Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator pogodowy, czy można oszukać?

rauli 16 Oct 2017 21:20 2112 9
 • #1
  rauli
  Level 11  
  Witam, zaznaczam że jestem, zielony w temacie ogrzewania domowego, tzn. odnośnie instalacji itd.

  Fakt, programator który mam w salonie potrafię zaprogramować, zacząłem od ustawień fabrycznych:) przywrócenie do takich właśnie ustawień.

  Interesuje mnie tylko jedna rzecz z którą nie mogę sobie poradzić. Powiedzmy że zamieszkałem w domu z już zainstalowaną dobrą, tak myślę, instalacją grzewczą, Piec ATAG Q38SC 380N.

  I nie wiem czy posiada ona regulator pogodowy, a jeśli tak, oto moje pytania:

  1. Jak to sprawdzić?
  2. Chcę sprawdzić działanie termostatu pokojowego BrainQ RSC/2, po przywróceniu do ustawień fabrycznych termostat pokazuje 21 st. w domu, a ja chcę wymusić włączenie się ogrzewania przekręcając pokrętło i ......nic się nie dzieje.
  3. Fabrycznie temperatura "summer switching-off" jest ustawiona na 20 st., czy dotyczy ona właśnie regulatora pogodowego?
  4. Czyli nic nie mogę zrobić dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej 20 st.?

  Dziękuję za poradę i poświęcony czas.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  BUCKS
  Level 39  
  Skoro zamieszkałeś w domu z zainstalowaną już instalacją to najlepiej przeczytaj instrukcję obsługi/instalacji, bo w niej powinny być odpowiedzi na większość Twoich pytań.
  Sądzę, że tak będzie szybciej.
  Jeśli nie masz instrukcji papierowej to poszukaj w necie wersji elektronicznej w PDF.
 • #3
  rauli
  Level 11  
  Dzięki, poczytałem już wcześniej przed napisaniem posta, inaczej bym nie zaśmiecał forum, jednak instrukcja nie jest aż tak oczywista dla laika jak ja, 38 stron, tak jak pisałem zaprogramowanie termostatu już opanowałem, ale jednej funkcji chyba nie, czyli czujnik zewnętrzny, Nie znam zasad działania/tzn. czy regulator pogodowy jest tym samym co zewnętrzny sensor/. Jeśli to jest to samo, to przy ustawieniu temperatury na zewnętrznym sensorze na 20 st. nic nie mogę zrobić na termoregulatorze wewnętrznym jeśli temp nie spadnie a zewnątrz poniżej 20 st., mogę się mylić.
  Stąd moje pytanie było jak mogę go oszukać. Zrobić zworę na panelu sterowania na zaciskach w piecu? Nie wiem czy zwora wystarczy, czy nie ma tam być zworki, czy też ma być jakiś opornik.
 • #4
  BUCKS
  Level 39  
  Jako generalną zasadę nie wnikając w konkretny Twój model to ja to widzę tak.
  Mamy regulator pokojowy, który monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i na tej podstawie decyduje on o włączeniu lub wyłączeniu grzania.
  Jeśli będziesz miał podłączony czujnik temperatury zewnętrznej to regulator/kocioł przełączy się w tryb "pogodynki", czyli regulator/kocioł na podstawie zakodowanej krzywej grzewczej i aktualnej temperatury na zewnątrz grzeje wodę na kotle do ustalonej temperatury.
  Czujnik temperatury zewnętrznej nie jest obowiązkowy, więc jeśli jest on dla Ciebie zbędny to go odłącz analogicznie jak instrukcja opisuje jego podłączenie.
  Nie znam Twojego sprzętu, więc nie powiem Ci co konkretnie masz zrobić dlatego najlepiej poczytaj instrukcję serwisową i z niej wyciągnij wnioski.
  Skoro chcesz robić zwory, zakładać zworki, oporniki to zapewne wyczytasz z instrukcji serwisowej jak odłączyć czujnik temperatury zewnętrznej. Bądź w ustawieniach możesz mieć jakąś opcję do korekty krzywej, aby zmienić profil grzania na taki, który Ciebie będzie satysfakcjonował.
 • #5
  ziomekorko

  Level 18  
  Witam, każdy kocioł ATAG posiada wbudowaną automatykę pogodową lecz dopóki nie ma zainstalowanego czujnika temperatury zewnętrznej jest ona wyłączona. Przejdź się wokół domu i popatrz czy na elewacji jest zamontowana plastikowa puszka wielkości mnie więcej 6 na 8 cm, koloru jasno szarego. Wygląda on tak jak na załączonym zdjęciu. Można też sprawdzić czy podłączono czujnik wchodząc w menu kotła INFO i sprawdzić parametr numer 7, jeżeli się pokazuje temperatura to czujnik jest zamontowany.
  Regulator pogodowy, czy można oszukać?
  Czujnik pogodowy razem z regulatorem pomieszczenia dają ci największe możliwości dopasowania pracy kotła do konkretnego budynku. Można wtedy włączyć adaptacje krzywej grzania do zapotrzebowania na ciepło precyzyjniej regulować krzywą grzania, a przede wszystkim w pełni wykorzystać możliwości kotła do zaspokojenia komfortu i maksymalnych oszczędności w zużyciu gazu, które są większe niż u konkurencji. Nie rób żadnych zworek i nic nie kombinuj z podłączeniami elektrycznymi kotła bo tylko możesz sfajczyć automatykę, a ta do tanich nie należy. Instrukcje obsługi są po to żeby je czytać i się do nich stosować, ale jak ci się nie chce to zaproś najbliższego fachowca od ATAG-a i zapłać jemu za wizytę. Gwarantuje ci że w mig zapoznasz się z instrukcjami. Nie będę się rozpisywał jak ustawić poszczególne parametry bo jest to litania zbyt długa.
  Dodaje instrukcje montażu i obsługi kotła oraz instrukcje do regulatora pokojowego. Generalnie nie należy zmieniać parametrów nie opisanych w instrukcji, bo grozi to uszkodzeniem kotła, który stanowi niedościgniony wzór dla innych producentów. Jeżeli mieszkasz w okolicach do 50 km od Wrocławia to możemy się umówić i wyreguluje ci kocioł oraz wytłumaczę działanie i nastawy automatyki.
 • #6
  rauli
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za poradę i poświęcony czas, każda z Waszych porad pomogła mi coś nowego odkryć.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Ziomekorko, zwłaszcza Twoja porada była pomocna i myślę że śledzący ten temat zapoznają się faktycznie z poradą.
  Muszę prześledzić dokładnie pliki które mi przesłałeś, zerknąłem tylko chwilowo i instrukcje ustawień są bardzo podobne.
  Czyli termostat i jego zaprogramowanie. Ja mam troszkę inny programator i brak wyboru języka polskiego, i co najważniejsze parametr 7 w mojej instrukcji nie istnieje, hmm.
  Mam parametr 4 na termostacie ATAG, summer ECO-temperature, czy to właśnie ten?

  A wracając do pytania, jeśli na zewnątrz jest 22 st. i mam zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej, to nie uruchomię z termostatu pokojowego ogrzewania dopóki temperatura na zewnątrz nie spadnie do zadanej temperatury?

  Dodano po 16 [godziny] 49 [minuty]:

  ok, proszę zignorować moje ostatnie zapytanie.

  zrozumiałem już że czujnik temperatury zewnętrznej nie ma wpływu na temperaturę pomieszczeń, a jedynie reguluje pracą kotła, a co za tym idzie utrzymuje odpowiednią temperaturę w zbiorniku.
  Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
 • Helpful post
  #7
  ziomekorko

  Level 18  
  Witam.
  Czujnik pogodowy daje nam możliwość ustawienia krzywej grzewczej, czyli jak jest ciepło na dworze to kocioł grzeje na niskiej temperaturze, jak na dworze jest zimno to grzeje na większej. Można też ustawić temperaturę zewnętrzną, przy której kocioł automatycznie przełączy się w tryb letni i odwrotnie.
  Sterownik pokojowy daje możliwość ustawienia konkretnej temperatury pomieszczenia, czasu kiedy ma być ogrzewanie dzienne i nocne, można też ustawić adaptacyjne ustawienie krzywej grzewczej (czyli sterownik uczy się jak budynek szybko się wygrzewa i ochładza i na tej podstawie dopasowuje w sposób automatyczny krzywą grzewczą), można też ustawić w jakim stopniu sterownik będzie miał wpływ na zmiany w krzywej grzewczej.
  Aby sprawdzić czy do kotła podłączono czujnik temperatury zewnętrznej należy wejść w regulatorze kotła w menu INFO i w nim przejść do parametru 7. Można też sprawdzić w sterowniku pokojowym po naciśnięciu przycisku <i> i kręceniu w lewo lub prawo czy pokazuje się aktualna temperatura zewnętrzna.
  Regulator kotła jest pod otwieraną w bok klapką na kotle i wygląda tak
  Regulator pogodowy, czy można oszukać?
  Sterownik pokojowy natomiast wygląda tak
  Regulator pogodowy, czy można oszukać?
 • #8
  BUCKS
  Level 39  
  rauli wrote:
  zrozumiałem już że czujnik temperatury zewnętrznej nie ma wpływu na temperaturę pomieszczeń, a jedynie reguluje pracą kotła, a co za tym idzie utrzymuje odpowiednią temperaturę w zbiorniku.

  Generalnie masz rację ale tak jak wspomniał kolega:
  ziomekorko wrote:
  Można też ustawić temperaturę zewnętrzną, przy której kocioł automatycznie przełączy się w tryb letni

  Dlatego czujnik zewnętrzny pośrednio może wpływać na temperaturę wewnętrzną, bo zablokuje Ci kocioł wtedy kiedy akurat Ty tego nie chcesz albo może tak sterować kotłem, że woda w instalacji będzie niedogrzana, choć za oknem będą mrozy itp.
  Uważam, że Twój problem wynika z jakiś ustawień i jest to tylko kwestia uważnego przestudiowania instrukcji i poznania swojego kotła.
  W ostateczności jeśli masz czujnik temperatury zewnętrznej to możesz go odłączyć jeśli Ci przeszkadza i podłączysz go ponownie jak poznasz lepiej swój sprzęt.
  Choć osobiście wolałbym mieć czujnik zewnętrzny i pomęczyć się z doborem właściwej krzywej grzewczej i innych ustawień niż całkowicie rezygnować z czujnika zewnętrznego.
  Ale jak sądzę odłączenie czujnika zewnętrznego może być na tyle skomplikowane, że jeśli nie znasz dobrze swojego sprzętu to lepiej nie grzebać, bo szkoda byłoby coś przy okazji uszkodzić.
 • #9
  rauli
  Level 11  
  wszystkim jeszcze raz dziękuję za porady, nauczyłem się dużo z Waszych porad, a także studiując
  instrukcję,
  ziomekorko, dzięki za instrukcję w języku polskim, są podobne w programowaniu do mojego termostatu pokojowego, ale ja mam wersję na ,,zachodnią europę,, taki tylko z dwoma przyciskami, nie ważne.
  Konkrety:
  1.Poddałem się.
  2.Ziomekorko chętnie zaprosiłbym Cię żeby problem rozwiązać, ale to nie jest 50km tylko 1150
  3.System nie ma czujnika zewnętrznego, ściągnąłem obudowę pieca i do zacisków nic nie jest podłączone
  4.Piec wg instrukcji ustawienia fabryczne, termostat pokojowy wg instrukcji ustawienia fabryczne.
  5.Elektrycznie sprawdzone połączenie termostatu z zaciskami w piecu.
  6. Nie mam na wyświetlaczu termostatu symbolu ,parasola, tylko ,słoneczko,
  7. W ustawieniach podczas obecności w pomieszczeniu gdzie jest termostat zmieniłem temperaturę w programie P1 na 29st na aktualną godzinę i nic piec się nie włączył.
  8. Piec uruchamiany z przycisków na piecu, ogrzewanie co lub grzanie ciepłej wody dziala.
 • Helpful post
  #10
  BUCKS
  Level 39  
  rauli wrote:
  7. W ustawieniach podczas obecności w pomieszczeniu gdzie jest termostat zmieniłem temperaturę w programie P1 na 29st na aktualną godzinę i nic piec się nie włączył.

  To jest dla mnie dziwne, bo skoro nie masz czujnika zewnętrznego to powinien zareagować na ustawienie 29 stopni.
  Chyba, że coś jest uszkodzone.
  Moje porady są ogólnikowe, więc dla Ciebie raczej mało przydatne ale ziomekorko widać, że zna ten sprzęt, więc chyba jako jedyny może coś Ci podpowiedzieć.

  rauli wrote:
  8. Piec uruchamiany z przycisków na piecu, ogrzewanie co lub grzanie ciepłej wody dziala.

  Mój kocioł mimo, że stary to nie uruchomię na nim ręcznie ogrzewania póki regulator pokojowy nie da sygnału GRZEJ. Jedyna opcja ręcznego uruchomienia grzania to włączenie funkcji KOMINIARZ ale ona służy do czego innego.
  Generalnie przy podłączonym regulatorze pokojowym to priorytet ma regulator, więc ręczne włączanie grzania na kotle jest ograniczone.
  Ale Ty masz inny kocioł, o którym nie mam zielonego pojęcia, a instrukcji od niego nie studiowałem.