Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice glosnikowe - Wymiana czy pomiar i dołożenie kondensatorów

MichalSuperb 15 Paź 2017 21:43 675 15
  • #1 15 Paź 2017 21:43
    MichalSuperb
    Poziom 6  

Witajcie.
    Zwracam się o poradę. Jak wiecie zwrotnice głośnikowe często posiadają szczególnie w sekcji bazowej dość spore kondensatory bipolarne. Ich wysychanie powoduje osłabienie dźwięku. Ich wymiana , którą wykonałem w jednej z par zestawu glosnikowego znacząco poprawiła parametry grania. Chciałbym zabrać się za drugą parę jednak wielkość kondensatorów i ich wartości wykluczają zakup nowych o takich samych parametrach.
    Poradzcie czy zmierzenia ile uF brakuje do zadanych przez konstruktorów parametrów i dodanie brakujacej wartości równoległym kondensatorem bedzie akceptowalnym rozwiązaniem jak ich wymiana. Co moze sie zmienić, lub pogorszyć w porównaniu do ich wymany no nowe?

0 15
  • #2 15 Paź 2017 21:59
    pawlik118
    Poziom 25  

Dlaczego wykluczają zakup nowych? Możesz kupić niedrogo zamienniki choćby w Polink'u.
    Wraz ze zużyciem kondensatorów spada ich pojemność i zwykle rośnie szeregowa rezystancja. Oba te parametry mają wpływ na charakterystykę zwrotnicy.

0
  • #3 15 Paź 2017 22:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

MichalSuperb napisał:
    Poradzcie czy zmierzenia ile uF brakuje do zadanych przez konstruktorów parametrów i dodanie brakujacej wartości równoległym kondensatorem bedzie akceptowalnym rozwiązaniem jak ich wymiana.
    Nie. Jeśli kondensator bipolarny (jak każdy elektrolityczny) zaczyna tracić pojemność, to będzie z nim coraz gorzej - aż do całkowitej utraty pojemności - wyżej Kolega opisał jak to wpłynie na pasmo i charakterystykę...

0
  • #4 15 Paź 2017 23:05
    MichalSuperb
    Poziom 6  

pawlik118 napisał:
    Dlaczego wykluczają zakup nowych? Możesz kupić niedrogo zamienniki choćby w Polink'u.
    Wraz ze zużyciem kondensatorów spada ich pojemność i zwykle rośnie szeregowa rezystancja. Oba te parametry mają wpływ na charakterystykę zwrotnicy.

niestety, to muszą być dobre bipolary, tolerancja 5% oraz pojemność zmusilyby mnie do założenia równolegle 8 lub 9 kondensatorów , w zamian za trzy o pojemności ponad 800uF.
    Znam dwie firmy które robią 100voltowki o takich pojemnościach. Koszty tez nie są małe ....

0
  • #5 15 Paź 2017 23:17
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 16 Paź 2017 00:54
    marian133
    Poziom 38  

MichalSuperb napisał:
    niestety, to muszą być dobre bipolary, tolerancja 5% oraz pojemność zmusilyby mnie do założenia równolegle 8 lub 9 kondensatorów , w zamian za trzy o pojemności ponad 800uF.

3 kondensatory o pojemności 800uF?
    Możesz pokazać schemat zwrotnicy?
    Jeszcze z takimi wartościami kondensatorów się nie spotkałem.

Co do tolerancji, to w sekcji basowej bym to w sumie olał.
    10% jest w zupełności akceptowalne, nie usłyszysz różnicy nawet gdybyś porównywał je z kondensatorami z 1% tolerancją, nie w tym zakresie częstotliwości oraz nie w tej gałęzi.
    Zmiany fazy też nie usłyszysz.

0
  • #7 16 Paź 2017 09:04
    pawlik118
    Poziom 25  

piszesz że jeśli już wymieniać to na dobre kondensatory a sam chcesz składać jakiegoś pająka z niewiadomo czego. Nowe kondensatory wcale nie są złe. Kondensatory o akceptowalnej jakości to kilka - kilkanaście zł /szt, na pewno taniej niż te Twoje 8 - 9szt równolegle. Pamiętaj, że pojemność to tylko jeden z parametrów kondensatora.

Nie oszukuj się że usłyszysz różnicę w tych kilku % tolerancji.

0
  • #8 18 Paź 2017 12:19
    MichalSuperb
    Poziom 6  

Kolego Pawlik, jakiego pająka?, pytam o dołożenie w przypadku braku innej możliwości.
    Zrobiłem już jedną podmianę w innych głośnikach ale miałem układ z kondensatorów TI maksymaly kondensator to 882uF - wyszło świetnie składając 4x220. Tu jak zobaczycie mam równolegle kondy dające ponad 2,5kuF
    http://www.erseaudio.com/Products/NonPolarElectrolytic6DF
    http://www.infinity-classics.de/technik/manuals/Kappa_9.1_technical_sheet.pdf

Do poprzedniej roboty sprowadzałem z USA Erse Audio. Pytam o inną wersję bo składanie z kondensatorów które mają max 300uF jest lekkim absurdem.) znalazłem jeszcze innej firmy większe ale tolerancja jest większa.)
    Oryginalne kondy to T.I. - były 100v i 5% - a układ jest zaawansowany więc każde uF poza tolerancjami daje negatywne efekty i nie jest tak jak pisze kolega, że się tego nie wysłyszy. Nie miałem miernika przy poprzedniej robocie, ale już teraz do mnie idzie pocztą, więc pomierzę stare i będę wiedział ile straciły. Jeśli niewiele to mogę z czystym sercem powiedzieć że ta tolerancja ma ogromny wpływ na brzmieni. Moc basów podniosła mi się o parę db - do nawet 10 - odnoszę to do konieczności lub jej braku podkęcania basu na wzmacniaczu.
    Panowie - sednem mojego pytania jest - co zrobić jeśli nie ma się możliwości wymiany na nowe tych NPE ze schematu. Czy dołożenie różnicy da podobny efekt. W każdym razie to ostateczność, która nie powinna zaszkodzić. Jeśli będzie brakowało z sekcji basowej 250uF to na bank uzupełnienie tego będzie odczuwalne. Ale że nie jestem elektronikiem to wolę grzecznie zapytać czy czegoś nie "spaprze".

0
  • #9 18 Paź 2017 16:26
    marian133
    Poziom 38  

MichalSuperb napisał:
    Oryginalne kondy to T.I. - były 100v i 5% - a układ jest zaawansowany więc każde uF poza tolerancjami daje negatywne efekty i nie jest tak jak pisze kolega, że się tego nie wysłyszy.

Wszystko zależy od tego gdzie ten kondensator się znajduje.

Czyli głównie chodzi Tobie o kondensator C11?
    Jeszcze tylko napisz po co on tam jest :)

0
  • #10 18 Paź 2017 19:34
    MichalSuperb
    Poziom 6  

A jak kolega myśli - co mogą robić równolegle 3 kondy 842,3uF w sekcji basowej w konstrukcji z dwoma przetwornikami 30sto centymetrowymi. ;)
    Zwrotnice glosnikowe - Wymiana czy pomiar i dołożenie kondensatorów

0
  • #11 18 Paź 2017 19:57
    marian133
    Poziom 38  

MichalSuperb napisał:
    A jak kolega myśli - co mogą robić równolegle 3 kondy 842,3uF w sekcji basowej w konstrukcji z dwoma przetwornikami 30sto centymetrowymi.

No też jestem ciekaw w jakim celu na basy jest założony filtr dolnozaporowy, proszę o wyjaśnienie :)

Subsonic to by był gdyby ten filtr miał 24db/okt a nie 12.

0
  • #12 18 Paź 2017 20:36
    MichalSuperb
    Poziom 6  

No to musisz spytać konstruktora. Był całkiem niezły biorąc pod uwagę jak konstuował modele z lat 80 czy 1 połowy 90. Zwrotnice infinity są jednymi z bardziej skomplikowanych a owcześnie zastosowanie wooferów Watkinsa było rewolucją - lecz bardzo wymagającą w stosunku do napędów. Do nich trzeba po prostu elektrowni. Może dlatego że trzeba woofery "odciąć od dołu" by czysto grały na -3db przy 17hz czy -1db na 29Hz , były one też znane z tego że potrafiły schodziś w swoich zakresach do rezystancji 0.6ohma czego większość wzmacniaczy nie "ogarniało".
    Ja tu kolego nie napisałem tego posta by się doktoryzować, a w szczególności przepychać się słownie bo wprost napisałem że nie jestem elektronikiem, tylko biorąc pod uwagę praktyczne aspekty "odświeżenia" komponentów zwrotnic, szukam rozwiązania na uzyskanie fabrycznych ich parametrów lub też po prostu może ktoś pomoże mi w znalezieniu źródełka w którym zakupię odpowiednie kondensatory.
    Taką operację na wszystkich NPE wykonałem na Infinity Renessaince'ach 90 i sekcja basowa zagrała zupełnie inaczej. Więc i te 3 kondensatory bezpośrednio wpływają na to jak ten bas zagra.

0
  • #13 18 Paź 2017 21:15
    marian133
    Poziom 38  

MichalSuperb napisał:
    Ja tu kolego nie napisałem tego posta by się doktoryzować, a w szczególności przepychać się słownie bo wprost napisałem że nie jestem elektronikiem

W takim razie proponuję posłuchać :)
    Pisząc mój pierwszy post miałem na myśli kondensatory równoległe w sekcji basowej.
    Raz, że w przypadku basu czułość ucha jest mniejsza niż w przypadku średnich czy wysokich tonów, a dwa, kondensator równoległy w sekcji basowej daje bardziej strome zbocze i działa "słabiej" niż cewka w szeregu. Większa pojemność kondensatora o 10% nie przesunie podziału tak drastycznie aby można było to usłyszeć na basie.

Natomiast jeśli ten kondensator jest na wejściu filtra głośników basowych to jest to inna para kaloszy. Wtedy działa odwrotnie, tak jak cewka w sekcji basowej w filtrze górnozaporowym.

MichalSuperb napisał:
    układ jest zaawansowany więc każde uF poza tolerancjami daje negatywne efekty i nie jest tak jak pisze kolega, że się tego nie wysłyszy.

Jeszcze raz powtórzę, to zależy od tego gdzie ten kondensator się znajduje.

MichalSuperb napisał:
    Moc basów podniosła mi się o parę db - do nawet 10

W takim razie te stare kondensatory wyschły i zmniejszyła się ich pojemność, co za ty idzie zmieniło się miejsce działania filtra (filtr zbyt mocno obcinał niskie pasmo).
    Łatwo to można było sprawdzić robiąc obejście tego kondensatora i cewki L8.

Jak się upierasz przy słyszeniu każdego procenta, to dolutuj do kondensatora C12 kondensator 15uF (będzie to akurat 5%) i posłuchaj różnicy.

Co innego kondensator równoległy w sekscji średniotonowej w filtrze II rzędu od góry, wtedy to słychać różnicę, ludzkie ucho jest tam bardziej czułe oraz faza jest bardziej czuła na zmiany wartości elementów.

0
  • #14 18 Paź 2017 21:57
    MichalSuperb
    Poziom 6  

marian133 napisał:
    Pisząc mój pierwszy post miałem na myśli kondensatory równoległe w sekcji basowej.

Czyli C12...?
    marian133 napisał:
    W takim razie te stare kondensatory wyschły i zmniejszyła się ich pojemność, co za ty idzie zmieniło się miejsce działania filtra (filtr zbyt mocno obcinał niskie pasmo).
    Łatwo to można było sprawdzić robiąc obejście tego kondensatora i cewki L8.

Było bez sprawdzenie ale, w związku z tym, że poprzednio wymienienie 882uF
    http://www.infinity-classics.de/models/Renais...2/Renaissance-90/Renaissance_90_crossover.jpg
    w sekcji basowej dało rewelacyjne efekty przymierzam sie teraz do tego samego w kappach.

Biorąc pod uwagę teorię którą napisałeś wrażenia praktyczne były takie iż bas nie zmienił wg mnie pasma po wymianie zarówno szeregowych i równoległych kondów. Wg mnie był po prostu mocniejszy, potężniejszy w najniższych zakresach. Po prostu jakby przetworniki dostały ten prąd jaki powinny Natomiast w sekcji mid wrażenia były raczej słabsze. Nie wiem czy to nie placebo, ale mniej więcej odczycie było takie jakby troszkę więcej selektywności było w brzeminiu średnich i wysokich tonów.

Jeśli będę wymieniał to zrobię to we wszystkich sekcjach, ale z tą basową o tyle jest kłopot o ile chcę to zrobić zgodnie z założeniami oryginalnego układu a nie mogę znaleźć kondów 842,3uF na rynku.

0
  • #15 18 Paź 2017 22:16
    Shadowix
    Poziom 26  

Kondensatory powinno łączyć się równoległe (kilka sztuk o mniejszych pojemnościach), aby zmniejszyć ich rezystancję szeregową. Mniejsza rezystancja = więcej prądu dla głośnika. Między innymi dlatego poprawił się bas, mniejszy opór kondensatorów, nie tylko poprzez uzupełnienie pojemności.

0