Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastaw zew. kamer IP WiFi oraz rejstrator z RS-485

13 Paź 2017 22:38 1110 24
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam kolegów (i koleżanki też!)!

  Proszę o pomoc w znalezieniu jakiegoś sensownego kompletu czterech kamer zewnętrznych IP oraz rejestratora.

  Wymagania względem kamer (z tytułu złego okablowania - YDTY zamiast UTP/FTP):
  -praca po WiFi
  -minimum full HD przy 2Mpix
  -pełna obsługa RTSP
  -niezawodność działania :wink:
  -optymalna opcja to możliwość programowego obrotu

  Wymagania akonto rejestratora:
  -obsługa minimum 4 kamer IP WiFi
  -obsługa RS-485


  Szukam kamer już, którąś godzinę i zaczynam głupieć, milion firm, wszystko wygląda jak z chińskiego ataku klonów, co opis to lepszy... aż dziw, że kamery jeszcze nie tańczą...

  Może ma ktoś jakieś pozytywne doświadczenia w tej materii?
 • OptexOptex
 • specjalista-kamery przemysłowe
  Z tym połączeniem WiFi to różnie bywa. Jakie odległości od kamer do rejestratora/routera? Przeszkody po drodze(grube mury, inne niespodzianki)? Jakie masz otoczenie - oświetlone? Wymiary orientacyjne obserwowanego pola itp.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  WiFi praktycznie nie do ubicia, sieć tworzą 4 Accespointy więc odległości problemu nie robią. 4 kamery, 4 narożniki budynku. Obszar pracy każdej z nich to około 7-10m długości, szeroki na 3. Niespecjalnie dużo. Otoczenie z dwóch stron oświetlone dobrze (oświetlony ogród oraz po drugiej stronie oświetlenie uliczne), a z dwóch stron średniosłabe.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Do 2k zł za sztukę.

  sosarek napisał:
  Tylko?

  Tylko... po przewodach masz naprawdę spore odległości, do 2 najdalszych kamer około 60m...
 • Specjalista elektryk
  Jak masz możliwość techniczną - wymień przewody - będzie taniej i lepiej.

  Czasami (przy stosunkowo niedużych odległościach) może być możliwe zestawienie linka na 100base-tx w zrealizowanego na nieparowanym przewodzie. W przypadku 60m jest to małe prawdopodbne a ponadto wymaga to odpowiedniego dobrania par przewodów aby minimalizować NEXT. Należy też się liczyć z tym że taki link będzie mniej odporny na zakłócenia (na ale z tym WiFi jest podobnie ;-) )
  No i zapewnie też miałoby być PoE. Ile żył ma ten YDTY?

  pzdr
  -DAREK-
 • Pomocny post
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  Na 10 może max 15 metrach YTDY udało nam się zestawić połączenie na 10 Mb i kamera pracuje stabilnie ( taka była konieczność) Ale tak jak pisze przedmówca na 60 to już może być kłopot.
  Sorki, że tak wciskamy Tobie ten kabel. W moim wypadku wynika to po prostu z tego, że jeszcze nigdy nie stalowałem kamer posiadających na pokładzie Wi-Fi na zewnątrz. Mało doświadczenia a sporo obaw ;)
 • OptexOptex
 • Specjalista elektryk
  Kamera WiFi i tak musi mieć zasilanie. Można porobić linki z AP do kamer przewodowych IP i skonfigurować te pierwsze jako bidge. Można spróbować użyć tego YDTY ale samego 1000base-t bez poe z odpowiednimi switchami i pewną sztuczką (tutaj wymagana byłaby próba)... lub wymienić przewód (najlepsze rozwiązanie) ;-)

  pzdr
  -DAREK-
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  WiFi sobie nie ubzdurałem ot tak. Problemem jest to samo co zawsze - moment czasowy. Nie ma opcji na demolkę ścian wewnętrznych, a z zewnątrz materiał jest tak drogi, że nawet nie chcemy go dotykać.

  Szczerze myślałem żeby YDTY wykorzystać jako zasilanie bo to w miarę proste... i jeszcze jeszcze mogę pchać to przez moduł redundancji...

  Czyli zostaje opcja ryzyk fizyk... tylko trzeba znaleźć coś sensownego, może nawet markowego?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  PLC odpada bo już przy WiFi robi się sztuka z integracją między rejestratorem i systemem inteligentnego...
 • Specjalista elektryk
  pol102 napisał:
  PLC odpada bo już przy WiFi robi się sztuka z integracją między rejestratorem i systemem inteligentnego...

  Nie wiem o co chodzi.
  Kolego pol102 małymi porcjami dawkujesz informacje pozostawiając wiele niedomówień. Chyba trudno będzie ci pomóc. Implementacja PLC w warunkach hali (a więc wielu różnych obwodów) i potencjalnie różnych zakłóceń zasilania 230V (nie wiem jakie tam urządzenia będą pracowały) może też przedstawiać wiele do życzenia. Ale do PLC można wykorzystać sztuczkę z przewodami YTDY i nimi przesyłać dane (oczywiście nie przy napięciu 230V). Ale to też znowu kombinacje.
  Może modemy HDSL ale to już rozwiązanie stosunkowo drogie.

  pzdr
  -DAREK-
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  @Darom, toć podałem komplet informacji. Dom fizycznie stoi. Prawie gotowy. Stan wykończenia 95%. Klient chciałby monitoring. Okablowanie ułożone pierwotnie nie nadaje się do transmisji sygnału. Cały dom pracuje pod kontrolą Ampio Smart Home System. Kamery muszą być i nie ma mowy o dociągnięciu okablowania gdziekolwiek jeszcze. Zapytałem konkretnie o rejestrator i kamery. Bardzo konkretnie wylistowałem co i dlaczego. Może zatem powinienem zmienić pytanie na: jakie kamery uwzględniając wytyczne z posta nr1 możecie polecić

  Chyba nic nie przeoczyłem...
  Kamera Zewnętrzna IP Wifi Full HD Zoom ORLLO IR ROTATION FHD
  Karta pamięci microSD 128GB
  BCS-P-NVR0902-4K REJESTRATOR 9-KANAŁOWY IP 12MPX 4K, 2X SATA II BCS POINT
  DYSK HDD 6TB WD PURPLE NV, WD6NPURX WESTERN DIGITAL
  UBIQUITI UAP AccessPoint N300 2,4GHz 
  Kabel F/FTP kat.6A 4x2xAWG23 500MHz LS0H
  TELEWIZOR PHILIPS 32PHT4112[/table]
 • Specjalista elektryk
  Witam Ponownie.
  Napisałem, że zostawiasz wiele niedomówień - bo na przykład piszesz takie teksty:
  pol102 napisał:
  PLC odpada bo już przy WiFi robi się sztuka z integracją między rejestratorem i systemem inteligentnego...
  To ja nie wiem, czy napisałeś to tak sobie (i nic to nie znaczy) czy jest w tym jakaś głębsza myśl np. PLC nie będzie pracował, bo w instalacji zasilającej jest dużo zakłóceń (od sieci inteligentnej) czy jeszcze coś innego. Poza tym pytałem Cię o te YTDY - ile żył i nic nie odpisałeś. Jakiekolwiek kombinacje z YTDY (poza wykorzystaniem ich jako zasilania) wymagają prób i sprawdzeń.

  Nie wiem skąd ubzdurałem sobie tę halę. :-) Pewnie z innego twojego postu(z innego tematu), albo ze stosunkowo długich kabli. Faktycznie w przypadku wykończonego domu to jesteś w przysłowiowej kropce.

  Co do zastosowania kamer WiFi:
  1. Podejrzewam, że tu na forum będzie trudno znaleźć specjalistę, który będzie miał doświadczenie z kamerami WiFi i poradzi Tobie, abyś zastosował tę czy inną kamerę. Kamery WiFi to chyba raczej segment amatorski (ja nigdy ich nie stosowałem) i ciężko będzie znaleźć coś markowego. Wypowiedź kol. suworowa jakby to potwierdza. Czasami, gdy nie ma wyjścia profesjonaliści stosują mosty WiFi (na ogół 5GHz). CCTV to nie moja działka, chociaż jakieś tam doświadczenie posiadam, za to na WiFi znam się lepiej. Kamery WiFi to jakby zaprzeczenie wytycznych z postu 1 (chodzi o niezawodność, chociaż akurat przy tym postawiłem tam smajlika z przymrużeniem oka). Czyli być może nie musi być tak niezawodnie. :-)

  2. Wykorzystanie użytkowego WiFi - bo taką funkcję mają zainstalowane UAP-y do obierania strumieni z kamer - będzie skutkowało pemanentnym ich obciążeniem/dociążeniem co może pogorszyć jakość obsługi innych urządzeń podłączonych do UAP-a (telefony, komputery).
  Powinieneś uprzedzić o tym użytkownika, aby nie był później zaskoczony. Nie podałeś ile jest tych AP.

  3. W kwestii wyboru kamery WiFi - nie mam zupełnie pojęcia i tu nic nie poradzę. Jedyne moje doświadczenie, to w jednym biurze zainstalowałem 10lat temu małego Linksysa, ale to była praktycznie zabawka.

  pzdr
  -DAREK-
  PS. Obsługa RS485 w rejestratorze - do czego?
 • Poziom 28  
  Kolego przy takim przewodzie może warto pomyślec o kamerach działających w standardzie HD-CVI (obraz wg specyfikacji to max 4-5 Mpix, po kablu koncentrycznym, można tez przesyłać po skrętce z zastosowaniem transformatorów wideo) do tego rejestrator hybrydowy BCS'a i możesz wpinać kamery IP i wspomniane HD-CVI. Do tego po tej samej parze masz sterowanie kamerą :)
  Wspomniany YDYT powiniem w zupełności wystarczyć. Wspominam o tym rozwiązaniu ponieważ u jednego klienta miałem położony koncentryk i szukałem alternatywy dla kamer IP, bez problemu można kupić konwerter LAN-Coaxial ale niepotrzebnie to podnosi cenę, zwłaszcza przy budżetowych instalacjach. W kilku zastanych instalacjach pod kamery "mądrzy" elektrycy położyli właśnie YDYT, i wtedy często stosowałem transformatory wideo, hula to do dziś bez problemów. Jak zaczną się kończyć stare analogowe kamery to tylko HD-CVI i problem z głowy.
  Kamery HD-CVI maja nawet do 5Mpix, w róznych wersjach, z zoomem, z oświetlaczem, kwestia poszukania i zainteresowania się tą technologią.
  Ja osobiście montowałem kamery PORTA-4H-1005, cena w hurcie śmieszna w stosunku do możliwości (dużo poniżej 1k pln)
  Zastaw zew. kamer IP WiFi oraz rejstrator z RS-485

  Cytuję za jednym z dystrybutorów:

  "Rozwiązanie to oferuje nam rozdzielczości:
  HD – 1280 x 720 px
  Full HD – 1920 x 1080 px
  4 Mpx – 2560 x 1440 px
  Odległość transmisji sygnału podawana przez producenta wynosi nawet 500 m – przy wykorzystaniu kabli koncentrycznych RG-59. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że dla rozdzielczości 1080p zasięg wynosi 400 m bez istotnego uszczerbku na jakości. Natomiast dla 720p odległość wzrasta do 500 m. Po zastosowania przewodów o lepszej jakości zasięg zwiększa się. Możliwa jest transmisja sygnału za pomocą skrętki komputerowej. Zasięg ten jest zależny od wykorzystanych transformatorów (w większości testowanych modeli wynosi ok. 150 m).
  Monitoring w systemie HD-CVI jest alternatywą dla osób posiadających starą instalację analogową. Bez konieczności wymiany okablowania można uzyskać bardzo dobrą jakość obrazu w rozdzielczości nawet Full HD.
  Podczas doboru rejestratora warto zwrócić uwagę na kilka elementów: jakie rozdzielczości obsługuje, w jakich systemach może pracować (wybrane modele obsługują kamery nawet w trzech standardach: HD-CVI, IP oraz analogowym, są to tzw. trybrydy) oraz jaką liczbę klatek można przydzielić na poszczególne kanały. Instalując rejestrator obsługujący m.in. kamery analogowe, możemy łagodnie przechodzić na system HD-CVI, bez potrzeby wymiany wszystkich kamer od razu."
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Darom napisał:
  Poza tym pytałem Cię o te YTDY - ile żył i nic nie odpisałeś.

  True story bro :wink:
  Żył mam 8 dostępnych. Każda 0,5. Czyli YDTY 8x0,5.

  Planowałem zastosować dwa AP. Po 2 kamery na AP. Do AP pociągnę skrętkę 6A nad podwieszanymi sufitami. To powinno odrobinę poprawić niezawodność.

  Niby spoko z tym HD-CVI, ale musze mieć dostęp do RTSP.
 • Poziom 28  
  A zrejrstratora nie jesteś w stanie wyciągnąć stumienia ???Pytanie jeszcze czy to przewód 4x2x0,5? Bo jeśli tak to może warto zrobic próbę jako fast ethernet na 2 parach a na pozostałych dwóch dać zasilanie... mozesz się zdziwić jak zadziała ;),
 • Specjalista elektryk
  adversus napisał:
  A zrejrstratora nie jesteś w stanie wyciągnąć stumienia ???Pytanie jeszcze czy to przewód 4x2x0,5? Bo jeśli tak to może warto zrobic próbę jako fast ethernet na 2 parach a na pozostałych dwóch dać zasilanie... mozesz się zdziwić jak zadziała ;),


  Kolego adversus - przewód jest jednoznacznie nieparowany 8x0,5, ale być może dobierając żyły do TX i RX można byłoby spróbować.
  Też wydaje mi się, że z rejestratora można wyciągnąć strumień, ale są ograniczone możliwości jego zarządzeniem (tak jak jest to w przypadku kamer IP). A autor nie sprecyzował dlaczego dla niego jest to ważne.

  Tak w ogóle propozycja kolegi adversus (poza tym, że niespełnia założeń z postu #1 dot. RTSP) jest najbardziej poważną i pewną w ww. sytuacji. Nie trzeba nic kombinować z okablowaniem i jakimiś próbami.

  pzdr
  -DAREK-
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jest to dla mnie ważne z tytułu upychania tego w aplikację dedykowaną do obsługi systemu inteligentnego domu. Daje mi to po prostu dużo większe pole manewru w zakresie obsługi i konfiguracji, zwłaszcza zdarzeń zależnych...
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  To jest kolejna opcja, poszukać rejestratora hybrydowego z którego wyciągniesz żądany strumień, producentów jest od metra, BCS, Dahua, Fortec, Hybro itp itd, trzeba podrążyć jeszcze temat i kto wie czy nie znajdziesz odpowiedniego rejestratora, i wtedy może kamery HD-CVI będą rozwiązaniem.
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  adversus napisał:
  Pytanie jeszcze czy to przewód 4x2x0,5

  jakby to był przewód parowany to nie nazywał by się YTDY a np YTKSY.
  Po drugie to w post-cie nr 15 to kolega się napisał, napisał, a na temat to w zasadzie tylko tyle że
  adversus napisał:
  Wspomniany YDYT powiniem w zupełności wystarczyć
  i to jeszcze z błędem. (i nie chodzi mi tu o słowo " powiniem")
  A może nie wystarczy? A może zestawione na nim połączenie będzie niestabilne, wystawione/podatne na wszelkie zakłócenia ?
 • Poziom 28  
  suworow napisał:
  adversus napisał:
  Pytanie jeszcze czy to przewód 4x2x0,5

  jakby to był przewód parowany to nie nazywał by się YTDY a np YTKSY.
  Po drugie to w post-cie nr 15 to kolega się napisał, napisał, a na temat to w zasadzie tylko tyle że
  adversus napisał:
  Wspomniany YDYT powiniem w zupełności wystarczyć
  i to jeszcze z błędem. (i nie chodzi mi tu o słowo " powiniem")
  A może nie wystarczy? A może zestawione na nim połączenie będzie niestabilne, wystawione/podatne na wszelkie zakłócenia ?


  Nie ma co się spinać i zaraz wytykać... Pomylić się zawsze można, a nie myli się tylko ten co nic nie robi :)
  Ale wracając do tematu, autor nie wspominał że to hala przemysłowa, lecz raczej coś w rodzaju domu, i robi automatykę w nim. Warto przećwiczyć każdą opcję, być może zadziała i to całkiem sensownie a może wcale. Do przesyłu obrazu z zastosowaniem transformatora wideo wystarczy nawet YDY 3x1,5 i będzie działać, przećwiczone w ekstremalnych przypadkach, i działa do dziś bez problemu. Niestety często jest tak że my instalatorzy/integratorzy zastajemy instalację (przewody) ułożone przez "elektrykwów" którym się wydaje że się znają, a późnej zaczyna się rzeźba wiadomo w czym.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Ja chciałem poprzeć kolegę adversus. Na tym YTDY na 60m spokojnie powinno stabilnie pracować HD-CVI lub odpowiednik innego producenta.

  Kolega adversus zaproponował kamery HD-CVI jako jedno z możliwych rozwiązań, kiedy nie wiadomo było na ile warunek dostępu RTSP jest ważny, czy jednak mógłby być pominięty. W większości przypadków jednak nie jest potrzebny, kolega autor dopiero w 16 i 19 poscie wskazał, że jest to dla niego ważne i z tego nie może zrezygnować.

  Proponuję z tych YTDY wybrać dwie pary żył ortogonalnych i oddalonych od siebie i wykonać próby. Można byłoby dokonać pomiarów NEXT aby wybrać te najlepsze. Przewody mogą być różnej konstrukcji - w jednych żyły nie zmieniają położenia w stosunku do pozostałych, w innych ulega to przemieszaniu. Pozostałem 4 do zasilania lub do masy. Bez koralików ferrytowych być może się nie obejdzie.

  pzdr
  -DAREK-
 • Pomocny post
  specjalista-kamery przemysłowe
  @Darom

  Czekałem aż ta burza się skończy i ktoś sesownie skończy zdaniem że na YTDY pójdzie AHD/CVI/TVI :) Bo i na takim kablu popełniłem instalację i kamery FullHD poszły.
  Oczywiście ktoś powie że nie powinno się tak robić - no ale jak trzeba to trzeba.

  Ja bym sprzęt od kogoś wziął z możliwością oddania po tygodniu - podłączysz - sprawdzisz - jak działa - to super. Jesteś przecież znany na forum to nie widzę problemu.

  Wg mnie potrzebujesz kamery 2MP - z przetwornikiem IMX291 minimum i prockiem NVP2441H - lub innym co ma funkcje 2/3DDNR i Sense-up.
  Obiektywe 2,8-12 [mm] - rewelacja jak znajdziesz z funkcją motor-zoom i Autofocus - bo sobie z komórki przybliżysz kiedy potrzebujesz a sama kamera, będzie trzymała ostrość zawsze.
  Koszt takiej kamery ~~200-300 PLN - ja mam u siebie na bazarku - za 250 PLN ...

  Teraz - potrzebujesz rejestratora który posiada wbudowany serwer RTSP i który wypluwa DWA strumienie (główny megapikselowy, oraz pomocniczy np VGA). Ten mniejszy strumień VGA-RTSP zapewne podejdzie ci cudownie pod twój system smart home i nie obciąży go za bardzo - co zapewne stało by się jakbyś mu "sypnął" strumieniem 1920x1080... :)
  Rejestrator 4 kanałowy, nagrywanie 1920x1080 po 15kl/s na kamerę, aplikacje naPC, macOS, android, iphone itp - koszt 400 PLN.
  Jak chodzi o dobre strumieniowanie na domy inteligentne czy nawet na YT + stabilność - polecam bo sam używam: dvrmx-h4ahdf2-e
  Jak chodzi o strumieniowanie na yt czy strony - ale na smart home ciezko wchodzi bo są zakręcone ścieżki rtsp i zacinki: dahua / bcs - niektóre modele.

  Co do kamer - widzę że jesteś kumaty - może poszukaj sobie jakichś swoich faworytów jak chodzi o obudowy - wklep - powiemy czy są ok.

  I tak - 99% kamer jest produkowanych w chinach - wyglądają tak samo - różnią się dodatkami oraz obiektywami.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dobra - temat rozwiązany ;) Kamery AHD, transformatorki + rejestrator, + 1 kamera IP. Jedyny kłopot jaki wystąpił to wieczorem pojawiały się zakłócenia w obrazie, pionowe powtarzalne pasy. @jpl wspomniał o spadku napięcia wywołanym diodami IR, podniesienie napięcia + dołożenie kolejnych żył do zasilania rozwiązało kłopot.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Aaa, Polecam tego użytkownika ;)


  P.S. Każdemu po "pomogu" dałem za pomoc ;)