Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer na układach cyfrowych w technologi cmos

Google333 12 Paź 2017 22:15 339 7
  • #1 12 Paź 2017 22:15
    Google333
    Poziom 7  

Dzień dobry
    Dostałem w szkole zadanie, aby zrobić timer na scalakach cmos. Założenia są takie, że tact switchem zadaje czas (0-9) na wyświetlaczu 7 segmentowym i później timer odlicza do zera na tym samym wyświetlaczu. W tym czasie mam mieć możliwość uruchomienia jakiegoś urządzenia poprzez klucz tranzystorowy/przekaźnik ( ma działać coś a'la mikrofalówka).
    Mam pewien zarys jak miałoby to wyglądać. Jako licznik wykorzystam układ cd4029, do tego dekoder BCD cd4511 i układ ne555 (w technologi cmos) jako generator sygnału astabilnego z częstotliwością 1 Hz, generujący zbocze opadające. Tack switch z filtrem RC służyłby jako generator zbocza narastającego do licznika, którym ustawiam czas.
    Jedynie czego nie mogę wymyślić, to jak zrobić, aby odliczanie zatrzymało się na zerze, a nie przeskakiwało na 9 i znowu do 0 i tak w kółko.

Nie mam jeszcze gotowego schematu. Na początku chce wiedzieć, co dokładnie w nim umieścić.

• Pomocny post
    #2 12 Paź 2017 22:51
    Christophorus
    Poziom 40  

Liczniki 4029 mają możliwość programowania (wpisywania liczby do jakiej lub od jakiej mogą liczyć). Można by koderem BCD ustawić wymaganą liczbę i wprowadzić ją do licznika.

Liczniki są dwukierunkowe, góra / dół. Mają wyjście przeniesienia CO pin nr 7. Można by spróbować wykorzystać sygnał z tego wyjścia lub zdekodować np. czterowejściową bramką stan 0 licznika. Potrzebny byłby jeszcze przerzutnik, który po zliczeniu do zera zatrzyma generator taktujący lub zablokuje licznik. Po zresetowaniu przerzutnika cykl zliczania mógłby zostać powtórzony kolejny raz.

Tutaj masz niemal gotowe rozwiązanie.

• #3 12 Paź 2017 23:49
    Google333
    Poziom 7  

Christophorus napisał:
    Liczniki 4029 mają możliwość programowania (wpisywania liczby do jakiej lub od jakiej mogą liczyć). Można by koderem BCD ustawić wymaganą liczbę i wprowadzić ją do licznika.

Czy mógłbyś rozwinąć jak miałoby to wyglądać? Nie za bardzo mogę to sobie wyobrazić.

• #4 13 Paź 2017 08:25
    Christophorus
    Poziom 40  

Masz to przedstawione na schemacie z linku powyżej. Na wejścia A, B, C, D liczników 4029 podajesz wartość liczby jaka ma być wprowadzona. Służą do tego nastawniki BCD - SW3 i SW4. Ten nastawnik to taki przełącznik, na którego wyjściach pojawia się określona liczba w kodzie binarnym w zależności od jego ustawienia. Ustawioną liczbę wprowadza się do liczników przełącznikiem SW1 - LOAD dołączonego do wejść PE liczników 4029.

• #5 13 Paź 2017 18:04
    Google333
    Poziom 7  

Nie ma innej możliwości na wykrycie zera i tym sygnałem zatrzymać generator/licznik? Z tego co mówili sprzedawcy w sklepach elektronicznych to kodery BCD wymarły lata temu.

• #6 13 Paź 2017 18:27
    Christophorus
    Poziom 40  

Kodery BCD służą do ustawiania kodu na wejściach wprowadzania liczników. Zobacz sobie w ofercie TME pod hasłem "zadajniki kodu" jest dość duży wybór, tylko ceny stosunkowo wysokie od kilku zł do blisko 25 zł za jeden zadajnik w zależności jaki się wybierze. Jak to jest na zaliczenie w szkole to może taniej będzie ze zworkami typu goldpin. Tylko mniej wygodnie się je ustawia.

Natomiast do wykrycia zliczenia licznika do stanu 00 służy bramka U5 4078 i przełącznik SW5.

• #7 14 Paź 2017 14:58
    Google333
    Poziom 7  

Przeglądając oferty sklepów można spotkać z zadajniki kodu 10 pozycyjne z wyprowadzeniami pinów 4+1 lub 3+3. W przypadku tego drugiego, do czego jest dodatkowy jeden pin ?

Czy zadajnik BCD 16 pozycyjny będzie działał przy moim projekcie? (w moim mieście mają tylko takie).

• #8 14 Paź 2017 16:18
    Christophorus
    Poziom 40  

Taki nastawnik ma cztery wyprowadzenia, na których pojawia się ustawiony kod BCD. Pozostałe jedno lub dwa wyprowadzenia to jest wspólne wyprowadzenie, które dołącza się do niskiego lub wysokiego poziomu logicznego. Taki nastawnik to inaczej połączone mechanicznie i elektrycznie (wspólne wyprowadzenie) cztery przełączniki, które w zależności od ustawienia pokrętła ustawiają kombinację styków odpowiadającej określonej liczbie w kodzie BCD.

Za pomocą czterech bitów A, B, C, D można zapisać cyfry w zakresie od 0 do 15 (16 cyfr). Ponieważ cyfry powyżej 9 składają się z dwóch cyfr stosuje się litery A-F dla cyfr z zakresu 10-15. Nastawniki mogą być dla cyfr w zakresie 0-9 jak i 0-15. Dla cyfr 0-15 na nastawniku oprócz cyfr 0-9 pojawiają się wtedy litery A-F. Można użyć nastawnika z 16 cyframi i nie ustawiać na nim cyfr większych niż 9.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME