Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Smrodek ze zlewu w kuchni

yabollek 12 Oct 2017 15:46 4887 16
    yabollek
    Level 9  
    Witam.
    Mam problem jak w temacie, prawdopodobnie ze zlewu w kuchni w skutek zassania wody (np. przez zmywarkę/pralkę lub cokolwiek innego) wydobywa mi się po jakimś czasie smrodek.
    Zlewu używam sporadycznie - leję do niego wody średnio raz na 2-3 dni (zmywarka, jem na mieście, etc), kolanko niby jest ale smrodek idzie....

Myślałem o wymianie kolanka na jakiś syfon butelkowy, a może są jakieś syfony do zlewów mokro/suche (do umywalek widziałem).

Taki mokro suchy mam zamontowany w odpływie liniowym - jak coś zabierze wodę albo po prostu wyschnie (np. podczas wyjazdu) to klapka pod wpływem grawitacji zamyka odpływ - sprawdza się to rewelacyjnie.
    Również każdy odpływ od urządzeń (zmywarka, pralka) mam zrobiony na tych odpływach z kulką.

W łazience mam w umywalce odpływ butelkowy i tam smrodek nie wybija (ale to może być tylko kwestia tego, że codziennie kilka razy się tam woda leje). Mieszkam w bloku, wszystko spływa w jeden pion (zlew jest w sumie najdalej).

Czy istnieje jakiś lepszy sposób aby zbudować blokadę smrodku
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kortyleski
    Level 42  
    Udrożnienie kanalizacji...
    yabollek
    Level 9  
    Kanalizacja w mieszkaniu jest drożna na 1000%, całość rur rok temu wymieniona podczas remontu.
    Problem może być w odpowietrzeniu całego pionu - ale kiedy wspólnota zechce to zrobić to już inna kwestia - jak się da to wolę po swojej stronie problem rozwiązać.
  • Helpful post
    karolark
    Level 42  
    Jak wyżej coś mały ten syfonik, wklej więcej zdjęć :D
    yabollek
    Level 9  
    Dzięki za rady.
    Kolanko chyba jest takie niskie z uwagi na fakt iż nie mieściło się za tą tylną deską w szafce (brakuje może 1cm aby je tam wcisnąć).
    Kupię rurkę plastikową "flex" i uformuję z niej większe kolano mieszczące więcej wody.

Podejrzewam jednak, że problemem może być jednak zasysanie wody z tego kolana.
    Próbowałem znaleźć jakieś jakieś suche syfony do zlewów w Polsce, ale chyba nie mogę nic znaleźć.
    Na necie kilka udało mi się upolować - np. taki
    http://www.muffmatik.com.tr/en/urunler/l09-lavabo-sifon-cekvalfi/

Ma klapkę która się zamyka jeśli nie wypływa woda.
    yabollek
    Level 9  
    Nie, wiem.
    Kupiłem do kapitalnego remontu, wyremontowałem rękami poleconych fachowców do których pracy znajomi nie mieli zastrzeżeń, wprowadziłem się...
    Zlew "orurkował" do odpływu człowiek który robił meble - zrobił to przy montażu zlewu na szafce.
    Możliwe, że rzeczywiście skracał to kolanko bo mu się nie mieściło, a możliwe że wodę zasysa np. zrzut z pralki/zmywarki, albo wyjątkowo gęsta kupa :)

Parząc na wodę w kibelku, to delikatnie lustro wody się rusza - ale z muszli jeszcze nigdy nie zassało i spokojnie wystarcza na kilka tygodni (ale to już chyba normalne parowanie). Również, nigdy nie było problemu z wywalaniem wody z odpływu liniowego pod prysznicem, nie odbieraniem nieczystości przez muszę, etc.....
    W umywalce mam syfon butelkowy i też jest ok....

Jeśli jest możliwość to jakoś obejść mechanicznie przez samozamykjący się syfon (tak jak przykład odpływu który wrzuciłem)to chętnie był z takie rozwiązania skorzystał.
  • Helpful post
    1repcaK
    Level 21  
    Jadę pociągiem i trzęsie ale myślę, że narysowałem czytelnie.
    Podzielam Twoje obawy dotyczące wysysania korka wodnego, wtedy z głębszego kolanka też może on zniknąć.
    Nie zauważyłem na Twoim zdjęciu syfonu z prawdziwego zdarzenia. Wygląda mniej więcej jak na rysunku. W przypadku zassania zasysa powietrze a korek wodny zostaje. Po to jest szerszy " kielich ". Twoja w tym głowa aby jakoś ten syfon tam wkomponować. Odległość A dobierz doświadczalnie zaczynając od najmniejszej, w przypadku zasysania stopniowo skracaj. Nie powinno być jednak takiej potrzeby.
    U mnie jak jest wybierane szambo to potrafi zassać z kibla, wtedy ten smród zaczyna szczypać w oczy.
    henrykS
    Level 20  
    Woda w syfonie śmierdzi, kiedy przy rzadkiej jej wymianie nasyca się śmierdzącymi gazami, głównie siarkowodorem, których nie brakuje
    w kanalizacji. Pomaga podwójny syfon na odpływie, chociaż o idealne rozwiązanie trudno przy dłuższych okresach nieużywania .
    Nie wmawiajcie sobie i innym wysysania wody z syfonu, prędzej wyschnie, niż zostanie wyssana.
    stasiekb100
    Level 26  
    henrykS wrote:
    Nie wmawiajcie sobie i innym wysysania wody z syfonu, prędzej wyschnie, niż zostanie wyssana.
    Z syfonu nie wyssie ale z kolanka może. Trzeba by jakoś zajrzeć do tego kolanka.
    henrykS
    Level 20  
    To kolanko też jest syfonem...
    Jak sprawdzić, czy jest napełnione? Wlać szklankę wody i posłuchać, czy przelewa się dalej do kanalizacji.
  • Helpful post
    idepopizze
    Level 33  
    Dorzucę moje 3 grosze.
    Śmierdzieć może bo ktoś przykładowo oszczędza na płynie do mycia naczyń i tłuszcz nie jest rozpuszczany tylko zalega w rurze odpływowej i jełczeje - z opisu domyślam się że tutaj to się nie dzieje.
    Śmierdzieć może również dlatego że woda z syfonu jest usuwana poprzez podciśnienie spowodowane przykładowo przez szambiarkę wypompowującą szambo. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w części za syfonem specjalnego zaworu. Jest o mniej więcej taka gumowa membrana otwierająca się gdy w instalacji pojawia się podciśnienie i puszczająca tam powietrze z otoczenia - działa to tak mniej więcej jak zawór jednokierunkowy. Montuje się go w najwyższym punkcie instalacji (np w jakiejś szafce)
    Wpisz sobie w wyszukiwarkę:
    Zawór Napowietrzający Kanalizacyjny 50mm
  • Helpful post
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    idepopizze wrote:
    Dorzucę moje 3 grosze.
    Śmierdzieć może bo ktoś przykładowo oszczędza na płynie do mycia naczyń i tłuszcz nie jest rozpuszczany tylko zalega w rurze odpływowej i jełczeje - z opisu domyślam się że tutaj to się nie dzieje.
    Śmierdzieć może również dlatego że woda z syfonu jest usuwana poprzez podciśnienie spowodowane przykładowo przez szambiarkę wypompowującą szambo. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w części za syfonem specjalnego zaworu. Jest o mniej więcej taka gumowa membrana otwierająca się gdy w instalacji pojawia się podciśnienie i puszczająca tam powietrze z otoczenia - działa to tak mniej więcej jak zawór jednokierunkowy. Montuje się go w najwyższym punkcie instalacji (np w jakiejś szafce)
    Wpisz sobie w wyszukiwarkę:
    Zawór Napowietrzający Kanalizacyjny 50mm

I to jest najtrafniejsza podpowiedz.
    Te małe syfony kolankowe są idealne do zlewozmywaków, nie zatykają się jak butelkowe, i w sumie ponad pół litra wody mieszczą.
    Problem że jest na końcu, po drodze jest pewnie muszla WC i podczas spuszczania wody zasysa wodę z tego syfonu, wystarczy pomiędzy syfonem a wejściem kanalizy w ścianie dać trójnik i umieścić odpowietrznik.
    Wymiana syfonu na butelkowy może też nie pomóc, syfon klapkowy szybko okleja się brudem i zatyka przepływ

Niektórzy stosują zwykły zawór od pralki jako napowietrznik, najlepiej taki z dodatkową sprężynką dopychającą kulkę. u ciebie wyglądało by to mniej-więcej tak Smrodek ze zlewu w kuchni

Możesz mieć też dodatkowe śmierdzielki Smrodek ze zlewu w kuchni
    yabollek
    Level 9  
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
    Teraz naprawdę udzieliliście mi pomocy.
    Na razie wymieniłem jedną złączkę kontową na prawdziwy zlewozywakowy (duży) syfon butelkowy (także mam kolanko i syfon)......

Zobaczymy czy to coś da - teraz mam łatwą możliwość zobaczenia czy w syfonie stoi woda i czy mi jej coś nie wyssało.
    Jeśli smrodek będzie nadal i woda będzie stać to będzie to pewnie kwestia "śmierdzielków" które postaram się wyeliminować (mniej załamań, większe spady)....
    Jeśli nie będzie wody w syfonie to zakupie napowietrzacz i zamontuję go według wskazówek (po założeniu trójnika mogę go podnieść aż pod sam blat - miejsce jest na tylnej ściance szafki)

A oto zdjęcie jak wygląda teraz mój odpływ (folie założyłem na chwilę aby zrobić test szczelności):
    yabollek
    Level 9  
    PS. swoją drogą tak wygląda jeden zakręt wymieniony na syfon po roku eksploatacji...

Nigdy niczym nie czyściłem rur w tym mieszkaniu, ale chyba zacznę raz na jakiś czas czymś je zalewać....