Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL Versa 15 - sterowanie bramą

15 Paź 2017 23:01 2379 26
  • Poziom 5  
    Pytanie dotyczy możliwością sterowanie bramą garażową firmy MIDO.

Pomysł jest taki, by do przekaźnika podłączyć 2 kable od bramy (zwarcie ich na 1 sek spowoduje zwarcie styków i działanie bramy),
    natomiast problem polega na podłączeniu lub też skonfigurowaniu samej centralki alarmowej tak by dawała impuls do przekaźnika.
    w sklepie z alarmami polecili mi i sprzedali przekaźnik Pulson mp-01
    w centrali podłączam jeden przewód do out3 drugi do com
    wszystko to do przekaźnika w miejsce zasilania tj 12V, przewód od obwodu bramy do złącza com oraz NO pytanie dlaczego po załączeniu wyjścia out3 przekaźnik nie zamyka na moment obwodu? czy to napięcie jest zbyt niskie? dodatkowym problemem jest opcja jaką należy ustawić w sterowaniu wyjściem najlepiej pasująca to "sterowalne"
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Narysuj schemat połączeń na początek.
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    OUT3 to wyjście niskoprądowe. Nie podłącza się do niego w obwód żadnego COM-a.
    Wyjście jest zaprogramowane?
  • Poziom 18  
    Prąd poboru przez ten przekaźnik to 15mA więc co stoi na przeszkodzie aby na wyjście niskoprądowe go wpiąć?
  • Poziom 5  
    do com się nie podłącza? skąd wziąć sygnał który załaczy przekaźnik?
    docelowo ma to roziwązanie służyc do obsługi bramy z telefonu (po dokupieniu oczywiście ethm plus) pytanie jeszcze jedno - dlaczego nie mam opcji wybrania typu wyjścia "brama" np. tak jak w integrze?
  • Poziom 5  
    czyli 12V na stałę podłączam a sygnał z out3 to tylko chwilowa masa?
    a co do ustawień w samej centralce może pozostać "sterowalne"?

• Poziom 43  
    tomasz.kochanski napisał:
    dlaczego nie mam opcji wybrania typu wyjścia "brama" np. tak jak w integrze?

Ponieważ to Versa.
  • Poziom 18  
    @tomasz.kochanski jak rozwiążesz kwestię sterowania, tzn otwarcie czy zamknięcie, podając tylko zasilanie do sterowania bramą?
  • Poziom 5  
    pomysł na to jest póki co prosty- jeden sygnał otwiera bramę, kolejny ją zatrzymuje bądź zamyka, zależy w jakiej jest pozycji, natomiast brama ma mieć ustawione autodomykanie. Jakieś lepsze pomysły? chętnie skorzystam.

• Poziom 43  
    oun napisał:
    otwarcie czy zamknięcie, podając tylko zasilanie do sterowania bramą?

Dlaczego ma podawać zasilanie? Centrale bramowe pozwalają na podłączenie przycisku otwarcia/zamknięcia co będzie realizowane w tym przypadku za pomocą przekaźnika.
  • Poziom 18  
    Nie znając stanu położenia bramy nie ma możliwości kontroli otwórz/zamknij, tym bardziej przy pomocy telefonu i użytkownik zastanawiał się będzie czy zamknął czy otworzył. Kontrolę jej stanu można rozwiązać za pomocą kontaktronów.

@sosarek - mało precyzyjnie się wyraziłem, a chodziło mi o wyzwolenie reakcji, tzn start i widzę autor wątku zrozumiał :)
  • Poziom 5  
    mam jeszcze taki pomysł żeby podłączyć pod bramę fotokoórki i zaprogramować ja by sama się zamykała np. po 2 minutach - wtedy będzie prawie pewne ze jątylko otwieram i ze wróci na swoje miejsce.
    myślałem o kontaktronach- jeszcze gotowego pomysłu na to nie mam ale myśle ze zrodzi się w kolejnych dniach. póki co chce ruszyć z tym przekaźnikiem bo mnie jużto drażni.

PS: jako doświadczeni w alarmach powiedzcie czy przy versie mogę pozostać czy iśc w stronę integry? tj wymieniac cała płytkę? wejść mi nie brakuje, wyjścia wykorzystam już na max bo chce out3 przeznaczyć na bramę garażową a out4 na bramę wjazdową...
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sosarek napisał:
    dlaczego nie mam opcji wybrania typu wyjścia "brama" np. tak jak w integrze?

Ponieważ to Versa.

Chyba czegoś nie wiem. Od kiedy w Integrze występuje typ wyjścia "brama"?

• Poziom 43  
    alster1 napisał:
    Od kiedy w Integrze występuje typ wyjścia "brama"?

Autor miał zapewne na myśli wyjście opisane jako roleta.
  • Poziom 18  
    @tomasz.kochanski myślę, że kontrola stanu bramy pozwoli uniknąć zamykania, zamkniętej i też otwierania otwartej, wystarczy bowiem dwukrotnie tuż po sobie wyzwolić reakcję sterownika bramy i już nie wiemy w jakim ona jest stanie :)
    Dwa kontaktrony, jeden informował nas będzie że zamknięta i drugi, że w pełni otwarta, a unikniemy żonglowania telefonem aby bramę otworzyć, nawet jeśli ustawimy ją na autozamykanie. Co przy kontaktronach może okazać się zbyteczne i wygodniejsze jeśli bramę czasem chcemy zostawić otwartą.
  • Poziom 5  
    ok, zgadzam się, 2 kontaktrony to dobre rozwiązanie.
    jutro spróbuję podłączyć ten przekaźnik tak by działał poprawnie.
    no i zamówić ethm plus.
  • Poziom 14  
    A nie masz możliwości zaprogramować w centrali od bramy oddzielnego wejścia do samego otwierania . Zamykanie z Automatu .
  • Poziom 5  
    Sprawdze czy istnieje opcja samego otwierania w MIDO jest to rozsadne rozwiązanie i nie wymaga kontaktronow.
    Ma ktos doświadczenie jak to dziala z poziomu telefonu? Tj sterowanie alarmem przy satel versa?
    W sensie jak duze jest opoznienie i czy nie ma ograniczen systemowych wzgledem integry?
  • Poziom 35  
    Najlepiej użyć modułu GPRS-T4, ma on już wbudowane przekaźniki.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    kosmos99 napisał:
    wbudowane przekaźniki.

Zapewne kolega miał na myśli wyjścia typu O.C (otwarty kolektor).

W sensie jak duze jest opoznienie

Opóźnienie czego? Od kliknięcia w telefonie (aplikacja VERSA Control) max. 1-2 sekundy opóźnienia (zazwyczaj mniej).

czy nie ma ograniczen systemowych wzgledem integry?

Integra to Integra, a Versa to Versa. Różnice są potężne. Jeżeli jednak chodzi o aplikację mobilną, to dla użytkownika nie jest to bardzo odczuwalne (mam na myśli Integra Control vs. Versa Control).
  • Poziom 35  
    dariusz.bembenek napisał:
    kosmos99 napisał:

wbudowane przekaźniki.

Zapewne kolega miał na myśli wyjścia typu O.C (otwarty kolektor).

Racja.
  • Poziom 5  
    Pytam, bo rozważałem wymianę płyty głównej w centrali na Integra, ale skoro nie ma to dla mnie w domu aż takiego znaczenia to chyba nie ma sensu pchać się w dodatkowe koszta. Dziś zamówiłem moduł ETHM-1 Plus.
    Ps: moduł gprs-t4 odpuszczam ze względu na konieczność karty sim. Tutaj mam rozwiązanie za free.
    Tutaj mam rozwiązanie za free

Przy czym pamiętaj, że jeżeli w telefonie zabranie zasięgu internetu (a to jest możliwe i nie trudno o to), to nici z powiadomienia na czas. Mało tego, powiadomienia PUSH/Maile w nocy Cię raczej nie obudzą.
  • Poziom 5  
    Yyy rownolegle z powiadomieniem mnie przez aplikacje powinna zadzialac syrena? Calosc jest podlaczona rowniez do stacji monitoringu (oni postawili swoja centralke z karta sim w moim domu) tak wiec ta opcja rowniez bedzie dzialac? Aplikacja ma raczej byc jako gadzet i dodatek do calosci niz glowna zaleta systemu...
    Z drugiej strony przyjechala firma ktora wstawiala centralke powiadamiajaca ich i wiecie gdzie sie podlaczyli? Rownolegle pod wyjscie out1 czyli dokladnie tam gdzie moja syrena alarmowa powiem szczerze ze myslalem iz się wiecej trudu w to wloza...
    Proponuję trzymać poziom i poprawić swoje błędy w pisowni. Poprzedni wpis poprawiłem.
  • Poziom 35  
    Rownolegle pod wyjscie out1 czyli dokladnie tam gdzie moja syrena alarmowa powiem szczerze ze myslalem iz się wiecej trudu w to wloza...

Po co niepotrzebnie zużywać zasoby, druga sprawa to jeśli coś zmienisz w programie to musiałbyś uwzględniać też ich wyjście. A w takim przypadku logika jest prosta, że syrena oznacza potrzebę wezwania ochrony.