Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy monitor snu DIY

ghost666 16 Paź 2017 19:33 7281 8
  • Bezprzewodowy monitor snu DIY
    Monitorowanie jakości i parametrów snu w laboratorium medycznym nie jest kwestią trywialną. Pacjent jest podłączony do aparatury monitorującej różne parametry snu, co powoduje pewien dyskomfort i jest problematyczne w realizacji. Dlatego też Dina Katabi z MIT, we współpracy z lekarzami Massachusetts General Hospital, stworzyła prosty system bezprzewodowy, służący do nieinwazyjnego identyfikowania poszczególnych faz snu. Wszystko w 100% bez przewodowo i bez krępujących pacjenta kabli.

Kompaktowy system monitorowania snu ma wielkość średniego laptopa, który montuje się na ścianie obok pacjenta. Układ monitoruje delikatne zmiany odbijanego od człowieka promieniowania RF. Zbierane sygnały są następnie monitorowane przez sieć neuronową, która została nauczona rozpoznawania, w jakiej fazie snu, znajduje się pacjent: lekki sen, sen głęboki i faza REM. Dzięki temu lekarze nie muszą analizować manualnie wyników innych badań.

System, mimo ogromnej czułości układu, bez problemu radzi sobie z wpływem czynników, jak ruchy pacjenta itp. Skupia się on na monitorowaniu jego oddechu i pulsu.

Największą nowością w tym systemie nie jest osprzęt, gdyż tego rodzaju monitory znane są od pewnego czasu, a oprogramowanie. Wykorzystanie sieci neuronowej do rozpoznawania stanu pacjenta jest bardzo nowatorskim podejściem.

System rozpoznawania fazy snu składa się z trzech modułów: enkodera cech, predyktora fazy snu i dyskryminatora źródła. Enkoder współpracuje z predyktorem, aby estymować w jakiej fazie snu znajduje się pacjent. Z kolei enkoder i dyskryminator źródła minimalizują wartość specjalnej funkcji, która pozwala na ocenę na podstawie źródłowych sygnałów, w jakiej fazie snu znajduje się pacjent. Algorytm szerzej opisany został tutaj.

Podobny system można zestawić we własnym domu. Projekty takie jak HackRF czy GNU Radio bez problemu nadają się do zgrywania danych RF. Sygnały wykorzystane w opisanym powyżej systemie mają częstotliwość taką samą jak WiFi 2,4 GHz, więc wystarczy delikatnie przerobić nadajnik sieci WiFi, aby móc wysyłać pakiety, zbierane następnie jednym z wymienionych urządzeń. To interpretacja danych jest największym problemem jest analiza danych z wykorzystaniem sieci neuronowej, gdyż trzeba ją najpierw nauczyć rozpoznawania faz snu odpowiednimi danymi.

Zespół kierowany przez Katabi ma zamiar wykorzystywać swoje urządzenie do diagnozowania zaburzeń snu, a w dalszej perspektywie ułatwić diagnozowanie schorzeń, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Naukowcy utrzymują, że ich układ jest w pełni kompatybilny z wykorzystywanymi dotychczas rozwiązaniami i po prostu jest w stanie zastąpić pomiar EEG i obsługującego je doświadczonego technika. Zespół podaje, że system ma około 80% skuteczności w ocenie fazy snu.

Źródło: https://hackaday.com/2017/08/29/ai-watches-you-sleep-knows-when-you-dream/

Fajne!
  • #2 16 Paź 2017 22:40
    SP9JMD
    Poziom 13  

WIFI spowoduje że będą zaburzenia wydzielania melatoniny i problem ze spaniem i wiele innych problemów zdrowotnych . Idea może ciekawa ale szkodliwa . Na załączonym zdjęciu pomiaru na dworze wielkość promieniowania mikrofalowego jest podobne w odległości ok 1 m od anteny Routera WIFI.

Moderowany przez gulson:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #3 16 Paź 2017 22:41
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

SP9JMD napisał:
    WIFI spowoduje że będą zaburzenia wydzielania melatoniny i problem ze spaniem i wiele innych problemów zdrowotnych . Idea może ciekawa ale szkodliwa . Na załączonym zdjęciu pomiaru na dworze wielkość promieniowania mikrofalowego jest podobne w odległości ok 1 m od anteny Routera WIFI.

A teraz proszę o jakieś poważne publikacje na ten temat. Chętnie poczytam.

• #4 17 Paź 2017 10:42
    gulson
    Administrator Systemowy

@SP9JMD chyba pomyliłeś forum elektroda z jakąś stroną o czarach i magii. Ale w zasadzie dzięki, można się pośmiać z ciemnoty niektórych osób.

• #5 17 Paź 2017 13:50
    Qdlaty78
    Poziom 12  

Przepraszam. Wiem, że ten post nie wnosi nic do dyskusji, ale ... BUUHAHAHAHA.......

Nie wiem doprawdy jakimi ścieżkami podążają myśli osób, poniekąd inteligentnych, o umysłach, bądź co bądź, otwartych, że wpadają na takie pomysły..

Oczywiście promieniowanie elektromagnetyczne wpływa na organizmy żywe i nie tylko żywe.. Kluczowa jest ilość. Tu - pomijalnie mała.

• #6 19 Paź 2017 11:14
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 11  

SP9JMD napisał:

Mam dwie komórki blisko głowy w tym jedną z Wi-Fi, antenę GSM od bramki "w nogach", AP Wi-fi metr od łóżka, Wi-Fi w laptopie ok metr ode mnie a często włączony jest cała noc. Zasilaczy impulsowych nie zliczę. Śpi mi się dobrze i nie tylko mnie. Co kolega na to?

Dodano po 9 [minuty]:

Qdlaty78 napisał:
    Kluczowa jest ilość. Tu - pomijalnie mała.

Dokładnie tak. Cały czas nasz organizm bombarduje promieniowanie jonizujące jak po wybuchu bomby atomowej http://radioactiveathome.org/map/i jakoś z tego powodu nikt nie umarł. Dziś mamy:
    Przypomina mi się, ze zdaje się w Japonii, w czepkach z foli aluminiowej ludzie chodzili (na ile aluminium grubości paru mikronów zatrzymuje takie promieniowanie?). Kolega @SP9JMD też w czepku chodzi? Raczej nie, to pewnie reklama tego miernika z fotografii. To jak z rtęcią i tuńczykiem. Tuńczyk ma najwięcej rtęci spośród wszystkich ryb? Tak! Nie jedzcie tuńczyka. O tym, że trzeba by przez całe życie na wszystkie posiłki jeść tuńczyka aby ta rtęć zaszkodziła "zapomniano" powiedzieć, bo łososie sprzedawały się dobrze.
    Ale firma reklamująca ten miernik to jakaś pazerna, bo nawet folii z wyświetlacza nie zdjęła. Na tak, używali, do pudełka i klient kupi jako nówkę. Dobrze myślę @SP9JMD?

• #7 19 Paź 2017 11:36
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Mikroprocesorowiec napisał:
    Dziś mamy:

Co się stało w piątek 13 października?

• #8 21 Paź 2017 13:52
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 11  

Karol966 napisał:
    ale jak rozmawiam sporo przez telefon to ZAWSZE boli mnie głowa

Kiedyś, a wtedy w małych miejscowowościach było mało nadajników więc nadawały z większą mocą, bardzo często używałem komórki. Głowa mnie nie bolała (czasem ręka). Pewnie te bule głowy, są spowodowane czymś innym.

• #9 21 Paź 2017 13:57
    Karol966
    Poziom 30  

Nie analizowałem tematu dalej, ciągle się to potrafi potwierdzić, gdy się zapomnę albo nie przewidzę długości rozmowy i gadam bez głośnomówiącego. Ogólnie, odsunięcie telefonu na te 30-50 cm od głowy pomogło mi w 100%.

PS. Teraz telefon mogę mieć kilometr od głowy a i tak mnie boli ale to już wina tej rudej, jutro będzie dobrze.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo