Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie 15m taśmy LED WS2812B. (dystrybucja zasilania)

kaeltaz 14 Paź 2017 03:14 2505 6
  • #1 14 Paź 2017 03:14
    kaeltaz
    Poziom 16  

Proszę o pomoc w rozplanowaniu dystrybucji zasilania do 15 metrów taśmy LED WS2812B. Taśma jaką posiadam ma gęstość 60 pikseli na 1 m. Napięcie zasilania wynosi 5V a jeden metr taśmy pobiera maksymalnie około 3A. Cały problem polega na tym iż taśma będzie podzielona na metrowe odcinki (60 pikseli) i połączona miedzy sobą złączkami JST 3pin z kawałkami przewodu, bardzo cienkiego bo 22AWG (0.33mm²). Złączki takie jak na obrazku:

Topologia mniej więcej jak na rysunku:

Taśma zasilana będzie z zasilacza 5V o wydajności prądowej 60A. Zasilacz będzie usytuowany zaraz przy sterowniku. Co ile odcinków taśmy doprowadzać zasilanie biorąc pod uwagę w/w łączniki o małym przekroju? Jak obliczyć przekrój kabli zasilających? Podobno spadek napięcia do 1V jest dopuszczalny. Mogę również podnieść napięcie zasilania do wartości 5,5V.

0 6
  • Semicon
  • Semicon
  • #3 14 Paź 2017 08:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

15m po 3A daje 45A więc licz się z tym że miejscami będzie potrzeba przekrojów dochodzących do 6..10mm2.

Cytat:
    Co ile odcinków taśmy doprowadzać zasilanie biorąc pod uwagę w/w łączniki o małym przekroju? Jak obliczyć przekrój kabli zasilających?
    Da się to policzyć, ale nie znamy rezystancji linii zasilających w samej taśmie, a to właśnie spadek napięcia na nich i minimalne napięcie poprawnej pracy zadecyduje o tym jak często trzeba będzie podłączyć gruby przewód zasilający, oczywiście można to zmierzyć, albo sprawdzić załączając kolejne LEDy na max i mierząc o ile spadło napięcie na końcu taśmy.

Cytat:
    Podobno spadek napięcia do 1V jest dopuszczalny.
    Trzeba mieć pewność, warto to sprawdzić, obniżone napięcie może spowodować zmniejszenie prądu LED, a więc i zmianę koloru (najszybciej przygaśnie niebieski), a może sam WS2812B przestanie poprawnie pracować, jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział.

A przewodem 0,33mm2 to możesz co najwyżej związać grube przewody zasilające :)

0
  • #4 14 Paź 2017 10:17
    kkknc
    Poziom 42  
  • #5 14 Paź 2017 21:18
    kaeltaz
    Poziom 16  

5m taśmy ws2812 300 pikseli zasilana z dwóch stron na środku napięcie spada do 3,2V. Nie widać różnicy w jasności.

A jakbym zmienił złącza między odcinakami na MOLEX (takie jak w komputerach) teoretycznie są do 8,5A na pin. Odcinki były by łączone ze sobą przewodem 2x1,5mm³ +0,33mm³ jako komunikacja. Natomiast zasilanie z zasilacza doprowadzane co 3 odcinki przewodem 2,5mm³. Łącznie na 15m taśmy było by 5 doprowadzeń zasilania po 2,5mm³. Na jeden przewód zasilający wypada około 10A.

0
  • #6 16 Paź 2017 15:22
    oskar777

Poziom 25  

Pamiętaj o rezystancji ścieżek samej taśmy. Ja bym min co 3m dawał zasilanie i nie 2.5 tylko min 6mm2. I tylko jeden przewód równolegle do taśmy i od niego odgałęzienia.

Zrozumiałem, że chcesz gwiazdę zrobić zasilania ale mogę się mylić?
    ps. przy taśmie 5m zasilanej z dwóch stron też nie miałem problemy zbytnio z jasnością, problem był z komunikacją, bo kolory przekłamywało.

Pozdrawiam
    Oskar

0
  • #7 16 Paź 2017 16:20
    kkknc
    Poziom 42