Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik, kompensacja mocy biernej, rezystancja izolacji

platinet64 15 Oct 2017 15:37 930 3
  • #1
    platinet64
    Level 5  
    Witam

    mam 3 pytania:

    1) czy mając silnik trójfazowy (parametry są wymyślone) 400V trójkąt i 690V gwiazda- czy można na czas rozruchu podłączyć go w gwiazdę jeżeli pracuje na napięcie 690V a nasza sieć to 230V :?: , w trójkącie będzie można bo napięcie między fazowe(przewodowe) wynosi 400V,

    2) czy stosując kompensację mocy biernej poprzez baterie kondensatorów mają one na celu wyprostowanie napięcia tak jak jest dla obwodów czysto rezystancyjnych (prąd z napięciem jest w fazie)

    3) przy pomiarach rezystancji izolacji kabli energetycznych, przewód PE się uziemia- czy ma to na celu rozładowanie napięcia po zakończonym pomiarze (naładowany kabel zachowuje się jak kondensator)

    proszę o sprostowanie, dziękuję.
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • #3
    jdubowski
    Tube devices specialist
    platinet64 wrote:

    1) czy mając silnik trójfazowy (parametry są wymyślone) 400V trójkąt i 690V gwiazda- czy można na czas rozruchu podłączyć go w gwiazdę jeżeli pracuje na napięcie 690V


    Jeśli masz sieć o napięciu między fazami 400V (najpopularniejszą w PL) to możesz podłączyć ten silnik dla rozuchu w gwiazdę a po rozruchu przełączyć na trójkąt.
    Jeśli zaś masz sieć gdzie miedzy przewodami jest 690V (statek, platforma wiertnicza) to silnik mozesz podłączyć tylko w gwiazdę.

    platinet64 wrote:
    a nasza sieć to 230V :?:


    Gdzie jest "wasza sieć 230V"? Takie napięcia bywają za transformatorem wiertarkowym w kopalni, są w Norwegii (bez przewodu N, układ sieci IT, punkt gwiazdowy transformatora "wisi w lufcie"), historycznie bywały też w ZSRR (z przewodem zerowym, użytkownik dostawał 127V do odbiorów jednofazowych).

    platinet64 wrote:
    czy stosując kompensację mocy biernej poprzez baterie kondensatorów mają one na celu wyprostowanie napięcia tak jak jest dla obwodów czysto rezystancyjnych (prąd z napięciem jest w fazie)


    Mają za zadanie osiągnięcie stanu w którym prąd z napięciem są w fazie, aczkolwiek z wyprostowaniem nic to nie ma wspólnego.

    platinet64 wrote:
    3) przy pomiarach rezystancji izolacji kabli energetycznych, przewód PE się uziemia- czy ma to na celu rozładowanie napięcia po zakończonym pomiarze (naładowany kabel zachowuje się jak kondensator)


    Któryś z punktów obwodu pomiarowego uziemić trzeba, a kabel czasami w ogóle nie ma izolacji "swojego PE" (to co uważasz za żyłę PE kabla to zacisk głowicy elektrycznie połączonej z oplotem taśm czy drutów zbrojenia kabla). Sam miernik również ma często tylko jeden zacisk izolowany więc musi być na czas pomiaru uziemiony 9 wprzeciwnym przypadku przy doziemieniu mierzonej żyły mierkik znalazł by sie na potencjale napięcia pomiarowego - to mogłoby zagrażać obsłudze).
  • #4
    platinet64
    Level 5  
    dziękuję Panowie za info