Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z zasilaniem laptopa -

kamila123456 13 Oct 2017 23:41 879 3
    kamila123456
    Level 2  
    Cześć wszystkim, totalnie się nie znam na komputerach itp. Opiszę wam mój problem sytuacja wystąpiła zaraz po zainstalowaniu (systemowym) aktualizacji, mam Windowsa 10 i aktualizacja trwała sporo bo ponad godzinę. Bateria/zasilacz po prostu zwariowały, przedtem trzymała bez problemu ponad 2 godziny a teraz szybciej się rozładowuje , i się ładuje tak do 60% i przerywa albo pisze komunikat ''bateria podłączona, nie ładuje'' albo po paru sekundach 5-10 sama zaczyna się ponownie ładować tak na 2-3 min i tak w kółko, lub np. pisze 40% naładowania a za chwilę patrze jest 55%. Mam laptopa półtora roku więc bateria już nie jest na gwarancji. Mam laptopa firmy HP i zrobiłam test akumulatora na HP battery Check, i bateria przeszła test pozytywnie. Dodam że (aby nie psuć baterii całkiem) to wyjęłam baterie i tylko na kablu mam włączony laptop i śmiga bez problemu, ale ładowarka trochę się przegrzewa. Przeczytałam poradnik aby usunąć sterowniki i nic. Nie mam antywirusa zainstalowanego może to też wirus? Jak myślicie czego to może być wina zasilacza, baterii, czy może systemu, dodam że nigdy komputer nie był formatowany, a aktualizacji zainstalowanych buło pełno. A i jeszcze bateria nie była nigdy kalibrowana. Proszę poradźcie mi coś ;) nie znam się na tym w cale, a chciałabym poznać waszą opinię.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    grzesiekw40
    Level 11  
    Witam.
    To że zainstalowałaś aktualizacje nie oznacza jeszcze że problem wyniknął z tego powodu. Może to zwykły zbieg okoliczności. Aktualizacje w ponad godzinę? To bardzo krótko. W Windows 7 u mnie trwa to 4 h u niektórych czasami 34h ale nie będę tu się rozwodził na ten temat bo w Twoim przypadku to nieważne. Na początek poczytaj:
    https://gadzetomania.pl/9231,akumulator-w-laptopie-to-trzeba-wiedziec
    Dość ważne informacje które trzeba wiedzieć. Dodatkowo do artykułu mogę dodać że układ elektroniczny który jest wbudowany w baterii jeśli wykryje że z którymś ogniwem jest coś nie tak to go najzwyczajniej wyłącza i już nie ma możliwości jego użytkowania. Jeśli w baterii jest pięć ogniw a jedno zostanie wyłączone to pojemność baterii spadnie o 20% Co za tym idzie czas pracy na baterii się znacznie skraca. Jeśli Twoja bateria po 1,5r trzyma jeszcze 2h to tak nieźle. Jak kiedyś wymienisz na zamiennik a nie oryginalną to po takim czasie będzie już żyła własnym życiem. W Twoim przypadku zacząłbym od sprawdzenia wtyku od ładowarki w laptopie. Miałem taki przypadek u siebie. Co zrobić.
    Wyjąć baterię by nie zrobić zwarcia. Odpiąć z obudowy laptopa wtyk ładowarki. W tym wtyku w obudowie jest taki drucik i dwie blaszki. Zarysuj je trochę końcówką małego płaskiego śrubokręta by polepszyć styk i poprawny przepływ napięcia z ładowarki lub popryskaj je preparatem Contakt Spray. To nie wszystko. Dla pewności Delikatnie przygnij te dwie blaszki do środka, ale nieznacznie, tak tylko żeby przy podłączaniu ładowarki był lekki opór. Ten drucik na środku też można delikatnie w którąś stronę byle by nie ułamać. Jeśli to nie pomoże to będziemy szukać dalej ale zacznijmy od podstaw. Może to być również problem samej ładowarki.
    kamila123456
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź, bateria nie jest na gwarancji bo firmy dają na nią rok, ale laptop ogólnie jest na gwarancji bo brałam na dwa lata gwarancje, może oddać po prostu? Spróbuje na dniach pożyczyć od kogoś zasilacz i sprawdzić czy będzie działa, a jeszcze tak myślę bo czytałam o tym że można wyczyścić styki od baterii bo są trochę zabrudzone ? Może nie ma co porównywać ale kiedyś dawno temu miałam komputer stacjonarny i mi się wyłączył bo był wiatraczek ubrudzony ?
    grzesiekw40
    Level 11  
    Na razie nie oddawaj, zresztą skasują Cię za naprawę. Wyczyść styki we wtyku wg opisu i na baterii też to jest bardzo dobry pomysł. Pamiętam że raz też musiałem tak zrobić. Styki na baterii czyścić najlepiej papierem ściernym o drobnym ziarnie lub popryskać Contakt Spray. Jeśli te zabiegi nie pomogą to przetestuj na innej ładowarce o podobnych parametrach które są określone na zasilaczu kabla ładowarki i daj znać czy pomogło. Wciśnij pomógł jeśli pomogłem :)