Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa punkty świetlne wł/wył z trzech miejsc

ketiz 12 Paź 2017 18:55 459 17
  • #1 12 Paź 2017 18:55
    ketiz
    Poziom 11  

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Barowałem się dzisiaj parę godzin z podłączeniem instalacji świetlnej w sypialni, która pozwalałaby mi sterować dwoma punktami świetlnymi niezależnie z 3 miejsc. Użyłem do tego 2 łączników krzyżowych ( przy wejściu do sypialni ), oraz dwóch podwójnych łączników schodowych ( po lewej i prawej stronie łóżka ). Marka łączników to Legrand Niloe.

Schemat którym się posiłkuje wygląda tak :

być może jest coś nie tak z tym schematem, bądź nie poprawnie odczytuję schemat na łącznikach. Bardzo proszę was o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Poniżej filmik który przedstawia efekt który chcę osiągnąć.

Link

Pozdrawiam

• #2 12 Paź 2017 19:08
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

ketiz napisał:
    która pozwalałaby mi sterować dwoma punktami świetlnymi niezależnie z 3 miejsc. Użyłem do tego 2 łączników krzyżowych ( przy wejściu do sypialni ), oraz dwóch podwójnych łączników schodowych ( po lewej i prawej stronie łóżka ). [/youtube]
    Pozdrawiam

Jesteś elektrykiem?

• #3 12 Paź 2017 19:11
    ketiz
    Poziom 11  

retrofood napisał:
    Jesteś elektrykiem?

Dlaczego pytasz?

• #4 12 Paź 2017 19:16
    retrofood

ketiz napisał:
    retrofood napisał:
    Jesteś elektrykiem?

Dlaczego pytasz?

Bo nie wiem jak temat tłumaczyć. Masz prawie 10 lat stażu na forum a nie podajesz żadnych informacji o instalacji. Przecież zanim się montuje przełączniki, trzeba zadbać o odpowiednie oprzewodowanie. Jest takowe? Jest ono odpowiednie? Mamy zgadywać?

• #6 12 Paź 2017 19:37
    ketiz
    Poziom 11  

mawerix123 napisał:
    Schemat jest OK oprócz braku w nim przewodów PE

uznajmy że przewód PE nie istnieje w tej instalacji.

w takim razie problem tkwi w podłączeniu do łączników. Czy jest mi ktoś z was, w stanie podrysować ten schemat pod moje łączniki ?

Legrand Niloe -

Podwójny schodowy : Dwa punkty świetlne wł/wył z trzech miejsc

Dwa krzyżowe : Dwa punkty świetlne wł/wył z trzech miejsc

Straciłem kilka godzin i trochę nerwów. Sam już nie wiem w czym tkwi problem, albo wywalało eskę, albo świeciły się obydwa punkty na raz lub żaden...

Pozdrawiam

• #7 12 Paź 2017 19:55
    kosmos99
    Poziom 33  

Ilu żyłowe przewody są pomiędzy łącznikami, gdzie schodzą przewody od lamp i zasilanie?
    Wszystko jest w jednej puszce czy skokami z puszki do puszki?

• #8 12 Paź 2017 20:10
    mawerix123
    Poziom 34  

ketiz napisał:

Nie można tego uznać bo to najważniejszy przewód.

ketiz napisał:
    w takim razie problem tkwi w podłączeniu do łączników

Łączyłeś tak :?:

Może faktycznie rozrysuj odręcznie jak masz poprowadzone przewody.

• #9 12 Paź 2017 20:11
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

ketiz napisał:

Więc należy uznać, że instalacji w tym stanie nie można użytkować.

• #10 12 Paź 2017 20:18
    ketiz
    Poziom 11  

Przewody są połączone tak jak na schemacie przedstawionym w pierwszym poście.

do łączników krzyżowych przy drzwiach pokoju biegnie 8 przewodów - po 4 poprowadzone bezpośrednio dla łączników podwójnych schodowych z każdej strony łóżka.
    Dodatkowo do każdego łącznika podwójnego schodowego, biegnie jeden przewód L ze wspólnego pokojowego zasilania, oraz po przewodzie masowym, z jednej strony dla 1 źródła światła oraz z drugiej strony dla drugiego źródła światła. Przewody od krzyżowych do schodowych biegną bezpośrednio, L do schodowych biegnie z jednego przewodu. N wygląda tak : N pokojowe na obydwu źródłach światła -> do żarówki, z żarówki do schodowego.

• #11 12 Paź 2017 20:43
    mawerix123
    Poziom 34  

ketiz napisał:
    Dodatkowo do każdego łącznika podwójnego schodowego, biegnie jeden przewód L ze wspólnego pokojowego zasilania,

Do jednego 2x krzyżowego biegnie zasilanie a do 2x krzyżowego trzeba podłączyć lampy. Gdzie są więc przewody zasilające lampy :?:

ketiz napisał:
    oraz po przewodzie masowym,

Taki przewód nie występuje w instalacji.

• #12 12 Paź 2017 22:48
    ketiz
    Poziom 11  

mawerix123 napisał:
    Do jednego 2x krzyżowego biegnie zasilanie a do 2x krzyżowego trzeba podłączyć lampy. Gdzie są więc przewody zasilające lampy

W instalacji występują tylko pojedyncze krzyżowe. Instalacja przeciągnięta jest według schematu w pierwszym poście nwiec jeśli jest błędna to proszę o wskazanie poprawnej.

mawerix123 napisał:
    . A jeśli nalisze "zero robocze" to zmieni to twój tok myślenia? Bo myślę że wiesz co mam na myśli

• #13 12 Paź 2017 23:07
    retrofood

ketiz napisał:
    mawerix123 napisał:
    . A jeśli nalisze "zero robocze" to zmieni to twój tok myślenia? Bo myślę że wiesz co mam na myśli

Zero robocze też nie występuje. I nie wiem co masz na myśli, bo na żadne moje pytanie nie odpowiedziałeś. Więc czekam.

• #14 13 Paź 2017 01:59
    ajibaz
    Poziom 10  

"albo wywalało eskę, albo świeciły się obydwa punkty na raz lub żaden..."

------ z pewnością masz "namieszane" w połączeniach. Dokładnie oznacz przewody, a przynajmniej "obwody" A i B.

Ten opis jest "nieczytelny":
    "Dodatkowo do każdego ??? łącznika podwójnego schodowego, biegnie jeden przewód L ze wspólnego pokojowego zasilania, oraz po przewodzie masowym, z jednej strony dla 1 źródła światła oraz z drugiej strony dla drugiego źródła światła. "

Tak na "szybko" rysowany schemat Twoich łączników:

• #15 14 Paź 2017 18:38
    ketiz
    Poziom 11  

Nie rozumiemy się ;/ widocznie mało znam się na elektryce. Pytanie czy schemat który przedstawiłem jest prawidłowy? Jeśli tak to czy mógłbym prosić by w miejsce łączników na schemacie który przedstawiłem, podstawić moje łączniki i wskazać który kabel podłączyć do którego konektora?

Z góry dziękuję za pomoc.

• #16 15 Paź 2017 01:11
    ajibaz
    Poziom 10  

Schemat jest prawidłowy -"książkowy".

W poście #14 pokazuję jak połączyć "Twoje" łączniki - też teoretycznie, nie znam Twojej instalacji - tras przewodów, ale to nie neguje konieczności prawidłowego połączenia jak na zał. schemacie z opisem poniżej. Kolorystyka żył może być inna w Twojej instalacji, ważne jest połączenie odpowiednich "konektorów".

• #17 15 Paź 2017 08:59
    ketiz
    Poziom 11  

Rozumiem. Dzisiaj w takim razie postaram się stworzyć schemat okablowania pokoju i wrzucę to tutaj.

• #18 15 Paź 2017 09:08
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Na schemacie masz dobrze zaprojektowane, wykonanie poszło w las.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME