Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Yaris 1.0 - wolne obroty

12 Oct 2017 17:06 3957 7
  • Level 23  
    Witam,
    Toyota Yaris 1.0 z 1999 roku. Podpowie mi ktoś z czego sterownik widzi sygnał o wolnych obrotach. Powinien chyba widzieć z TPS ale cały czas jest na OFF a sprawdzając kąt otwarcia czujnik działa. Z tego co właściciel opowiadał to czasami zapali i po chwili gaśnie , poza tym jak chodzi na wolnych obrotach a włączy się jakieś odbiorniki (światła czy wentylator) to spadają obroty i nie podbija. Wyciągałem przepustnice , czyściłem zawór IAC . Zawór po odpaleniu na zimnym pokazuje około 50% a jak się silnik zagrzeje to schodzi do 27%.
  • Level 43  
    Masz możliwość podmiany IAC?
  • Level 23  
    Przywieźli mi drugą przepustnicę ze szrotu i wszystko ok , oczywiście po rozebraniu i wyczyszczeniu IAC bo bez rozbierania trzymał wolne obroty w granicach 1300.
  • Level 34  
    Silnik obroty widzi z czujnika wału.
  • Level 23  
    Stanisław Chwalisz wrote:
    Silnik obroty widzi z czujnika wału.

Jasne , tylko trochę nie na temat.
  • Level 43  
    Chodzi o to na podstawie jakich danych sterownik otwiera zawór wolnych obrotów?
  • Level 23  
    Chodziło o to że przeglądając parametry na żywo IDLE SPEED było na OFF a powinno być na ON. Tak jak pisałem , powinien raczej widzieć z TPS , w każdym bądź razie po wymianie przepustnicy OK.
  • Level 43  
    To tak, powinien czytać z kąta otwarcia przepustnicy. W każdym razie uszkodzony czujnik położenia daje takie objawy, tyle że w niektórych samochodach i tak podbija zaworem iddle jak obroty spadną poniżej powiedzmy 500 czy tam 400. W Yarisie to pewnie prędzej zdusi bo tam ma 600 obr/m na gorącym silniku.