Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty miernik odległości

Lider1321 15 Paź 2017 21:21 3507 3
  • Witam,
    chciałbym przedstawić prosty miernik odległości.
    Jest to projekt odtwórczy z serii "Elektronika dla wszystkich"
    Jest to mój pierwszy post na elektrodzie wiec proszę być wyrozumiałym jeśli coś źle zrobiłem

Do czego to służy?

Układ ten jest bardzo uniwersalnym urządzeniem, które możemy wykorzystać wszędzie
    tam, gdzie potrzebujemy prostego licznika, który wynik podaje od razu na wyświetlaczu,
    a za pomocą odpowiednio zrobionej części mechanicznej może służyć do pomiaru odległości.
    Tego typu mierniki używane są między innymi przez policję, która na miejscu wypadku
    musi dokładnie zmierzyć wszystkie odległości.
    Opisany projekt może mierzyć odległości duże i małe, a wszystko zależy
    od precyzji wykonania części mechanicznej.

Jak to działa?
    Układ jest bardzo prosty. Schemat zawiera trzy połączone kaskadowo liczniki 4026, których
    budowa wewnętrzna umożliwia bezpośrednie połączenie z wyświetlaczami siedmiosegmentowymi.
    Na wejściu zegarowym U1 znajduje się dzielnik zrobiony z FT1 i R2.
    Fototranzystor jest oświetlany przez diodę D1, a między nimi znajduje się przesłona
    z otworami, która powoduje powstanie impulsów, które zlicza U1. Wyjścia CO połączone
    są z wejściami T, a więc jeśli stan któregoś licznika wynosi 9, to następny impuls spowoduje
    pojawienie się na nim 0, a na wyjściu CO zbocza rosnącego, które zliczy kolejny licznik.
    Do wyświetlaczy siedmiosegmentowych zastosowałem rezystory o małej wartości
    po to, aby nawet przy silnym świetle wyświetlanywynik był wyraźny. Do resetowania służy
    przycisk S2(czerwony). Układ jest przeznaczony raczej do zasilania z baterii 9V, ale z pewnością
    będzie też działał z innymi źródłami napięcia, oczywiście nieprzekraczającymi zakresu
    3…18V (zakres napięć zasilania układów CMOS 4000). Przełącznik S1(czarny) włącza i wyłą-
    cza zasilanie po to, aby nie był pobierany prąd z baterii, gdy urządzenie nie jest używane.

Montaż i uruchomienie

Wyświetlacze łączymy za pomocą przewodów, których jest dosyć dużo. Musimy
    pamiętać, jeśli zamontowaliśmy je już na jakiejś obudowie, że wyświetlacz z prawej
    strony musi być przyłączony do U1, środkowydo U2, a ostatni do U3. Natomiast przewód
    zasilający kropkę powinien być dołączony do środkowego wyświetlacza (jeżeli układ ma zliczać
    co 10cm). Najważniejszym elementem mechanicznym jest koło, ponieważ jego obwód
    musi być dokładnie równy wielokrotności mierzonej wartości. Mój układ zlicza co 10cm,
    a obwód wynosi równo 50cm. Jeśli ustalimy już te dwie wartości, możemy zrobić przesłonę
    Liczba otworów musi wynosić: obwód (w moim przypadku 50cm) podzielony przez wartość,
    którą chcemy zliczać. Wychodzi 5 otworów. Diodę i fototranzystor należy umieści po obu stronach koła(przesłony)

Gdybym miał robić drugi raz?

-najprawdopodobniej nie bawiłbym się w liczniki tylko zrobił na atmega8
    -dodał jeszcze jeden wyświetlacz i zrobił krok co 1cm
    reszta jest okej
    Projekt robiony w wieku 16lat, poniżej film przedstawiający prace urządzenia i kilka fotek
    Film w załaczniku gdyż posiadam za mało postów żeby dawać zewnętrzne linki(tak mi elektroda napisała)
    Prosty miernik odległości <-- Sterowanie
    Prosty miernik odległości <-- Część mechaniczna(zielony-fototranzystor Czerwony-dioda podczerwieni)
    Prosty miernik odległości <--Całość
    Prosty miernik odległości <--Koło(przesłona)
    Schematy płytek robione w programie Eagle (.sch .brd) w załaczniku (+film)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Lider1321
    Poziom 2  
    Lider1321 napisał 2 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2016 roku.
  • PCBway
    kilioo
    Poziom 10  
    Projekt odtwórczy, naprawdę jest czym się chwalić?
  • PCBway
    Lider1321
    Poziom 2  
    Wiadomo że własne projekty są lepsze. Aczkolwiek zawsze chciałem pobawić się "Arduino" tylko szkoda mi było kasy (zwłaszcza gdy się nie pracuje tylko chodzi do szkoły) 😉
    Bonifacy
    Poziom 23  
    A ja ci powiem że właśnie fajnie że nie od razu mikrokontroler do każdego byle zastosowania. Fakt - prościej może i za pomocą uC było by to wykonać ale nie ma takiej potrzeby. Za to plusik ;)

ale...
    1. wstaw lepszej jakości zdjęcia
    2. możesz wstawić schemat w pdf dla szybkiego podglądu -> nie każdy ma zainstalowane do tego programy na kompie na którym przegląda forum :)