Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Envy - Dysk ssd msata a instalacja systemu.

bucha 12 Paź 2017 18:01 549 8
  • #1 12 Paź 2017 18:01
    bucha
    Poziom 12  

Witam. Chodzi o HP Envy. Laptop posiada oryginalnie dysk ssd samsunga msata o pojemności 32 GB. Ponad to posiada dysk klasyczny 500GB. Nie wiem jaka była oryginalna konfiguracja komputera czyli w jaki sposób zainstalowany był system. Nie wiem czy nie był w konfiguracji RAID bo takowy ekran się pojawił. Na ten moment oba są zainstalowanie klasycznie i oba widoczne w systemie. Posiadacz wspominał że początkowo laptop uruchamiał się i działał błyskawicznie.

Obecnie Win 10 waży około 25 GB więc na mały dysk by się zmieścił. Czy instalacja systemu na małym SSD a dane na dużym to jedyne rozwiązanie. Czy jest może jakaś inna konfiguracja o której nie wiem wpływająca na szybkie działanie komputera?

Wyczytałem teraz o "cache drive" czuję że podstawowa konfiguracja mogła taka właśnie być. Ktoś coś?

0 8
  • #2 12 Paź 2017 20:35
    grzesiekw40
    Poziom 10  

Witam.
    Ja zakupiłem hybrydę czyli dysk SSHD. System na nim uruchamia się ok 20 s i zauważalne jest też bardzo szybkie uruchamianie się najczęściej używanych aplikacji, poza tym cena nie jest wiele większa od dysków HDD. Dyski SSD osiągają najlepszą wydajność ogólną, jednak margines poprawy osiągów w rzeczywistych testach rozruchu, uruchamiania i ładowania aplikacji w warunkach rzeczywistych nie jest tak spektakularny, jak sugerowałyby to wyniki PCMark Vantage. Lepiej wypadają dyski SSHD. W Twoim przypadku proponuję, skoro masz już dysk SSD, na nim zainstalować system i aplikacje a dysk HDD używać jako magazyn danych. Kolega zastosował takie rozwiązanie i jest bardzo zadowolony. Ogólnie im dłużej dysk SSD będzie pracował i zbierał informacje tym szybciej aplikacje się będą ładować. Jeśli chodzi o ideę cache drives to w teorii wygląda to tak że podłączasz dysk SSD do kabla SATA, instalujesz oprogramowanie wspomagające SSD, wybierasz który dysk chcesz przyśpieszać i uruchamiasz ponownie system. Po tych operacjach wszystko powinno przechodzić przez pamięć podręczną w postaci SSD. W praktyce jednak osobiście tego nie testowałem.

0
  • #3 12 Paź 2017 20:54
    KSRhaziel
    Poziom 36  

System był na dysku 32GB. Reszta na drugim.
    Jednak uważam, że takie wymysły to jakaś pomyłka. Microsoft potrafi puszczać spore aktualizacje po kilka GB. Jeżeli nie będzie czyścił na bieżąco tego dysku 32GB to szybko Ci się zapcha.

0
  • #4 12 Paź 2017 21:42
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mały SSD był jako cache dla HDD via iRST analogicznie jak tu

Link

1
  • #5 12 Paź 2017 21:51
    grzesiekw40
    Poziom 10  

Dlatego ja chwalę sobie swoją hybrydę. 32 GB SSD trochę kosztuje a 120 GB SSD to już w granicach 1TB dysku HDD, a jak dobrze poszukać to nawet dysku SSHD. Jednak gdyby rozwiązać tą sytuację wg idei Cache drives to system, aplikacje i reszta plików może być na HDD a dysk SSD będzie pełnił tylko funkcję pamięci podręcznej gdzie oprogramowanie pomocnicze, które trzeba zainstalować będzie zrzucać najczęściej używane aplikacje i pliki. W takim wypadku kolega miałby aż 32 GB pamięci podręcznej SSD. Działa to podobnie jak dysk hybrydowy gdzie wewnątrz znajduje się połączenie tradycyjnego dysku HDD i szybkiej pamięci flash SSD, gdzie również oprogramowanie, znajdujące się w tej sytuacji wewnątrz dysku rejestruje najczęściej używane aplikacje i pliki dzięki czemu system ładuje się o wiele szybciej jak i często używane aplikacje i pliki. Niestety tak jak wspominałem wcześniej osobiście tego nie testowałem. Jednak wg mnie warto spróbować i powinno działać o wiele szybciej niż system na 32 GB SSD. Mam nadzieję że wytłumaczyłem zrozumiale.

0
  • #6 12 Paź 2017 22:25
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

grzesiekw40 napisał:
    Mam nadzieję że wytłumaczyłem zrozumiale.

Wyjaśnił Kolega zrozumiale, ale z jednym poważnym błędem. Żaden dysk hybrydowy (ani też HDD z osobnym SSD na cache) nie będzie szybszy niż sam SSD. Tak więc:

grzesiekw40 napisał:
    Jednak wg mnie warto spróbować i powinno działać o wiele szybciej niż system na 32 GB SSD

Jest to bzdura.

Tym niemniej, skoro ten SSD już jest, warto go użyć jako cache. Albo mimo wszystko zainstalować system na SSD, przenieść swap na HDD i przenieść foldery użytkownika i foldery tymczasowe na HDD. Ma szanse się to jakoś zmieścić, co prawda biorąc pod uwagę bałaganiarstwo nowych systemów MS, to sam Windows update ma szanse w niedługim czasie zapchać ten dysk.

1
  • #7 12 Paź 2017 22:35
    grzesiekw40
    Poziom 10  

Zgadzam się z dt1. Oczywiście że SSD będzie działać szybciej, ale chodziło mi o ten konkretny przypadek kiedy mając 32 GB SSD i instalując na nim system, jeszcze jakieś aktualizacje do tego, to to nie będzie za dobrze działać. Może trochę źle się wysłowiłem ale chodziło mi o to samo.

0
  • #8 14 Paź 2017 16:09
    bucha
    Poziom 12  

Gdyby to był mój komputer, zainstalowałbym system na tym 32 gb ssd. Właściciel nie jest zaawansowanym użytkownikiem więc pozostaje inne rozwiązanie. No i tutaj pytanie do Was. Jak to skonfigurować krok po kroku? Rozumiem, że system instaluję na hdd ale ja później skonfigurować to z małym ssd ?

0
  • #9 05 Lis 2017 16:36
    bucha
    Poziom 12  

Problem rozwiązany. Należy zainstalować system na HDD wraz ze wszystkimi sterownikami. Następnie za pomocą softu Intel Rapid Storage Technology, ustawia się dysk SSD jako dysk przyspieszenia. Sama akcja jest bardzo intuicyjna.

0