Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz do kominka - czy warto?

budujesz.pl 17 Oct 2017 10:04 20373 24
 • #1
  budujesz.pl
  Level 2  
  Kominek pozwala nie tylko zwiększyć temperaturę pomieszczeń, ale również wprowadzić bardzo przyjemny, specyficzny klimat. Docenia się go szczególnie długimi, zimowymi wieczorami. Żeby jednak kominek swoje funkcje, musi być regularnie czyszczony.
  Zadanie to może ułatwić nam dobrej jakości odkurzacz do kominka, który w sposób szybki i sprawny usuwa nagromadzony popiół i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie musimy martwić się ewentualnym zapchaniem szybu czy zmniejszeniem efektywności cieplnej.
  Odkurzacz do kominka - czy warto?

  Czy warto kupić odkurzacz do kominka?

  Użycie odkurzacza pozwala przede wszystkim zaoszczędzić cenny czas, który musimy poświęcić na pielęgnację oraz czyszczenie kominka. Robienie tego ręcznie wiąże się najczęściej z monotonnym wygrzebywaniem i zmiataniem zanieczyszczeń, co nie jest ani łatwe ani przyjemne. Dlaczego więc nie ułatwić sobie tego zadanie poprzez użycie specjalnego urządzenia?
  Co równie ważne, taki odkurzacz pozwala wykorzystać opał do końca. Bardzo często w nagromadzonym popiele znaleźć można niedopalone drewno czy węgiel – podczas pracy ręcznej elementy te po prostu usuwamy, natomiast odkurzacz znacznie ułatwi oddzielenie od nich właśnie popiołu, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane ponownie.

  Odkurzacz do kominka – jaki wybrać?

  Pierwsza kwestią, którą powinniśmy się zająć przed zakupem będzie określenie rodzaju interesującego nas odkurzacza. Obecnie na rynku znaleźć można 3 modele tych urządzeń:
  * odkurzacz do kominka bezworkowy – wyposażone są w specjalne pojemniki, do których trafiają zanieczyszczenia. Ich ogromną zaletą jest to, że nie musimy martwić się regularnym kupowaniem nowych, odpowiednio dopasowanych worków.

  Tego typu urządzenia są również bardzo efektywne w działaniu – wciągają popiół bez rozpylania go wokół i, co najważniejsze, robią to bardzo szybko. Oczywiście przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić, jaką pojemność ma zbiornik interesującego nas odkurzacza.

  * odkurzacz do kominka workowy – są tańsze niż modele bezworkowe, dlatego cieszą się sporą popularnością. Z drugiej jednak strony wymuszają na nas ciągły zakup nowych warków, a do tego są po prostu mniej wydajne, przez co usuwaniem zanieczyszczeń trwa dłużej.

  Warto podkreślić również to, że w przypadku wielu modeli workowych podczas sprzątania dochodzi do niewielkiego zapylenia. Po stronie ich zalet należy natomiast zapisać ich uniwersalny charakter – bardzo dobrze sprawdzą się w trakcie innych porządków.

  * odkurzacz do kominka przemysłowy – są to urządzenia charakteryzujące się znacznie zwiększoną mocą, dzięki czemu, poza usuwaniem popiołu, mogą zostać wykorzystane chociażby do usuwania nagromadzonego tłuszczu i sadzy z paleniska grillowego. Co jednak najważniejsze, odkurzacze przemysłowe mogą usuwać gorący popiół. Praktycznie po kilku minutach od wygaszenia paleniska możemy zająć się jego uprzątnięciem.
  Odkurzacz do kominka - czy warto?

  Odkurzacz do popiołu – najważniejsze parametry

  To, jaki odkurzacz do komika wybrać zależy nie tylko od rodzaju urządzenia, ale przede wszystkim od jego parametrów funkcjonalnych, które wskazują na możliwości urządzenia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
  * Moc silnika. Decyduje o skuteczności działania odkurzacza. Im większa moc, tym szybciej i więcej popiołu zostanie usunięte z kominka. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie zbyt słabe, przeprowadzenie procesu czyszczenia będzie kosztowało nas sporo czasu i wysiłku, dlatego warto parametr ten dobierać w zależności od wielkości paleniska. W przypadku większych kominków zalecane są odkurzacze o mocy ponad 1000 W.

  * Maksymalna temperatura popiołu. Dzięki tej informacji dowiemy się, jak długo po zagaszeniu paleniska będziemy musieli odczekać zanim użyjemy odkurzacza. Standardowe urządzenia są w stanie usunąć popiół o temperaturze około 40 stopni Celsjusza – zdecydowanie lepsze pod tym względem są wspomniane już modele przemysłowe.

  * Pojemność zbiornika. Kolejny istotny parametr, który wpływa na nasz komfort pracy. Pojemność również należy dobierać w zależności do wielkości paleniska – standardowe modele zazwyczaj dysponują zbiornikiem o pojemności około 20 litrów, jednak bez żadnych problemów możemy zakupić odkurzacze znacznie pojemniejsze.  * System filtracji. Powinien być wielostopniowy. Zazwyczaj opiera się na filtrach materiałowych oraz dodatkowych typu Hepa.

  * Długość węża. Im dłuższy, tym większa wygoda sprzątania, ponieważ nie musimy schylać się i sięgać ręką do wszystkich zakamarków paleniska. Poza długością (1 metr to minimum!), warto sprawdzić, czy na pewno został ona przygotowany w oparciu o materiały żaroodporne.

  * Materiał. Warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja odkurzacza. Zastosowanie wzmacnianych tworzyw żaroodpornych nie tylko pozwala na usuwanie gorącego popiołu, ale także sprawia, że urządzenie okaże się po prostu bardziej wytrzymałe, dzięki czemu posłuży nam przez dłuższy czas.

  * Dodatkowe funkcje i wyposażenie. Wspomnieć można chociażby o opcji dmuchawy, dzięki której odkurzacz może posłużyć nam również do uprzątnięcia przydomowego ogródku. Przydatna okaże się również specjalna podstawa na kółkach, dzięki której przenoszenie urządzenia stanie się łatwiejsze, oraz wszelkie elementy zabezpieczające. Producenci bardzo często do zestawu dołączają również specjalne, wygięte końcówki węża ssącego, które znacznie ułatwiają usuwanie popiołu z trudno dostępnych miejsc.

  Odkurzacz do kominka – jaka firma?

  Poza zwróceniem uwagi na najważniejsze parametry użytkowe, warto sprawdzić również, jaka firma odpowiedzialna jest za przygotowanie urządzenia. Na rynku pełno jest bowiem odkurzaczy tanich, pochodzących od nieznanych producentów. Ich zakup wiąże się z pewnymi oszczędnościami, które jednak szybko okazują się wyłącznie pozorne.
  Takie urządzenia zazwyczaj okazują się zbyt słabe, by szybko usunąć nagromadzony popiół, a do tego bardzo szybko się psują lub ulegają zniszczeniu przez działanie wysokiej temperatury. Wszystko to sprawia, że warto stawiać na sprawdzone firmy, które należy dodatkowo sprawdzić poprzez zapoznanie się z komentarzami użytkowników przygotowanych przez nie urządzeń.
  Analizując obecną ofertę rynkową, godny polecenia jest odkurzacz do kominka Karcher. Gwarancją jakości są również produkty takich firm jak Vorel oraz Einhell.

  Do czego jeszcze wykorzystać odkurzacz do popiołu?

  Dobrej jakości urządzenie, poza wysoką wydajnością i wytrzymałością, wyróżnia się także uniwersalnym charakterem. Takie odkurzacze pozwalają nam dodatkowo posprzątać garaż, warsztat i piwnicę czy chociażby wyczyścić grill – nie tylko z popiołu, ale także zaschniętego tłuszczu.
  Odkurzacze przemysłowe dobrze sprawdzają się także na budowach, gdzie stosowane są do usuwania pyłów budowlanych. W sklepach znaleźć można także urządzenia, które są w stanie usuwać zanieczyszczenia mokre.
  Odkurzacz do kominka - czy warto?

  Odkurzacz do kominka czy separator?

  Jeżeli dysponujemy niewielkich rozmiarów kominkiem lub używamy go rzadko, możemy pomyśleć o zaniechaniu zakupu specjalnych odkurzaczy do popiołu na rzecz separatorów popiołu, czyli nakładek na tradycyjne odkurzacze, które rozszerzają możliwości ich wykorzystania.
  Oczywiście pamiętać należy o tym, iż możliwości takich separatorów są mocno ograniczone, dlatego posłużą wyłącznie do usuwania niewielkiej ilości popiołu, który dodatkowo powinien być zimny.

  Jaki odkurzacz do kominka kupić?

  Analizują powyższe parametry i inne kwestie, łatwo możemy dostosować odkurzacz do naszych potrzeb i wymagań. W przypadku dysponowania niewielkim kominkiem, spokojnie możemy zdecydować się na modele ze średniej półki cenowej lub postawić na separator. Jeśli jednak szukamy urządzenia uniwersalnego, które pozwoli nam nie tylko usunąć popiół, ale również pył, resztki gruzu lub sadze, należy celować w odkurzacze najmocniejsze i odpowiednio zabezpieczone.
  Ceny modeli pierwszej kategorii mieszczą się w przedziale do 100 do 200 złotych. Urządzenia bardziej zaawansowane mogą kosztować 300, 500, a nawet ponad tysiąc złotych. Oprócz dysponowania odpowiednim odkurzaczem, niezwykle ważna jest także regularność czyszczenia.
  Popiół warto usuwać co najmniej raz w tygodniu – w ten sposób nie tylko zwiększymy efektywność spalania, ale również zapobiegniemy ewentualnym zagrożeniom pożarowym. Nie zwykle ważne jest to, aby nie gasić ognia wodą. W ten sposób doprowadzimy bowiem do powstania ogromnych zanieczyszczeń, co tylko niepotrzebnie wydłuży nasza pracę.


  Zgoda na promocję //gulson
 • #2
  wnoto
  Level 34  
  Mam, ale nie używam do popiołu - niestety wydaje mi się że każdy rozpyla popiół w pomieszczeniu. Popiół jest wredny.
  Używam go jako tańszej wersji odkurzacza warsztatowego.

  Czy bym kupił ponownie. Do kominka - NIE.
  Warstwa popiołu jest wskazana w kominku. Podnosi temperaturę strefy spalania (popiół jest dobrym izolatorem).
  A do zgrubnego zebrania nie ma to jak metalowa szufelka - nawet gorący żar można zebrać.
 • #3
  lukaszd82
  Level 30  
  A ja mam i korzystam z odkurzacza z Castoramy (są 2 modele, polecam ten mocniejszyLink).
  Tylko taka mała uwaga, w tych odkurzaczach jest tylko filtr, a nie ma worka materiałowego, który należy dokupić. W przeciwnym razie filtr zapcha się bardzo szybko a jego mycie jest czasochłonne. Worek materiałowy wystarczy strzepnąć przy wysypywaniu popiołu a oryginalny filtr pozostaje prawie czysty.
  Dzięki temu dodatkowemu filtrowi prawie do całkowitego zapełnienia zbiornika da się korzystać z odkurzacza. Bez niego filtr zapychał się tak szybko, że nawet po jednym paleniu ciężko było wszystko z kominka wyciągnąć.
  Swój filtr materiałowy kupiłem na allegro dobierając na podstawie średnicy odkurzacza za 16zł (od razu wziąłem dwie sztuki).
 • #4
  Jarosx9
  Level 35  
  Raz w roku używałem do tego celu odkurzarza z czasów PRL, każdy taki posiadał, w w\orkiem z tkaniny (w kształcie prawie kwadratu), a że jest stary to worek się kończy, dużo szpachluję i pył po szpachli to jeszcze gorszy, ale odkurzacz daje radę tylko mnie te przecierki na worku martwią, w Łodzi jest sklep z takimi antykami (koło ul. przędzalnianej czy też wysokiej).
  Jak znajdę chwilę to odwiedzę bo tych kwadratowch odkurzaczy to już nie robią a potrafiły wciągnąć pył z kominka, scińki drewna, czy szpachlę gips. Tylko worek przy mocowaniach się przycierał no i ten wąż ze stalową sprężyną to słabe ogniowo jak się nadepło.
 • #5
  Z1965
  Level 6  
  Kupiłem tańszy model (bez silnika), który do ssania potrzebuje odkurzacza i taki użyłem najwyżej cztery razy. Zabawy co niemiara, skuteczność wątpliwa, za każdym razem należy opróżnić zbiornik by nie śmierdziało w pokoju oraz wytrzepać filtr. Summa summarum nie polecam. Zwykła metalowa łopatka, miotełka przy otwartym czopuchu i metalowe wiaderko z przykrywką to wszystko co niezbędne by wybrać popiół.
 • #6
  wnoto
  Level 34  
  lukaszd82 wrote:
  Worek materiałowy wystarczy strzepnąć przy wysypywaniu popiołu a oryginalny filtr pozostaje prawie czysty.
  Dzięki temu dodatkowemu filtrowi prawie do całkowitego zapełnienia zbiornika da się korzystać z odkurzacza. Bez niego filtr zapychał się tak szybko, że nawet po jednym paleniu ciężko było wszystko z kominka wyciągnąć.

  I ten worek (filtr) Ci się nie zapycha ? U mnie pył (popiół) po dobrym paleniu jest tak miałki że zapychał nawet ten filtr workowy. W odkurzaczu prawie pusto a pył przywatł/zakleił cały worek - wygląda to jakby ktoś go "pogipsował".

  Strząsanie popiołu pomaga .. na chwilke.
 • #7
  lukaszd82
  Level 30  
  Worek materiałowy mi się już tak bardzo nie przypycha, łatwiej go oczyścić niż filtr zmywalny w odkurzaczu i średnio co 3 odkurzania jest przetrzepany (2/3 odkurzacza popiołu). Z taką częstotliwością opróżniam też odkurzacz.
 • #8
  Z1965
  Level 6  
  Dokładnie tak jak pisze wnoto. Jedno krótkie odkurzanie kominka i cały filtr i worek zagipsowany. Trzepanie go na trzepaku przez kilka minut przywraca jako taką sprawność ale wokół biało, trzepiący biały - nie warto. Jeszce raz: ładny przybornik kominkowy z łopatką i metalowe wiaderko. Kominek opróżniać przy otwartym całkowicie czopuchu oraz przy uchylonym oknie. Wtedy kurz, dymek z niedopałków itp idzie do komina.
 • #9
  Erbit
  Level 41  
  Z1965 wrote:
  Dokładnie tak jak pisze wnoto. Jedno krótkie odkurzanie kominka i cały filtr i worek zagipsowany. Trzepanie go na trzepaku przez kilka minut przywraca jako taką sprawność ale wokół biało, trzepiący biały - nie warto. Jeszce raz: ładny przybornik kominkowy z łopatką i metalowe wiaderko. Kominek opróżniać przy otwartym całkowicie czopuchu oraz przy uchylonym oknie. Wtedy kurz, dymek z niedopałków itp idzie do komina.


  Potwierdzam cały cytat z własnego doświadczenia (poza trzepakiem, którego nie mam).
  Czyszczenie odkurzacza to masakra. Wybieram szufelką przy otwartym czopuchu. Odkurzacz sporadycznie (kilka razy w sezonie) gdy mam głupi kaprys wyczyścić kominek do cna lub np na koniec sezonu ale też tylko do wyssania resztek popiołu, który wcześniej wybrałem szufelką.

  Dodatkowo można nieco skropić popiół i poczekać aż nieco nasiąknie wilgocią - wtedy mniej pyli. Jest to jednak trudne przy codziennym paleniu bo palenisko przy czyszczeniu zazwyczaj jest dobrze wysuszone i ciepłe - więc woda szybko paruje.
 • #10
  marek216

  Level 43  
  Nie, nie warto.
  Drobna miotełka, szufelka i wiaderko.

  Głupio wydana kasa. Jak ktoś musi to odkurzacz z wkładem (filtrem) wodnym lepiej się sprawdzi, a są znacznie tańsze.

  I najważniejsze: Kominek czyścimy dopiero po wystudzeniu paleniska. Co z tego że temperatura popiołu w popielniku już jest niska skoro gdzieś w popiele na rusztach może być niedopalony kawałek który jeszcze się żarzy?
 • #11
  Erbit
  Level 41  
  marek216 wrote:
  ...
  I najważniejsze: Kominek czyścimy dopiero po wystudzeniu paleniska. Co z tego że temperatura popiołu w popielniku już jest niska skoro gdzieś w popiele na rusztach może być niedopalony kawałek który jeszcze się żarzy?


  Niby czemu jest to takie ważne i niby czemu najważniejsze?
 • #12
  marek216

  Level 43  
  Dowiesz się jak taki żarek dostanie się do odkurzacza albo jak to widziałem u klienta do plastikowego wiadra.
 • #13
  Erbit
  Level 41  
  marek216 wrote:
  Dowiesz się jak taki żarek dostanie się do odkurzacza albo jak to widziałem u klienta do plastikowego wiadra.


  Trzeba być niepełnosprawnym umysłowo by popiół z kominka do plastikowego wiaderka wkładać. Sorry. Dziecku nie daje się zapałek do zabawy.

  Moja szufelka i moja "węglarka" są "żaroodporne". Nie czekam na "ostygnięcie kominka" i nie mam z tym żadnych problemów więc proszę nie teoretyzuj i nie wmawiaj innym co jest najważniejsze.

  EOT.
 • #14
  Matheu
  Level 23  
  Czyżby to była reklama/ tekst sponsorowany (jak to się teraz ładnie nazywa)?

  Swoją drogą - też pomysł na biznes:
  - promować kominki/ odkurzacze do kominka
  - a potem sprzedawać maski anty-smogowe -> Link

  Budujemy.pl:
  Hipokryzja? Rozdwojenie jaźni?
  a może- Kasa, Misiu, kasa ?!?

  No chyba, że to są kominki ekologiczne - bezdymne, bez-wonne i anty-smogowe.

  Odkurzacz do kominka - czy warto?
 • #15
  marek216

  Level 43  
  @Matheu przecież masz maczkiem pod pierwszym postem
  Quote:
  Zgoda na promocję //gulson


  Matheu wrote:

  Budujemy.pl:
  Hipokryzja? Rozdwojenie jaźni?
  a może- Kasa, Misiu, kasa ?!?

  No chyba, że to są kominki ekologiczne - bezdymne, bez-wonne i anty-smogowe.


  Sam sobie odpowiedziałeś ;)
  W kominkach da się palić niemalże bezdymnie - ale jak to robić, to sprzedawca pewnie nie tłumaczy, bo by mu maski nie schodziły :D
 • #16
  phanick
  Level 28  
  Ostatnio kupiłem do mojego odkurzacza kominkowego dodatek w postaci filtru, nakładanego na rant kubełka, do dostania na allegro za 18zł:
  Odkurzacz do kominka - czy warto?

  Wcześniej wymyłem cały walcowy filtr hepa wodą pod ciśnieniem.

  Efekt? Wysprzątałem schody, strych (niesprzątane od długiego czasu) i popiół z kominka po tygodniu palenia bez czyszczenia. Odkurzacz stracił lekko ciąg ale to tylko dlatego, że popiół sięgał już do krawędzi kupionego filtru, za to teraz do filtru HEPA nie dostało się ani trochę brudu. Wystarczyło opróżnić wiadro i znów można odkurzać z maksymalnym ciągiem.

  Palę codziennie w kominku, nie wyobrażam sobie latania z szufelką, teraz zero kontaktu z popiołem. :)

  Jedyne co by mogli zrobić to większe (wyższe) te wiadra w tych odkurzaczach. Co z tego, jak wiadro ma pojemność 20 litrów, jak efektywnie już w połowie pojemności kurz dotyka filtra i trzeba opróżniać.
 • #17
  lukaszd82
  Level 30  
  Właśnie takie filtry i ja stosuję i jestem mega zadowolony.
  Bez tego separator popiołu nie nadawał się do użytku. A teraz wszyscy w domu wolą to rozwiązanie niż szuflowanie :D
  Tylko uwaga bo gorący popiół pali dziurki ;>
  Jest wersja z materiału odpornego na wysokie temp ale kosztuje za dużo ;> i u nas nie do kupienia.
 • #18
  mychaj
  Level 33  
  Też mam kominek w salonie - odkurzacza użyłem ze dwa - trzy razy i nigdy więcej, syfi i zatyka się za szybko , masakra.
  Metalowa szufelka, miotełka delikatnie i zero brudu, wiaderko metalowe z pokrywka i nie ma problemu nawet jak się trafi jakiś niedopałek.
  Z odkurzaczem to miałem raz tak że trafił się taki mały żarzący się jeszcze okruszek i od ciągu odkurzacza mało co nie rozpętał się wewnątrz ogień bo zaczęły się rozpalać niedopalone resztki takie jakby węgla drzewnego.
 • #20
  Erbit
  Level 41  
  lukaszd82 wrote:
  Właśnie takie filtry i ja stosuję i jestem mega zadowolony.
  ...

  Ja też stosuję dodatkowe filtry. Jak już wcześniej pisałem, wróciłem do szufelki a odkurzacz tylko gdy wykonuję gruntowne sprzątanie i to tylko do końcowego sprzątania (do wyciągnięcia resztek popiołu).
 • #21
  poli1990
  Level 10  
  Witam, szukam opinii na temat odkurzaczów do popiołu. Czy ktoś poleci jakiś konkretny model w dobrej cenie. Użytkowany on miałby być w małym piecyki w którym pali się węglem i drewnem. Osobiście miałem okazję używać taniego odkurzacza tylko z jednym filtrem Hepa z Liroy Merlin. Na początku, gdy filtr był czysty wszystko super, byłem zaskoczony jak łatwo można posprzątać w piecyku, jednak pod koniec pracy już prawie nie zasysał, zatkało filtr no i tu mój optymizm się skończył. Szukałem w sieci i spotkałem się z kilkoma egzemplarzami które są wyposażone w 2 lub 3 filtry zapobiegające zapchaniu. Także liczba sprzedanych egzemplarzy była duża. I tu moje pytanie, wybrałem dwóch faworytów. Jak myślicie sprawdzą się?

  Moderated By mrhari:

  Linki do aukcji usunąłem.
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.  Proszę o opinie na temat odkurzaczy do popiołu, czy po prostu szkoda kasy i sprzątać tradycyjnie?
 • #23
  phanick
  Level 28  
  Kup sobię z 2 filtrami (hepa+ochrona filtra) i będziesz zadowolony. Użytkownik mychaj jest posiadaczem jakiegoś złomu, przez co negatywnie nastawil się do niego i próbuje innych zniechęcić także.
 • #24
  vKwiatekv
  Level 5  
  Ja sam zrobiłem separator cyklonowy z wiaderka za 5zł podłączam to do odkurzacza i działa super. Polecam zobaczyć poradniki na youtube i samemu sobie wykonać. 😀😀😀
 • #25
  Erbit
  Level 41  
  phanick wrote:
  Kup sobię z 2 filtrami (hepa+ochrona filtra) i będziesz zadowolony. Użytkownik mychaj jest posiadaczem jakiegoś złomu, przez co negatywnie nastawil się do niego i próbuje innych zniechęcić także.


  Nie wiesz co ma kolega mychaj.

  Ja także mam złe doświadczenia z podwójnym filtrem mimo tego, że nie mam zwyczaju kupowania towaru z dolnej półki.

  Nie zależy mi na tym by autora zniechęcać ale swoją opinię przedstawiam bo autor o to pyta.

  [edyta]
  Mnie zastanawia ta funkcja "samoczyszczenia" filtrów. Jeśli to działa to było by to bardzo przydatne. Ja nie poległem na "usyfieniu przy czyszczeniu filtrów" jak to ujął kolega mychaj a poległem na zwykłym zapychaniu filtrów co uniemożliwiało mi normalne użytkowanie (co chwilę musiałem trzepać filtry). Dla mnie więc takie "samoczyszczenie" byłoby rewelacyjne o ile oczywiście to działa choćby w niewielkim stopniu.
  Dodatkowa zaleta to worek na popiół - po skończonej pracy niczego nie wysypujesz, tylko wyciągasz worek z popiołem. To oczywiście ma swoje wady (np. temperatura popiołu oraz dodatkowy koszt) ale wydaje się to być rozsądne o ile nie zapcha się popiołem jak filtr i w ten sposób uniemożliwi przepływ powietrza (zapcha odkurzacz).
  Co istotne dla opinii - opalam tylko twardym drewnem.
  Na koniec co do samej "kultury sprzątania" - ze względu na to, że mój odkurzacz jest głośny nie sprzątam kominka po każdym paleniu. Może gdybym sprzątał częściej (miał do sprzątnięcia mniej popiołu) to może filtry też mniej by się zapychały.