie wybija (ale to może być tylko kwestia tego, że codziennie kilka razy się tam woda leje). Mieszkam w bloku, wszystko spływa w jeden pion (zlew jest w sumie najdalej).

Czy istnieje jakiś lepszy sposób aby zbudować blokadę smrodku

0 16
  • #2 12 Paź 2017 16:14
    kortyleski
    Poziom 41  

Udrożnienie kanalizacji...

0
  • #3 12 Paź 2017 16:22
    yabollek
    Poziom 9  

Kanalizacja w mieszkaniu jest drożna na 1000%, całość rur rok temu wymieniona podczas remontu.
    Problem może być w odpowietrzeniu całego pionu - ale kiedy wspólnota zechce to zrobić to już inna kwestia - jak się da to wolę po swojej stronie problem rozwiązać.

0
  • Pomocny post
    #5 12 Paź 2017 16:29
    karolark
    Poziom 40  

Jak wyżej coś mały ten syfonik, wklej więcej zdjęć :D

0
  • #6 12 Paź 2017 19:26
    yabollek
    Poziom 9  

Dzięki za rady.
    Kolanko chyba jest takie niskie z uwagi na fakt iż nie mieściło się za tą tylną deską w szafce (brakuje może 1cm aby je tam wcisnąć).
    Kupię rurkę plastikową "flex" i uformuję z niej większe kolano mieszczące więcej wody.

Podejrzewam jednak, że problemem może być jednak zasysanie wody z tego kolana.
    Próbowałem znaleźć jakieś jakieś suche syfony do zlewów w Polsce, ale chyba nie mogę nic znaleźć.
    Na necie kilka udało mi się upolować - np. taki
    http://www.muffmatik.com.tr/en/urunler/l09-lavabo-sifon-cekvalfi/

Ma klapkę która się zamyka jeśli nie wypływa woda.

0
  • #8 12 Paź 2017 19:40
    yabollek
    Poziom 9  

Nie, wiem.
    Kupiłem do kapitalnego remontu, wyremontowałem rękami poleconych fachowców do których pracy znajomi nie mieli zastrzeżeń, wprowadziłem się...
    Zlew "orurkował" do odpływu człowiek który robił meble - zrobił to przy montażu zlewu na szafce.
    Możliwe, że rzeczywiście skracał to kolanko bo mu się nie mieściło, a możliwe że wodę zasysa np. zrzut z pralki/zmywarki, albo wyjątkowo gęsta kupa :)

Parząc na wodę w kibelku, to delikatnie lustro wody się rusza - ale z muszli jeszcze nigdy nie zassało i spokojnie wystarcza na kilka tygodni (ale to już chyba normalne parowanie). Również, nigdy nie było problemu z wywalaniem wody z odpływu liniowego pod prysznicem, nie odbieraniem nieczystości przez muszę, etc.....
    W umywalce mam syfon butelkowy i też jest ok....

Jeśli jest możliwość to jakoś obejść mechanicznie przez samozamykjący się syfon (tak jak przykład odpływu który wrzuciłem)to chętnie był z takie rozwiązania skorzystał.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Paź 2017 20:14
    1repcaK
    Poziom 21  

Jadę pociągiem i trzęsie ale myślę, że narysowałem czytelnie.
    Podzielam Twoje obawy dotyczące wysysania korka wodnego, wtedy z głębszego kolanka też może on zniknąć.
    Nie zauważyłem na Twoim zdjęciu syfonu z prawdziwego zdarzenia. Wygląda mniej więcej jak na rysunku. W przypadku zassania zasysa powietrze a korek wodny zostaje. Po to jest szerszy " kielich ". Twoja w tym głowa aby jakoś ten syfon tam wkomponować. Odległość A dobierz doświadczalnie zaczynając od najmniejszej, w przypadku zasysania stopniowo skracaj. Nie powinno być jednak takiej potrzeby.
    U mnie jak jest wybierane szambo to potrafi zassać z kibla, wtedy ten smród zaczyna szczypać w oczy.

0
  • #10 12 Paź 2017 21:51
    henrykS
    Poziom 19  

Woda w syfonie śmierdzi, kiedy przy rzadkiej jej wymianie nasyca się śmierdzącymi gazami, głównie siarkowodorem, których nie brakuje
    w kanalizacji. Pomaga podwójny syfon na odpływie, chociaż o idealne rozwiązanie trudno przy dłuższych okresach nieużywania .
    Nie wmawiajcie sobie i innym wysysania wody z syfonu, prędzej wyschnie, niż zostanie wyssana.

0
  • #11 12 Paź 2017 22:25
    stasiekb100
    Poziom 23  

henrykS napisał:
    Nie wmawiajcie sobie i innym wysysania wody z syfonu, prędzej wyschnie, niż zostanie wyssana.
    Z syfonu nie wyssie ale z kolanka może. Trzeba by jakoś zajrzeć do tego kolanka.

0
  • #12 12 Paź 2017 22:49
    henrykS
    Poziom 19  

To kolanko też jest syfonem...
    Jak sprawdzić, czy jest napełnione? Wlać szklankę wody i posłuchać, czy przelewa się dalej do kanalizacji.

0
  • Pomocny post
    #13 14 Paź 2017 23:06
    idepopizze
    Poziom 32  

Dorzucę moje 3 grosze.
    Śmierdzieć może bo ktoś przykładowo oszczędza na płynie do mycia naczyń i tłuszcz nie jest rozpuszczany tylko zalega w rurze odpływowej i jełczeje - z opisu domyślam się że tutaj to się nie dzieje.
    Śmierdzieć może również dlatego że woda z syfonu jest usuwana poprzez podciśnienie spowodowane przykładowo przez szambiarkę wypompowującą szambo. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w części za syfonem specjalnego zaworu. Jest o mniej więcej taka gumowa membrana otwierająca się gdy w instalacji pojawia się podciśnienie i puszczająca tam powietrze z otoczenia - działa to tak mniej więcej jak zawór jednokierunkowy. Montuje się go w najwyższym punkcie instalacji (np w jakiejś szafce)
    Wpisz sobie w wyszukiwarkę:
    Zawór Napowietrzający Kanalizacyjny 50mm

0
  • Pomocny post
    #14 15 Paź 2017 00:15
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

idepopizze napisał:
    Dorzucę moje 3 grosze.
    Śmierdzieć może bo ktoś przykładowo oszczędza na płynie do mycia naczyń i tłuszcz nie jest rozpuszczany tylko zalega w rurze odpływowej i jełczeje - z opisu domyślam się że tutaj to się nie dzieje.
    Śmierdzieć może również dlatego że woda z syfonu jest usuwana poprzez podciśnienie spowodowane przykładowo przez szambiarkę wypompowującą szambo. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w części za syfonem specjalnego zaworu. Jest o mniej więcej taka gumowa membrana otwierająca się gdy w instalacji pojawia się podciśnienie i puszczająca tam powietrze z otoczenia - działa to tak mniej więcej jak zawór jednokierunkowy. Montuje się go w najwyższym punkcie instalacji (np w jakiejś szafce)
    Wpisz sobie w wyszukiwarkę:
    Zawór Napowietrzający Kanalizacyjny 50mm

I to jest najtrafniejsza podpowiedz.
    Te małe syfony kolankowe są idealne do zlewozmywaków, nie zatykają się jak butelkowe, i w sumie ponad pół litra wody mieszczą.
    Problem że jest na końcu, po drodze jest pewnie muszla WC i podczas spuszczania wody zasysa wodę z tego syfonu, wystarczy pomiędzy syfonem a wejściem kanalizy w ścianie dać trójnik i umieścić odpowietrznik.
    Wymiana syfonu na butelkowy może też nie pomóc, syfon klapkowy szybko okleja się brudem i zatyka przepływ

Niektórzy stosują zwykły zawór od pralki jako napowietrznik, najlepiej taki z dodatkową sprężynką dopychającą kulkę. u ciebie wyglądało by to mniej-więcej tak Smrodek ze zlewu w kuchni

Możesz mieć też dodatkowe śmierdzielki Smrodek ze zlewu w kuchni

0
  • #15 18 Paź 2017 16:45
    yabollek
    Poziom 9  

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
    Teraz naprawdę udzieliliście mi pomocy.
    Na razie wymieniłem jedną złączkę kontową na prawdziwy zlewozywakowy (duży) syfon butelkowy (także mam kolanko i syfon)......

Zobaczymy czy to coś da - teraz mam łatwą możliwość zobaczenia czy w syfonie stoi woda i czy mi jej coś nie wyssało.
    Jeśli smrodek będzie nadal i woda będzie stać to będzie to pewnie kwestia "śmierdzielków" które postaram się wyeliminować (mniej załamań, większe spady)....
    Jeśli nie będzie wody w syfonie to zakupie napowietrzacz i zamontuję go według wskazówek (po założeniu trójnika mogę go podnieść aż pod sam blat - miejsce jest na tylnej ściance szafki)

A oto zdjęcie jak wygląda teraz mój odpływ (folie założyłem na chwilę aby zrobić test szczelności):

0
  • #17 18 Paź 2017 17:22
    yabollek
    Poziom 9  

PS. swoją drogą tak wygląda jeden zakręt wymieniony na syfon po roku eksploatacji...

Nigdy niczym nie czyściłem rur w tym mieszkaniu, ale chyba zacznę raz na jakiś czas czymś je zalewać....

0
  Szukaj w 5mln produktów