Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochody elektryczne - inne podejście

wojbar56 28 Paź 2017 22:31 4455 68
 • #31
  yogi009
  Poziom 42  
  A chociażby dlatego, że niektóre sektory mogą stanowić koło napędowe dla całej gospodarki, z korzyścią również dla warzywniaków. Jeden taki mały z wąsami wybudował sieć autostrad dając swoim rodakom pracę. Co prawda dostał niby w skórę, ale chyba nie za to :-)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  sanfran
  Poziom 39  
  Odzysk energii w samochodzie? Super ale jest jedno „Ale”. Dobra, więcej niż jedno.
  Jaką sensowną moc kolega jest w stanie odzyskać? Przeciętny seryjny samochód elektryczny z silnikiem 80kW podczas funkcji wytracania energii produkuje 30kW. Ta energia musi gdzieś być zmagazynowana. Ok, baterie litowe. Łączymy 100 ogniw szeregow i uzyskujemy prawie 400V. Przy tym napięciu i produkcji energii na bezpiecznym poziomie 20 kW musimy wpakować do baterii prąd o wartości 50A. Teraz tylko potrzeba 100 ogniw, które wielokrotnie wytrzymają takie traktowanie.
  Następna rzecz: silniki w piastach kół. Zastanawiał się kolega nad rozmiarami takiego silnika? Oraz jaka to będzie masa nieresorowana? Oraz ile takie silniki wytrzymają na przeciętnych, niezbyt równych drogach?

  Aby nie być gołosłownym posłużę się pewnymi liczbami. Masa pojazdu gotowego do drogi to 1700 kg. Dystans przejechany 193 km. Energia odzyskana podczas wytracania szybkości to 9,6 kWh. Trasa trochę w mieście, trochę poza. Żaden test, realna jazda:

  Samochody elektryczne - inne podejścieSamochody elektryczne - inne podejście
 • #34
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #35
  Ricoh_220

  Poziom 36  
  A czy nikt nie pomyślał o wodorze dlaczego tylko prąd który musimy wytworzyć ?
  Ja uważam iżto pewne Lobby kontroluje a my mamy guzik do gadania.
  To jak z podatkami w paliwie Więc może po kolei Płacimy wat, dochodowy i Przy zakupie znów płacimy nie szukajmy tu tylko w tym co robią z nami a potem rozdają.
  Chiny się nie martwią USA też nie.
  A unia płacze i zgadzam się ale globalnie się przejmijmy bo kawałek nic nie zrobi.
 • #36
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #37
  sanfran
  Poziom 39  
  Główny problem z wodorem to jego magazynowanie. W małych pojazdach trudno upchać butlę mającą więcej niż 3-5 kg wodoru. A do tego potrzeba miejsca na silnik trakcyjny (mały nie jest), ogniwo paliwowe oraz baterię trakcyjną dla buforowania ogniwa.
  W Leaf’ie silnik trakcyjny wraz z elektroniką dosyć szczelnie wypełnia standardową przestrzeń komory silnika.

  Samochody elektryczne - inne podejście
 • #38
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #39
  procsa
  Poziom 29  
  WojcikW napisał:
  Pong.Chu napisał:
  ...A dlaczego panstwo miałoby wspierać jeden biznes (samochody elektryczne) a drugi nie (warzywniak na rogu)?...
  Kolega zadaje głupie pytania. Chodzi o ograniczenie smogu. To jest główny powód ale nie jedyny.


  Obecnie "smog" ma się nijak do zwykłych auto osobowych, tym bardziej na tle ostatnich pożarów śmieci...

  Jeżeli ktokolwiek chce się brać za "oczyszczanie" środowiska to w pierwszej kolejności powinny iść pod młotek wszelkie elektrownie węglowe, ciepłownie, fabryki i oczywiście piece u "kowalskich". A jeżeli chodzi o transport to szkoda, że nikt nie porusza tematu ciężarówek , gdzie jedna produkuje tyle zanieczyszczeń co dziesięć osobówek jak nie więcej...
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #40
  tzok
  Moderator Samochody
  Do tego statki z dieslami opalanymi mazutem, ciężki transport kołowy i komunikacja zbiorowa. Samochody osobowe to głównie efekt skali... też są ważne ale myślę że wystarczyłoby zacząć od rzetelnych badań technicznych i wytępienia wszystkich diesli z wyciętymi katalizatorami, rozkalibrowanymi wtryskami i "chip-rezystorami" oraz zdezelowanych silników benzynowych palących 1l oleju na 1000km.
 • #41
  czareqpl
  Poziom 29  
 • #42
  procsa
  Poziom 29  
  czareqpl napisał:
  Jakoś poza zimą okazuje się, że diesle nie jeżdżą i nie emitują smogu...


  Jak dla mnie to tylko zwykła nagonka, biznes, ktoś gdzieś wysoko komuś dał w łapę i nagle zrobiła się nagonka na diesle, zakazy normy itp.
 • #43
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #44
  procsa
  Poziom 29  
  WojcikW napisał:
  Nie piszcie bzdur, że spaliny z diesla to ekologia i zdrowie.


  A w którym to miejscu ktoś napisał takie zdanie ? Nikt nie sądzi, że diesel to ekologia, jedynie, że są inne/większe truciciele środowiska.

  Co do pojazdu elektrycznego, owszem jest on w pewnym stopniu ekologiczny, ale tylko w pewnym stopniu, nie zapominajmy, że jakoś trzeba te samochody naładować, a z tego co wiem to w Polsce większość energii elektrycznej pozyskuje się z węgla...

  Mało tego, jak długo będą działać ogniwa/akumulatory w takim pojeździe elektrycznym ? Co później z tymi ogniwami ? Nie będą zatruwać środowiska ?
 • #45
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #47
  wopor
  Poziom 32  
  Witam, samochody elektryczne jasne że tak,tylko chodzi o żródło energii do zasilania i tu jest problem nie w wydajności tylko produkcja tych baterii jest bardzo nie ekologiczna czas pracy też króciutki (np Tesla 3 lata wg fabryki) ,utylizacja.Emisja spalin,takie info chyba z końca XX wieku że do tego czasu człowiek nie wyprodukował tyle zanieczyszczeń co wyemitował wybuch wulkanu Św.Heleny w USA,także z ekeologiją jest dużo przekłamań i nieprawdy,drugi przykład " najbardziej ekologiczne opakowanie do napojów i prawie wszyscy odpowiadają szkło a okazuje się że PET bo produkcja szkła jest tak energochłonna że jak dobrze pamietam 8x niż PETa. Za te konfabulacje odpowiadają lobbyści i ich chlebodawcy czyli przemysłowcy nawet naukowcy tak się zeszmacili że za kase każdą opinie przychylną wydadzą,czytając kolegów posty powtarzacie te wmówione opinie jak prawde a to jak mówią górale g..... prawda :D.
 • #48
  yogi009
  Poziom 42  
  Naukawcy, a nie naukowcy. Piszą za szmal takie wyniki badań, żeby dobrze było. Co do szkła i pet... masz rację z kosztami, ale jednak plastik rozpuszcza się w tym, co do niego wlewamy, no i z odpadem chyba większy kłopot. Gdyby znaleźć dobrą reakcję chemiczną pozwalającą na tanią utylizację pet problem plastiku zszedłby z "tapety". Osobnym tematem jest dłubanie przy cenach. Dawniej u nas ropa była odczuwalnie tańsza od benzyny (co jest logiczne), a w UK na odwrót (taka polityka). Teraz wszędzie za wszystko 5,20 za litr... Koniec świata...
 • #49
  wopor
  Poziom 32  
  "Co do szkła i pet... masz rację z kosztami" koszty kosztami ale emisja gazów cieplarnianych i szkodliwych dla płucek masakryczna, wykopać piasek ,dowieżć , tłuczki itd,stopić, co do wchodzenia w reakcje peta z płynami nie ma prawdziwych danych, typu napoje .
 • #50
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #51
  wichurewicz
  Poziom 24  
  wojbar56 napisał:
  Pong.Chu napisał:


  To rozwiązanie jest bardzo dobre i dlatego jest już stosowane - jakieś japońskie wynalazki Toyoty na ich rodzimy rynek mają silniki elektryczne w tylnych piastach - mają proste 4x4 do jazdy w zaśnieżonych górach.


  Jeśli znalazłeś coś takiego w Japonii ,to świetnie. Znaczy to że, pomysł nie jest taki bezsensowny jak niektórym się wydaje i działa.

  Nissan Micra poprzedniej generacji na rynek japoński ma dokładnie taki układ, właśnie ze względu na górzystość tego kraju i tamtejsze ograniczenia prędkości - 90 km/h to maks w niezabudowanym, a często jest to zaledwie 60 km/h. Niewyobrażalne w Europie, przyzwyczajonej do szerokich, płaskich autostrad, po których można cisnąć 200 km/h (Niemcy na przykład).
 • #52
  Zbigniew 400
  Poziom 38  
  Pkorol. Na jakim akumulatorze ?
 • #53
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #54
  Zbigniew 400
  Poziom 38  
  Co ile musisz doładowywać akumulator ?
 • #55
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #56
  Zbigniew 400
  Poziom 38  
  Jaka jest katalogowa ilość ładowań ?
 • #57
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #58
  Zbigniew 400
  Poziom 38  
  Rozładowujesz akumulator w samochodzie , ładujesz z zewnętrznego żródła. Ile razy możesz wykonać tą operację ?
 • #59
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #60
  Zbigniew 400
  Poziom 38  
  No to porównaj koszty zakupu akumulatora i oszczędności na paliwie.