Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Liebherr CUNesf3933 index 21F - Brak chłodzenia w chłodziarce

see 13 Oct 2017 08:20 1641 0
    see
    Level 10  
    Zostawię wpis dla potomnych gdyby komuś stało się coś podobnego.
    Opisywałem problem z chłodziarko zamrażalką, która od włączenia chłodziła a potem już nie. Rozebrałem lodówke z tyłu dostałem się do płytki itp. Zadawałem pytania jakim napięciem i jak jest sterowany zawór KMV 432 - tabliczek znamionowych brak. Dzwoniłem do serwisu Liebherr do okolicznych serwisów i do serwisów innych miast aby się dowiedzieć jakie jest napięcie podawane na ten zawór. Napisałem temat na forum i okazało się, że odpowiedzi od nikogo nie dostałem. Zaryzykowałem i podłączyłem fazę. Zawór brzęczał więc stawiałem na niego. Okazuje się, że zawór jest bistabilny i działa jakby na stałe napięcie. Przełączane jest przez triaka z bramką logiczną 108w6e. Radziłem sobie w taki sposób, że przez czasówkę i mostek prostowniczy sterowałem zaworem na zamrażalnik raz na chłodziarkę poprzez zmianę polaryzacji + - - +. Szukając podobnych tematów sprawdziłem drożność odpływu w chłodziarce bo tylko on jest widoczny - było ok. Sprawdziłem czujniki temp były ok.
    Wsadziłem termometr do zamrażalki i okazało się, że zamrażalka na pierwszej półce tam gdzie wentylator osiągała temp -5st a już w następnej poniżej -18 i tak do -20. W chłodziarce była temp +12. I tu zastanowiło mnie jak to możliwe w końcu wentylator powinien chłodzić skąd te ciepło.

Gdyby komuś zdarzył się taki problem proszę w lodówce rozkręcić od strony zamrażalki plastikową maskownicę ok 8śrub torx. Będzie się tam znajdować parownik, wentylator, grzałka i mnóstwo lodu oraz spust wody. Odmrażamy zmarzlinę sprawdzamy kanał spustowy od zamrażalki dodam no foros (która sama powinna się rozmrażać) sprawdzamy grzałkę czy jest ok. Włączamy lodówko-zamrażarkę i cieszymy się sukcesem.