Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant 186/5-5 piec jednofunkcyjny w pelnym tego slowa znaczeniu...

vxxdawidekxxv 13 Paź 2017 14:31 459 5
  • #1 13 Paź 2017 14:31
    vxxdawidekxxv
    Poziom 2  

Witam , zakupiłem piec gazowy vaillanta 618 186/5-5 jednofunkcyjny i teraz chciałbym podłączyć do niego zasobnik na c.w.u problem w tym ze piec nie posiada zaworu trójdrożnego i wyjść na zasobnik piec jest z 2013r. i teraz moje pytanie czy mogę założyć zawór trójdrożny z siłownikiem na zewnątrz pieca? Tylko gdzie podłączyć w vaillancie takowy zawór żeby piec nim sterował. W głębi menu pieca jest możliwość ustawienia temp. c.w.u , piec posiada wtyczkę na czujnik temperatury z zasobnika.

0 5
  • Fibaro
  • #2 13 Paź 2017 19:30
    VPS
    Poziom 14  

Trzeba było zakupić 186/5-5 pzeznaczony na rynek polski ma wbudowany zawór trójdrogowy.
    Sądzę że masz wersję przeznaczoną na UK.
    Niestety nie wiem czy w tym modelu jest możliwość zamontowania wewnątrz kotła zaworu 3d pozostaje szukać rozwiązania montażu zaworu 3d poza kotłem.

0
  • Fibaro
  • #3 13 Paź 2017 19:45
    vxxdawidekxxv
    Poziom 2  

VPS napisał:
    Trzeba było zakupić 186/5-5 pzeznaczony na rynek polski ma wbudowany zawór trójdrogowy.
    Sądzę że masz wersję przeznaczoną na UK.
    Niestety nie wiem czy w tym modelu jest możliwość zamontowania wewnątrz kotła zaworu 3d pozostaje szukać rozwiązania montażu zaworu 3d poza kotłem.

No tak to jest piec angielski nie dodalem w opisie piec kupilem jako uzywke po 1.5 sezonu uzywalnosci za grosze jest w idealnym stanie tylko musze wymyslic jak go podlaczyc w srodku posiada kostke do podlaczenia czujnika z zasobnika tylko teraz pytanie skad wziasc napiecie na zawor trojdrozny zamontowany poza piecem na instalacji piec posiada złaczki EBUS (wolny), RT24 podlaczony (regulator pokojowy), BURNER OFF (mostek) i RT230V(wolne) w meni pieca rowniez jest opcja cwu nawet poprzednio musial byc podlaczony bo byla temperatura 40st. C ustawione

0
  • #4 14 Paź 2017 19:40
    ls_77
    Poziom 25  

Niestety nie znam kotłów w wersji angielskiej. To, że jest kabel do czujnika temp. zasobnika nie oznacza, że można go podłączyć. Po prostu zastosowali gotową wiązkę kablową do tego kotła. Tak było w polskich wersjach kotłów atmosferycznych tylko do CO bez możliwości podpięcia zasobnika CWU. Tam też nie było zaworu przełączającego. W menu jest dostępnych kilka funkcji dot. zasobnika, ale mogą nie dawać żadnych rezultatów.

Możesz jeszcze spróbować zrobić tak: jeśli jest wtyczka do podłączenia czujnika temp. zasobnika, to powinna też być obok biała wtyczka tzw. C1-C2. Jest to styk wymuszający pracę kotła na potrzeby ładowania zasobnika CWU. Kocioł wtedy przechodzi na grzanie z temp. 80°. Ten styk jest wykorzystywany gdy mamy jakiś zasobnik z termostatem, na którym ustawiamy temp. wody w zasobniku. Jeśli temp. jest odpowiednia to na termostacie styk jest rozłączony i kocioł nie grzeje CWU - pracuje tylko na CO. Jak temp. w zasobniku spada poniżej nastawionej, to na termostacie styk jest zwierany i kocioł dostaje info, żeby grzał zasobnik CWU. Oczywiście będzie kierował wodę w stronę wyjść na CO, ale wtedy można założyć jakiś zawór przełączający i też go połączyć z termostatem w zasobniku CWU.
    Pamiętaj tylko żeby nie podłączać do wtyczki C1-C2 napięcia - ma to być styk bezpotencjałowy :!: :idea:

Żeby sprawdzić czy kocioł zareaguje na ten styk C1-C2 wystarczy go zewrzeć zwykłym przewodem elektrycznym i sprawdzić.

Tutaj masz schemat elektryczny dot. twojego kotła:

0
  • Fibaro
  • #5 14 Paź 2017 21:35
    vxxdawidekxxv
    Poziom 2  

ls_77 napisał:
    Niestety nie znam kotłów w wersji angielskiej. To, że jest kabel do czujnika temp. zasobnika nie oznacza, że można go podłączyć. Po prostu zastosowali gotową wiązkę kablową do tego kotła. Tak było w polskich wersjach kotłów atmosferycznych tylko do CO bez możliwości podpięcia zasobnika CWU. Tam też nie było zaworu przełączającego. W menu jest dostępnych kilka funkcji dot. zasobnika, ale mogą nie dawać żadnych rezultatów.

Możesz jeszcze spróbować zrobić tak: jeśli jest wtyczka do podłączenia czujnika temp. zasobnika, to powinna też być obok biała wtyczka tzw. C1-C2. Jest to styk wymuszający pracę kotła na potrzeby ładowania zasobnika CWU. Kocioł wtedy przechodzi na grzanie z temp. 80°. Ten styk jest wykorzystywany gdy mamy jakiś zasobnik z termostatem, na którym ustawiamy temp. wody w zasobniku. Jeśli temp. jest odpowiednia to na termostacie styk jest rozłączony i kocioł nie grzeje CWU - pracuje tylko na CO. Jak temp. w zasobniku spada poniżej nastawionej, to na termostacie styk jest zwierany i kocioł dostaje info, żeby grzał zasobnik CWU. Oczywiście będzie kierował wodę w stronę wyjść na CO, ale wtedy można założyć jakiś zawór przełączający i też go połączyć z termostatem w zasobniku CWU.
    Pamiętaj tylko żeby nie podłączać do wtyczki C1-C2 napięcia - ma to być styk bezpotencjałowy :!: :idea:

Żeby sprawdzić czy kocioł zareaguje na ten styk C1-C2 wystarczy go zewrzeć zwykłym przewodem elektrycznym i sprawdzić.

Tutaj masz schemat elektryczny dot. twojego kotła:

Ok sprawdzę a teraz pytanie czy czujnik temperatury zasobnika tez tak mogę sprawdzić robiąc mostek i piec ruszy czy nie mogę go tak sprawdzić ? czy ten czujnik temperatury ma za zadanie określanie temperatury zasobnika i podawanie danych do pieca a on w zależności jaka temperaturę zadamy (temperatura zadana c.w.u to jest temperatura w zasobniku rozumie?) wtedy poniżej tej tem. piec się włącza i grzeje c.w.u oczywiście prawidłowo by to działało przy założonym zaworze przełączającym...bo jeżeli tak to musiałbym zorganizować czujnik i sprawdzić czy piec na niego reaguje a jeśli tak to może jakiś sterownik kupić i włożyć go razem z czujnikiem do zasobnika i on będzie sterował zaworem trójdrożnym a czujnik piecem chyba ze źle myślę albo nie istnieje taki sterownik...

Dodano po 49 [minuty]:

Sprawdziłem i wtyczka C1C2 załącza piec pod wpływem zmostkowania czyli już jakaś nadzieja jest:) tylko teraz jesli bym zastosował termostat w zasobniku np http://allegro.pl/termostat-c-24-bojler-zelmech-i6734401277.html to teraz trzeba zamontowac zawór trójdrozny np http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-3-4-afriso-arv382-silownik-arm343-i6955297350.html plus jeszcze sterownik ktory podepniemy razem z katapilara w zasobniku czy dobrze myśle?

0
  • #6 21 Paź 2017 08:18
    ls_77
    Poziom 25  

Sorry ale nie miałem czasu, żeby odpowiedzieć :|

Zwarcie we wtyczce do czujnika temp. zasobnika nic nie daje - tam ma przychodzić sygnał analogowy w zależności od temp. zasobnika. U ciebie się to nie sprawdzi ponieważ nie ma jak wykorzystać tego sygnału - brak zaworu przełączającego.

Musisz podpiąć się pod styk C1-C2.
    Zawór z siłownikiem raczej nie taki - on jest stosowany najczęściej do regulacji temp. wody w obiegu podłogówki. Oczywiście też można go stosować jako przełąćzający ale lepiej od razu kupić typowy zawór przełączający, np.:
    Link tam w zakładce ZASTOSOWANIA masz linki do opisów jak sterować instalacją CO i ładowaniem zasobnika CWU z wykorzystaniem takich termostatów: Link lub Link
    Ale jeśli chcemy jeszcze sterować zaworem przełączającym to musimy też przepuścić tam ~230V. Z tym że takiego napięcia nie można podać na styk C1-C2 więc dodatkowo trzeba zastosować jakiś przekaźnik na ~230V i dopiero styk z przekaźnika podpiąć pod wtyczkę C1-C2.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo