Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA Excel - ScreenUpdating działa w 2013, w 2007 nie działa

mig2x 16 Paź 2017 14:15 672 5
 • #1 16 Paź 2017 14:15
  mig2x
  Poziom 2  

  Dzień dobry

  Napisałem makra w Excel 2013. Do przyspieszenia działania makr używam ScreenUpdating. Wszystko działa doskonale w wersji 2013.
  Koledzy mają Excela 2007. Uruchamiają mój arkusz przez sieć. Makra działają poprawnie, ale powoli, jakby ScreenUpdating nie działało.
  Tak samo jest, gdy zapiszę arkusz jako xls w trybie zgodności, jak i jako xlsm.
  Od czego zależy działanie ScreenUpdating?

  0 5
 • #3 17 Paź 2017 06:50
  mig2x
  Poziom 2  

  Zaznaczeń prawie nie ma, operuję na nazwach komórek. Ponieważ obliczenia są rekurencyjne, spowolnienie, zwłaszcza na wolniejszych komputerach jest osłabiające, dlatego szukam pomocy.

  0
 • #4 17 Paź 2017 12:18
  Maciej Gonet
  Poziom 32  

  Nie znamy Twojego problemu obliczeniowego, ale jeśli to są głównie obliczenia, a nie praca z ekranem, to może lepiej pracować na tablicach zamiast na komórkach i dopiero końcowy wynik wyświetlić w arkuszu. To jest z reguły dużo szybsze.

  0
 • #5 17 Paź 2017 19:16
  lanzul
  Poziom 26  

  mig2x napisał:
  operuję na nazwach komórek. Ponieważ obliczenia są rekurencyjne, spowolnienie, zwłaszcza na wolniejszych komputerach jest osłabiające

  W jakim znaczeniu ? ... nazw zdefiniowanych w arkuszu ? Jeśli tak, to są tam pewnie wzory "automatyzujące" obliczenia, na ogół do dynamicznego wyznaczania zakresów obszarów z danymi. Pierwsze źródło obciążeń, bo jeśli używa się do obliczeń działania poprzez kod, to tu znakomicie sobie można poradzić bez funkcji ... w większości przypadków ... i może dochodzi do dublowania się działań kodu i funkcji arkuszowych ?
  Nie wiemy, bo nie ma żadnego przykładu, ile tam jest wzorów (i jakich) w komórkach i czy owa rekurencja tyczy się tylko funkcji arkuszowych, czy również i "funkcji" stosowanych w modułach vba - tutaj to "chyba tylko raczej" stosuje się ją do sprawdzania plików w katalogach (?), które są w podkatalogach, które są w ... itd. ... :) ..., chyba że kolega ma jakieś wyjątkowo silnie sprecyzowane, ukierunkowane i specyficzne działanie kodu vba, być może z UDF i to jakimiś "bardziej poważnymi".
  Wydaje się, że arkusz najbardziej spowalniają funkcje arkuszowego wyznaczania położenia, zwłaszcza "Wyszukaj.pionowa i poziomo". Może trzeba by je było (jeśli występują) stosować poprzez przypisania funkcji arkuszowych w vba do zmiennych ("bezpośrednio" lub poprzez metodę 'evaluate') i operować już ich wynikami ?
  Dodatkowo, przecież sama "masa" wzorów, jeśli jest ich "dużo" w arkuszu robi swoje, może trzeba czasowo odroczyć przeliczanie arkuszy ze wzorami ?

  Maciej Gonet napisał:
  jeśli to są głównie obliczenia, a nie praca z ekranem, to może lepiej pracować na tablicach zamiast na komórkach i dopiero końcowy wynik wyświetlić w arkuszu

  Ano właśnie, "święte słowa" ...
  Poniżej, już przysłowiowy chyba, przykład (oczywiście internetowy ... :->) obrazujący szybkość działania w tablicach i poza nimi - a i tak bazujący na "niecałkowitym" "funkcjowaniu" (to od funkcji, nie od funkcjonowania) w komórkach arkusza, bo wstawiane są tam tylko wyniki obliczeń, ale dwiema różnymi metodami, tablicową i "krokowo-schodkowo-wtykająco-liczącą" ... :)
  Nawet na tak niedużym zakresie arkusza widoczne są różnice szybkości.
  Test szyb..ci.txt Download (865 bajtów)

  0
 • #6 14 Lis 2017 11:23
  mig2x
  Poziom 2  

  Bardzo przepraszam, że długo nie reagowałem na Wasze dociekania i podpowiedzi. Wszystkie powyższe sztuczki są mi znane i stosowane.
  Problem okazał się błahy, wręcz niegodny zajmowania Wam czasu.
  Ponieważ każda z procedura lub funkcja służy do rozwiązania jakiegoś problemu, a są one używane także do rozwiązywania problemów bardziej złożonych, o złożoności, których decyduje użytkownik, każda z nich ma swoje ScreenUpdating = True dodatkowo uwarunkowane.
  Włączyłem pułapki we wszystkich miejscach załączania odświeżania ekranu. Okazało się, że w funkcjach rekurencyjnych zachodzą przypadki, że odświeżanie ekranu włącza się. Trzeba było poprawić rekurencje i warunki - to rozwiązało sprawę.

  Tym samym teza, że ww. funkcja działa w E.2013 a w E.2007 nie, jest błędna. Tym samym zamykam temat, który okazał się moją ograniczoną wyobraźnią odnośnie przebiegu obliczeń.

  0