Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony RG495 - spalona końcówka mocy subwoofera?

13 Paź 2017 20:38 3492 62
  • Poziom 14  
    Witam, kupiłem Sony RG495. Gra w porządku, tylko kolumny mają większy bas niż subwoofer. On sobie tam gra, ale cicho. Dam głośniej to kolumny grają głośno, dają bas i wtedy subwoofer też gra nawet mocno, dmucha powietrze, ale ciszej od kolumn. Ale tylko na dużej głośności i bez głębi.
    1. Czy to objaw spalonej końcówki mocy subwoofera? Czy jeśli odepnę subwoofer i podepnę w miejsce kolumn, żeby go sprawdzić to mogę go uszkodzić? Nie wiem czy i gdzie znajdują się zwrotnice.
    2. Czy źle zarobione kable np. pokryte cyną (nie wiem po co ktoś to zrobił) mogą się do tego przyczynić?
    3. Czy jeśli zestaw jest sprawny, i kupię inny subwoofer by mieć głębszy i większy bas, to on nadal będzie grał cicho tak jak ten? W instrukcji pisze, że głośność subwoofera zwiększa się wraz z głośnością kolumn.
    4. Ostatnie pytanie, czy w miejsce subwoofera mogę wpiąć subwoofer z samochodu, dokładniej Magnat B30?

Pozdrawiam i przepraszam za chaos w wypowiedzi, ale trochę się boję, że sprzęt jest uszkodzony.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Wiem, że nie jesteście jasnowidzami, ale skoro gra,i gra głośno to sprzęt chyba sprawny. Czy mogę pod wieżę podłączyć subwoofer z samochodu, więc pewnie 4Ohmy, 250W RMS? Jest to sub pasywny.
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    Lukasz424 napisał:

1. Czy to objaw spalonej końcówki mocy subwoofera? Czy jeśli odepnę subwoofer i podepnę w miejsce kolumn, żeby go sprawdzić to mogę go uszkodzić? Nie wiem czy i gdzie znajdują się zwrotnice.

Jeśli bylaby spalona końcówka to wogóle by nie grał lub byłoby słychać 50hz różnie bywa, a jeśli go wepniesz w miejsce kolumn to jeśli nie ma w środku filtra dolnoprzepustowego to tak może sie uszkodzić.

Lukasz424 napisał:

2. Czy źle zarobione kable np. pokryte cyną (nie wiem po co ktoś to zrobił) mogą się do tego przyczynić?

Napewno nie.

Lukasz424 napisał:

3. Czy jeśli zestaw jest sprawny, i kupię inny subwoofer by mieć głębszy i większy bas, to on nadal będzie grał cicho tak jak ten? W instrukcji pisze, że głośność subwoofera zwiększa się wraz z głośnością kolumn.

Moim zdaniem subwoofer jest po prostu za mały dlatego bas jest mniejszy niż w kolumnach, lub ma mniejsza efektywność, albo ma większą impedancje niz kolumny co w efekcie zmniejsza podawaną na niego moc.

Lukasz424 napisał:

4. Ostatnie pytanie, czy w miejsce subwoofera mogę wpiąć subwoofer z samochodu, dokładniej Magnat B30?

Możesz bez problemu, tylko zwróć uwage na odpowiednią impedancje zeby nie zepsuć wzmacniacza i ewentualnie subwoofera.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    No i po problemie, uwazaj zebyś nie podpiął mniejszej impedancji niż wzmacniacz zniesie bo zrobisz fajerwerki przy głośnym graniu.
  • Poziom 14  
    Czyli jak on ma 4Ohm, wieża ma chyba więcej. Czyli odpada? Sprawdzałem teraz wieże, subwoofer basuje mocno, ale brakuje mi go tylko przy niskiej głośności.

A drugie pytanko, jaki subwoofer mogę kupić, który miał by regulacje basu już w sobie. Aktywny? I czy to coś da jeśli wieża daje bas przy dużej głośności? Czy wogole można do niej podpiąć aktywny? Zależy mi tylko na pomruku przy niskiej głośności. Taki głęboki, niski bas. Ale bez przesady

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Znalazłem subwoofer Yamaha aktywny z regulacją głośności. Wystarczy kupić, podłączyć w miejsce subwoofera do wieży i już? Bo to chyba wyjście wysokopoziomowe.
  • Poziom 43  
    Lukasz424 napisał:
    Znalazłem subwoofer Yamaha aktywny z regulacją głośności. Wystarczy kupić, podłączyć w miejsce subwoofera do wieży i już? Bo to chyba wyjście wysokopoziomowe.
    To dobrze, że sam zacząłeś szukać a nie czekasz na gotowca, ale na Twoje pozostałe pytania również można znaleźć odpowiedź w sieci, a nawet na forum, Poszukaj.
  • Poziom 14  
    Dobrze poszukam, tylko prosił bym o odpowiedź czy mogę podłączyć subwoofer 4Ohm do wieży, która do tej pory ma podłączony subwoofer 6Ohm?

Dodano po 5 [minuty]:

QarWave napisał:
    No i po problemie, uwazaj zebyś nie podpiął mniejszej impedancji niż wzmacniacz zniesie bo zrobisz fajerwerki przy głośnym graniu.

To samo przeczytałem w internecie, czyli nie mogę. A szkoda, bo chciałem sprawdzić czy wystarczy mi lepszy subwoofer pasywny, czy trzeba aktywny z regulacją.

Więc z tego co rozumiem, nawet gdybym zakupił subwoofer pasywny 6Ohm to bez sensu bo nie będę mógł sterować jego mocą i nadal on będzie mocny dopiero po odkręceniu wieży. Czyli zostaje kupić subwoofer aktywny, np. Yamaha YST-SW45 albo YST-SW012, który ma regulacje głośności. Tylko czy mogę go podpiąć aktywny sub pod wyjście suba w wieży, która ma już wzmacniacz. Czyli on miał by swój wzmacniacz, i ten w wieży? Czy brał by tylko sygnał?
    Naprawdę nie chciał bym tego puścić z dymem, dlatego pytam Was. Pozdrawiam

Wieża ma 6-16 Ohm, ale czy przy aktywnym, muszę zwracać na nie uwagę? Czy wystarczy po prostu podpiąć i on sobie weźmie sygnał z jej wzmacniacza i przekieruje na swój?

Szukając nadal doczytałem się, że jeśli subwoofer jest aktywny, to Ohm itd. są nie ważne, liczy się tylko to czy sygnał jest wysokopoziomowy czy niskopoziomowy. Proszę tylko by ktoś to potwierdził :)

Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

Podsumowując, kupuje subwoofer jakiś z Yamahy raczej. Wpinam wyjście z wieży (od kolumn) pod nowy subwoofer (wyjścia wysokopoziomowe), stary zostaje na swoim miejscu. Z nowego subwoofera daje sygnał na kolumny. Nie martwię się Ohmami ani mocą wieży. A moc kolumn nadal idzie z wieży, podczas gdy subwoofer mogę sobie dowolnie regulować. Proszę tylko o potwierdzenie moich słów i szukam subka :)
  • Poziom 43  
    Lukasz424 napisał:
    Wieża ma 6-16 Ohm, ale czy przy aktywnym, muszę zwracać na nie uwagę?
    Nie.
    Lukasz424 napisał:
    Czy wystarczy po prostu podpiąć i on sobie weźmie sygnał z jej wzmacniacza i przekieruje na swój?
    Korzystasz z wyjść głośnikowych wzmacniacza i podajesz z nich sygnał na sub. (równolegle do kolumn)
    Regulując wzmocnienie w wieży (i barwę też) regulujesz jednocześnie głośność i po części barwę w subie.
  • Poziom 14  
    Okej, czyli bez problemu mogę dokupić subwoofer, byle miał wejścia wysokopoziomowe i był aktywny tak? Kwestią podłączenia zajmę się później.
  • Poziom 43  
    Każdy subwoofer z wejściami wysoko i niskopoziomowymi jest aktywny, ale nie każdy aktywny ma wysokopoziomowe.
    Dobrze jeśli moc suba będzie co najmniej równa mocy obu kanałów wieży.
  • Poziom 14  
    Koda Sw 1000 czy koda sw 1000 v2? Bo podobno te od Yamahy gorsze. Czy jakiś inny?

Dodano po 3 [minuty]:

Pokój 25m2. Głównie do słuchania muzyki, przy raczej nie dużej głośności. Chodzi o taki głęboki niski bass uzupełniający, mruczący ;)
  • Poziom 14  
    Jadę dziś po koda v1 w spoko cenie, potencjometry trzeszczą przy ruszaniu nimi, po za tym wszystko jak nowe. Zamierzam go podłączyć z wyjścia subwoofera wieży, pod wejście wysokopoziomowe. Myślę, że wszystko będzie wporządku w ten sposób.

Dodano po 6 [godziny] 20 [minuty]:

Tył Subwoofera
    Tyłwieży
    pierwszy sposób na podłączenie

Sprawdzałem, ładnie działało podpięte pod LINE. U mnie chciałem podpiąć pod amplifier, więc biorę kabel od wyjścia dla suba z wieży i dałem pod kanał lewy, później prawy i cisza. Pomóżcie proszę! :)

Dodano po 1 [minuty]:

Może powinienem z mostkować te dwa kanały? Bo nie chciał bym puszczać kabli z pod wyjść dla kolumn, skoro jest wyjście dla subwoofera, które jest wyłączane.

Więc po kolei, wiem, że mogę to podłączyć w pierwszy sposób Ale jak zrobić, by sub działał sobie z wyjścia dla niego? Jest to na 90% wyjście wysokopoziomowe.

Czy mogę więc zastosować sposób ze zdjęcia nr3
    czyli po prostu z wyjścia dla suba z mostkować tam na nim zamiast z jednej kolumny?
    Zagra lepiej tak, czy z kolumn?
    Ps: sub nie ma nóżek, z dołu jest bass reflex, mogę dokupić byle jakie nóżki i przykleić? Czy jakas wysokość, rodzaj.
  • Poziom 43  
    Skoro wieża ma wyjście głośnikowe na subwoofer, możesz podłączyć się do niego (i do dowolnej pary w panelu suba aktywnego).
    W wypadku gdyby nie było w wieży wyjścia na subwoofer trzeba by podłączyć do zacisków na L kolumnę jedną parę przewodów i kolumnę kanału L. Podobnie z drugim kanałem - oczywiście te dodatkowe przewody do zacisków podłączeniowych w subie.
    Pierwsza opcja ma tę możliwość, że z wyjścia głośnikowego wieży wychodzi już sygnał basowy (po filtrze), w samym subie jest taki filtr również i nie do końca jestem pewien czy nie wpłynie to na pracę subwoofera (może być np. zbyt ostre cięcie, lub cięcie zbyt niskie - jeśli w wieży to wyjście jest np. pozbawione częstotliwości powyżej 80Hz, a subwoofer należałoby / to trzeba sprawdzić w praktyce/ ustawić na cięcie np. 150Hz, to i tak będzie grać do tych 80 Hz, bo tyle wychodzi z tego gniazda - przykładowo).
    Najlepiej więc sprawdź najpierw opcję z podłączeniem do wyjścia subwoofer w wieży, a jak się okaże, ze coś nie do końca jest tak (trzeba się "osłuchać" kilka dni z różnymi ustawieniami), spróbować drugą opcję.

A - i nie pisz o "mostkowaniu", mając na myśli połączenie równoległe - w elektroakustyce to zupełnie różne pojęcia oznaczające zupełnie inne połączenie.
  • Poziom 14  
    Chodzi o to, że gdy podpialem pod wyjście subwoofera I dowolną parę na subie to nic się nie działo. Dlatego pytam, czy mam te kanały zlaczyc i wtedy. Dopóki nie uzyskam bezpiecznej odpowiedzi co do wyjścia suba to jutro podłącze pod kolumny i zobaczę czy gra
  • Poziom 43  
    Lukasz424 napisał:
    Dlatego pytam, czy mam te kanały zlaczyc
    Jak złączyć? Narysuj, opisz - tylko tak, żeby można było jednoznacznie zrozumieć.
    Żeby nie było wątpliwości - wyjść głośnikowych ze wzmacniacza nie wolno łączyć ze sobą!
  • Poziom 14  
    przykład
    Jestem w pracy i na telefonie więc później mogę dokładniej. Tu jest zdjęcie, które znalazłem w internecie. Moja wieża ma wyjścia na kolumny oraz subwoofer, który tam jeszcze jest. Chyba pasywny. Ktoś na tym zdjęciu narysowal 3 sposoby. Drugi sposób to sposób, który spróbuję. A złączyc mam na myśli tak jak w sposobie numer 3, tylko sygnał wziąć nie z kolumn a z wyjścia dla subwoofera. Czyli złączyl bym kanały na wejściu do subwoofera. Później poprawie błędy i przepraszam :)

Dodano po 16 [minuty]:

Ps: zależy mi na jakości dźwięku. I albo będę musiał ciągnąć dwa kable długie, albo jeden I z łączony przy subwoferze
  • Poziom 43  
    Aha. Teraz już rozumiem. Więc tak - w Twoim przykładzie; połączenie pierwsze z lewej działać nie będzie, bo sygnał wyjściowy z gniazda czincz jest zbyt słaby by wysterować wejścia na gniazdach głośnikowych.
    Połączenie środkowe jest poprawne.
    Połączenie po prawej też będzie grać, ale w niektórych wypadkach nie będzie dobre. W tym wypadku do wejścia suba podajesz tylko sygnał z jednego kanału, więc jeśli trafi się nagranie w którym bas będzie tylko w tym niepodłączonym* - sub również nie będzie grać.

*Zależy od roku nagrania i samego realizatora, bądź artysty, który nadzorował jego pracę. Czasem taki efekt (np. gitara basowa tylko w jednym kanale) jest całkowicie zamierzony.
  • Poziom 14  
    Dokładnie, tylko jeszcze chodzi mi, że mam wyjście osobne dla subwoofera. Takie jak do kolumn na zaciski. I dlatego pytam czy to od niego powinienem puścić, czy ono już nie ma zintegrowanych kanałów? Tak samo jak w sposobie numer 3, tylko nie od kolumn, a od wyjścia na subwoofer
  • Poziom 14  
    Dodaje zdjęcie 3 sposobów sprawdź , tak powinno się podłączać. możesz zastosować swoją opcje nr 3 ale wystarczy wtedy jak się wepniesz w jedno gniazdo.
    Sony RG495 - spalona końcówka mocy subwoofera?]

Wyjścia cinch z wieży/ amplitunera nie możesz podłączać pod gniazda wysokopoziomowe tylko pod specjalne wejście w panelu subwoofera lub pod aux również w subwooferze, jeżeli podłączasz wyjściem z głośników to tylko pod wejścia wysokopoziomowe.
  • Poziom 14  
    Wpinajac w jedno gniazdo nie dzieje się nic. Buczy. Wrócę z pracy to narysuje o co mi chodzi. I spróbuję zobaczyć czy wogole działa od kolumn
  • Poziom 14  
    Ale co wpinając w gniazdo i w które ? Sygnał z głośników czy sygnał z wyjścia na subwoofer ?

Zobacz na schemat który podałem , tam jest prawidłowe łączenie na 3 sposoby, możesz zastosować swój 3 sposób parując wejścia ale to nic nie zmieni.

Jest jeszcze opcja że w wieży masz wyłączone wyjście na subwoofer trzeba by było sprawdzić w ustawieniach lub w instrukcji obsługi.
  • Poziom 43  
    Jak powinno to być połączone - nie dość, że podałem i ja i Kolega w Twoim temacie, to jeszcze w wielu podobnych ten wątek się przewija, więc w razie wątpliwości możesz sobie poszukać i poczytać co z czym i dlaczego ma być a co nie ma być połączone.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo tak zamotałeś, że sam już się zaczynam w tym wszystkim gubić, ale coś mi się wydaje, że pisałeś, że podłączając pod wyjście "subwoofer out" z wieży (głośnikowe) było coś nie tak. Więc chyba nie masz innej możliwości; Podłącz pod wyjścia głośników L i P i zapomnij o problemie. Jak pisałem to (poza podaniem sygnału kablem 2x czincz) najlepsze rozwiązanie.
  • Poziom 14  
    Wybaczcie ten chaos, w pracy ciężko było mi pisać. Rzeczy, które napisaliście w większości wiem. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie. Moja wieża ma 3 wyjścia wysokopoziomowe na zaciski. Dwa dla kolumn i jedno dla subwoofera. Sposób numer 3 pokazuje, jak to ktoś bierze sygnał z jednej kolumny i łączy na wejściach do subwoofera. A na moje pytanie nie mogę znaleźć odpowiedzi, i naprawdę szukałem w różnych miejscach. Ja chce wziąć sygnał z wyjścia na subwoofer czyli zacisk czerwony i czarny, i wpiąć w wejście wysokopoziomowe na subwooferze, i na końcu złączyć z drugi m jak na zdjęciu w sposobie numer 3, tylko u mnie sygnał by szedł z wyjścia na subwoofer. Bo próbowałem do tej pory tylko wpinając w jedno wejście i nic nie działało.

Dodano po 25 [minuty]:

Dziwne, nie działa też pod kolumny, a u sprzedawcy działał, na LINE

Dodano po 1 [minuty]:

Tzn, działa ale tak cicho, że nie słychać

Dodano po 3 [minuty]:

Okazuje się, że sposobem o którym cały czas mówie, też gra ale też tak cicho.

Dodano po 29 [minuty]:

Inny temat elektrody
    tu mają podobny problem, kablem głośnikowym też mają cicho, czy mogę podłączyć do wieży to jakoś inaczej, skoro mam tylko wyjścia wysokopoziomowe?

Dodano po 15 [minuty]:

od razu mówię, że próbowałem właśnie pod LINE do PC i działa, ale to musi być pod wieżę.
  • Poziom 14  
    Są pokrętła z tyłu na panelu od regulacji, sprawdzałeś kręciłeś nimi ?
    Może ta wersja ma marne wejście wysokopoziomowe innej przyczyny nie widzę...
    Nie mam takiego subwoofera więc nie mam jak sprawdzić najlepiej by było zobaczyć w instrukcje.
  • Poziom 14  
    Pokrętło nawet na maks a nadal nic nie słychać. Czy wyjście LINE jest wysokopoziomowe czy nisko? Mogę tam wpiąć sygnał z kolumn?
  • Poziom 14  
    Sygnału z kolumn nie można podpinać pod wejście Line/ cinch .