Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki?

psg 13 Oct 2017 11:04 5565 6
 • #1
  psg
  Level 14  
  Witam
  Zmywarka Whirlpool model 7440/1 w czasie pracy wywaliła bezpiecznik 20A (osobna linia dla zmywarki 16A wywaliło i potem drugi na klatce schodowej dla całego mieszkania). Czuć było lekki smród gumy. Cztery lata temu wymieniałem pompę myjącą. Teraz pewnie czas na grzałkę, ale zanim kupię proszę o opinię:

  1. Grzałka (na zdjęciach niżej z miernikiem), jak widać ma osmolone wtyki być może nie było dobrego przejścia i programator za mocno nagrzewał grzałkę stąd wywaliło bezpiecznik w mieszkaniu. Na mierniku widać opór na wtyczce grzałki jest OK 25Ω (zakres 25-30). Jest przejście pomiędzy np. lewy pin wtyczki poprzez bezpiecznik termiczny do lewej strony grzałki i z drugiej tak samo. Opór na samej grzałce (zdjęcie nr 2) również 25Ω -> wniosek grzałka sprawna jak mniemam? Gdyby zadziałało lewe lub prawe jednorazowe zabezpieczenie termiczne grzałki to jego bimetal pozostałby w pozycji rozwartej uniemożliwiając grzanie grzałki, a tutaj oba termiki są zwarte i jest przejście na lewą i prawą stronę oczywiście bez przejścia zwarciowego w samej wtyczce grzałki.  Nie ma też przejścia pomiędzy pinami uziemienia (przewody żółto zielone), a pinem wtyczki grzałki, czyli tzw. przejścia grzałki do masy/obudowy. Ale być może źle rozumuję i zabezpieczenie działa odwrotnie (przy zwarciu termik pozostaje zwarty): czyli w czasie pomiaru tych drutów grzałki mając ją na zewnątrz nie powinienem mieć na mierniku oporu np. 25Ω (czyli jak we wtyczce) tylko rozwarcie = brak przejścia. Czyli oba zabezpieczenia termiczne powinny być rozwarte?

  Ale w tej sytuacji skąd miałby się pojawić opór 25Ω we wtyczce przecież ona jest połączona szeregowo poprzez termiki lewa i prawa strona z drutem grzałki. Do takich rozważań zmusił mnie tej wątek: Link. Tam też ktoś stwierdził, że grzałka do wymiany bo na drutach grzałki jest opór 25.6Ω

  2. Jeśli sugerować zwarcie na programatorze (od strony przekaźnika grzałki HEW to na wtyczce od programatora to grzałki powinno być więcej jak 25Ω?

  3. Jeśli miałbym kupić nową grzałkę to poproszę jeśli ktoś wie jaki jest numer części takiej grzałki z pompą nowego typu dla mojej zmywarki 7440/1 jak na tym zdjęciu:
  Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki? Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki? Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki?
 • Helpful post
  #2
  ventil
  Level 11  
  Witam.

  Wywaliło Ci rozłącznik (bezpiecznik) czy różnicówkę (RCD) bo czasami to różnica. U mnie jak upalił się termik na grzałce (ponieważ zatrzymywało się śmigło pompujące i grzałka się przegrzała) to jet to element jednorazowy i grzałka miała po tym przerwę więc nie grzała wcale. Styk u Ciebie ewidentnie nie stykał bo jest osmalony, ale to raczej nie spowodowało by rozłączenia bezpiecznika.

  Jeśli grzałka ma opór to wygląda na dobrą. Tak jak piszesz - nie ma zwarcia między obudową chyba, że zwęgliło sie tam tak mocno że przez chwilę było przebicie do uziemionej części lub między stykami co spowodowało chwilowe zwarcie. Ja na Twoim miejscu odłączył bym grzałkę, a podłączył żarówkę taką na 220V, powiedzmy 100W pod te kable co zasilają grzałkę i uruchomił zmywarkę w celu sprawdzenia czy dalej wywala bezpiecznik. Jeśli nie wywali to żarówka po chwili powinna się zaświecić gdy zmywarka zacznie program.

  Pompy i grzałki szukamy do zmywarki serii ADG ADP
  Przykładowa pompa: Link
  Przykładowa grzałka: Link
  Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki? Zmywarka Whirlpool 7440/1-wywala bezpiecznik, zwarcie grzałki?
  Oporność grzałki około 25Ω sugeruje że jest dobra bo 230V/25Ω=9,2A, a grzałka z tego co pamiętam ma około 2kW więc 230V x 9,2A=2100W czyli ok.
 • #3
  psg
  Level 14  
  Dzięki za info, podłączę żarówkę 100W pod grzałkę i sprawdzę. Zapewne po chwili mycia zmywarka powinna albo wywalić bezpiecznik w mieszkaniu (start zasilania dla grzałki) albo zatrzymać się z piszczącym błędzie o problemie z układem nagrzewania wody.

  1. Jeśli wywali bezpiecznik z żarówką zamiast grzałki to znaczy że problem jest z programatorem np przekaźnik HEW. Żarówka 100W nie spali się mimo, że grzałka ma 2040W po prostu programator będzie miał mniejszy pobór prądu z powodu braku grzałki.

  2. Może też nie wywalić bezpiecznika i zakończyć mycie z błędem o problemie z grzaniem wody (brak grzałki), a problem pozostanie bo np, pompa myjąca pracuje zbyt wolno, zacina się i niedostatecznie woda chłodzi grzałkę.
  Pompę zmieniałem 4 lata temu i kupowałem taką jak na zdjęciach. Analizując w tej sytuacji gdyby pompa myjąca była niewydolna to powinien się otworzyć jak u ciebie termiczny bezpiecznik grzałki robiąc przerwę dla grzałki, a tego u mnie nie było po prostu wywaliło indywidualny bezpiecznik dla zmywarki w skrzynce i bezpiecznik na klatce schodowej dla całego mieszkania.
  Zatem skoro grzałka jest OK pozostaje test pracy zmywarki z żarówką, ewentualnie nie sprawdziłem jeszcze oporu dla wtyczki od strony programatora do grzałki czy też ma 25Ω (wieczorem sprawdzę). Czy może tam być inny opór niż 25-30Ω?
 • #4
  ventil
  Level 11  
  U mnie miałem też awarię przekaźnika sterującego grzałką. Jest on na płycie programatora i łatwo zlokalizować bo od niego idą kable go grzałki. Żarówka podłączona zamiast grzałki po prostu zaświeci się, błąd może wystąpić dopiero za jakiś czas gdy sterownik zarejestruje brak podnoszenia się temperatury wody w zmywarce w miarę upływu czasu mycia. Wydaje mi się że mogło się tam zwęglić pod tymi stykami od spodu i tego nie widać, mógł powstać krótki łuk elektryczny co spowodowało wywalenie bezpiecznika.

  No i trzeba sprawdzić czy tez gdzieś nie pojawiła się woda płynąca po przewodach, czy gdzieś coś nie przecieka. Odpukać, mam tą zmywarkę 10 lat, tylko była awaria tej pompki i grzałki, awaria tego przekaźnika. Oraz ze starości zepsuło się uszczelnienie z takimi dwoma o ringami na ściance tylnej wewnątrz co zasila w wodę górne śmigło, ale jest to też dostępne na allegro. Uszkodzenie tego powoduje mniejsze (uciekająca woda przez nieszczelność) ciśnienie wody w magistrali wodnej przez co gorsze mycie.

  Na wtyczce tam od strony programatora też powinno być około 25Ω...
 • #5
  psg
  Level 14  
  Jak naprawiałeś awarię przekaźnika sterującego grzałką? To jest ten HEW i też jest do dostania na aukcjach ?
 • Helpful post
  #6
  ventil
  Level 11  
  Przekaźnik nie załączał grzałki, kupiłem w sklepie z częściami elektronicznymi, kosztował grosze. Wziąłem stary na wzór i pokazałem sprzedającemu.
 • #7
  psg
  Level 14  
  Ok, dzięki za info napisze po teście z żarówką.

  Dodane:

  Po oczyszczeniu stykòw we wtyczce i w grzałce zmywarka działa. Wygląda na to że wybicie bezpiecznikòw oszczędziło grzałkę która z pewnością by się spaliła z powodu luzu na wtyczce powstało tam zwarcie i zaczynało topić plastik. Pewnie programator i jego przekaźnik dla grzałki też by długo nie podziałał.