Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kineskopu na LCD w analogowym analizatorze widma

ghost666 12 Paź 2017 18:05 9663 2
 • Wymiana kineskopu na LCD w analogowym analizatorze widma
  Seb Holzapfel jest hobbystą zajmującym się mikrofalami. Posiada on analizator widma 141T produkcji firmy Hewlett Packard. To bardzo fajne i przydatne urządzenie w jego warsztacie, jednakże jest to dosyć stary, analogowy sprzęt wyposażony w ekran kineskopowy. Brakuje mu również szeregu funkcji, jakie często spotkać można w nowocześniejszych urządzeniach tego rodzaju. Dlatego też postanowił zmodernizować swoje urządzenie, dodając do niego nowy, cyfrowy moduł.

  Jedną z funkcji, jakich pozbawiony jest analizator Seba, jest wyjście odchylania pionowego. Pozwoliłoby to na prezentację wyników pomiaru na dowolnym oscyloskopie. Dlatego też autor zaprojektował system oparty o mikrokontroler STM32F746 na płytce Discovery, która wyposażona jest w ekran LCD z interfejsem dotykowym. System ten zintegrowany jest z analizatorem widma tak, że pozwala na prezentację danych z pomiarów. Autor dodał także przy tej okazji szereg dodatkowych funkcji do urządzenia, takich jak normalizacja przebiegu czy wykresy wodospadowe. Aby było to możliwe, skonstruował konwerter poziomów, aby można było bezpiecznie podłączyć wyjścia z analizatora do płytki z układem ST.

  W przedstawionym poniżej filmie autor prezentuje detale swojej konstrukcji, jak i przedstawia obecnie możliwości modułu, zaznaczając, że nadal jest to projekt w trakcie realizacji, a nie ukończony moduł. Dodatkowo, jak zaznacza Seb, należy wiedzieć, że analizator ten wyposażony jest w szereg złączy z informacją o częstotliwości, prędkości skanowania etc., więc gdyby podłączyć się do nich, można by uzyskać dodatkowe informacje i poszerzyć możliwości tworzonego modułu. Póki co jednakże nie planuje nic takiego.
  Jeśli chcecie zrealizować tego rodzaju projekt, obejrzyjcie poniższe wideo i sprawdźcie źródła, jakie autor udostępnił na GitHubie.  Na wideo autor demonstruje prosty, inteligentny moduł wyświetlacza LCD jako modernizacja analizatora widma HP141T. Układ oparty jest o mikrokontroler STM32F746HG iu 4" ekran LCD z interfejsem dotykowym. Układ realizuje obecnie kilka podstawowych funkcji:
  * Wyświetlanie widma w czasie rzeczywistym, wraz ze skalą etc. dla dowolnej podstawy czasu - od najniższej do najwyższej.
  * Wyświetlanie wykresu wodospadowego na podstawie zebranych danych.
  * Normalizacja wyników pomiarów, co czyni np. pomiar strat o wiele prostszym.

  Źródła dostępne są do pobrania na GitHubie autora
  Oprogramowanie kompiluje się dla procesora STM32F746G na płytce uruchomieniowej Discovery. Program napisano i kompilowano pod Arch Linux. Być może zmiana środowiska pociągnie za sobą konieczność pewnych zmian w projekcie, by się on kompilował.

  Wymagania:
  * arm-none-eabi-gcc, arm-none-eabi-gdb
  * Pakiet STM32 cube F7 software suite (zainstalowany w /opt/STM32Cube_FW_F7_V1.5.0, jeśli będzie w innym miejscu musimy zmodyfikować wpis STM32_LIBS w pliku makefile)
  * Najnowsza wersja openocd

  Kompilacja kodu
  Aby skompilować kod, wystarczy wpisać w terminalu
  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  co wygeneruje plik out.elf. Zachowanie może być zmienione poprzez ustawienie EXECUTABLE w pliku makefile.
  Programowanie układu i debuggowanie
  W terminalu wpisujemy teraz:
  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  co uruchomić serwer openocd i umożliwi gdb komunikację z płytką z STM32F7. W kolejnym terminalu wpisujemy wtedy:
  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Co pozwala na wgranie do układu pliku out.elf i rozpoczęcie debugowania. Program zatrzyma się po wejściu do funkcji main. Po naciśnięciu C i entera możemy wykonywać program dalej.

  Źródła:
  https://hackaday.com/2017/08/20/a-digital-lcd-makeover-for-an-analogue-crt-spectrum-analyser/
  http://sebholzapfel.com/lcd-upgrade-for-the-hp-141t-spectrum-analyzer-part-1/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9647 postów o ocenie 7715, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  krisRaba
  Poziom 29  
  Niezły czad :) Bardzo lubię takie projekty, gdzie przez kilka trików z oryginalnego sprzętu można uzyskać przydatną funkcjonalność, której dotąd sprzęt nie oferował. Thumbs up! :D
 • #3
  satanistik
  Poziom 27  
  Cytat:
  Jedną z funkcji, jakich pozbawiony jest analizator Seba, jest wyjście odchylania pionowego. Pozwoliłoby to na prezentację wyników pomiaru na dowolnym oscyloskopie.


  Na filmie widać że takie wyjście jednak jest - pierwsze co autor podłącza to oscyloskop, jest nawet wspomniane że przebieg jest odwrócony i trzeba użyć funkcji
  invert.